reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Gwałtowny wzrost kursu euro (EUR)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 62, 63, 64  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 17 Mar 2008, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to juz nie ma znaczenia w jakich walutach mamy kredyty bo to islandzka korona spada . Czyli z dnia na dzien mamy coraz mniej pieniedzy w portfelu. A co za tym idzie wszystko bedzie drozec, jak np zywnosc i towary importowane o 6%, jak na razie .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 17 Mar 2008, 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:
Teraz to juz nie ma znaczenia w jakich walutach mamy kredyty bo to islandzka korona spada . Czyli z dnia na dzien mamy coraz mniej pieniedzy w portfelu. A co za tym idzie wszystko bedzie drozec, jak np zywnosc i towary importowane o 6%, jak na razie .


Ma znaczenie i to duze. jesli masz w euro tzn i musisz kazdego miesiaca oddac okreslona kwote to dla ciebie jest lepiej zeby dana waluta w ktorej wziales kredyt byla slaba ( tracila na wartosci)
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 18 Mar 2008, 0:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FilipR79 napisał:
soley napisał:
Teraz to juz nie ma znaczenia w jakich walutach mamy kredyty bo to islandzka korona spada . Czyli z dnia na dzien mamy coraz mniej pieniedzy w portfelu. A co za tym idzie wszystko bedzie drozec, jak np zywnosc i towary importowane o 6%, jak na razie .


Ma znaczenie i to duze. jesli masz w euro tzn i musisz kazdego miesiaca oddac okreslona kwote to dla ciebie jest lepiej zeby dana waluta w ktorej wziales kredyt byla slaba ( tracila na wartosci)

Tak masz racje ale na Islandii jest troche inaczej, gdy korona slabnie, rosnie inflacja a gdy rosnie inflacja rosna i zaciagniete kredyty w koronach. Wiec tak naprawde nie ma znaczenia w jakiej walucie masz kredyt .
Dla scislosci inflacja na dzien dzisiejszy wynosi 6,8% i ma tendencje wzrostowa .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 18 Mar 2008, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soley napisał:

Tak masz racje ale na Islandii jest troche inaczej, gdy korona slabnie, rosnie inflacja a gdy rosnie inflacja rosna i zaciagniete kredyty w koronach. Wiec tak naprawde nie ma znaczenia w jakiej walucie masz kredyt .


Dokładnie. W Islandii wszystkie kredyty długoterminowe są aktualizowane do kursu korony względem koszyka walut. Rodzaj waluty ma znaczenie tylko do oprocentowania kredytu. Każdy, kto ma kredyt mieszkaniowy lub samochodowy płaci teraz coraz więcej.

I nie zapominajmy, że mówiąc 6,8% mówimy o inflacji średnio ważonej. Niektórych dotyka bardziej, chocby mnie na przykładzie paliwa. Tankuję dwa razy w tygodniu i zbiornik paliwa kosztuje za każdym razem więcej.

Ale pewnie ktoś zaraz powie, że nie znam Islandii i wszystko to jest normalne.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zyzak
Gość
PostWysłany: 18 Mar 2008, 2:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

benzyna rosnie odkad zacząłem przygode z islandia, czyli od maja 2006 roku Wink

ale nie tylko na silandii tak jest

ale sie najebalem dzis .....Wink

ajuto
Powrót do góry
Tely

Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 82
Skąd: Polska
PostWysłany: 18 Mar 2008, 8:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jabba napisał:
a co z frankami i jenami??? podobno najbardziej stabilne waluty???


Tak stabilne w przeciwieństwie do ISk
jen poszybował 9,24% do góry w jeden weekend.
generalnie należy przyjąć , że w ciągu weekendu ISK straciła na wartości w stosunku do wwszystkich walut wymienialnych.
Ponieważ dotyczy to tak małego kraju (chodzi o liczbę ludności nie powierzchnię) nie mozna mówić o recesji tylko o krachu. Spadek na OMX nie jest jeszcze tragiczny 3,45% ale nie wiem jak zakończyła się sesja 17 po korekcie związanej ze spadkiem opłacalności inwestycji na IS.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tely

Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 82
Skąd: Polska
PostWysłany: 18 Mar 2008, 8:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale żeby nie było za dużo "czarnowidztwa". Islandia to nie tylko import, to również export. Islandzka ryba dzięki osłabienu się ISK zyska na konkurencyjności. A Islandia "rybą stoi"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mr TIG
Gość
PostWysłany: 18 Mar 2008, 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tely napisał:
Ale żeby nie było za dużo "czarnowidztwa". Islandia to nie tylko import, to również export. Islandzka ryba dzięki osłabienu się ISK zyska na konkurencyjności. A Islandia "rybą stoi"


Islandia, po wprowadzeniu ostrych restrykcji na połowy, rybą stała. Kilka największych przetwórni już poszło do likwidacji, nawet taki "gigant" jak HB Grandi cieńko przędzie.

Po za tym co z tego, że jest/była tu ryba jak resztę trzeba sprowadzić?

Nawet najgłupsi Islandczycy wreszcie zrozumieją słabość korony jak wszystko podrożeje za kilka tygodni.
Powrót do góry
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 18 Mar 2008, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mr TIG napisał:

Islandia, po wprowadzeniu ostrych restrykcji na połowy, rybą stała. Kilka największych przetwórni już poszło do likwidacji, nawet taki "gigant" jak HB Grandi cieńko przędzie.

Po za tym co z tego, że jest/była tu ryba jak resztę trzeba sprowadzić?

Nawet najgłupsi Islandczycy wreszcie zrozumieją słabość korony jak wszystko podrożeje za kilka tygodni.


Zgadza sie. Po czarnym poniedzialku dzisiaj czarny wtorek. Nie tak drastyczny jak poniedzialek ale spadki tez duze.
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 18 Mar 2008, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mr TIG napisał:

Islandia, po wprowadzeniu ostrych restrykcji na połowy, rybą stała. Kilka największych przetwórni już poszło do likwidacji, nawet taki "gigant" jak HB Grandi cieńko przędzie.

Po za tym co z tego, że jest/była tu ryba jak resztę trzeba sprowadzić?

Nawet najgłupsi Islandczycy wreszcie zrozumieją słabość korony jak wszystko podrożeje za kilka tygodni.


Zgadza sie. Po czarnym poniedzialku dzisiaj czarny wtorek. Nie tak drastyczny jak poniedzialek ale spadki tez duze.
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aguska27

Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 85
Skąd: Polska
PostWysłany: 18 Mar 2008, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widze tego kolorowo dzis euro 121.75 w Glitnir to po prostu szok tak szybko spada wartosc korony za kilka tygodni wszyscy to mocno odczujemy nawet bedac i zyjac tu na Islandii. Co do ludzi ktorzy sa tu na kontraktach itp szczerze im wspolczuje wogle nie oplaca sie juz tu byc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 18 Mar 2008, 12:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli jeszcze dorzucić silną złotówkę w chwili obecnej to podwojne kopnięcie w pewną część ciała.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 18 Mar 2008, 12:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie do ludzi, ktorzy sa na kontraktach. Jesli za miesiac kurs korony bedzie, zalozmy, taki sam jak teraz - wracacie czy bedziecie probowac przeczekac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzynioPL

Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 104
PostWysłany: 18 Mar 2008, 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja jestem na pewno zawiedziony tym kursem w zeszlym roku 100 ISK było równe 4,5 zł .... a teraz 3,2 zł :/ cóż tak czy siak jade zreszta nie bede miał źle

1000 euro na pewno mniesiecznie nie odłoże teraz ale postaram sie dogadać z mymi szefami zeby czesc płacili mi normalnie a częśc do ręki Very Happy cóż może przejdzie

hehe mimo że dostane więcej w islandzkich koronach będe miał mniej w złotówkach niż w zeszłym roku - 1000 pln miesiecznie do tyłu Sad

ale co tam - damy radę co nie ludzie Very Happy
_________________
dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 18 Mar 2008, 13:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KrzynioPL napisał:
no ja jestem na pewno zawiedziony tym kursem w zeszlym roku 100 ISK było równe 4,5 zł .... a teraz 3,2 zł :/ cóż tak czy siak jade zreszta nie bede miał źle

1000 euro na pewno mniesiecznie nie odłoże teraz ale postaram sie dogadać z mymi szefami zeby czesc płacili mi normalnie a częśc do ręki Very Happy cóż może przejdzie

hehe mimo że dostane więcej w islandzkich koronach będe miał mniej w złotówkach niż w zeszłym roku - 1000 pln miesiecznie do tyłu Sad

ale co tam - damy radę co nie ludzie Very Happy


1000 zl do tylu na reke na dzien dzisiejszy a jak bedzie za tydzien miesiac... A kiedy jedziesz?
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
aguska27

Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 85
Skąd: Polska
PostWysłany: 18 Mar 2008, 13:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzis korona na zotowki stoi 100isk - 2,88
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gawrzyk

Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 32
PostWysłany: 18 Mar 2008, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisał:
Mam pytanie do ludzi, ktorzy sa na kontraktach. Jesli za miesiac kurs korony bedzie, zalozmy, taki sam jak teraz - wracacie czy bedziecie probowac przeczekac?


a mi sie wydaje ze bedac na kontrakcie nie jest wcale tak zle.
po pierwsze odpadaja ogromne koszty utrzymania. nie place za mieszkanie oraz dojazd do pracy. to zapewnia mi firma.

jednak gdy zacznie sie przeliczac zarobki szlag czlowieka trafia gdy zobaczy roznice w swoich wyplatach.
przy kursie nawet 95 wychodzilo to prawie 10 tys na reke. Pracujac sporo na nadgodziny. O kursie ponizej 90 nie mowie bo szkoda nerwow Cool

teraz sytuacja wyglada tak ze za te same godziny wyjdzie okolo 8 tys zlotych. a poniewaz nie robimy juz tyle nadgodzin co np w listopadzie -grudniu miesieczna wyplata wyniesie gdzies 7 tys zlotych.

mi sie wydaje ze pracownicy kontraktowi jakos sie utrzymaja...gorzej z tymi co przyjhechali na wlasna reke..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
aguska27

Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 85
Skąd: Polska
PostWysłany: 18 Mar 2008, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem kryzys nie trwa miesiac czy dwa , a kto jest na np rocznym kontrakcie to mysle ze zrezygnuje.
To prawda ze jeszcze gorzej maja osoby ktore sa na wlasna reke .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzynioPL

Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 104
PostWysłany: 18 Mar 2008, 14:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FilipR79 napisał:
KrzynioPL napisał:
no ja jestem na pewno zawiedziony tym kursem w zeszlym roku 100 ISK było równe 4,5 zł .... a teraz 3,2 zł :/ cóż tak czy siak jade zreszta nie bede miał źle

1000 euro na pewno mniesiecznie nie odłoże teraz ale postaram sie dogadać z mymi szefami zeby czesc płacili mi normalnie a częśc do ręki Very Happy cóż może przejdzie

hehe mimo że dostane więcej w islandzkich koronach będe miał mniej w złotówkach niż w zeszłym roku - 1000 pln miesiecznie do tyłu Sad

ale co tam - damy radę co nie ludzie Very Happy


1000 zl do tylu na reke na dzien dzisiejszy a jak bedzie za tydzien miesiac... A kiedy jedziesz?


raczej lece ... 27 marca ląduje sobie Very Happy w Islandii
_________________
dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gawrzyk

Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 32
PostWysłany: 18 Mar 2008, 14:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aguska27 napisał:
Z tego co wiem kryzys nie trwa miesiac czy dwa , a kto jest na np rocznym kontrakcie to mysle ze zrezygnuje.
To prawda ze jeszcze gorzej maja osoby ktore sa na wlasna reke .


zrezygnuje jesli bedzie mial lepsza opcje zarobku. u mnie w firmie wsrod zjezdzajacych na swieta bylo pare osob ktore zrezygnowaly na wlasne zyczenia. ale to normalna sprawa. moze maja inne, lepsze propozycje pracy.

ja teraz tez jestem w polsce na 2 tygodniowym urlopie. mam nadzieje ze jak wroce to cos z moich oszczednosci jeszcze zostanie ;-)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 62, 63, 64  Następny
Strona 3 z 64

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron