reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Słowianie na Islandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 6 Wrz 2005, 16:22    Temat postu: Słowianie na Islandii Odpowiedz z cytatem

Jakieś 2 lata temu usłyszałem pierwszy raz w PR Bis o odkryciu przez archeologów na Islandii chat, sprzed ponad 1000 lat, o cechach wskazujących na to, że ich budowniczymi byli Słowianie. Dzisiaj, całkiem przypadkowo, znalazłem artykuł na ten temat w onecie.
Artykuł znajduje się tutaj
Zachęcam do lektury Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
alexcure
Go
PostWysany: 12 Wrz 2005, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no, Słowianie, wszedzie sie wcisną, jak widac..... pewnie Polacy Wink dlatego nas tak bardzo ciagnie tam.... ja sie dowiedziałam z kolei, ze mam pochodzenie celtyckie.... ekhm...
Powrt do gry
music80s
Go
PostWysany: 13 Wrz 2005, 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 2 Lut 2006, 19:08, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Gollum
Go
PostWysany: 21 Wrz 2005, 8:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście mogli to być Słowianie, wszak ze Skandynawami mieliśmy kontakty. Mogli to także być Duńczycy. Na wyspach Lolland i Falster było spore osadnictwo słowiańskie. Do dziś zachowały sie tam słowiańskie metody zagospodarowania terenu, m. in. tradycja obsadzania miedz wierzbami. I mogli to być właśnie pochodzący stamtąd Skandynawowie. No, chyba że przybyli tam nasi, którzy dostali sie do skandynawskiej niewoli.
Powrt do gry
Bartłomiej Bęgziak

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 2
PostWysany: 5 Pa 2005, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś zainteresowany Słowianami na Islandii prosze do mnie! Smile

GG: 6661495
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Daniel

Doczy: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skd: Katowice
PostWysany: 9 Pa 2005, 20:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podziel się z nami na forum swoimi informacjami Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Svensk

Doczy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Skd: Zabrze (PL)
PostWysany: 29 Kwi 2006, 17:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytam sobie jak zwykle artykuły w necie poświęcone dawnym cywylizacją, np. Normanami (kraje nordyckie), Słowianami (kraje słowiańskie) itp... i przeczytałem właśnie osoby w temacie, pewien artykul... Dowiadujemy się, jak wiele może mamy wspólnego, MY SŁOWIANIE, i oni NORMANOWIE (ludzie północy), wiele plemion północnych/normańskich (jak kto woli) ma korzenie słowiańskie. Stąd najważniejszy cytat:


Cytat:
Osadnicy słowiańscy zapuścili się w głąb posiadłości bizantyjskich!
Na zachodzie kolonizowali puszczę oddzielającą ich od Germanów
jako pierwsi ,ryzykowali!
Zakładali osady na Wyspach Duńskich,w Skandynawii i podobno
nawet na Islandii!
Może ci Waregowie to jednak początkowo byli Słowianami???


a reszta artykułu tutaj: http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_simpleboard&func=view&catid=10&id=1495
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Bartłomiej Bęgziak

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 2
PostWysany: 11 Cze 2006, 19:54    Temat postu: Slavs again!!! Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie!

Niedawno jeden człowiek z UW skontaktował się ze mną w tej kwestii, więc postanowiłem podzielić się troszkę moją wiedzą na Waszym forum... .

Sprawa Słowian na Islandii nie jest taka oczywista jakby się Wam Wszystkim mogło wydawać... . Odkrycia w Sveigakot (północno-wschodni okręg Mývatn; porzucona w XII w. osada leży ponad 50 km od morza i na wysokości ponad 280 m n. p. m.) teoretycznie potwierdzają tzw. "słowiańską obecność", ale "tephrochronology dating" warstwy wulkanicznej tam obecnej, na około 950 rok, nie znajduje potwierdzenia u czołowego islandzkiego geologa, z którym rozmawiałem, co więcej nie potrafił mi wskazać żadnego wulkanu, którego erupcja miała miejsce w tym czasie. Poza tym tzw. model "słowiańskiej ziemianki" czy też "półziemianki" (semi pit-house) jak się je często nazywa, nie jest li wyłącznie słowiański sensu stricte. W Skandynawii tego typu budownictwo również było rozpowszechnione i to nie tylko w okresie wikińskim czy jak wolicie Landnám Period/Landnámsold (870-930), o którym jest tutaj właśnie mowa. Niektóre tzw. "słowiańskie chaty" okazały się budowlami kultowymi związanymi najprawdopodbniej z kultem – wystarczy prześledzić prace Bjarni F. Einarssona.

Jeśli chodzi o żródła historyczne to odsyłam do Landnámabók oraz Íslendingabók ("Islenzk Fornrit", t. 1, Reykjavík), gdzie znajdziecie większość informacji na temat, kto dokładnie i w jakiej kolejności zasiedlał tą wyspę.

Przykro mi, że tak krótko i pobieżnie napisałem, ale niestety brak mi czasu na więcej, ponieważ praca tutaj pochłania większość mojego czasu.

Pozdrawiam z Kirkjubaejarklaustur,

Fornleifafraedingur
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
eirik
Go
PostWysany: 5 Lip 2006, 11:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto może dodać, że przekład polski Islendingabók i Landnamabók istnieje - został wykonany przez członków Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej i jest dostępny w siedzibie Towarzystwa.
Powrt do gry
Marcin102

Doczy: 12 Lut 2007
Posty: 5
Skd: Będzin
PostWysany: 8 Kwi 2007, 23:43    Temat postu: Słowianie na Islandii Odpowiedz z cytatem

Zainteresował mnie ten temat, jestem słowacystą nie sądziłem jednak że jest tak wiele łączności między naszymi(słowiańskimi) i islandzkimi "historiami"., Daniel Vetter wydał mi się postacią przypadkową, kiedyś, ale bibliografia przedmiotowa słowiańsko - islandzska jest dla mnie zaskakująco "obszerna"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
traceroute

Doczy: 28 Cze 2007
Posty: 13
PostWysany: 28 Cze 2007, 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie do Bartłomiej Bęgziak.
Znalazłem ostatnio książkę na temat szwecji Jerzy Szewczy pt. "szwecja" (wprawdzie to nie na temat islandii ale jednak chodzi o wikingów i powiązania Polski ze Szwecją).
cytat "Czytelnika polskiego zainteresuje bohaterka okresu w histori Szwecji,królowa Sigrida Dumna (Storrada).Znane są hipotezy ,że Sigrada była Święsosławą ,siostrą Bolesława Chrobrego" Po smierci jej pierwszego męża króla Eryka Żwycięzcy wielu królów przyjechało aby prosić ją o jej rękę. ..... Nocą gdy straże stojące zasnęły ,Sigrida poleciła użyć przeciwko śpiącym mieczy i ognia.Komnata wraz ze śpiącymi w niej ludzmi spłonęła a tych którzy wydostali się z niej zabito.Sigrida powiedziła ,że chce w ten sposób odzwyczaić królów małych krajów od prób poslubienia jej . Czyli mozna powiedzieć,że dwór szwedzki w swojej początkowej fazie należał równiez do Polski. Książka jest z roku 1978 czyli epoko propagandy sukcesu i ciakwi mnie czy jest to aż tak dalekoidąca propaganda sukcesu,że wkracza na dalekie od polskiej granicy grunty czy może jednak coś z tego faktycznie należy do potwierdzonej historycznie prawdy.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 29 Cze 2007, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prosze zajrzec tutaj Smile.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron