reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

podatek
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 61, 62, 63  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Mar 2006, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Viking, spokojnie, polskie obywatelstwo mozesz zatrzymac:-) Chodzi o to, ze Twoje centrum interesow zyciowych jest na Islandii, tu pracujesz, oszczedzasz, inwestujesz, dzieci masz w szkole, itd. W takim przypadku jestes bezpieczny. Mozesz tylko zlozyc w PL PIT 3, w ktorym potwierdzasz, ze zyjesz teraz za granica, na stale. Bardziej to dotyczy ludzi zyjacych okrakiem, pomiedzy PL i ISL, majacych w Polsce np. firme, z chwilowo zawieszona dzialalnoscia, zone, itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rybak

Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 12
Skąd: ŚWINOUJŚCIE
PostWysłany: 15 Mar 2006, 10:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niekoniecznie obywatelstwa wystarczy wymeldować się z miejsca stałego pobytu ,zgłosić w US przeniesienie "ośrodka życiowego" do innego kraju i jeśli nie osiąga się żadnych dochodów w Polsce ,płaci się podatek tylko w miejscu "ośrodka życiowego" dotyczy to tych którzy pracują i mieszkają w innym kraju co najmniej 183 dni w roku i w Polsce nie maja żadnych dochodów , takie przynajmniej dostałem info z US na pisemne zapytanie,więc dotyczy to raczej tych np. z huty co są na czasowych kontraktach natomiast jak ty ileś lat mieszkasz i pracujesz na Islandii to nie masz powodu do jakichkolwiek obaw wobec fiskusa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 15 Mar 2006, 15:58    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Tak wlasnie jest,jak pisze rybak.Ja sie wymeldowalam 3 lata temu na 10 lat i mam spokoj.
KV
Patrycja
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
kac
Gość
PostWysłany: 16 Mar 2006, 10:10    Temat postu: podatek Odpowiedz z cytatem

Cool jestem jeszcze teraz w polsce idzisiaj przeczytalem w iternecie ze ministerstwo finansow bierze sie za ta sprawe,bo zaczyna sie robic duzy szum w angli w sprawie podwojnego opodatkowania.Ja zaczynam prace na islandi i mysle z tego ze te sprawy powinny sie ulozyc na korzysc ludzi pracujacych za granica z pozdrowieniami dla wszystkich forumowiczow
Powrót do góry
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 16 Mar 2006, 18:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kac -- rzad polski ma zamiar cos zrobic w tej sprawie, ale specjalisci mowia, ze takie zmiany nie nastapia wczesniej niz za dwa lata. Odsylam do wczorajszych informacji ekonomicznych w serwisie Interia.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skąd: Z nienacka
PostWysłany: 14 Kwi 2006, 11:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm - temat widac troche stary - ale go odswieze:) tata pracuje w islandii ok 9 miesiecy. wyslal rozliczenie swoje - niedlugo pewnie dojdzie - i mam pytanie - rozliczyc sie trzeba - czyli wypelnic dochodzy w polsce i za granica - podliczyc kwoty - dochód brutto w Islandii, podatek który należy zapłacic za to w Polsce, odjąć podatek który już zapłacono w Islandii (poprawcie mnie tutaj jesli cos zle zrozumialem) i teraz pytanie główne dla tych ktorzy tak sie juz rozliczali - jak to przewaznie wychodzi, trzeba dopłacic czy wychodzi sie na "0" ??

inaczej

ZarobekIslandia ->PodatekWgPolski - PodatekZapłaconIslandia = .....

wyjdzie ze do zaplacenia? czy ze nadplacone (czyli tak jakby na "0")
a jesli do zaplacenia, to jakie to sa kwoty (wiem ze zalezy od zarobku..ale tak mniej wiecej ile...kilka, kilkaset, kilka tys zl? przy zwyklej sredniej w islandii jak na Polaka)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
corel

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 44
Skąd: KĂłpavogur
PostWysłany: 16 Kwi 2006, 8:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ja tez mam ten problem, pracuje 6 miesiecy w Islandii.
Wiem z doświadczenia jedno.
Jak nasi wywąchali pieniadze u „wygnańcĂłw” Crying or Very sad to nie popuszczą, muszą załatać dziury budĹźetowe, a juĹź nie mają z kogo zdzierać.
Jestem na świetach w domu i wszystkim życzę aby moje przypuszczenia sie nie sprawdzały.

Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 16 Kwi 2006, 14:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DmX81 napisał:

wyjdzie ze do zaplacenia? czy ze nadplacone (czyli tak jakby na "0")
a jesli do zaplacenia, to jakie to sa kwoty (wiem ze zalezy od zarobku..ale tak mniej wiecej ile...kilka, kilkaset, kilka tys zl?


wszystko jest sprawa indywidualna...roznie bedzie jesli rozliczasz sie sam, inaczej jesli z żoną/mężem, inaczej jesli pracowales w Polsce lub miales inne dochody w kraju (np. prywatna dzialalnosc gosp.) w roku podatkowym. Z tego co sie orientuje sporo osób bedzie musialo nie malo doplacic. Glownie z racji tego, ze w Polsce przekracza sie najwyzszy prog podatkowy i roznica w podatku zaplaconym w Islandii i podatku od dochodu wg. polskiego prawa podatkowego jest dosc spora.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Pedro
Gość
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 5:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rybak napisał:
niekoniecznie obywatelstwa wystarczy wymeldować się z miejsca stałego pobytu ,zgłosić w US przeniesienie "ośrodka życiowego" do innego kraju i jeśli nie osiąga się żadnych dochodów w Polsce ,płaci się podatek tylko w miejscu "ośrodka życiowego" dotyczy to tych którzy pracują i mieszkają w innym kraju co najmniej 183 dni w roku i w Polsce nie maja żadnych dochodów , takie przynajmniej dostałem info z US na pisemne zapytanie,więc dotyczy to raczej tych np. z huty co są na czasowych kontraktach natomiast jak ty ileś lat mieszkasz i pracujesz na Islandii to nie masz powodu do jakichkolwiek obaw wobec fiskusa


Dokladnie,

Praca za granica poiwyzej 183 dni na rok i luz - nic nie trzeba opodatkowywać.

Sprawdzone w 3 Urzędach Skarbowych!


Jak zwykle FORUM ma wiadomości sprzed 3 lat!

Lub u doradcĂłw Ernstt&Young, hehe!
Powrót do góry
Lauraana
Alpha Team
Dołączył: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skąd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pedro... nie hehe.
Ja pracowalam przez ponad rok w Islandii, a poniewaz pracowalam i studiowalam, zarobilam malo.
Na tyle malo, ze wg Islandzkiego fiskusa nie musialam zaplacic w ogole podatkow.
Za to dzis wlasnie wgryzlam sie w ustawe, policzylam, policzylam i w Polsce musze zaplacic kupe kasy, za to co zarobilam w Islandii, mimo ze w Islandii w ogole mnie nie opodatkowali, bo tak malutko tego bylo.
Z Islandii w ogole nie przywiozlam pieniedzy i bede musiala nie wiem skad wziasc kase zeby zaplacic w Polsce.
Poniewaz pracowalam po 3 godziny dziennie, starczalo mi na zycie, ale tylko na zycie i nic z tego nie odlozylam...
Musze powiedziec, ze czuje sie okradana... ktokolwiek wymyslil ta ustawe i ktokolwiek ustawil islandzkie diety na nizszym poziomie niz np. irlandzkie, chyba nigdy nogi w Islandii nie postawil i nie ma pojecia ile tam zycie kosztuje...
_________________
og ef þĂş vilt þĂĄ skal ĂŠg ljĂşga að þĂŠr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 12:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja na twoim miejscu nawet bym se glowy tym nie zawracala. Niech porozliczaja najpierw siebie co nakradli w rzadzie, ci co prywatyzowali wszystko to co przynosilo Posce korzysci, oddali za grosze w obce rece.a reszte zostawili na pastwe losu. A teraz jak zobaczyli, ze jest okazja kogos xxxx , a przytym znowu napchac sobie kieszenie- to juz czychaja na uczciwych ludzi. Oni maja w d..e , to ze rodziny sa oderwane od siebie, ze zycie tu jest bardzo drogie itd. Dla nich licza sie pieniadze, po ktore bezwstydnie wyciagaja swoje lapy. Przypomnial mi sie fakt , ze Polska w ramach pomocy unijnej otrzymala bezwzrotna pozyczke na walke z bezrobociem. I co? Wykorzystala jedynie 3 procent calej sumy , a reszte przepadlo i oczywiscie winnych nie ma. Niech sie sami rozlicza , a potem zaczna nas podliczac. Moze to nie bylo calkiem na temat , ale takie jest moje osobiste zdanie na ten temat. Evil or Very Mad w morde
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
lenny

Dołączył: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skąd: Keflavik/Reykjavik
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 15:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pedro napisał:
Praca za granica poiwyzej 183 dni na rok i luz - nic nie trzeba opodatkowywać.

Sprawdzone w 3 Urzędach Skarbowych!


Jak zwykle FORUM ma wiadomości sprzed 3 lat!

Lub u doradcĂłw Ernstt&Young, hehe!


mylisz sie Pedro Exclamation Jesli nie wierzysz w to co piszemy na forum i twierdzisz ze to jakies klamstwa, czy nieaktualne informacje, to masz do tego prawo. Tylko sprawdz sobie lepiej w innych zrodlach, albo sam poczytaj o prawie podatkowym i zasadach rozliczania podatku z zagranicy, zebys pozniej nie byl zaskoczony jesli US zapuka do Twoich drzwi... Cool

do Lauraany...przykre to co piszesz, niestety polskie przepisy podatkowe sa stare i nie uwzgledniaja wielu czynnikow, na dodatek traktuja nierowno obywateli...bo jak inaczej nazwac fakt, ze ktos pracujacy np. w Niemczech rozlicza sie w Polsce inaczej niz ktos pracujacy np. w Islandii.... Question Confused
A co do diet, kwota jest niska to fakt, ale i tak niewiele zmieniloby to bo i tak mozna odliczyc sobie tylko 30 diet....nawet jesli pracowalas w Islandii caly rok i caly rok musialas sie tam utrzymywac... Sad Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisał:
Ja na twoim miejscu nawet bym se glowy tym nie zawracala. Niech porozliczaja najpierw siebie co nakradli w rzadzie, ci co prywatyzowali wszystko to co przynosilo Posce korzysci, oddali za grosze w obce rece.a reszte zostawili na pastwe losu. A teraz jak zobaczyli, ze jest okazja kogos xxxx , a przytym znowu napchac sobie kieszenie- to juz czychaja na uczciwych ludzi.

Shocked Grazyno, Ty mowisz jak Andrzej_wkrotce wicepremier_Lepper Rolling Eyes .
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grom
Gość
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 0:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jesli nie wierzysz w to co piszemy na forum i twierdzisz ze to jakies klamstwa, czy nieaktualne informacje, to masz do tego prawo. Tylko sprawdz sobie lepiej w innych zrodlach, albo sam poczytaj o prawie podatkowym i zasadach rozliczania podatku z zagranicy, zebys pozniej nie byl zaskoczony jesli US zapuka do Twoich drzwi..

Informacja o 183 dniach jest prawdą. Nie chodzi o Was tam w Islandii tylko o tych, którzy tutaj do UK lub Irlandii przyjeżdżali na parę miesięcy. Potem im Inland Revenue oddawał 100% zapłaconego podatku i zadowoleni wracali do Polski nie płacąc podatków ani w UK ani w Polsce. 183 dni oznacza w/g prawa o centrum waszego życia. Jeśli przebywasz dłużej niż 183 dni poza Polską można uznać, Twoje życie toczy się za granicą i tam płacisz podatki. Konsultowałem sprawę z prawnikiem z US. Powinna istnieć umowa między Polską i Islandią o unikaniu podwójnego opodatkowania, takowa jest z UK. Ona reguluje w części te sprawy.
Powrót do góry
Lauraana
Alpha Team
Dołączył: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skąd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 1:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest umowa miedzy Polska a Islandia. I ona reguluje to w taki sposob, ze 22-letnia studentka, ktora byla w Islandii ponad 183 dni, musi brac pozyczke zeby zaplacic podatek w Polsce, bo wg Polskiego prawa zarobila ogrrrroooomne pieniadze, a glupi Islandczycy nie wiedza co robia i za malo od niej sciagneli.
Szkoda tylko, ze te ogrrrrrrooooomne pieniadze na warunki islandzkie nie sa tak ogromne.
Ja nie po to pojechalam do Islandii zeby zbijac majatek, tylko zeby studiowac. I nie pracowalam zeby zbijac majatek, tylko zeby sie utrzymac na miejscu, bez narazania rodziny w Polsce na koszty mojego pomyslu.
Przysiegam... jestem tak zla jak dawno nie bylam... i na prawde czuje sie bardzo rozgoryczona i okradana przez wlasny kraj. Co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze nalezy sie wyniesc z niego w diably.
_________________
og ef þĂş vilt þĂĄ skal ĂŠg ljĂşga að þĂŠr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grom
Gość
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 4:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie trzeba się od razu wściekać i płacić. Tekst ustawy do ręki i tam wszystko pisze. Sam się wściekłem na wieść o podatkach wyrównawczych, ale znajomy prawnik z US wyjaśnił mi na czym to polega. Jeśli istnieje zapis o przebywaniu 183 dni poza Polską to śmiało mżesz im podstawić to pod nos, a i ch wezwanie wyrzucić do kosza Wink
Powrót do góry
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 7:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ireth zgadzam sie z Toba, ale akurat w tym wypadku Lepper ma racje. Ja zaznaczylam, ze to malo wnosi do dyskusji i ze to tylko moja opinia.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skąd: Z nienacka
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale wystarczy ten zapis przedstawic po tym jak wyslali wezwanie? chodzi o to ze jesli tata jest tam 9 miesiecy (czyli wiecej niz 183 dni) a w US nie przedstawil zadnych papierow, nie wymeldowal sie - wystarczy ze przedstawi dowod ze jest tam tyle czasu - to go zwalnia z tych oplat?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lauraana
Alpha Team
Dołączył: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skąd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie!
przeczytajcie dokladnie te umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania.
jesli jest sie ponizej 183 dni to placi sie caly podatek w Polsce.
Jesli jest sie powyzej, to placi sie podatek w Islandii, w Polsce wypelnia sie odpowiedniego PITa do ktorego tez sie wpisuje zarobki z Islandii.
Kwote ta pomniejsza sie o podatek sciagniety przez Islandczykow, od reszty placi sie podatek w Polsce.
Tak mowi umowa i to - uwazam - jest okradanie.
Bo mnie nie bylo rok, nie korzystalam ze sluzby zrdrowia (nie rozmawiajmy o jakosci), z ulic, ktore niby za podatki sie naprawia itd. wiec nie rozumiem dlaczego mialabym placic cokolwiek w Polsce.
Ale musze, wiec zaplace.
_________________
og ef þĂş vilt þĂĄ skal ĂŠg ljĂşga að þĂŠr...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 18 Kwi 2006, 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli mimo przeniesienia osrodka zyciowego wciaz trzeba placic? paranoja
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 61, 62, 63  Następny
Strona 2 z 63

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron