reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Wolne Media

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 14:50    Temat postu: Wolne Media Odpowiedz z cytatem

I znowu Islandia w czołówce.
A Polska na równi z Mongolią tylko pogratulować.
Jak to jest że Islandia majaca około 280 tyś mieszkańców kolejny raz zajmuje czołowe miejsce, a Polska około 38 mln mieszkańców wypada tak słabo?
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.


Ostatnio zmieniony przez viking dnia 22 Paź 2005, 17:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 22 Paź 2005, 16:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie sam sobie odpowiedziałeś przecież. Reporterzy bez Granic badali nastawienie polityczne do wolności mediów. A jest oczywiste, że w niemal 40 milionowym narodzie znajdzie się więcej osób, które będa miały zakusy na ograniczanie wolności mediów. Jak często słyszysz tego typu zdania: "media powinny...", "media nie powinny...", "to wina mediów, że..." etc. etc. Często?
Ja bym się nie marwtił, że Poslka jest w tyle za Islandią. Islandia to bardzo bogaty kraj, jeden z nielicznych z nadwyżką budżetową. Natomiast jestem zalamany tym, że zaraz po Islandii, Norwegii czy tego typu krajach, gdzie wiadomo, że jest dobrze ludziom pod wieloma względami, to w raporcie RbG zaraz po nich jest Słowacja i Czechy! To nasi najbliżsi sąsiedzi, którzy zaczynali tak jak my niemal! A gdzie oni doszłi a gdzie my zostaliśmy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 17:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale tu nie chodzi tylko o media.
Taki mały kraj o potrafi Exclamation
A w Polsce tylko patrzą jak coś zrobić a przy tym się nie narobić i ile z tego można zapier...
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 22 Paź 2005, 17:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest oczywista: jeśli kraj dobrze prosperuje, ludzie dobrze zarabiają, więc są zadowoleni, dobrze wykonują swoje obowiązki i pracę, są niezestresowani, nie boją się o swoją przyszłość i nawet im nie w głowie jakby tu zakombinować, ukraść itp. A wtedy kraj dobrze prosperuje... i kółko się zamyka.
Ja kiedyś siedziałam w Akureyri w centrum i obserwowałam młodzież w weekend. Zachowują się zupełnie inaczej niż nasza młodzież, która nie ma pewnej przyszłości i to odbija się na ich zachowaniu już w młodości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 17:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maly kraj, malo ludzi, latwiej wszystko kontrolowac...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A Norwegia już nie jest taka mała...
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 22 Paź 2005, 18:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

4 mln mieszkańców na takim dużym obszarze.. jednak mało tych Norwegów jest. Jak się jedzie po Norwegii, to nikogo nie widac, to był szok dla mnie!Smile Tylko w stolicy, jak to w stolicy, ciaśniej, a poza - pustka. Fajny kraj! Dla mnie po Islandii najbardziej ulubiony..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking_warrior napisał:
A Norwegia już nie jest taka mała...

okolo 4.5 miliona czyli chyba z 8 razy mniej mieszkancow na kraj wielkosci Polski, to jak dla mnie nadal niewiele.
Poza tym, Norwegia jak i inne kraje skandynawskie (jak sie nie myle) nie byla tak jak Polska przez dluzszy czas pod rzadami komunistycznymi, a to nam niezle w xxxx dalo jesli chodzi o gospodarke...

Tak ze chyba to porownywanie Polski i innych bogatych krajow skandynawskich nie ma wiekszego sensu... Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Irlandia nie była komunistyczna. Kiedy wstepowała do Unii była na porównywalnym poziomie z Polska. Umiała wykorzystać daną jej pomoc. A w Polsce kochani politycy nie maja pojęcia jak wydać pieniądze z Unii.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking_warrior napisał:
Irlandia nie była komunistyczna. Kiedy wstepowała do Unii była na porównywalnym poziomie z Polska.

A czy Irlandia zaraz po wstapieniu do Unii (wtedy jeszcze Wspólnoty Europejskiej) przemienila sie jak za pomoca czarodziejskiej róşdşki w kraj mlekiem i miodem plynacy czy troche to potrwalo?? bo wedlug mnie minelo chyba z 15 lat zanim cos sie zmienilo...Skad wiesz co sie dzialo po drodze przez te kilka lat po wstapieniu?
Moze po kilku latach rowniez w Polsce rusza jakies zmiany, ktore beda dostrzegalne przez kazdego... Cool Wink

a to nie tylko wina politykow ze pieniadze sa marnowane...Wiekszosc dotacji np. na inwestycje, ktore sa motorem napedowym gospodarki, jest marnowana przez niekompetencje polskich urzędasów, przez brak planow zagospodarowania przestrzennego, nieprzemyslane biznesplany, itp.
Rowniez ludzie uprawnieni do takich dotacji sa sobie winni, kazdy chce kase tylko zero zainteresowania i wlasnego pomyslu co z nia zrobic (mam na mysli rolnikow)...dochodzi do tego brak informacji ze strony...znowu niekompetentnych urzednikow Sad
itd. itp. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22 Paź 2005, 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandia i Norwegia to przeciez te same korzenie... moze oni mają coś, czego nam brak. Ponadto, pomimo zeswiecczenia religia ma spory wplyw. Moznaby sprobowac wytyczyc granice w Europie gdzie panuje protestantyzm a gdzie katolicyzm, granica dobrobytu bylaby zbiezna.
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Media maja wolnosc, ale czy naprawde z tej wolnosci korzystaja? Czytam sobie czasem codzienna prase, na tyle na ile potrafie, coraz wiecej na szczescie, i zauwazam, ze prasa islandzka nie lubi poruszac tematow trudnych, tematow wymagajacych dyskusji spolecznych, tematow zwiazanych z ekonomia, nie ma wielu artykulow opiniotworczych. Mieszkanka Husaviku robi bizuterie a gdzies tam kot wszedl na plot - to sa newsy z pierwszej strony. I to nie tak, ze nic wiecej sie nie dzieje. Ludzie wola czytac o kocie. To nie psuje humoru na caly dzien i mozna czuc sie dobrze. Poki mam co jesc, mam dom i stac mnie na dobre auto - nie interesuje mnie, ze kompanie paliwowe sie dogadaly i podnosza ceny, nawet nie zmienie stacji, bo Olis jest pod nosem i gdzie by tu dalej jezdzic... Nie wiem, czy mnie rozumiecie. Swiat polityki, finansow, wielkich sieci sklepow i bankow jest zupelnie innym swiatem i bardzo malo informacji przenika medzy tym swiatem i swiatem zwyklych ludzi. Czytam sobe tez czasem Grapevine'a, gdzie Bart Cameron i spolka probuja troche przebic sie przez ten mur, chlopaki wyciagaja sprawy zupelnie przemilczane przez islandzkie gazety, tylko ze czesto odpowiedz na to, co pisza jest jedna: "nie podoba wam sie na Islandii to wyjedzcie, nikt was tu nie trzyma". A to nie chodzi o nas, obcokrajowcow, tylko o to, zeby spoleczenstwo bylo obywatelskie, aktywne i zaangazowane, zeby kontrolowalo to, co robia politycy, patrzylo na rece tym, ktorych wybrali. A wydaje mi sie, ze pod tym wzgledem na Islandii jest kompletna klapa... Zobaczymy jak bedzie z odswiezeniem tak zwanego Dnia Kobiet - wiekszosc kobiet opuszcza prace w poniedzialek o 14.08 aby wypowiedziec sie za rownouprawnieniem, zrownaniem zarobkow itd. To jedna z niewielu inicjatyw, ktora ma szanse na szerszy odzew, jedna z naprawde niewielu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobne wrazenie odnosze rozmawiajac z Islandczykami, oni chyba nie lubia poruszac trudnych tematow, rozmawiac o polityce, itp. problemach. Bardziej zainteresowani sa tym wlasnie "kotem ktory sobie wszedl gdzies tam na plot..." bardziej ich to ciekawi, fascynuje...we wszystkim staraja sie znalezc cos pozytywnego...
A faktycznie troche zastanawiajace jest, dlaczego takie wolne media islandzkie nie pisza wiele o problemach nurtujacych Islandczykow, nie dyskutuje sie o tym zbyt wiele i jesli juz jest jakas duza afera to raczej nie przeciaga sie jej w nieskonczonosc szukajac taniej sensacji, a przez to i Islandczycy nie psuja sobie humoru.

U nas w Polsce jest znowu wrecz przeciwnie, ludzie sami stwarzaja sobie problemy i powody do narzekania z byle blahostki. Jakby tego bylo malo media z kazdej informacji robia afere, na kazdym kroku stwarza sie okazje do marudzenia i lamentowania jak to zle nie jest, poteguje sie i tak juz podle nastroje w narodzie.
Wydaje mi sie, ze dopoki takie nasze podejscie sie nie zmieni to jeszcze dlugo nie bedzie w Polsce fajnie, nawet jesli Polska bedzie nie wiem jak bogatym krajem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 5 Lis 2005, 2:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisał:
Media maja wolnosc, ale czy naprawde z tej wolnosci korzystaja? Czytam sobie czasem codzienna prase, na tyle na ile potrafie, coraz wiecej na szczescie, i zauwazam, ze prasa islandzka nie lubi poruszac tematow trudnych, tematow wymagajacych dyskusji spolecznych, tematow zwiazanych z ekonomia, nie ma wielu artykulow opiniotworczych. Mieszkanka Husaviku robi bizuterie a gdzies tam kot wszedl na plot - to sa newsy z pierwszej strony. I to nie tak, ze nic wiecej sie nie dzieje. Ludzie wola czytac o kocie. To nie psuje humoru na caly dzien i mozna czuc sie dobrze. Poki mam co jesc, mam dom i stac mnie na dobre auto - nie interesuje mnie, ze kompanie paliwowe sie dogadaly i podnosza ceny, nawet nie zmienie stacji, bo Olis jest pod nosem i gdzie by tu dalej jezdzic... Nie wiem, czy mnie rozumiecie. Swiat polityki, finansow, wielkich sieci sklepow i bankow jest zupelnie innym swiatem i bardzo malo informacji przenika medzy tym swiatem i swiatem zwyklych ludzi. Czytam sobe tez czasem Grapevine'a, gdzie Bart Cameron i spolka probuja troche przebic sie przez ten mur, chlopaki wyciagaja sprawy zupelnie przemilczane przez islandzkie gazety, tylko ze czesto odpowiedz na to, co pisza jest jedna: "nie podoba wam sie na Islandii to wyjedzcie, nikt was tu nie trzyma". A to nie chodzi o nas, obcokrajowcow, tylko o to, zeby spoleczenstwo bylo obywatelskie, aktywne i zaangazowane, zeby kontrolowalo to, co robia politycy, patrzylo na rece tym, ktorych wybrali. A wydaje mi sie, ze pod tym wzgledem na Islandii jest kompletna klapa... Zobaczymy jak bedzie z odswiezeniem tak zwanego Dnia Kobiet - wiekszosc kobiet opuszcza prace w poniedzialek o 14.08 aby wypowiedziec sie za rownouprawnieniem, zrownaniem zarobkow itd. To jedna z niewielu inicjatyw, ktora ma szanse na szerszy odzew, jedna z naprawde niewielu...


Swieta prawda, a problem narkomanii, wczesnego rozpoczynania wpolzycja seksualnego wsrod 14 latkow i zlym prowadzeniu sie islandczykow...itp...O tym sie nie pisze i nie rozmawia. Gdy (nie pamietam imienia, byla miss Islandi, z ktoregos tam roku) zaproszona zostala przez Opre Winfrey do programu i poruszyla ten temat zostala niemalze zlinczowana przez islandzkie media. A gdy na Barnalandzie -forum dyskusyjne dla kobiet, dziewczyny zrobily ankiete pt. Czy zdazyla ci sie przygoda na 1 lub wiecej nocy z nieznajomym-mi twierdzacych oppowiedzi bylo ponad 70 %.
Najczesciej pisze sie kto ile zarabia, jaki ma dom w sensie wartosci kto gdzie byl na urlopie itp . Tak do porannej kawy, lekko milo i przyjemnie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron