reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

system ochrony przyrody IS
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 7 Mar 2006, 16:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

im poprostu pasuje nazwac rozlewisko,zbiornik i lagune jednym slowem...podalam wam znaczenie wlasnie dlatego zeby pokazac ze 3 rozne formacje wodne okreslane sa w islandzkim tym samym slowem.A dlaczego ...tego nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stopa

Dołączył: 05 Lip 2005
Posty: 187
Skąd: ŁódĹş
PostWysłany: 7 Mar 2006, 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisał:

Jola pisząc np.: Jokulsarlon to "laguna rzeki Jokulsa" podaje nie definicję słowa "laguna" lecz tłumaczenie z języka islandzkiego tego słowa.


Alez ja rozumiem te zawilosci - powaga Exclamation Tyle ze po co uzywac slowa laguna skoro mozna np. rozlewisko. W sensie jezykowym bedzie poprawnie (bo slownik daje taka alternatywe) a i specjalista sie nie przyczepi (no bo mam nadzieje ze uwierzyliscie mi ze to nie laguna). Czy odmowicie mi w tym logiki?

A ja w takim razie chcialbym zadbac o czystosc jezyka polskiego tak aby obce slowa pojawialy sie w nim tylko wtedy kiedy jest to uzasadnione, a "laguna rzeki jokulsa" niestety wg mnie jest sformulowaniem niefortunnym...Obce slowa chetnie sie upowszechniaja a z czasem czesto zatracaja swoje pierwotne znaczenie
Tlumaczenie powinno oddawac pelna tresc slowa...Moim zdaniem w tym przypadku Joli sie to nie udalo

my uzywamy slowa zalew tez w bardzo roznych znaczeniach-moze to byc rozlewisko rzeki, moze to byc sztuczny zbiornik, moze to byc naturalny zbiornik-wszystko zalezy od kontekstu-sek w tym aby przy ew. tlumaczeniu wybrac to wlasciwe znaczenie!

...A swoja droga jak islandzcy geomorfolodzy nazywaja te prawdziwa LAGUNE? No bo jak zrozumialem, mowiac "lon", mowia o jakims blizej nieokreslonym typie zbiornika...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 28 Cze 2006, 16:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzis park Narodowy Snaefellsjokull obchodzi 5 te urodziny.Minister ochrony srodowiska bedzie gosciem honorowym i wreczy nagrode za najlepszy projekt Centrum informacyjnego w parku.jakis czas temu ogloszono konkurs i dzis bedzie wyloniony zwyciezca.Ponnadto pokazy zdjec z parku i podsumowanie tych 5 lat.Niestety nie mam czasu aby wpasc i zrobic zdjecia "na zywo..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 25 Mar 2007, 19:37    Temat postu: Eldfjallagardurinn Odpowiedz z cytatem

Padla propozycja utworzenia na polwyspie Reykjanes swego rodzaju parku pod nazwa Eldfjallagardurinn.Bylby to odpowiednik obszaru aktywnosci wulkanicznej na Hawajach ,ktora co roku odwiedza ponad 3 mln turystow.Park zajmowalby wiekszosc obszaru polwsypu ,w jego s klad wchodzilby Krisuvik,Kleifarvatn ,pasma gorskie itd>To chyba dosc ciekawa propozycja na ozywienie i prezentacje tych terenow odwiedzajacym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 30 Mar 2007, 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Reykjanes uwazany jest za raczej "nudny" teren Islandii, wiec to na pewno ozywiloby turystyke do tej czesci kraju. Blekitna Laguna ratuje tutaj opinie Reykjanesowi Smile choc oczywiscie to troche sztuczny twor. Ludzie zapominaja jednak o prawdziwych perelkach kryjacych sie na tym polwyspie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
maklo9

Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 1
Skąd: krakĂłw
PostWysłany: 28 Wrz 2009, 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hejka jestem tu nowy, na roznych stronach czytalem o parkach narodowych na Islandii, i chcialbym sie dowiedziec ile ich w koncu jest obecnie, bo na niektorych stronach ze 3, na innych ze 5 ?
Ma ktos sprawdzone informacje ? Potrzebuje to do pracy magisterskiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
reykjaFreak

Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 81
Skąd: (mało)Polska
PostWysłany: 28 Sty 2010, 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świat jest uboższy o jednego misia polarnego, którego sprzątnął jakiś islandzki wieśniak Sad
_________________
Reykjavik breeze
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron