reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Kto leci, ten (do)płaci

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Trialerror

Doczy: 04 Sty 2009
Posty: 169
Skd: Reykjavik 111
PostWysany: 17 Lip 2010, 16:15    Temat postu: Kto leci, ten (do)płaci Odpowiedz z cytatem

Chcesz sobie wybrać miejsce w samolocie – płać. Chcesz zabrać walizkę – płać. Chcesz mieć więcej miejsca na nogi – płać. Chcesz kartę pokładową – płać

* Mniej turbulencji z pasażerami
* Lataj latem

Inwencja szefów tanich linii lotniczych w wymyślaniu dodatkowych opłat dla pasażerów jest niewyczerpana. Nie należy się więc dziwić, że tani bilet, który udało nam się kupić, jest zaledwie niewielką częścią rachunku, który zapłacimy zanim wsiądziemy do samolotu.

Kupując bilety lotnicze u tanich przewoźników trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze kupujmy przez Internet i płaćmy od razu wszystkie możliwe opłaty, bo później będzie drożej. Po drugie – uważnie czytajmy wszystkie zasady, by nie płacić za przywileje, których wcale nie chcemy. Uważajmy przy kupowaniu biletu, jak i przy pakowaniu, bo linie szykują niespodzianki dla nieuważnych.

Mało bierzesz, mało płacisz

Okazuje się, że na 12 przewoźników tylko u trzech – niemieckiego Air Berlin, islandzkiego Iceland Express i holendersko-francuskiego Transavia – nie zapłacimy za nadanie bagażu do luku samolotu.

Korzystając z usług pozostałych dziewięciu, musimy się przygotować albo na podróż tylko z bagażem podręcznym, albo na opłatę bagażową. Wysokość opłat zależy od tego, czy płacimy za tę usługę zanim się pojawimy na lotnisku, przez Internet, czy też w samym porcie lotniczym. Oczywiście na lotnisku jest drożej, najczęściej dwukrotnie.

Kolejną niemiłą niespodzianką jest to, że opłaty te wzrastają co kilka miesięcy. Ryanair nawet wprowadził specjalne dużo wyższe opłaty za bagaż na podróże w lipcu i sierpniu.

Większość linii, np. irlandzki AerLingus, brytyjskie Jet2.com i easyJet, irlandzki Ryanair oraz węgierski Wizz Air, umożliwia dodanie bagażu między kupieniem biletu a pojawieniem się na lotnisku przez dokupienie ich przez Internet bądź telecentrum za niższą cenę (tu Ryanair jednak jest wyjątkiem).

Jednak norweski Norwegian i rumuński Blue Air każą podejmować ostateczną decyzję już w trakcie rezerwacji rejsu – niższa stawka obowiązuje tylko w tym momencie. Jeśli zdecydujemy się dokupić bagaż później, płacimy stawkę lotniskową. Tak czy inaczej pamiętajmy, że jeśli zapłacimy, ale bagażu nie weźmiemy, przewoźnik pieniędzy nam nie zwróci.

Warto pilnować limitu dozwolonego bagażu rejestrowanego, bo za dodatkowe kilogramy słono dopłacimy. Na szczęście większość przewoźników pozwala na sumowanie wagi bagażu w obrębie grupy pasażerów razem podróżujących na jednej rezerwacji.

Ostatnio nawet najwięksi gracze na rynku zwiększyli limity bagażu nadawanego. Ryanair pozwala zabrać dwie opłacone sztuki, każda do 15 kg. Oczywiście za każdą trzeba zapłacić, za tę drugą wielokrotnie więcej niż za pierwszą. Od niedawna możemy nadać aż do 32 kg bagażu w Blue Air i Wizz Air, ale za każdą sztukę należy zapłacić.

Największe limity bagażu rejestrowanego ma linia skandynawska Norwegian, która pozwala nadać bagaż nawet 40-kilogramowy, a na pokład zabrać jeszcze 10 kg podręcznego.

Podróżując tylko z bagażem podręcznym należy zwracać uwagę, jak się pakujemy. Jeśli bowiem zostaniemy przyłapani przy wejściu do samolotu z bagażem przekraczającym limity wymiarów lub wagi, zmuszeni będziemy do nadania tego bagażu po uiszczeniu niezwykle wysokiej kary. W easyJet to 22 euro, w Ryanair 35 euro, a w Wizz Air aż 60 euro! W dodatku personel lotniskowy pilnie sprawdza, czy każdy pasażer ma tylko jedną sztukę bagażu podręcznego. Wszystkie damskie torebki, laptopy, aparaty fotograficzne, jak i zakupy ze sklepów lotniskowych muszą znaleźć się w owej sztuce bagażu.

U pozostałych przewoźników nie ma już tak dużych ograniczeń; na pokład poza bagażem podręcznym bezkarnie zabierzemy także torbę z laptopem, aparat fotograficzny w futerale lub torebkę damską.

Lepiej odprawić się w domu

W liczbie dodatkowo płatnych usług przoduje Ryanair. Niewiele ustępują mu Wizz Air i airBaltic. Przewoźnicy wprowadzili opłatę za odprawę lotniskową. Niezależnie od tego, z jakim lecimy bagażem (czy tylko z podręcznym, czy też z drugim, do nadania), zapłacimy słono na lotnisku za wydanie karty pokładowej.

Unikniemy tego haraczu, jeśli odprawimy się online, sami wydrukujemy sobie kartę i zabierzemy ją na lotnisko. Nic dziwnego, że na lotniskach można zobaczyć coraz więcej osób pakujących się „pod Ryanaira”, czyli wędrujących tylko z bagażem podręcznym, trzymających w ręku wydruk karty pokładowej z własnej drukarki.

O ile w Wizz Air wprowadzona niedawno odprawa online jest bezpłatna, o tyle w Ryanair za odprawę online nie zapłacimy dodatkowych 5 euro tylko przy kupowaniu specjalnych ofert promocyjnych. W airBaltic nie zapłacimy za odprawę online. Odprawę przy stanowisku także przejdziemy bezpłatnie, pod warunkiem że forma elektroniczna nie jest dostępna. Nie dotyczy to jednak Warszawy, skąd odlecimy zaopatrzeni w kartę pokładową łotewskiego przewoźnika własnoręcznie wydrukowaną.

Brytyjska linia Jet2.com poszła nawet dalej, bo karze 2 funtami opłaty tych, którzy podróżują tylko z podręcznym, a mimo to chcą odprawić się na lotnisku. Jeśli lecimy tą linią, odprawiajmy się przez Internet. Będzie taniej.

Ile kosztuje siedzenie

Płatny przywilej, na jaki możemy się skusić, to wybór miejsca w samolocie. W Jet2.com, Norwegian i Germanwings możemy wybrać droższe siedzenie z większą przestrzenią na nogi. Najczęściej są to miejsca w pierwszym rzędzie i przy wyjściach ewakuacyjnych (na skrzydłach). Pamiętajmy jednak, że na tych miejscach mogą siedzieć tylko sprawni fizycznie dorośli pasażerowie, przepisy nie pozwalają sadzać tam dzieci lub np. pasażera ze złamaną nogą.

Inny system stosują Ryanair, easyJet i Wizz Air. Tam nie sprzedaje się konkretnych miejsc, ale przywilej wsiadania do samolotu w pierwszej kolejności. Kto zapłaci, zostanie wpuszczony przed innymi i wybierze sobie miejsce.

W easyJet i Wizz Air koszt tej usługi jest niższy, jeśli pasażerowie są dowożeni do samolotu autobusem, a wyższy w wypadku rejsów z bezpośrednim wejściem na pokład samolotu przez rękaw lotniskowy. Wizz Air oferuje dodatkowo możliwość internetowego zarezerwowania miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi przy wyjściach awaryjnych na skrzydłach samolotu. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

W Air Berlin, airBaltic, Aer Lingus i Blue Air otrzymamy bezpłatnie miejsce podczas odprawy na lotnisku.

Rower i gitara – dobrze zapakuj

Na liście opłat fakultatywnych znajdziemy też opłaty za sprzęt rekreacyjny wymagający, według przewoźnika, dodatkowych czynności przeładunkowych, w tym kajaki, deski surfingowe, kije do golfa, narty (na szczęście buty narciarskie lub snowboardowe oraz kijki są przewożone bezpłatnie, jeśli są dołożone do właściwych nart lub deski snowboardowej), instrumenty muzyczne oraz rowery. Te ostatnie przyjmowane są tylko zapakowane.

Maksymalna waga każdego tego rodzaju przedmiotu nie może przekroczyć 20 kg, ale powinniśmy sprawdzić dokładnie warunki przewozu w danej linii, bo w niektórych limit wagi jest mniejszy.

Ubezpieczenie – na pewno chcesz?

Większość przewoźników niskokosztowych współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi i oferuje ubezpieczenie podróżnego razem z biletem lotniczym. Ubezpieczenie obejmuje najczęściej koszty leczenia, assistance za granicą, koszty rezygnacji z biletu lotniczego i ubezpieczenie bagażu od kradzieży lub uszkodzenia.

W praktyce jednak często się okazuje, że warunki ubezpieczenia dotyczące anulowania biletu są sprzeczne z warunkami ogólnymi przewoźnika w tym zakresie, czeka nas więc długa droga do odzyskania pieniędzy, zahaczająca niejednokrotnie o sąd, a problemy z bagażem rozwiązywane są i tak na drodze ogólnych przepisów dotyczących transportu lotniczego.

Jeśli nie chcemy kupić ubezpieczenia, musimy uważać podczas rezerwowania biletu. Przewoźnik podsuwa nam bowiem ubezpieczenie bez pytania, czy chcemy z niego skorzystać. Taki wariant jest już automatycznie zaznaczony przez system rezerwacyjny. Pasażer musi go odznaczyć, jeśli nie chce płacić.

Opłaty za płacenie

Gdy dochodzi do płacenia, okazuje się, że przewoźnik pobierze nam z konta więcej pieniędzy tylko dlatego, że... płacimy za bilet. Chwalebnym wyjątkiem jest Iceland Express, który nie pobiera żadnych opłat manipulacyjnych. Jeśli płacimy kartami Visa, MasterCard, American Express lub Diners Club (sprawdźmy, czy możemy płacić tymi dwiema ostatnimi, bo nie każdy przewoźnik je honoruje), spodziewajmy się opłaty za ich wykorzystanie.

Ostatnio niemiecki sąd uznał, że dodatkowe opłaty pobierane przy płatności za bilety Ryanair są rażącym naruszeniem praw konsumenta, któremu nie dano możliwości wniesienia opłat normalną drogą bez dodatkowych kosztów. Według postanowienia niemieckiego sądu, linia lotnicza powinna zostawić pasażerowi przynajmniej jeden sposób płatności bez tych opłat.

W Polsce ta kwestia nie jest jednak uregulowana zgodnie z interesem pasażera, chociaż kilka banków w wypuściło kartę Mastercard Prepaid umożliwiającą bezprowizyjne płacenie za bilety w Ryanair. Zdecydowanie mniej albo w ogóle nic nie potrącą nam, gdy będziemy płacić kartą debetową, pod warunkiem że nasza karta jest rozpoznawana przez system jako Visa Electron, a nie Visa.

Przy tym przewoźnicy pobierają opłatę manipulacyjną za całą transakcję lub za każdy rejs i za każdego pasażera w rezerwacji osobno. W AerLingus, Blue Air i Transavia jest jedna opłata manipulacyjna. W easyJet co prawda zapłacimy więcej, płacąc kartą kredytową niedebetową, ale opłacamy całą transakcję, w której możemy umieścić do 25 rejsów dla dziewięciu pasażerów. Z kolei Air Berlin nie ma opłat manipulacyjnych za płatność kartami, ale dolicza do każdego biletu koszty serwisowe w wysokości 10 lub 15 euro (taryfa promocyjna zwolniona jest z tej opłaty).

Pozostałe linie obciążą nasz portfel za każdy rejs za każdego pasażera, co przy biletach w dwie strony dla dwóch osób może osiągnąć wartość kilkunastu euro.

Wizz Air oferuje tańszą (11 zł) możliwość płacenia przelewem za bilet.

Kto najdroższy, kto najtańszy?

W stosowaniu różnych dopłat najbardziej obciążających naszą kieszeń prowadzi irlandzki Ryanair. Niewiele ustępuje mu węgierski Wizz Air, a czołówkę zamykają przewoźnicy z Wielkiej Brytanii, easyJet i Jet2.com, oraz z Irlandii – AerLingus.

Zdecydowanie mniej opłat fakultatywnych, które są też mniejsze, żądają rumuński Blue Air, skandynawskie Norwegian i Iceland Express oraz holenderska Transavia. Palmę przewoźnika najtańszego i mającego najprostszy system opłat dzierży niemiecki Air Berlin.

Co jeszcze?

Przewoźnicy prześcigają się w wymyślaniu różnych płatnych dodatkowych usług. Wizz Air oferuje przesłanie planu podróży pod numer telefonu komórkowego za 4 zł (to samo w Norwegian jest bezpłatne).

Jeśli ochrona środowiska jest dla nas ważna, to za pośrednictwem easyJet pasażer może przekazać datek, wyliczony według ilości spalonego na danej trasie paliwa, na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Ciekawe propozycje prezentuje łotewska airBaltic. Po wykupieniu zabezpieczenia w wysokości 20 euro, pasażer może być spokojny, że w przyszłości nie zapłaci 75 euro, jeśli chciałby zmienić rezerwację.

Nadal jednak będzie musiał dopłacić różnicę pomiędzy pierwotną taryfą a obowiązującą w momencie zmiany. Dodatkowe 20 euro uchroni go przed stratą pieniędzy, jeśli zachoruje i nie będziemy mogli polecieć.

Za kolejne 17 euro, płatne podczas rezerwacji, otrzymamy gwarancję zwrotu podwojonej ceny wydanej na bilet, jeśli samolot opóźni się o godzinę. Ale tylko w formie bonu przydatnego do zarezerwowania kolejnych lotów airBaltic.

Łotewski przewoźnik wprowadził również ratalną sprzedaż biletów. Choć ostateczna cena wyjdzie nieco wyższa, to za część biletu pasażer zapłaci z ponadmiesięcznym opóźnieniem.

Z kolei Wizz Air wprowadził niedawno zasadę, że za 45 zł pozwoli nam zmieniać wielokrotnie rezerwację bez dodatkowej opłaty (usługa Wizz Flex), chociaż i tak musimy wtedy uiścić ewentualną różnicę w cenie biletu. 45 zł kosztuje też gwarancja, że w razie opóźnienia lotu o co najmniej dwie godziny, dostaniemy od przewoźnika 450 zł (nie gotówką), które można wykorzystać na zakup u niego nowego lotu lub dodatkowych produktów.

Aer Lingus

* bagaż główny (do 20 kg) – 15 euro/10 funtów/58 zł (Internet); 18 euro/15 funtów/70 zł (na lotnisku)

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatniemiejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie na lotnisku, można wybrać sobie samemu przez Internet – 6 zł (na trasach do USA bezpłatnie)

* sprzęt sportowy (sztuka, do 15 kg) – 30 euro/25 funtów/112 zł (Internet); 40 euro/32 funty/160 zł na lotnisku

* ubezpieczenie podróży – 42,20 zł

* karta płatnicza – 5 euro/17 zł za osobę, niezależnie od liczby rejsów, 0 za Visa Electron.

airBaltic

* bagaż główny (8 sztuk do 20 kg łącznie) – 15 euro (Internet), 20 euro (na lotnisku, telecentrum; członkowie programu BalticMiles mają 5 euro zniżki)

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie online, 5 euro na lotnisku, gdy odprawa online jest możliwa z danego lotniska

* miejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie podczas odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku

* sprzęt sportowy (sztuka) – 30 euro/25 funtów/112 zł (Internet, w trakcie rezerwacji); 40 euro/32 funty/160 zł (Internet, po rezerwacji, telecentrum lub na lotnisku)

* ubezpieczenie podróży – 10 – 15 euro

* karta płatnicza – brak opłat manipulacyjnych za płatność kartami, ale przewoźnik nalicza opłatę serwisową w wysokości 10 euro w jedną stronę do każdego biletu

Air Berlin

* bagaż główny (do 20 kg) – bezpłatnie

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* miejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie podczas odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Ale można samemu wybrać sobie miejsce przez Internet – 10 euro za rejsy krótkodystansowe, 15 euro za rejsy długodystansowe miejsce standardowe, 20 i 60 euro rejsy z dodatkową przestrzenią na nogi (XL seat)

* sprzęt sportowy (sztuka) – 25 euro

* ubezpieczenie podróży – 15 euro

* karta płatnicza – brak opłat manipulacyjnych za płatność kartami, ale przewoźnik nalicza opłaty serwisowe w wysokości 10 lub 15 euro do każdego biletu w zależności od trasy i formy płatności (przelew, karta) oraz tego, czy kupowana jest taryfa promocyjna (te zwolnione są z opłaty serwisowej).

Blue Air

* bagaż główny (do 20 kg) – 10 euro (Internet, telecentrum); 20 euro na lotnisku

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* miejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie na lotnisku, można wybrać sobie samemu przez Internet – 3 euro

* sprzęt sportowy (sztuka do 15 kg) – 30 euro; sprzęt do nurkowania – 90 euro

* ubezpieczenie podróży – 14 euro

* karta płatnicza – 6 euro za Visa, Visa Electron, MasterCard i Amex za transakcję

easyJet

* bagaż główny (do 20 kg) – 11 euro/9 funtów/50 zł (Internet, telecentrum); 22 euro/18 funtów/100 zł na lotnisku

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* pierwszeństwo w wejściu do samolotu – od 7,50 euro/6,50 funtów/35 zł w zależności od lotniska za usługę Speedy Boarding lub Speedy Boarding Plus (dodatkowa możliwość dokonania odprawy w specjalnych punktach odprawy priorytetowej); koszt usługi jest niższy, jeśli pasażerowie są dowożeni do samolotu autobusem; usługa jest droższa, gdy do samolotu wchodzi się bezpośrednio przez rękaw

* wybór miejsca – wolny wybór miejsca podczas wchodzenia do samolotu

* sprzęt sportowy (sztuka) – 25 euro/18,50 funta/100 zł (Internet, telecentrum); 35 euro/26 funtów/140 zł (na lotnisku)

* ubezpieczenie podróży – 5 funtów/37 zł

* karta płatnicza – 1,95 proc. wartości transakcji, minimalnie 8,25 euro/6 funtów/38 zł za kartę kredytową Visa, MasterCard, Diners Club, American Express, 2,75 euro/2 funty za kartę debetową Visa Connect, Visa Delta, Maestro; bezpłatnie za Visa Electron. Opłata za całą transakcję.

Germanwings

* bagaż główny (do 20 kg) – 5 euro (Internet, telecentrum); 10 euro (na lotnisku). Na rejsach krajowych w Niemczech doliczane jest 19 proc. VAT

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* miejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie na lotnisku, można wybrać sobie samemu przez Internet – 5 euro

* sprzęt sportowy (sztuka, bezpłatny przewóz nart/snowboardu) – 25 euro/17 funtów

* ubezpieczenie podróży – 9,90 euro (ubezpieczenie zwrotu kosztów biletu), 12,90 euro (pełne ubezpieczenie na Europę)

* karta płatnicza – 8 euro, za całą transakcję

Iceland Express

* bagaż główny (do 20 kg) – bezpłatnie

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* miejsca przydzielane są bezpłatnie podczas odprawy na lotnisku. Można wybrać miejsce podczas rezerwacji lub odprawy online – 7 funtów, 22 funty za miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi

* sprzęt sportowy (sztuka) – 25 euro/20 funtów

* ubezpieczenie podróży – 7 funtów (ubezpieczenie od odwołania rejsu z winy przewoźnika)

* karta płatnicza – bezpłatnie

Jet2.com

* bagaż główny (do 22 kg) – zależy od kierunku oraz sposobu i miejsca zakupu. Najtaniej w momencie rezerwacji online. Przykładowo, jedna sztuka na trasie z Krakowa do Leeds kosztuje 41 zł, jeśli zapłacimy na stronie przewoźnika

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie (Internet), 2 funty (na lotnisku), jeśli podróż tylko z bagażem podręcznym. Dodatkowo pasażerowie odprawiający się przez Internet otrzymują zniżkę w wysokości 4 funtów (18 zł) na odprawę bagażu

* miejsca w samolocie przydzielane są bezpłatnie podczas rezerwacji, ale przypadkowo. Jeśli chcemy je sami sobie wybrać, musimy zrobić to przez Internet – 18 zł, od 16 euro/12,50 funta/57 zł do 26 euro/19,99 funta/91 zł za miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi

* sprzęt sportowy (narty, snowboard, sprzęt do golfa) – 29 euro/22,50 funta/103 zł (telecentrum, na lotnisku), 25 proc. zniżki w Internecie

* sprzęt sportowy (surfing, nurkowanie, rower) – 33 euro/25 funtów/114 zł, nie ma zniżki w Internecie

* ubezpieczenie podróży – od 7,47 funta (do pięciu dni)

* karta płatnicza – 6,50 euro/4,99 funta/23 zł za kartę kredytową Visa, MasterCard, American Express 3,5 euro/2,49 funta lub 11 zł za kartę debetową Visa Connect, Visa Delta, Visa Electron. Za osobę za lot w jedną stronę.

Norwegian

* bagaż główny (do 2 x 20 kg) – 55 koron norweskich/33 zł (Internet, telecentrum); 110 koron/66 zł (na lotnisku). Bilet w cenie elastycznej (full flex) uprawnia do nieodpłatnego zabrania jednej sztuki bagażu

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* miejsca w samolocie przydzielane bezpłatnie podczas odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Można też wybrać samemu miejsce online za 50 – 80 koron/od 33 zł. Rezerwacja miejsca w taryfie full flex bezpłatna

* sprzęt sportowy (sztuka) – 200 koron/26 euro/99 zł (300 koron lub 40 euro za rower lub sprzęt do surfingu; sprzęt do windsurfingu nieakceptowany)

* ubezpieczenie podróży – 120 koron/60 zł

* karta płatnicza – 5 euro/20 zł za karty kredytowe Visa, MasterCard, Diners Club, American Express. Bezpłatnie karty debetowe Visa Electron, Mastercard Debit. Za całą transakcję.

Ryanair

* bagaż główny (do 15 kg) – 15 euro/15 funtów/63 zł (Internet); 35 euro/35 funtów/147 zł (telecentrum, na lotnisku) za pierwszą sztukę; 35 euro/35 funtów/147 zł (Internet); 70 euro/70 funtów/294 zł (telecentrum, na lotnisku) za drugą sztukę. Pasażer jest uprawniony do odprawienia maksymalnie 2 sztuk bagażu o wadze 15 kg każdy. Wyższe ceny obowiązują w lipcu i sierpniu: 20 euro/20 funtów/84 zł (Internet); 40 euro/40 funtów/168 zł (telecentrum, na lotnisku) za pierwszą sztukę; 40 euro/40 funtów/168 zł (Internet); 80 euro/80 funtów/336 zł (telecentrum, na lotnisku) za drugą sztukę. Bagaż podręczny przekraczający wymiary/wagę – 35 euro/35 funtów/147 zł

* odprawa biletowo-bagażowa – 5 euro/5 funtów/21 zł (Internet); 10 euro/10 funtów/42 zł

* (telecentrum), 20 euro/20 funtów/84 zł (na lotnisku). Z opłaty zwolnione są promocyjne bilety wykupione w taryfie „bezpłatna odprawa online”

* wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku – 40 euro/40 funtów/168 zł

* pierwszeństwo w wejściu do samolotu – 4 euro/4 funty/16,80 zł (Internet); 5 euro/5 funtów/21 zł (telecentrum, na lotnisku). Wybór miejsca – wolny wybór miejsca podczas wchodzenia do samolotu

* sprzęt sportowy (sztuka, do 20 kg) – 40 euro/40 funtów/168 zł (Internet); 50 euro/50 funtów/210 zł (telecentrum, na lotnisku)

* ubezpieczenie podróży – 14,50 euro/5,78 funta/64,58 zł (do 28 dni)

* karta płatnicza – 5 euro/5 funtów/21 zł za karty kredytowe Visa, MasterCard oraz za karty debetowe Visa Electron, Visa Connect, Visa Delta, Maestro. Bezpłatnie MasterCard Prepaid. Brak możliwości płacenia kartami Diners Club, American Express. Wszystkie opłaty za jedną osobę za lot w jedną stronę.

Transavia

* bagaż główny (do 20 kg) – bezpłatnie

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie

* wybór miejsca w samolocie – bezpłatnie

* sprzęt sportowy: narty wodne, sprzęt do golfa – 15 euro; rower – 40 euro; surfing, kiteing – 60 euro

* ubezpieczenie podróży – 10 lub 15 euro

* karta płatnicza – 3 euro za Visa, Visa Electron, MasterCard i Amex. Za całą transakcję. Brak możliwości płacenia kartami Diners Club

Wizz Air

* bagaż główny (do 20 kg) – 15 euro/13 funtów/68 zł (Internet, telecentrum); 30 euro/26 funtów/136 zł (na lotnisku)

* bagaż podręczny przekraczający wymiary/wagę – 60 euro/52 funtów/272 zł

* odprawa biletowo-bagażowa – bezpłatnie (online), 5 euro/4 funty/23 zł (na lotnisku przedpłacona online), 10 euro/8 funtów/46 zł (na lotnisku)

* pierwszeństwo w wejściu do samolotu – 4 euro/3 funty/18 zł (Internet, telecentrum); 8 euro/6 funtów/36 zł (na lotnisku)

* pierwszeństwo przy wejściu do autobusu dowożącego do samolotu – 2,5 euro/2 funty/11 zł (online, telecentrum); 5 euro/4 funty/22 zł (na lotnisku). Wolny wybór miejsca podczas wchodzenia do samolotu. Miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi – 5 euro/4 funty/23 zł (Internet, telecentrum), 10 euro/8 funtów/46 zł (na lotnisku)

* sprzęt sportowy (sztuka) – 30 euro/26 funtów/135 zł (Internet, telecentrum); 40 euro/34 funty/180 zł (na lotnisku)

* ubezpieczenie podróży – 48 zł (siedem dni)

* karta płatnicza – 5 euro/4 funty/23 zł za Visa, Visa Electron, MasterCard, Diners Club, Amex. 2,5 euro/2 funty/11 zł za kartę debetową Solo i Maestro oraz przelew bankowy. Za jedną osobę za lot w jedną stronę

* opłata za rezerwację przez telecentrum – 10 euro/9 funtów/23 zł. Za jedną osobę za lot w jedną stronę
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 19 Lip 2010, 1:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

łałm jeżeli sam to napisałeś to gratuluje wnikliwości w sledzeniu cenników i oczywiście dzieki za to Know How - bo pewnie wymagało to poświecenia sporo czasu, jeżeli jednak tylko Ctrl+C , Ctrl+V to wypada podac źródło.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
Trialerror

Doczy: 04 Sty 2009
Posty: 169
Skd: Reykjavik 111
PostWysany: 19 Lip 2010, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:
łałm jeżeli sam to napisałeś to gratuluje wnikliwości w sledzeniu cenników i oczywiście dzieki za to Know How - bo pewnie wymagało to poświecenia sporo czasu, jeżeli jednak tylko Ctrl+C , Ctrl+V to wypada podac źródło.
Seba średnio stoję z czasem Smile ale może komuś się przyda. "Reczpospolita"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kocurek1

Doczy: 14 Pa 2010
Posty: 38
Skd: Iceland
PostWysany: 15 Pa 2010, 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe informacje. Fajnie że w końcu w tym temacie jakiś wpis.
Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
foo

Doczy: 21 Pa 2008
Posty: 659
PostWysany: 16 Pa 2010, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.youtube.com/watch?v=g3so6AJe4UQ
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kocurek1

Doczy: 14 Pa 2010
Posty: 38
Skd: Iceland
PostWysany: 25 Pa 2010, 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra wstawka :-)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron