reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Ĺźycie w Islandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oskar134
Gość
PostWysłany: 16 Mar 2006, 15:16    Temat postu: Ĺźycie w Islandii Odpowiedz z cytatem

Witam,
Chiałbym dowiedzieć się, czy możliwe jest utrzymanie się 3-osobowej rodzinki za 150.000-160.000 tyś koron/miesięcznie???

z góry wielkie dzięki za odpowiedzi (jeżeli jakiekolwiek będą) :-)
Jeżeli temat był już poruszany - to przepraszam - jestem nowy Wink

pozdrawiam Oskar
Powrót do góry
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Mar 2006, 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A bedziesz mieszkal w Reykjaviku? Bo koszt wynajmu mieszkania to podstawowy wydatek, a roznice pomiedzy stolica a reszta wyspy sa znaczace.
Na pewno odpowiedza ci posiadacze pelnej rodziny, ja nie mam dzieci, wiec trudno mi okreslic 100% kosztow.
Mieszkanie w Reykjaviku lub okolicach - min. 60.000 ISK
Zycie - tutaj jest duza dowolnosc, ja wydaje ok 10.000 tygodniowo na 2 osoby, ale nie mam czasu + mam 2 lewe rece do gotowania, wiec kupuje duzo rzeczy gotowych, podejrzewam, ze mozna to znacznie ograniczyc
Dorzucilabym jeszcze 10.000 na prad, wode, grzanie, telefon.
Co tam jeszcze...
Bedziesz potrzebowal auto. To dodatkowy wydatek, ale niezbedny.
Moze inni uzupelnia...

Podobna wyliczanka juz gdzies byla na forum.
Powodzenia,
Basia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
oskar134
Gość
PostWysłany: 17 Mar 2006, 8:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej,
Będe mieszkał w Keflaviku - przynajmniej narazie, a później to się zobaczy :-)

Wielkie dzięki za info Smile

Pozdrawiam,
Oskar
Powrót do góry
Niepewny Krzyś
Gość
PostWysłany: 17 Mar 2006, 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam mam oferte pracy w Islandii za 12 euro na godzine. po przelicznikach jakie macie na tym forum to nie dużo. A jeśli mam żone i dziecko żona jest w ciąży to czy pracując tam dostane coś na nich zaznaczam że żona nie pracuje. Rolling Eyes
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 17 Mar 2006, 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozna smialo zaryzykowac stwierdzenie ze 100 tys to wystarczy skromnie na oplaty bo liczac te 60 tys na mieszkanie ,plus 10 tys prad ,plus jakis maly kredyt na saamochod ,na poczatek starszy model,plus ubezpieczenie samochodu ,dobytku i jakies niewielkie ubezpieczenie siebie(wiem ze wiele ludzi sie nie ubezpiecza a to blad bo tak naprawde zaczynajac na Islandi do ich systemu ubezpieczen uprawniajacyh do odszkodowan wchodzisz dopiero po 6 mies)plus benzyna...uuua to wydatek ,ale bez samochodu ciezko.Czyli pierwsza stowa poszla ,zostaje 60 tys z czego pewnie z 40 tys wydasz na zarcie plus chemie .Niewiele zostaje na ubrania ,buty ,przybory ,dentyste ,lekarza i tysiace innych wydatkow.Trzeba jeszcze wziasc pod uwage sprzety domowe ,chyba za przywieziesz je z Polski.
Co do swiadczen na dzieci-to nie liczcie na nie bo sa to smieszne pieniadze w skali roku ,przy dwoch osobach pracujacych normalnie moze 30-50 tys na 1 dziecko.Pieniazki sa sukcesywnie obcinane jak zwiekszaja sie wasze zarobki.Co do kobiety w ciazy to zeby otrzymac pelne swiadczenie minimalne trzeba byc tu 6 mies.-tak bylo kiedys.Czytalam tez artykul ze jakas tajlandka musiala zaplacic 250 tys kr za porod bo przebywala za krotko na Islandii(a byla juz zona islandczyka).Takze proponuje sie dobrze zorientowac jak jest .Tajlandia nie jest w Unii wiec moze nie bedzie az tak zle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
oskar134
Gość
PostWysłany: 17 Mar 2006, 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Karuta'o - szczerze powiem, że bardzo liczyłem właśnie na Twoją odpowiedź :-)
Czyli skromnie, bo skromnie, ale wystarczy te 160 tys ISK :-)

Takk kaerlega. Smile

pozdrawiam
Oskar
Powrót do góry
oskar134
Gość
PostWysłany: 18 Mar 2006, 9:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
A jaka jest różnica w opłatach między mieszkaniem a domem jednorodzinnym? chodzi mi o mieszkanie ok. 80-90m2 - dom do 120m2.
I co bardziej opłaca się kupic? Czy jest jakakolwiek szansa na kupienie mieszkania, domu za 12-14mln ISK? Oczywiście w jakimś mniejszym miasteczku.

pozdrawiam
Powrót do góry
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 18 Mar 2006, 11:45    Temat postu: .... Odpowiedz z cytatem

Jest szansa kupienia dmu,za 12 czy 14 mln.Pytanie tylko gdzie.Wiec na polnocy kupisz taki domek wlasnie.Ale czym blizej stolicy tym szanse mniejsze.W Akranes za 14 mln mozesz kupic np mieszkanie w np domu 3 rodzinnym.Lub trochu mniejsze bo jakies 80m w bloku.
Kv
Patrycja
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 18 Mar 2006, 11:47    Temat postu: ..... Odpowiedz z cytatem

Zapomnialam.........jezeli zamierzasz kupic to jeszcze dojda Ci oplaty pt ubezpieczenie domu.Od pozaru obowiazkowe.Wysokosc zalezna od ceny domu i kubatury.Do tego jeszcze Fasegnagjod,czyli cos na ksztalt oplat do Urzedu Miasta przez pol roku.Za 1oom ja place 14 tys.
Kv
Pat
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Mar 2006, 13:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chcesz wyliczyc ile bedziesz placil za dom pozyczki to na stronie http://www.ibudalan.is/ jest po prawej stronie opcja "reikna ut manadargreidslur",tam wpisujesz sume kredytu ,ilosc lat 20 ,30 lub 40 i czy chcesz placici miesiecznie czy kwartalnie.Jeli kupisz mieszkanie za 12 mln to musisz miec 1,2 mln gotowka ,czyli zostaje ci 10,8 ,powiedzmy na 30 lat -czyli 54 tys miesiecznie-przez caly okres splaty kredytu.Fasteigna gjold o ktorym pisze Patrycja to oplaty za doprowadzenie wody ,odprowadzenie sciekow ,wywoz smieci ,utylizacja ,podatek od ziemi i td ,przy sredniej wielkosci domu (130 m)wychodzi okolo 100-120 tys rocznie -ale to poza Rvk.U nas w naszym okregu jesli wplacicz te sume jednorazowo to masz 5 % znizki.Ubezpieczenie domu- to obowiazkowe od spalenia ,ale pozatym kazdy bierze tz Fjolskyldutrygging-czyli ubezpieczenie rodziny ,mienia ,od nieszczesliwych wypadku w wolnym czasie ,od awariii..itd czyli wykjdzie okolo 365 tys rocznie.No i prad ale to zalezy gdzie i czym grzejesz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Mar 2006, 13:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale zanim bedzisz mogl kupic dom musisz przejsc tz greidslumat czyli bank wystawi ci opinie -ile moze ci pozyczyc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 18 Mar 2006, 14:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chwila, chwila.. Ale czy przyjezdzajacy na Islandię obcokrajowiec od razu moze wziąc kredyt?? Słyszalam, że dopiero jak dostanie zieloną kartę, a więc po paru latach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Mar 2006, 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydaje mi sie ze osoba pracujaca legalnie ,moze wziasc kredyt juz po 6 mies ,poniewaz jest to kredyt obliczony na podstawie wartosci domu.Dom-nieruchomosc jest w tym przypadku obciazony tym dlugiem.W razie niewyplacalnosci ogloszone jest bankructwo i dom przejmuje bank ibudalanasjodur.A kredytobiorca nie moze zakupic ani posiadac nic przez nastepne 10 lat.Nie wiem wg przepisow jak dlugi jest okres pobytu ktory musi uplynac aby dostac pozyczke ale znam ludzi ktorzy kupowali domy juz po 1,5-2 latach od przyjazdu.Najwazniejsza czescia calej procedury jest "greidslumat" obliczany na podstawie twoich dochodow ale tez wydatkow.I wtedy bank podaje ci limit ze np stac cie na dom ...np w zakresie 10-14 mln ...itd
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 18 Mar 2006, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepisy nie sa sztywne, jesli bank uzna cie za wiarygodnego klienta to nie ma przeszkod, zeby uzyskac kredyt juz po roku mieszkania na wyspie. Nawet 100%. Poznaj sile swoich pieniedzy ;-)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Mar 2006, 15:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

max kwota ktora mozna pozyczyc z banku za ktorym stoi rzad czyli ibudalanasjodur to 15 mln.Jak wiec widzimy nie kupimy super chaty na tych warunkach.Pozatym nie kazda nieruchomosc nadaje sie do udzielenia na nia hipoteki-niektore mieszkania w piwnicach ,strychch tz niezatwierdzone -nie otrzyma sie na nie kredytu. O ile wiem ibudalanasjodur udziela od 60 -80% bez problemu ,a czesto nawet 90%.Komercyjne banki udzielaja rowniez 80-90% kredytow.Przydzielenie kredytu jest zwiazane z roznymi sprawami i ciezko generalizowac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
oskar134
Gość
PostWysłany: 18 Mar 2006, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wszystko :-)
Pozdrawiam
Powrót do góry
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 18 Mar 2006, 20:35    Temat postu: no wlasnie Basiu....:) Odpowiedz z cytatem

Ja nie mialam zielonej karty i dali to co chcialam i jak chcialam.
W kazdym razie place mniej niz za wnajem.
Kv
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
leszek16064
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 19 Lis 2005
Posty: 224
Skąd: Akranes
PostWysłany: 18 Mar 2006, 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Z żoną dostaliśmy kredyt na mieszkanie po 2 mieś pobytu w Islandii.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
leszek16064
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 19 Lis 2005
Posty: 224
Skąd: Akranes
PostWysłany: 18 Mar 2006, 21:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha i jeszcze jedno, moim skromnym zdaniem 160 tyś na 2 osoby dorosłe + 2 dzieci to zdecydowanie za mało,ale oczywiście to jest moje zdanie, nie wiem w jakim wieku masz dzieci ale jak to z dziećmi bywa to syropek to witaminki itp, musisz sie poważnie zastanowić zanim sie zdecydujesz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 18 Mar 2006, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, i jeszcze jedno. Jesli nie planujecie dluzszego pobytu na wyspie to warto przeanalizowac, czy oplaca sie kupowac. Chodzi mi przede wszystkim o koszty zwiazane z wzieciem kredytu (zawsze sa takowe, w zaleznosci od banku wieksze lub mniejsze) i z ewentualnymi pozniejszymi kosztami sprzedazy (biuro nieruchomosci). Wedlug moich obliczen na okres krotszy niz 4 lata nie oplaca sie uruchamiac calej procedury, bo biorac kredyt z ratami rownej wysokosci przez pierwsze lata splaca sie prawie same odsetki. Warto sobie porownac ile sie placi za wynajem a ile wynosza odsetki przez pierwsze lata (same odsetki, nie cala rata) i dopiero po takim porownaniu z pelna swiadomoscia decydowac sie na kredyt. Pozdrawiam kredytobiorcow ;-)
Basia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron