reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Wyprawy po Islandii - pytania
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 15 Kwi 2016, 6:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maciekrei napisa:
Czesc,
(np. Breida, Skaftafel, Baldvinsskali - http://mountaintravelbike.com/2013/08/jak-nocowac-tanio-na-islandii-znajdz-sobie-chate/ ).

Czy ktos sie orientuje, czy wspomniane chatki mozna gdzies zarezerwowac, czy tez jedzie sie w ciemno i liczy, ze nie beda zajete?


Dzięki za linka!
Kurczę, dobre pytanie. Nawet nie wiedziałem, że istnieją takie darmowe obiekty. Chociaż musiałem mijać Baldvinsskali w 2003, jeśli wtedy istniała pod tą nazwą. Nie podchodziłem wtedy do tego schronu, bo byłem po noclegu w schronisku nieco wyżej.Ale pamieam widok jaki jś budy i wzmianki o niej w latach późniejszych.
Myślę, że takie ogólnie otwarte obiekty są raczej na Islandii wyjątkiem. Oprócz obsadzonych latem płatnych schronisk są jeszcze schroniska samoobsługowe, płatne. Spałem w takim na szlaku do Askja (Sudurarbotnar). Tu teoretycznie może się zdarzyć, że obiekt zarezerwuje jakaś grupa, ale najczęściej żywego ducha.
Poza tym na mapach i w terenie można spotkać jakieś tajemnicze chaty, którymi nie wiadomo kto zarządza. Np. w dolince u stóp Blafell na S od Myvatn, po E stronie masywu. Tyle, że przeważnie są zamknięte na głucho, jak wymieniona właśnie.
Jeśli ktoś ma więcej informacji o podobnych obiektach, niech się podzieli.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysany: 15 Kwi 2016, 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż mi trochę wstyd a was!!
To nie są darmowe chatki!! na jednym ze zdjęć nawet widać logo Fi- Ferðafélags Íslands, nawet jesli tego nikt nie pilnuje to koszt za nocleg to około 6 tys isk w 2015 roku. to są tak zwane schroniska samoobsługowe. Zrozumcie ludzie, że nawet jak coś stoi otwarte to ne znaczy, że mozna tam wejść i się przespać za darmo. Większość tych waszych darmowych noclegowni to są prywatne własność związków wędkarskich i myśliwskich, za które płacą członkowie związków. Potem się czyta w gazetach, że jacyś turyści urzędowali w takich chatkach pozostawiając worek śmieci, bo przecież ktoś wywiezie.
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysany: 15 Kwi 2016, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż mi trochę wstyd a was!!
To nie są darmowe chatki!! na jednym ze zdjęć nawet widać logo Fi- Ferðafélags Íslands, nawet jesli tego nikt nie pilnuje to koszt za nocleg to około 6 tys isk w 2015 roku. to są tak zwane schroniska samoobsługowe. Zrozumcie ludzie, że nawet jak coś stoi otwarte to ne znaczy, że mozna tam wejść i się przespać za darmo. Większość tych waszych darmowych noclegowni to są prywatne własność związków wędkarskich i myśliwskich, za które płacą członkowie związków. Potem się czyta w gazetach, że jacyś turyści urzędowali w takich chatkach pozostawiając worek śmieci, bo przecież ktoś wywiezie.
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 18 Kwi 2016, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hola!, Hola,panie Bartku! Baty za dezinformację należą się raczej autorowi linkowanej strony, a nie mojemu przedpiścy (ani mnie). Za sprostowanie dzięki, choć jest to informacja przede wszystkim dla maciekrei.
Co do Baldvinskali ma Pan niewątpliwie rację -faktycznie, sadząc ze zdjęć wnętrza (teraz przejrzałem dokładniej) jest to w pełni wyposażony schron czyli najprawdopodobniej samoobsługowe schronisko, oczywiście płatne. Ja znam ten typ (dość popularny), bo jak wspominałem, nocowałem w takim gdzie indziej (oczywiście płacąc za nocleg zgodnie z instrukcją i zostawiając stosowny wpis w książce gości). maciekkrei raczej na Islandii jeszcze nie był, więc trudno, by się w tym orientował.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z takim obiektem, wewnątrz jest zawsze stosowna informacja o płatności, puszka na pieniądze, specjalne koperty z pieczątką itd. No i konkretne wyposażenie, przede wszystkim kuchenne łącznie z paliwem i techniczną instrukcją obsługi.
Co do pozostałych obiektów z linku, to jeden też wygląda mi bardziej schroniskowo, drugi -raczej na jakiś obiekt użytkowany sezonowo, jakiś gospodarczy czy badawczy. Przypomina jakiś hangar czy magazyn.
W ostatnim przypadku, o ile jest otwarty i nie ma tam wyposażenia które nieproszeni goście mogliby nawet niechcący uszkodzić/zniszczyć swoją obecnością, nie robiłbym tragedii, gdyby ktoś się tam zatrzymał na jedną noc przestrzegając oczywiście porządku i nie zostawiając śmieci. Kwestia oceny sytuacji i zdrowego rozsądku (osobna sprawa, że na 10 porządnych trafi się zawsze 1 niechluj). Większość różnych prywatnych budowli w interiorze, które napotykałem, jest w jakiś sposób zamykana, co świadczy o tym, że ich właściciele takich wizyt sobie nie życzą, co jest ich oczywistym i zrozumiałym prawem. Podobnie jest np. z chatami hodowców reniferów w szwedzkiej Laponii.
W Skandynawii poza Islandią istnieją różne obiekty noclegowe bez obsługi, w tym także bezpłatne schrony turystyczne (sam widziałem 2 takie w Szwecji -b. proste budki z drzwiami, przedsionkiem i okienkiem, wewnątrz mały stół i ława). Płatne schroniska samoobsługowe czy chatki które trzeba rezerwować z wyprzedzeniem u właścicieli-są także. Z tego co wiem, status tych ostatnich jest jakoś określony w sposób wyraźny (zamykane lub przynajmniej informacja), by unikać nieporozumień. Tak przynajmniej wynika z relacji moich przyjaciół bywających głównie FI czy NO. Akurat w SE ja sam się nie natknąłem na nie.
Bezpłatne, ogólnodostępne schrony są też popularne w górach naszych (tj. PL) południowych sąsiadów (SK, a także bardzo rzadko CZ).
Dlatego samo pytanie czy próba zdobycia informacji na temat nie wydaje mi się powodem do biczowania. Osobna sprawa, że takich obiektów akurat w Islandii raczej brak, stąd moje zdziwienie informacją wynalezioną przez Maćka.
Do kompletu dodam dla niego to czego nie napisałem w poprzednim poście, tzn. kwestia schronów ratunkowych (wybrzeże i przełęcze na górskich drogach). Te obiekty są dostępne tylko w razie zagrożenia życia, korzystanie z nich do celów noclegowych jest prawnie zabronione. Ale o tym akurat trąbią wszystkie przewodniki, informatory itp., dlatego nie wspominałem.
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysany: 21 Kwi 2016, 20:57    Temat postu: xxx Odpowiedz z cytatem

Pisząc posta nie miałem na myśli, ani Ciebie, ani Twojego przedmówcę, tylko osoby, które po powrocie z Islandii piszą blogi, jak to za darmo przespali się tu, czy tam wykorzystując łatwowierność i poczucie uszanowania czyjejś własności. Spotkałem się już nawet ze wskazówkami jak spać za darmo w niektórych domach gościnnych (nie napiszę tu jak, bo zapewne znalazło by się kilku naśladowców).
Pozdrawiam Wink
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
tadeusz

Doczy: 25 Kwi 2016
Posty: 1
Skd: Ponice
PostWysany: 25 Kwi 2016, 2:46    Temat postu: wodospad Háifoss Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry
Czy można dojechać małym autem do wodospadu Háifoss?
Jeżeli nie, czy jest tam jakiś tour albo jakiś transport?
Dzieki
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
roger9300
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 07 Sty 2008
Posty: 463
PostWysany: 26 Kwi 2016, 22:47    Temat postu: Re: wodospad Háifoss Odpowiedz z cytatem

tadeusz napisa:
Dzień dobry
Czy można dojechać małym autem do wodospadu Háifoss?
Jeżeli nie, czy jest tam jakiś tour albo jakiś transport?
Dzieki


da się. Kiedyś jechałem hondą civic.
_________________
Take nothing but pictures.
Kill nothing but time.
Leave nothing but footprints.
Make nothing but memories.

http://picasaweb.google.pl/charzynskibartlomiej
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Turystyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 20, 21, 22
Strona 22 z 22

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron