reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Niektórzy Islandczycy mają w domu swój własny arsenał

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aneta.krejczy

PostWysłany: 27 Lis 2014, 18:51    Temat postu: Niektórzy Islandczycy mają w domu swój własny arsenał Odpowiedz z cytatem

Vísir donosi, że w sumie w Islandii zarejestrowanych jest 72 640 sztuk broni, z czego 214 należy do jednej osoby, której tożsamość nie została zdradzona.

W nowym biuletynie Krajowego Rzecznika Policji ujawniono, że większość właścicieli broni w Islandii posiada jedynie jedną sztukę, zaś 469 osób trzyma 10 ich lub więcej. Osoba o drugiej największej ilości broni posiada 169 sztuk.

W większości są to strzelby używane podczas polowań. Jest ich w sumie zarejestrowanych aż 41 652 sztuk. Kolejną popularną bronią są karabiny, w ilości 25 223 sztuk. Zarejestrowane pistolety to 3 427 sztuk, zaś wiatrówek jest 1 223 sztuk.

Źródło: http://grapevine.is/news/2014/11/25/some-icelander-has-an-arsenal-in-their-house/.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
gisli74

PostWysłany: 27 Lis 2014, 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie karabiny, tylko sztucery, na które trzeba mieć odrębną licencję. Przechowywanie każdej sztuki broni jest kontrolowane okresowo przez policję. I, co ciekawe, na przekór lewakom, praktycznie nie istnieje problem nielegalnego używania broni. Broń jest dla ludzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aneta.krejczy

PostWysłany: 27 Lis 2014, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może, ale nie mam możliwości zweryfikowania tego. Jeśli ktoś zna islandzki i może zajrzeć do biuletynu, będzie w stanie to potwierdzić. Ja nie mam ku temu podstaw. Ewentualnie ktoś z Islandii, kto wie, jakie rodzaje broni są dozwolone dla ludności cywilnej, może to zweryfikować. Jeśli masz taką wiedzę, to dzięki za podpowiedź. Dla mnie to równie dobrze może chodzić o Mannlicher M1890, Martini-Henry, M1 Garand czy coś w tym stylu.

I nie wydaje mi się, aby każda osoba o poglądach noszących lewicowe zabarwienie, była przeciwna posiadaniu broni.
gisli74

PostWysłany: 28 Lis 2014, 17:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aneta.krejczy napisał:

I nie wydaje mi się, aby każda osoba o poglądach noszących lewicowe zabarwienie, była przeciwna posiadaniu broni.

No co Ty? Tak określasz lewaka? Ja sam mam lewicowe poglądy.
Powrót do góry
aneta.krejczy

PostWysłany: 28 Lis 2014, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogę się tylko domyślać, co masz na myśli, używając słowa 'lewak' Smile
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 28 Lis 2014, 21:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś mi się wydaje, że lewak to określenie osoby, która nie ma spójnych i logicznych poglądów lewicowych, tylko przyjmuje (bez żadnego głębszego uzasadnienia) niektóre lewicowe lub skrajnie lewicowe pomysły, na zasadzie, że wydają się słuszne, więc je popierajmy.
Można by rzec, że lewakiem jest wykształciuch (czyli człowiek z powierzchnownym formalnym wyższym wykształceniem, któremu wydaje się, że należy do elity i ma prawo oraz kompetencje by podejmować ważne decyzje i sądy) o poglądach lewicowych, który z massmediów czerpie swoje poglądy, sam nie będąc w stanie ich uzasadnić argumentami poza tymi, które podają mu spikerzy z TV.
Trudno z takim lewakiem dyskutować, bo wpada prawie w histerię, gdy słyszy kogoś, kto wygłasza poglądy inne niż on.
Formalnie to człowiek głoszący tolerancję, ale sam wykazuje się często nietolerancją wobec innych poglądów (zwłaszcza tych zakładających nietolerancję).
Niestety dość często byłem ofiarą nagonki zarówno lewaków jak i prawaków, którzy histerycznie reagują na pewne innowacyjne (acz kontrowersyjne) tezy nie umiejąc ich rozważyć bez emocji.
aneta.krejczy

PostWysłany: 29 Lis 2014, 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O.E., bardzo to konkretna definicja, ale nie wiem, czy wszyscy, którzy używają tego określenia, zgodziliby się z tym. Czekam na definicję ze strony naszego przedmówcy, tym bardziej, że wspomina o swoich lewicowych poglądach.

Ja - na podstawie dotychczasowych doświadczeń z używaniem tego określenia - definiuje je jako stworzone przez osoby o prawicowych poglądach w celu pejoratywnej oceny osób o odmiennych poglądach. Tak się składa, że ile razy zetknęłam się z tym określeniem, padało ono ze strony osób utożsamiających się z prawicą, miało być obraźliwe i odnosiło się do tych, którzy akurat w danym momencie nie podzielali jakiegoś omawianego prawicowego poglądu.

Miałam też podstawy - w oparciu o pewne wypowiedzi interlokutorów - aby odnosić je do osób skrajnie lewicowych i radykalnych, a więc rewolucjonistów skłonnych do przemocy w imię walki o wyznawane wartości. Jednak użycie tego określenia w stosunku do osób, które są przeciwne używaniu broni, wywraca do góry nogami takie rozumienie.

Słownik języka polskiego podaje właśnie, że jest to osoba o skrajnie lewicowych poglądach, czyli raczej nie niedouczony konformista, który nie rozumie o czym mówi, ale powtarza, co zasłyszał w telewizji. Tak przynajmniej rozumiem to, o czym pisał O.E.
gisli74

PostWysłany: 30 Lis 2014, 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aneta.krejczy napisał:
Ewentualnie ktoś z Islandii, kto wie, jakie rodzaje broni są dozwolone dla ludności cywilnej, może to zweryfikować. Jeśli masz taką wiedzę, to dzięki za podpowiedź. Dla mnie to równie dobrze może chodzić o Mannlicher M1890, Martini-Henry, M1 Garand czy coś w tym stylu.

Najlepiej udać się do źródła, czyli ustawy o broni i amunicji

http://www.althingi.is/altext/122/s/0973.html
Powrót do góry
gisli74

PostWysłany: 30 Lis 2014, 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kto to jest "lewak"? Podoba mi się definicja O.E., podoba mi się również ta:

"Lewak to człowiek uważający za swój wewnetrzny obowiązek niesienie pomocy i ułatwianie życia wszystkim wokół, w ramach wymyślonych przez siebie jedynie dopuszczalnych standardów. za pieniądze odebrane innym.
Pomagać chce za wszelką cenę, nawet wbrew woli tych, którym pomaga, osiągając efekty przeciwstawne do zakładanych, powiększając liczbę wymagających pomocy albo w związku z ich stopniowym zubożeniem albo rozszerzeniem definicji wymagających pomocy.
Porażki wynikające z przeciwskuteczności efektów swojego systemu zasad chce eliminować rozszerzając tenże system i pogłębiając skalę rujnacji tych, którym pomagać chce.
Nie jest zdolny przyjąć do wiadomości, że złe są jego zasady i stąd daremność w ich realizacji.
Dodatkowo szuka wsparcia w społeczeństwie wśród ludzi, którzy mają osobisty egoistyczny finansowy interes w jego podtrzymywaniu - egzekutorach jego dzialań oraz wśród zmanipulowanych propagandowo, niezdolnych z powodow intelektualnych, finansowych i wykształcenia rozpoznać manipulacji i oszustwa jego zasad. "
Powrót do góry
Admin
Główny Administrator
PostWysłany: 1 Gru 2014, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyższa definicja raczej nie potwierdza teorii o nieużywaniu broni. Jak dla mnie wręcz przeciwnie.

Co do ustawy, to niestety - jak pisałam - nie znam islandzkiego, więc będę wdzięczna za potwierdzenie, że na jej własnie podstawie oparłeś opublikowaną wcześniej informację.
gisli74

PostWysłany: 2 Gru 2014, 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Admin napisał:
Powyższa definicja raczej nie potwierdza teorii o nieużywaniu broni. Jak dla mnie wręcz przeciwnie.

Co do ustawy, to niestety - jak pisałam - nie znam islandzkiego, więc będę wdzięczna za potwierdzenie, że na jej własnie podstawie oparłeś opublikowaną wcześniej informację.

Błagam Cię... Każdy lewacki przywódca, od Baracka Obamy poczynając, a na Donaldzie Tusku kończąc, najchętniej zabroniłby wszystkim posiadania wszelkiej broni, nawet scyzoryków. Społeczeństwem rozbrojonym o wiele łatwiej manipulować i wmawiać im, że to dla ich własnego dobra. A prawda jest nieco inna, przynajmniej statystycznie - w USA przestępstw z użyciem broni najwięcej jest w stanach o zaostrzonej kontroli posiadania broni (Dystrykt Kolumbia chyba góruje). I choćby Islandia, gdzie prawie każdy ma jakąś broń (głównie myśliwską), takich przestępstw praktycznie nie ma.

Co do ustawy - ja też nie znam islandzkiego na tyle, aby tłumaczyć ustawę, ale google tłumaczy całkiem nieźle. Na razie doczytałem, że ustawa zakazuje sprowadzania i posiadania wszelkiej broni automatycznej i półautomatycznej, ale również dopuszcza wszytko za specjalnym zezwoleniem MSW. Moją opinię wyraziłem na podstawie rozmów z Islandczykami, posiadającymi broń myśliwską. Dodam, że niektórzy z nich mają po kilka dubeltówek i sztucerów, ale żaden nie posiada karabinu (w rozumieniu broni wojskowej).
Powrót do góry
lowell
=user zmienił nazwę=
PostWysłany: 22 Lis 2015, 17:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy orientuje się ktoś kiedy i gdzie są następne kursy by potem można było kupić broń. Konkretnie broń krótką.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
GorasIS

PostWysłany: 22 Lut 2016, 19:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podłączam się pod ostatnie pytanie.
Ktoś? Coś? Wie? Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Przegląd prasy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: