reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Jadę do pracy. Oraz proszę o radę.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 13 Gru 2005, 15:21    Temat postu: Jadę do pracy. Oraz proszę o radę. Odpowiedz z cytatem

Witam. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że portal ten o Islandii, bardzo dużo mi pomógł. W ogóle zainteresowałem się Islandią, gdy znalazłem to forum. Przepraszam, że być może piszę w nieodpowiednim topicu, jeżeli tak to prosze admini o przeniesienie. A więc od początku:
Jako, że jestem technikiem piekarzem, szukałem pracy jako piekarz. Oczywiście wcześniej wypełaniełem i to nie raz aplikację online podawaną w postach z EURES ale jakoś bez skutku. Postanowiłem poczukać poprostu piekarni na własną rękę. Pisałem dużo emali i zapytań i dostałem odpowiedz z piekarni (piekarnia z Reykjaviku, ma też własną stronę w internecie) o możliwości pracy. A właściwie jeden piekarz przekazał koledze, że dostał emaila z zapytaniem o pracę w Islandii. W ten sposób zkontaktowałem się z pracodawcą.
1. Email od pracodawcy ( w skrócie i już przetłumaczony):
Witam. Jeteśmy piekarnią w Reyjiaviku. Dostalismy email od innego piekarza co wiedział, że szukamy kogoś na to stanowisko. Potrzebujemy kilku informacji na Pana temat....(prosili o nazwisko, wiek, ukończoną szkołe, status rodzinny, ile dzieci, kiedy mogę podjąć pracę, itd)
Jeżeli zostałby Pan do pracy na 2 lata, zapłacimy za bilety lotnicze.
Możemy pomóc w znalezieniu miejsca do .."live in" Smile
Wspomnieli, też że poszukują jeszcze jednego doświadczonego piekarza z podstawową znajomością angielskiego (jeśli ktoś nim jest niech da mi znać na GG)
Podpisane główny menadzer piekarni.....its . Regards

Odpisałem i przyszedł drugi email:
Jeżeli mówi Pan trochę w j. angielskim nie będzie problemu.
Następnie o moje pytanie na temat "working permision" bowiem chcą, żeby przylecieć ASAP, dostałęm to: " We can prepair the working permision thats no problem" .
Ciekawe, bowiem myślałem, że tylko z Polski można się starać o pozwolenie na pracę. A tak do Islandii jechałbym jako turysta i dopiero tam pracodawca załatwiłby pozwolenie na pracę. CZY TO PRAWNIE MOŻLIWE W TEN SPOSÓB??
Potem są opisane warunki pracy i płacy: "14.45 for every working hour over night-time and in day-time ? 8.-
Na końcu jest prośba o jak najszybsze odpisanie czy zgadzam się i pytanie gdzie mieszkam w Polsce.
Co o tymsądzicie?

Jeżeli ktoś może i ma chęci to proszę niech mi napisze na PM lub GG albo w tym poście jak załatwia się bilety, gdzie. Jeżeli leci się dwoma loniami lotniczymi to bilety kupuje się oddzielnie...w ogóle tak jak prostakowi, proszę o informacje na ten temat. Dziękuję.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
bartekkef
Go
PostWysany: 13 Gru 2005, 15:44    Temat postu: mozliwe Odpowiedz z cytatem

jest to mozliwe, ale niezgodne z prawem
powinienes starac sie o pozwolenie nie bedac na wyspie
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 13 Gru 2005, 17:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bardzo przepraszam, że się wtrącam do tematu o prace, który mnie zbytnio nie inetresuje... Ale z tego co pamiętam to zupełnie nie tak dawno Islandia wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących osób starających się o pozwolenie na pracę. O ile się nie mylę zrezygnowano m.in. z obowiązku przebywania poza granicami Islandii, konieczności dostarczania zaświadczenia o niekaralności itp. Dokładnie się na tym nie wyznaje ale mozna to sprawdzić kontaktując się z Islandzkim Urzędem Zatrudnienia.
Temat był omawiany na forum -
Zmiana - pozwolenia dla nowych czlonkow UE
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 13 Gru 2005, 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Einar, z tego co wiem, to to ulatwienie obowiazywalo tylko przez pewien okres czasu... cos w rodzaju amnestii :-)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 14 Gru 2005, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedziałem o moich obawach, związanych ze sposobem załatwiania w w moi przypadku, pozwolenia na pracę -pracodawcy. Oto jaki otrzymałem email (po przetłumaczeniu z angielskiego):



Pytałem się o to gdzie Pan mieszka w Polsce, czy ma Pan żonę i inne dane bo są one mi potrzebne do "regarding applications" dla Pana. Potrzebuję tych informacji aby "załatwić" pozwolenie o pracę. Wiem, że załatwianie wszystkich formalności trwa około 8 tygodni. Pisze też że" myślę, że załatwienie pozwolenia dla Pana (jak już będę w Islandii) nie będzie problemem". Jeżeli na granicy zastanę "be stopped by the toll here in Iceland then you can say that you are visiting the country and that you will stay at ...tutuaj podana nazwa właściciela domu gdzie mam mieszkać"
Jest to piekarnia i zależy im żeby jak najwcześniej przyjechać. Dodam, że jak pisałem wcześniej, ma www stronę itp (w stolicy Islandii)
Potem pisze, jak najtaniej mogę dolecieć do Islandii.

Więc chyba jednak polecę do tej pracy zwłaszcza, że płaca dobra, ciepło w pracy Very Happy Jeżeli wszystko pójdzie ok to lecę za około 3-4 tygodni. Jeżeli ktoś leci wtedy też to niech da mi znać.
Jeszcze w ogóle jakieś połączenie muszę znaleść, co w tak krótkim czasie nie będzie łatwe ani tanie zapewne....z resztą przeraża mnie to bo mam zerowe pojęcie o tym a latać boję się. Może ktoś niedawno leciał to podpowie mi nieco?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 9 Sty 2006, 18:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NO WRESZCIE, dostałem papiery. Contract of Employment, itd.....

Mam związku z tym pytanie, czy to normalne że podane jest w euro ile mam zarabiać ( other payments, a dokładnie DV 8 euro NV 14,45 euro pr. klst.)
Co oznacza chyba stawka normalna i nadgodziny, jeżeli się nie myle.

Oraz w rubryce Collective agreement w miejscu Pension found pisze- Lifian a w miejscu Trade Union pisze- Matvis.

Umowę dostałem na rok.

No to chyba wszystko co chciałem skonsultować z wami. Teraz podpisać i odesłać.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 10 Sty 2006, 0:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja w kontrakcie miałem podane zarobki w ISK + traditional share of catch ale to przeciez nieistotne ,skoro woli ci placic w euro
Co do pension found i trade union to po prostu fundusz emerytalny na który będzie odprowadzał twoje składki i związki zawodowe ,ot to właściwie wszystko
Pozdrówka
Powrt do gry
ml0dy
Go
PostWysany: 10 Sty 2006, 0:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam takie pytanko ile tak naprawde mozna zarobic w islandi po odliczeniu mieszkania i jedzenia ?
Powrt do gry
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 10 Sty 2006, 0:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko jest sprawą indywidualną i zależy przecież od wykonywanego zawodu ,spytaj się bardziej konkretnie - w jakim zawodzie? ,może akurat znajdzie się ktoś wykonujący ten zawód i kto będzie się chciał podzielić informacjami na temat swoich zarobków.
Pozdrówka
Powrt do gry
ml0dy
Go
PostWysany: 10 Sty 2006, 0:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

praca w produkcji przy obsłudze maszyn
Powrt do gry
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 10 Sty 2006, 16:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ml0dy napisa:
praca w produkcji przy obsłudze maszyn


Możesz najpierw sprawdzić topic w który piszesz? Nie ten topic i nie ten temat. Najpierw sprawdz czy już nie ma na forum odpowiedzi na twoje pytanie a potem napisz takowe w odpowiednim temacie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 14 Sty 2006, 12:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie jak to w końcu jest? Czy jak przylatuje człowiek do Islandii do pracy to na lotnisku pytają się go po co przyleciał, wklejają coś do paszportu? Jeżeli przylatuje turysta też mu coś wbijają do paszportu?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 14 Sty 2006, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lotnisko w ostatnim czasie przebudowali. Wiekszosc osób które przylatują na Islandie przechodzą przez kontrole paszportową gdzie pytają cie się w jakim celu przyjechaleś. Do paszportu raczej nic nie wbijająale ale nie jest to regułą. Po kontroli paszportowej odbierasz bagaż i udajesz sie do wyjscia gdzie czekaja celnicy. Kontrol wyrywkowa.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lubsko

Doczy: 07 Gru 2005
Posty: 73
Skd: Keflavik
PostWysany: 15 Sty 2006, 16:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jednak pewne obawy jadąc do pracy ,ale narazie przylatując jako turysta. To chyba zrozumiałe. Nawet jak wjadę do Islandii to przecież mogą mnie skontrolować gdzieś policjańci, coś może nie pójść tak jak powinno, czekając na pozwolenia nie mam żadnych praw itp. Mam nadzieję, że skoro pracodawca mówi, że dostanę te pozwolenia to tak będzie. Wysłałem wszystkie papiery i pracując w Islandii będę czekał te wszystkie permity Smile
Nie wiem, ile teraz zajmuje tak praktycznie ,załawienie pozwoleń?[/b]
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Snipper

Doczy: 11 Sty 2006
Posty: 61
Skd: Reykjavik
PostWysany: 16 Sty 2006, 1:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lubsko
cos ci powiem.islandia to nie panstwo policyjne. troche wiecej wiary w ludzi.nie przyjmoj zaraz ze wszysko bedzie nie tak.zreszta sam przyjedziesz i przekonasz sie ze 95 procet twoich obaw nie bedzioe mialo pokrycia w zeczywistosci i niepotrzebnie sie stresowales. zobaczysz ze wszysko odbedzie sie spokojnie i bezproblemowo. zycze powodzenia i byc moze spotkania na islandi
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Snipper

Doczy: 11 Sty 2006
Posty: 61
Skd: Reykjavik
PostWysany: 16 Sty 2006, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rzeczywistosc Embarassed
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 16 Sty 2006, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja ze swojej strony dodam ,że przylatując nie miałem kompletnie żadnej kontroli ,nawet paszportowej nie mówiąc już o kontroli bagażu i dodam ,że byłem trzeźwy Wink
Powrt do gry
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Sty 2006, 0:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego napisałem że większość ludzi którzy przylatują na Islandie przechodzą kontrole paszportową. Co nie oznacza że wszyscy Wink
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Snipper

Doczy: 11 Sty 2006
Posty: 61
Skd: Reykjavik
PostWysany: 17 Sty 2006, 6:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokladnie. nio i powiedzmy sobie ze przybycie na lotnisko trzezwym tez ulatwiA bezproblemowe przejcie kontroli Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 17 Sty 2006, 12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niby tak ,ale jakaś piersiówka znacznie ułatwiłaby pokonanie strachu związanego z pierwszym lotem samolotem...
sorry lubsko ,że piszę to w Twoim temacie ale wiem ,że masz przed sobą pierwszy lot ( ja już na szczeście mam to za sobą ) więc to również można potraktować jako radę - bo przyznam się publicznie ,że jednak pierwszy lot robi wrażenie i powiem Ci ,że kozakiem to byłem do chwili jak odpalili silniki - a później tak nie za bardzo Wink
...a swoją drogą nie namawiam nikogo do picia alkoholu
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron