reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Urlop
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marian Solialk

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 2
Skąd: Lubaczow ,Polen
PostWysłany: 14 Mar 2007, 21:36    Temat postu: Urlop Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedz mariusx ale niewiem czy się zrozumieliśmy, ja pytam o urlop dla ojca dziecka, którego żona jest w Polsce i tam będzie rodzić, a ojciec (to ja) pracuje na Islandii.Chodzi mi o 3-miesięczny urlop-czy mi on przysługuje.Wszystko co wyczytałem w linku dotyczy zasilku rodzinnego przyznawanego na dziecko.Jesli coś przeoczyłem to proszę o podpowieć.

Jeszcze raz dzięki za wszelkie informacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 15 Mar 2007, 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy przypadkiem dziecko nie musi sie urodzic na islandii?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Mar 2007, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a czy przypadkiem dziecko nie musi sie urodzic na islandii?


Musi.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 15 Mar 2007, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktycznie, cos mi sie po...................mylilo, nizej masz odpowiedz:

Urlop macierzyński
Świadczenie macierzyńskie/ojcowskie (undirfyrirsögn)

Osoby, które pracowały na islandzkim rynku pracy, przez co najmniej sześć miesięcy bezpośrednio poprzedzających pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, są uprawnione do płatności z tytułu narodzin dziecka z Funduszu urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich, a także do urlopu z pracy na ustalony okres czasu.
Ma to zastosowanie zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Kwota takich płatności stanowi określony ułamek płac danej osoby.
Fundusz Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich jest finansowany ze składek ubezpieczeniowych pobieranych od pracodawców. Osoby, które nie pracowały na Islandii, lecz niezależnie od tego, zamieszkiwały w tym kraju przez 12 kolejnych miesięcy, są także uprawnione do płatności minimalnych, zwanych zasiłkami macierzyńskimi/ojcowskimi ze skarbu państwa z tytułu narodzin dziecka.
Państwowy Instytut Ubezpieczeń Społecznych administruje wypłatą zasiłków macierzyńskich/ojcowskich ze skarbu państwa, a także wypłatami z Funduszu Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich.
Jeżeli pracujesz na Islandii, przez co najmniej miesiąc przed urodzeniem i przenosisz prawa do świadczenia macierzyńskiego z innego państwa UE, EOG (na mocy dokumentów z serii E), otrzymasz świadczenie macierzyńskie wynoszące, co do zasady 80% twojego dochodu w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Płatny urlop macierzyński może trwać maksymalnie 6 miesięcy.

Wymagane dokumenty:

- akt zawarcia małżeństwa
- zaświadczenie od lekarza o terminie urodzenia dziecka albo akt urodzenia
- paski z wypłat za ostatnie 2 miesiące
- kopia paszportu
- kiedy pracownik „zjedzie” do polski na urlop pracodawca powinien dostarczyć związkom zawodowym oryginał karty podatkowej pracownika.


UWAGA!
O zamiarze skorzystania z urlopu macierzyńskiego należy powiadomić zakład pracy najpóźniej 8 tygodni przed planowanym początkiem.
Powrót do góry
mariusx
Gość
PostWysłany: 15 Mar 2007, 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Viking napisał -
Cytat:
Musi.



Mysle ze odpowiedz jest pelna i wyczerpujaca. Znam ok 15 osob ktore skorzystaly, lub korzystaja z urlopu "tacierzynskiego"
Powrót do góry
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Mar 2007, 23:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chlopaki, to ja juz mam cos z glowa. Mariusx wkleil dobry tekst, ale tam nie ma nic o dziecku, ktore urodzilo sie poza Islandia... Viking mowi, ze musi sie urodzic na Islandii.
Czyli??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 15 Mar 2007, 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DZIECKO NIE MUSI URODZIC SIE NA ISLANDII, WAZNE JEST ABY OSOBA STARAJACA SIE O URLOP "MACIERZYNSKI" PRACOWALA CO NAJMNIEJ 6 ( LUB MIESZKALA CO NAJMNIEJ 12) MIESIECY NA WYSPIE PRZED URODZENIEM SIE DZIECKA, I TYLE.
DZIECKO NIE MUSI ROWNIEZ PRZEBYWAC NA IS - PRZYKLAD;

OJCIEC PRACUJACY NA ISLANDI BIERZE URLOP "MACERZYNSKI" NA DZIECKO URODZONE W POLSCE, KTORE NIGDY NIE BYLO NA IS(MATKA ROWNIEZ).

Mam czasami kontakt z Polakami przebywajacymi na Islandii od paru lat, i niestety wiekszosc z nich nie ma pojecia o przyslugujacych im PRAWACH, a zauwazylem ze islandzcy urzednicy maja podobny sposob do stosowanego w niemczech - "przeciez sie nie pytales", ale jak mozna sie zapytac o cos, o czym sie po prostu nie wie.

Poza tym po wejsciu polski do UE sytuacja Polakow na IS zmienila sie diametralnie, na korzysc - niektorzy jakos tego nie zauwazaja.
Powrót do góry
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysłany: 23 Kwi 2008, 21:17    Temat postu: Podsumowanie Odpowiedz z cytatem

Z tego wymika ze misiak ktory pracowal powyzej 12mcy idzie na pelny zalilek (70-80% jego sredniej z ostatnich 6 mcy) a ze wolny czas na zasilku sprzyja rozmnazaniu, wiec strzela gola, gdzie wygrana jest jego zywa kopia tyle ze w stanie dzidzi, co pozwala mu dostac lepsze srodki z tytulu urlopu maciezynskiego (ciekawy jestem w jakiej wysokosci) na 3 mce po czym przechodzi na szasilek powtaza sytuacje kilka razy i zaczyna pobierac na kazde dziecko (zalozmy 4 dzieci) tyle ze calosc stanowi porownywalna kwote do sredniej krajowe na islandii. Czy gdzies sie pomylilem w mojej symulacji? Jak tak to prosze o korekte.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 23 Kwi 2008, 21:24    Temat postu: Re: Podsumowanie Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisał:
Z tego wymika ze misiak ktory pracowal powyzej 12mcy idzie na pelny zalilek (70-80% jego sredniej z ostatnich 6 mcy).


70-80% tylko przez pierwsze 3 miechy pobierania zasilku pozniej zasilek jest juz o wiele mniejszy....
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rafal
Gość
PostWysłany: 7 Maj 2008, 3:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podlacze sie.

Znalazlem nowa ,lepsza prace,mam zaczac od przyszlego tygodnia.W aktutalnej pracuje od wrzesnia czyli 9 miesiac.Nie bralem nigdy urlopu,nie bylem w Polsce,mam ciaglosc pracy.Pare razy wzielem veikura.I teraz mam pytanie,kiedy bede sie zwalnial akutalna firma powinna mi zaplacic za niewykorzystany urlop? Naliczane sa 2 dni za kazdy miesiac,tak? Kolejna kwestia czy veikur kasuje dzien urlopowy i czy gdy mam orlof wliczany do pensji to to jest moje urlopowe,i nie mam zadnych dodadkowych platnych urlopowych dni co miesiac < 2? >
Powrót do góry
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Maj 2008, 9:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Veikur nie kasuje dni urlopowych. Jesli masz urlop wliczany do pensji to nie masz juz zadnych dodatkowych platnych dni wolnych.
Natomiast jesli faktycznie masz niewykorzystane dni wolne - firma powinna ci za nie zaplacic przed rozwiazaniem umowy o prace.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rafal
Gość
PostWysłany: 7 Maj 2008, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje,ale wlasnie co do tego orlofa,mam go wliczanego do pensji,niektorzy maja go na osobnym koncie,nieopodatkowany i dostaja jeszcze wiecej pieniedzy,ktore sa wyplacane raz do roku w maju.I teraz nie rozumiem,czy wlasnie ten orlof to moje urlopowe.Czy Ci co go maja na osobnym koncie,maja nalezne jeszcze dni urlopowe naliczane 2 co miesiac,a mi juz one nie przysluguja? Gdyby faktycznie tak bylo to poplenilem spory blad nie przerzucajac orlofa na osobne konto.
Powrót do góry
bodzio7

Dołączył: 21 Sty 2008
Posty: 85
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 7 Maj 2008, 14:47    Temat postu: orlof Odpowiedz z cytatem

niektorzy maja go na osobnym koncie,nieopodatkowany i dostaja jeszcze wiecej pieniedzy,ktore sa wyplacane raz do roku w maju

Czy jest na prawdę tak jak mówi Rafał, że orlof na oddzielnym koncie nie jest opodatkowany ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aniapl
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 219
Skąd: był Reykjavik - teraz Polska
PostWysłany: 8 Maj 2008, 0:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MĂłj jest opodatkowany a jest na oddzielnym koncie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aniapl
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 219
Skąd: był Reykjavik - teraz Polska
PostWysłany: 8 Maj 2008, 0:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rafał, bez różnicy jest to czy masz orlof do wypłaty czy na osobnym koncie. To są Twoje wakacyjne pieniądze i już żaden płatny urlop Ci nie przysługuje. Przynajmniej tak zawsze było.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 11 Paź 2006
Posty: 322
PostWysłany: 8 Maj 2008, 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sa firmy, ktore nie placa orlofa w postaci dodatku do pensji ani w formie przelewu na specjalne konto, lecz normalnie wyplacaja pensje gdy czlowiek idzie na urlop. Jest tak w 2 firmach w ktorych bylam zatrudniona.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dariuszr

Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 343
PostWysłany: 8 Maj 2008, 20:10    Temat postu: URLOP Odpowiedz z cytatem

MAM URLOP PLATNY A MOJA FIRMA OGLOSILA ZE JEDEN DZIAL FIRMY ZOSTAJE ZAMKNIETY Z PRZYCZYN EKONOMICZNYCH I DOSTALEM WYPOWIEDZENIE JESLI NIE WYKORZYSTAM URLOPU CZY NA SAM KONIEC PRACODAWCA MA PRAWO DO ZAPLACENIA MI ZA NIEWYKORZYSTANY URLOP JAK TO JEST
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 11 Paź 2006
Posty: 322
PostWysłany: 8 Maj 2008, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Twojej sytuacji pracodawca ma obowiazek, a nie prawo do wyplacenia ekwiwalentu za zalegly urlop.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
asia19829

Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5
PostWysłany: 23 Sie 2010, 15:55    Temat postu: urlop wychowawczy Odpowiedz z cytatem

WITAM PROSZE O PODPOWIEDZ KONCZY MI SIE URLOP MACIERZYNSKI A DO PRACY NIE MOGE WROCIC PONIEWAZ NIE MAM Z KIM ZOSTAWIC DZIECKA. PRZEDSZKOLA U NAS W MIESCIE BIORA DZIECI POWYZEJ 2 LAT A MOJ SZKRAB SKONCZY ROK WE WRZESNIU. CZY W TAKIM RAZIE MOGE PRZEJSC NA URLOP WYCHOWAWCZY A JESLI TAK TO CO MAM PRZEDSTAWIC PRACODAWCY JAKIE DOKUMENTY I JESLI TO MOZLIWE PROSZE O WZOR ALBO LINK DO STRONY PROSZE O POMOC DZIEKUJE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
asia19829

Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 5
PostWysłany: 23 Sie 2010, 15:55    Temat postu: urlop wychowawczy Odpowiedz z cytatem

WITAM PROSZE O PODPOWIEDZ KONCZY MI SIE URLOP MACIERZYNSKI A DO PRACY NIE MOGE WROCIC PONIEWAZ NIE MAM Z KIM ZOSTAWIC DZIECKA. PRZEDSZKOLA U NAS W MIESCIE BIORA DZIECI POWYZEJ 2 LAT A MOJ SZKRAB SKONCZY ROK WE WRZESNIU. CZY W TAKIM RAZIE MOGE PRZEJSC NA URLOP WYCHOWAWCZY A JESLI TAK TO CO MAM PRZEDSTAWIC PRACODAWCY JAKIE DOKUMENTY I JESLI TO MOZLIWE PROSZE O WZOR ALBO LINK DO STRONY PROSZE O POMOC DZIEKUJE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron