reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Ciekawy blog o świecie arabskim.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 10 Lut 2012, 16:39    Temat postu: Ciekawy blog o świecie arabskim. Odpowiedz z cytatem

Czytając ten blog, także z komentarzami, można dowiedzieć się o szczególnych zachowaniach i obyczajach Arabów w ich krajach I NIE TYLKO.
Warto je poznać, zanim zaleją Europę.
http://duszawdrzwiach.blog.onet.pl/Zanim-bedzie-za-pozno,2,ID452607248,n

Miłej lektury - pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 10 Lut 2012, 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Byłbym ostrożny z budowaniem sobie obrazu świata i ludzi na podstawie czegoś takiego. Histeria poparta stereotypową wiedzą (?) nie jest dobrym doradcą. I nie dlatego, że nie dostrzegam postaw czy obyczajów dla nas nieakceptowalnych w "tamtych" krajach i kulturach. Czy jak najbardziej realnych problemów z integracja sporej części imigrantów z okolic Bliskiego Wschodu czy Afryki. Ale czemu służy demonizowanie obrazu? Akurat z Arabami niespecjalnie miałem do czynienia, ale w takim Iranie np. byłem i bardzo uważałbym ze stereotypami. Co nie znaczy oczywiście, że kocham ajatollahów rządzących tym krajem i ich poglądy...
Wspominam o tym, bo w tym blogu ktoś tam się luźno odwołuje do Oriany Fallaci i jej dość radykalnych, ale czasem trochę płytkich poglądów, najwyraźniej nie zawsze popartych dogłębna znajomością zagadnień, które poddaje ocenom (zaznaczam, że ja ze swej strony nie zamierzam udawać eksperta). Ot, tak np. uboczna wzmianka o czadorze tamże (w kontekście Iranu), b. nieprecyzyjna i myląca, jeśli ktoś chciałby sobie wyrabiać opinię co do strojów i nakazów obyczajowych w owym kraju.
Dla zainteresowanych: czador NIE JEST w Iranie wymaganym przez prawo (bo to niestety teokratyczny reżim) i obyczaj (religia) strojem kobiet, choć tradycyjnie (szczególnie w mniejszych miejscowościach) wiele kobiet faktycznie go używa. Wymagany jest strój odpowiednio długi (m.in.) zakryte ramiona, a na głowie tzw. hijab (rodzaj chusty), a to jest zupełnie co innego. Specyficzne jest m. in to, ze ten strój jest wymagany takze wobec cudzoziemek odwiedzających Iran, czego w bardziej liberalnych krajach islamskich nie ma. Wojna postu z karnawałem w irańskim wydaniu (czy raczej młodzieży z policja religijną) polega na tym, że w piątkowe wieczory w Teheranie czy Esfahanie można przy stolikach zobaczyć młode kobiety w obcisłych dżinsach do pół łydki (no, na ogół nie aż tak, ale raz widziałem), a chustka na ich głowie z trudem wystarczyłaby nam do wytarcia nosa, z racji cokolwiek miniaturowych rozmiarów (to już częściej).
Świat i ludzie są trochę bardziej skomplikowani, niż to się potocznie wydaje. Z racji, że żyjemy faktycznie w wieku wielkich migracji, dobrze byłoby mieć trochę szersze spojrzenie, we własnym dobrze pojętym interesie. Bezrefleksyjne powielanie stereotypów nie służy np. racjonalnej polityce wobec imigrantów, bo zamiast rozwiązywać istniejące problemy, stwarza nowe. A z tego nic dobrego nie wyniknie.
Inna rzecz, że "do nas" ( w sensie: krajów zachodu) trafia na ogół dość specyficzny profil emigrantów: to przeważnie ludzie z biedniejszych, a wiec bardziej tradycyjnych i konserwatywnych środowisk, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Osobną, ale mniejszościowa grupę stanowią polityczni uchodźcy, często tzw. niepokorni intelektualiści -ci akurat problemów z adaptacją nie mają.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 10 Lut 2012, 23:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemal każdy z nas od dawna wyrobił sobie odpowiednią opinię o islamistach za sprawą mediów i nie tylko. Warto jednak poczytać bloga, w którym pisze osoba pracująca w Egipcie i przede wszystkim arabistka z wykształcenia. Pracowała także w innych krajach Bliskiego Wschodu, więc z pewnością ma dużo do przekazania.
Każdy ma prawo do własnej oceny ...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 10 Lut 2012, 23:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

amande napisa:
Niemal każdy z nas od dawna wyrobił sobie odpowiednią opinię o islamistach za sprawą mediów i nie tylko. Warto jednak poczytać bloga, w którym pisze osoba pracująca w Egipcie i przede wszystkim arabistka z wykształcenia. Pracowała także w innych krajach Bliskiego Wschodu, więc z pewnością ma dużo do przekazania.
Każdy ma prawo do własnej oceny ...


Wlasnie, pracujaca w Egipcie... ja pracuje na Islandii i nie przepadam za Islandczykami, czy to znaczy ze powinienem szerzyć nienawiść w stosunku do nich, a reszta powinna mnie słuchać, bo pracuje przecież na Islandii? Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 10 Lut 2012, 23:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie można porównywać Arabów do Islandczyków. Nie należy podawać takiego uproszczenia. Przecież wiadomo, jak zachowują się islamiści, będąc "gośćmi" w krajach Europy. U siebie mogą wyznawać prawo islamskie. Jednak poza swoim krajem należy dostosować się do wymogów kraju goszczącego.
I tylko o to chodzi w tym blogu. Ja nie widzę szerzenia nienawiści i nie należy tak to rozumieć. Ona wyłącznie opisuje absurdy zachowań.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Searcher

Doczy: 01 Mar 2008
Posty: 97
PostWysany: 10 Lut 2012, 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet nie wiesz ile ja tu absurdów widziałem:) szok normalnie...
ale rozumiem o co Ci chodzi, do Arabów nic nie mam, ale swoje chore prawa to jak najbardziej powinni zostawić u siebie, czasami to aż włos sie jeży czytając co tam sie wyprawia, w szczególności z kobietami.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 11 Lut 2012, 0:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No więc o to chodzi. Także styl życia w ich krajach jest niewyobrażalnie inny. Uważam, że czytelnicy forum chętnie zapoznają się z ciekawostkami dla nas z ich codziennego sposobu bycia.
To jest zupełnie inna kultura, nieporównywalna z naszą i islandzką.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
doremifa

Doczy: 21 Mar 2012
Posty: 4
Skd: Łódź
PostWysany: 27 Mar 2012, 18:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja przestałam wierzyć w takie stereotypy po tym jak poznałam ludzi z Tunezji. Okazało się że to tacy sami ludzie jak my, wychowali sie na bajkach Disneya i na MTV. Nie miałam żadnego problemu, żeby sie z nimi dogadac!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
g6

Doczy: 05 Kwi 2011
Posty: 192
PostWysany: 28 Mar 2012, 0:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doremifa napisa:
Ja przestałam wierzyć w takie stereotypy po tym jak poznałam ludzi z Tunezji.


Stereotypy są w ogóle głupie.
"muzułmanie są cool, wiem bo poznałam ludzi z Tunezji", też trochę stereotypem śmierdzi.

Ciężko porównywać coś takiego:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tunisia napisa:
The country has a secular culture that encourages acceptance of other religions and religious freedom. With regards to the freedom of Muslims, the Tunisian government has restricted the wearing of Islamic head scarves (hijab) in government offices and it discourages women from wearing them on public streets and public gatherings. The government believes the hijab is a "garment of foreign origin having a partisan connotation". There were reports that the Tunisian police harassed men with "Islamic" appearance (such as those with beards), detained them, and sometimes compelled men to shave their beards off.[128] In 2006, the former Tunisian president declared that he would "fight" the hijab, which he refers to as "ethnic clothing".[129]Individual Tunisians are tolerant of religious freedom and generally do not inquire about a person's personal beliefs

Z krajami w których rządzi szariat
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 28 Mar 2012, 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poleciłam ten blog właśnie po to, by mieć możliwość poczytania ciekawych informacji, o których nie dowiemy się z mediów, a które są i groźne dla nas i trudne do zaadoptowania się w naszej kulturze europejskiej.
Właścicielka blogu już niedługo będzie przekazywała najświeższe ciekawostki i swoje wrażenia z Egiptu, a później ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amande

Doczy: 28 Mar 2009
Posty: 105
Skd: Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2012, 21:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.euroislam.pl/index.php/2012/04/kiedy-gniew-oznacza-panowanie-nad-soba/

Wklejam tutaj niesamowity artykuł o Muzułmanach. Naprawdę warto przeczytać, by przekonać się kim są ci ludzie. To dogłębna analiza psychologiczna.

Miłego weekendu Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kiciamicia90

Doczy: 13 Sty 2013
Posty: 5
PostWysany: 13 Sty 2013, 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetny blog. Szczerze polecam Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
moniczka

Doczy: 14 Sty 2013
Posty: 3
PostWysany: 14 Sty 2013, 11:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawy temat, naprawdę Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
maryska

Doczy: 14 Sty 2013
Posty: 3
PostWysany: 14 Sty 2013, 16:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

blog niczego sobie, naprawde Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
finia22

Doczy: 16 Sty 2013
Posty: 4
PostWysany: 16 Sty 2013, 18:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

warto zerknąć
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
wartwie

Doczy: 17 Sty 2013
Posty: 4
PostWysany: 17 Sty 2013, 22:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Blog dość ciekawy, jednak mało w nim argumentacji co do treści. Przydało by się więcej treściwej bibliografii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron