reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Ubezpieczenia na Islandii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 30 Mar 2007, 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Info z ulotek tylko potwierdzaja to co dowiedzialam sie w Tryggingastofnun.

Informacje, ktore podaje einar sa jak najbardziej prawdziwe. Posiadam takowe bezposrednio od urzednika Tryggingastofnun. Bylam (osobiscie, nawet nie przez telefon), rozmawialam i jedyne co go interesowalo, to data zalegalizowanego pobytu. Zadne dokumenty od pracodawcy czy z urzedu skarbowego nie mogly byc argumentem w tej sprawie. Urzednik byl bardzo zdecydowany i kompetentny.

A pani w okienku informacji była bardzo niekompetentna, o czym przekonalam sie chwile pozniej. Wlasnie zaczela mi cos mowic o papierach od pracodawcy, ale widac bylo ze nie za bardzo wie i kazala mi porozmawiac z urzednikiem. Wtedy wlasnie, od tego urzednika, uzyskalam informację, ze liczy sie 6 miesiecy od daty zalegalizowania pobytu.
Pewnie Twoj telefon odebrala ta sama pani w informacji a nie urzednik, ktory rozpatruje sprawy.

Tak więc, Asiaaa, na pewno jeszcze nie masz prawa do islandzkiego ubezpieczenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 30 Mar 2007, 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te 6 miesiecy zostalo im w ulotkach dlatego ze kiedys kiedy jeszcze byly licencje na pobyt i na prace wszystko zalatwialo sie za jednym zamachem.I kenitale i karte podatkowa i pozwolenia zlatwialo sie przewaznie przed przyjazdem na iS.W Tamtych czasach nie bylo mozliwe toeretycznie przebywac na Is nielegalnie.Dlatego kazdy mial juz prawo po tych 6 mies bo papierzyska byly zalatwiane od reki.A teraz trzeba w ciagu 3 mies od przybycia wystapic o pozwolenie na pobyt.Pracodawca musi tez wystapic w ciagu 40 dni z informacja do Vinnumalastofnun ze kogos zatrudnia.
A swoja droga to przeciez ktos moze wystapic o kenitale przed przyjazdem potem sie kilka miesiecy bujac na czarno i co po 6 mies ma miec prawo do ubezpieczen za ktore placa uczciwi ludzie? Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kto mi powie jak jest z obywatelstwem. Bo o ile pamietam skladajac papiery na obywatelstwo potrzebny byl wyciag z Hagstofy o moim pierwszym zameldowaniu na Islandii, bo te 7 lat jest liczone od dnia zameldowania a nie od podpisanej umowy czy tez pozwolenia na prace, bo o to sie nawet nikt nie pyta. Tym bardziej ze kontrakt (w tamtych czasach trzebabylo miec kontrakty) i pozwolenie na prace mialam wystawiony na pol roku przed moim przyjazdem. Co wogole nie bylo brane w tym przypadku pod uwage a jedynie data pierwszego zameldowania na Islandii. TAk samo bylo z zielona karta.

poza tym troche mi cezko w to uwiezyc aby pracownicy tryggingi byli tak slabo poinformowani i wprowadzali ludzi w blad.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 30 Mar 2007, 16:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
Tym bardziej ze kontrakt (w tamtych czasach trzebabylo miec kontrakty) i pozwolenie na prace mialam wystawiony na pol roku przed moim przyjazdem. Co wogole nie bylo brane w tym przypadku pod uwage a jedynie data pierwszego zameldowania na Islandii.


Tu mamy ten sam przypadek, co Christcrushera: Przybywaliscie na Islandię juz z legalnym pozwoleniem na pobyt. W zwiazku z tym, co mialo sie liczyc za "punkt startowy" jesli nie data zameldowania na Islandii? To wydaje sie logiczne, ale dotyczylo dawniejszych przepisow. Teraz jest inaczej: mozesz tu mieszkac i legalnie pracowac a nie miec rezydentury rozpoczętej, więc sprawa bardziej skomplikowana. Musieli ustalic jakis "punkt startowy" i ustalili, ze bezie to data zalegalizowania pobytu. Koniec, kropka.

soley napisał:

poza tym troche mi cezko w to uwiezyc aby pracownicy tryggingi byli tak slabo poinformowani i wprowadzali ludzi w blad.

Poniewaz mamy rozbiezne informacje od pracownikow Tryggingastofnun, to znaczy, ze przynajmniej czesc z nich nie jest kompetentna. Z tym, ze jeszcze raz podkreslę: to co Ty mowisz, ja tez otrzymalam w okienku informacji w Tryggingastofnun, ale pani nie byla pewna (sama mi to powiedziala; najwyrazniej Tobie nie powiedziala ze pewna nie jest), wiec odeslala mnie do urzednikow decydujacych o przyznawaniu ubezpieczenia. A ci juz nie mieli watpliwosci: liczy sie data otrzymania pozwolenia na pobyt. To jest oficjalny "punkt startowy" pobytu obcokrajowca na Islandii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 30 Mar 2007, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze wkoncu zwatpila jak juz druga osoba tego samego dnia zadala jej to samo pytanie.
No coz , to mi nalezy tylko wspolczuc nowo przybylym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 30 Mar 2007, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
Moze wkoncu zwatpila jak juz druga osoba tego samego dnia zadala jej to samo pytanie.


Droga Soleyko, ja ten temat drążyłam pare miesiecy temu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Asiaaa

Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 45
Skąd: Akureyri
PostWysłany: 2 Kwi 2007, 14:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za odpowiedz . To znaczy ze ja po pol roku od otrzymania rezydentury otrzymoje takie prawo. Tylko jeszcze pozostaje kwestia mojego dziecka. Czy ono takrze otrzymoje takie prawo po pol roku od otrzymania rezydentury?

Moja kolezanka polka byla w Trygginastofnun w Akureyri i tam ja poinformowano, ze oficjalnie otrzymoje sie takie prawo po 6 miesiacach od otrzymania rezydentury. Jezeli zaistnieje taka sytuacja ze bedzie musiala isc do lekaza wtedy zaplaci wiecej, ale jezeli udowodni ze pracuje i jest zameldowana pol roku to zwroca jej roznice. Czy moze ktos sie z czyms takim spotkal?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 2 Kwi 2007, 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawo do ubzpieczenia mozna przeniesc z kraju przybycia(tylko EU i kraje stowarzyszone) na podstawie waznego druku E104

lub uzyskac takie prawo po 6 miesiacach "obecnosci na rynku pracy", czyli legalnej pracy.

Dotyczy to osob doroslych, nie wiem jak jest to z dziecmi.
Powrót do góry
Asiaaa

Dołączył: 21 Paź 2006
Posty: 45
Skąd: Akureyri
PostWysłany: 13 Maj 2007, 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym tygodniu bylam zmuszona isc do lekarza( pierwszego kontaktu) wiec nastawilam sie ze bede musiala zaplacic dosyc sporo, gdyz dopiero miesiac temu otrzymalam rezydenture. Jak sie okazalo to nikt sie nie pytal od kiedy jestem na islansii i jak dlugo juz mam rezydenture. Tylko sprawdzili kenitala i wszystko bylo ok. Za wizyte zaplacilam 700 kr i 1000 za badania. Wiec moze w urzedach sa jakies ustawy ktorych nikt nie przestrzega albo mialam szczescie. Jezeli ktos mial podobne doswiadczenia to napiszcie, bedzie to bardziej wiarygodna informacja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 13 Maj 2007, 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co ty wiecznie z tą "rezydenturą"?

To jakieś marzenie z dzieciństwa, żeby być rezydentem dobrego biura turystycznego gdzieś na Karaibach?

Masz prawo do pełnego ubezpieczenia, tak jak każdy Islandczyk, po 6 miesiącach pracy - kwestia kiedy dostałaś wklejkę do paszportu nikogo tutaj nie interesuje....

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
konrath

Dołączył: 24 Lip 2006
Posty: 127
Skąd: Kopavogi
PostWysłany: 1 Cze 2007, 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok. Punktem wyjścia aby uzyskać prawa do ubezpieczenia jest otrzymanie prawa do pobytu.
Przyjmijmy, że osoba uzyskała prawo do pobytu-1.01.2007. W związku z tym, kiedy może korzystać z ubezpieczenia- już w dniu 1.06.2007, czy później?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yasminum
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 11 Paź 2006
Posty: 322
PostWysłany: 19 Cze 2007, 21:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A odnośnie ubezpieczenia, ale trochę z innej beczki.

Jak wygląda na Islandii kwestia ubezpieczeń indywidualnych? W Polsce ta oferta jest bardzo bogata. Można ubezpieczyć się od śmierci najbliższej osoby, od urodzenia dziecka - nie chodzi mi oczywiście o to, że to ubezpieczenie nas chroni przed wyżej wymienionymi, ale w zaistniałych sytuacjach mamy wypłacaną jakąś kwotę pieniężną.

Jakie formy ubezpieczeń można nabyć na Islandii?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 20 Cze 2007, 0:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisał:
A odnośnie ubezpieczenia, ale trochę z innej beczki.

Jak wygląda na Islandii kwestia ubezpieczeń indywidualnych? W Polsce ta oferta jest bardzo bogata. Można ubezpieczyć się od śmierci najbliższej osoby, od urodzenia dziecka - nie chodzi mi oczywiście o to, że to ubezpieczenie nas chroni przed wyżej wymienionymi, ale w zaistniałych sytuacjach mamy wypłacaną jakąś kwotę pieniężną.

Jakie formy ubezpieczeń można nabyć na Islandii?

Jezeli chodzi o ubezpieczenia indywidualne to tutaj oferta tez jest bardzo bogata. Miedzy innymi mozna sie ubezpieczyc np od splaty kredytu, sa specjalne ubezpieczenia dla zwierzat domowych jak kot i pies, od smierci wspolmalzonka oraz dzieci. To takie z tych ciekawszych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jaśka

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 25
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Cze 2007, 19:40    Temat postu: Powiedzcie co z dziecmi Odpowiedz z cytatem

Mąż pracuje na Islandii od roku, ja zaczynam od września. Przyjeżdżam z dwojgiem dzieci (9 i 5 lat). Czy druk E104 wystarczy na naszą trójkę? Może będziemy podlagali pod ubezpieczenie męża? Poradzcie, proszę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 23 Cze 2007, 1:04    Temat postu: Re: Powiedzcie co z dziecmi Odpowiedz z cytatem

Jaśka napisał:
Mąż pracuje na Islandii od roku, ja zaczynam od września. Przyjeżdżam z dwojgiem dzieci (9 i 5 lat). Czy druk E104 wystarczy na naszą trójkę? Może będziemy podlagali pod ubezpieczenie męża? Poradzcie, proszę.

DZieci podlegaja pod ubezpieczenie matki. Na wasza trojke wystarczy E104.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 23 Cze 2007, 1:20    Temat postu: Re: Powiedzcie co z dziecmi Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
Jaśka napisał:
Mąż pracuje na Islandii od roku, ja zaczynam od września. Przyjeżdżam z dwojgiem dzieci (9 i 5 lat). Czy druk E104 wystarczy na naszą trójkę? Może będziemy podlagali pod ubezpieczenie męża? Poradzcie, proszę.

DZieci podlegaja pod ubezpieczenie matki. Na wasza trojke wystarczy E104.


Oby Wam się tylko nic nie działo Smile

Bo ZUS powiadomi US, a wtedy lepiej do Pollandi nie wracać Smile

OS
_________________
Kto pisze prawdę, ten nie jest kochany.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tomek_krk

Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 176
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 23 Cze 2007, 1:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja posiadam ubezpieczenie euro 26 i za operacje w szpitalu w Hofn zaplacilem 75 PLN. tzn operacje, szycie dloni, 5szwow Smile

lekarz mnie zapytal czy mam niebieska ksiazeczke z nfz, ona tez "dziala"na Islandii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jaśka

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 25
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 23 Cze 2007, 19:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego Old Star straszysz? Chodzi mi o czas, gdy ja jeszcze nie będę podlegała ubezpieczeniu islandzkiemu. Jeżeli dzieci zachorują, to przydałoby się jakieś ubezpieczenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bartek

Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 129
Skąd: Dąbrowa GĂłrnicza
PostWysłany: 6 Lip 2007, 19:34    Temat postu: Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego Odpowiedz z cytatem

Cały czas czytam ze trzeba posiadac druki z NFZu.
To ja bede ubezpieczony jezeli wyjade jako turysta i bede posiadal tylko Europejska Karte Ubezpieczenia Zdrowotnego wydana w NFZie ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 6 Lip 2007, 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaśka napisał:
Dlaczego Old Star straszysz? Chodzi mi o czas, gdy ja jeszcze nie będę podlegała ubezpieczeniu islandzkiemu. Jeżeli dzieci zachorują, to przydałoby się jakieś ubezpieczenie.


Jeżeli przydałoby się ubezpieczenie a mąż pracuje od roku, to pewnie Was stać żeby wykupić całkiem taniutkie ubezpieczenie w firmie prywatnej: Hestia, Warta Travel, itp.

A ja nigdy nie straszę, tylko ostrzegam przed możliwymi konsekwencjami - no ale skoro mąż już rok na Islandii, to pewnie wszystko już wie w tym temacie....

Smile

OS
_________________
Kto pisze prawdę, ten nie jest kochany.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 3 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron