reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Wyprowadzka z Islandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Pozostałe tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 1 Maj 2008, 10:43    Temat postu: Wyprowadzka z Islandii Odpowiedz z cytatem

Pomyslalam, ze przyda sie taki watek, gdzie mozna porozmawiac o sprawach zwiazanych z wyjazdem z Islandii na stale.

Pare pytan:
1. Jakie dokumenty zabrac ze soba?
2. Co z islandzkim funduszem emerytalnym?
3. Czy trzeba samemu zawiadamiac islandzki urzad skarbowy?
4. Jak najlepiej przeslac meble do Polski?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dANIELolo

Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 12
PostWysłany: 1 Maj 2008, 13:34    Temat postu: Re: Wyprowadzka z Islandii Odpowiedz z cytatem

Basia napisał:
Pomyslalam, ze przyda sie taki watek, gdzie mozna porozmawiac o sprawach zwiazanych z wyjazdem z Islandii na stale.

Pare pytan:
1. Jakie dokumenty zabrac ze soba?
2. Co z islandzkim funduszem emerytalnym?
3. Czy trzeba samemu zawiadamiac islandzki urzad skarbowy?
4. Jak najlepiej przeslac meble do Polski?


ad 1)

najlepiej wszystkie, ktore zgromadzilas do tej pory Wink, dokumentow a raczej ich nadmiar nie brakuje Wink

ad 2) + w odniesieniu do punktu 4 domniemywam ,ze zamierzasz uciec do Polski ??? jeśli tak , to jest to kraj UE wiec , jesli osiagniesz wiek emerytalny Twoj obecny wówczas fundusz emerytalny zwroci sie do funduszy w ktorych masz skladki o transfer tychze skladek Wink , pamietaj o odpowiedzi na punkt 1 Wink
ad 3) najlepiej pisemnie

4) w kontenerze Wink co by sie nieponiszczyły Wink haha , pamietaj ze meble zazwyczaj sa rozkladane na czesci pierwsze, latwo je zdemontowac i pozniej zmontowac , ale dechy waza troche, wiec podejrzewam ,ze się dowiesz gdzie najlepiej będzie i jak je przetransportowac Wink bo ja szczerze to niewiem at the moment.

P.S

To są Twoje rozwazania , czy temat "propagandowy" ????
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 1 Maj 2008, 19:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sie sklada, ze wielu moich znajomych teraz wraca...
Temat przeprowadzki i spraw z tym zwiazanych przewija sie non stop...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 1 Maj 2008, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielu moich znajomych też chce wracać. Normalny exodus. Jeszcze trochę i będziemy szukać Chińczyków do pracy. Very Happy

Ale wcale się nie dziwię. Niektóre firmy nie radzą sobie z całym tym walutowym zamieszaniem. Codziennie słyszę, że jedni zwalniają, inni zabierają nadgodziny, u innych ludzie nie wytrzymują i sami składają wypowiedzenia.

W takim tempie, do jesieni ubędzie połowa Polaków. Ale to chyba nie problem dla Islandii? Większość z Was na pewno się cieszy. A na pewno Viking Twisted Evil
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rafal
Gość
PostWysłany: 1 Maj 2008, 22:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wielu moich znajomych też chce wracać. Normalny exodus. Jeszcze trochę i będziemy szukać Chińczyków do pracy. Very Happy

Ale wcale się nie dziwię. Niektóre firmy nie radzą sobie z całym tym walutowym zamieszaniem. Codziennie słyszę, że jedni zwalniają, inni zabierają nadgodziny, u innych ludzie nie wytrzymują i sami składają wypowiedzenia.

W takim tempie, do jesieni ubędzie połowa Polaków. Ale to chyba nie problem dla Islandii? Większość z Was na pewno się cieszy. A na pewno Viking Twisted Evil


potwierdzam..

u mnie w firmie bardzo podobna sytuacja,wreczaja wypowiedzenia..ograniczaja nadgodziny,z pensji 200tys. teraz jak dostaje 170 to sie ciesze...mowia o nastepnych wypowiedzeniach,u nas w firmie wszyscy Polacy pracuja teraz x2 wiecej,szybciej,lepiej,Islandczycy dalej sie opierd***...za co? 170tys to niewiele powyzej 4tys zl..w Irl. mialem 8,tyle,ze z dwoch prac..do PL wracac nie zamierzam,jednak jak nie znajde nowej pracy,lepszej pracy to zaczne juz realnie myslec o sprobowaniu gdzies indziej:Dania,Norwegia,Szwecja..
Powrót do góry
surtsey

Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 39
PostWysłany: 1 Maj 2008, 22:44    Temat postu: NIECH WRACAJĄ !! Odpowiedz z cytatem

a ja chcialbym aby powracali ci przy ktorych sie wstydze ze jestem polakiem. Serdecznie mam dosc bo normalnie Z CÓRKĄ NIEMOGE CHODZIC PO KLEPACH BO SLYCHAC NASZ POLSKI JEZYK !! ALE TAKI : KORWA I KORWA I KORWA I INNE !! I ZACHOWANIE ICH !! JAKBY PANAMI SWIATA WSZYSCY BYLI !! CI O KTORYCH MOWIE.
ale się zdenerwowaem, a mialem sobie zyc spokojnie ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 1 Maj 2008, 23:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ci nie wyjadą tak szybko. Wyjeżdzają dobrzy ludzie.

A dla tych, co nie mogą znieść obecności "wrednych Polaków" zawsze zostaje Zelandia.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
surtsey

Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 39
PostWysłany: 1 Maj 2008, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm.... do zelandi ??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stan

Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysłany: 2 Maj 2008, 0:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisał:


A dla tych, co nie mogą znieść obecności "wrednych Polaków" zawsze zostaje Zelandia.


na zelandii calkiem duzo polakow mieszka, raczej wiecej niz tu, w koncu to tylko pareset kilometrow od polski i nie wydaje mi sie by sama elita tam przebywala, zarobki ponoc lepsze, no i mozna na weekendy do kraju zjezdzac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 2 Maj 2008, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stan napisał:
na zelandii calkiem duzo polakow mieszka, raczej wiecej niz tu, w koncu to tylko pareset kilometrow od polski i nie wydaje mi sie by sama elita tam przebywala, zarobki ponoc lepsze, no i mozna na weekendy do kraju zjezdzac.


Czepiasz się, Stan. Wiesz dobrze, że miałam na myśli NOWĄ Zelandię. Niektórzy są oczarowani.
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
stan

Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysłany: 2 Maj 2008, 1:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lili67 napisał:


Czepiasz się, Stan. Wiesz dobrze, że miałam na myśli NOWĄ Zelandię. Niektórzy są oczarowani.


jednak wiecej osob wyprowadza sie stad na zelandie niz na nowa zelandie, jezyk podobny, a cywilizacji jakby wiecej (no i kasa) Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 2 Maj 2008, 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykre jest to, ze wsrod moich znajomych wyjezdzaja ludzie, ktorzy tak naprawde budowali pozytywny wizerunek Polakow.

Wielu islandzkich pracodawcow nie rozumie (na przyklad moj pracodawca, z ktorym mialam ostatnio dyskusje na ten temat), ze jesli inzynier dostanie 5 tys zlotych netto w PL (taka stawka dla inzyniera budowy nie jest niczym szczegolnym) to da mu to lepszy standard zycia niz 280 tys koron netto na ISL...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Kryspingdynia
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 274
PostWysłany: 2 Maj 2008, 18:26    Temat postu: Rekonkwista Odpowiedz z cytatem

Jak ktos jest z porzadnej rodziny i obracal sie w srodowikach wyroslych na przedwojennej inteligencji to teskni do polski z tych idealow i podswiadomie chce sie przylaczyc do jej budowy, widac nawet zaczyn w postaci przyspieszenia wzrostu gospodarczego w polsce i ludzie pragna rekonkwisty kultury jezyka, dumy bycia u siebie, ja sie jednak obawiam ze ich poswiecenie pojdzie w gwizdek, gdyz nie widac nawet odrobiny zmiany ukaldu sil i kierunkow, rzadza tajemnicze ustalenia okraglotolowe miedzy rozowymi a razwietka . Przypomina to troche wiare powtancow gdzie realizacja natapila dopiero po pieciu pokoleniach i stala sie dzielem przypadku choc madrze wykorzytanego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lili67

Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 239
Skąd: HafnarfjĂśrdur/Keflavik
PostWysłany: 2 Maj 2008, 19:37    Temat postu: Re: Rekonkwista Odpowiedz z cytatem

Kryspingdynia napisał:
Jak ktos jest z porzadnej rodziny i obracal sie w srodowikach wyroslych na przedwojennej inteligencji to teskni do polski z tych idealow i podswiadomie chce sie przylaczyc do jej budowy, widac nawet zaczyn w postaci przyspieszenia wzrostu gospodarczego w polsce i ludzie pragna rekonkwisty kultury jezyka, dumy bycia u siebie, ja sie jednak obawiam ze ich poswiecenie pojdzie w gwizdek, gdyz nie widac nawet odrobiny zmiany ukaldu sil i kierunkow, rzadza tajemnicze ustalenia okraglotolowe miedzy rozowymi a razwietka . Przypomina to troche wiare powtancow gdzie realizacja natapila dopiero po pieciu pokoleniach i stala sie dzielem przypadku choc madrze wykorzytanego.


Jesteś mistrzem w budowaniu zdań wielokrotnie rozwiniętych. Tylko jak dochodzi się do puenty, to można zapomnieć o co chodziło autorowi. Smile

Prostszym językiem - ludzie chętni wróciliby do ojczyzny, tylko pamiętają jak bardzo system ich wkurzał. Jednak tęsknota pozostaje...

A robić w Islandii na jedzenie i opłaty, to lepiej być we własnym domu, choćby dziadem.

Wyjeżdża dwoje moich znajomych, dzisiaj się zdecydowali Sad
_________________
Legere et non intellegere neglegere est
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 2 Maj 2008, 22:04    Temat postu: Eimskip Odpowiedz z cytatem

Eimskip to chyba rozwiązanie jeśli chodzi o kontenerowy wywóz mebli czy samochodów.
Jak już pisano w wątku o przeprawach promowych, Eimskip daje możliwość kilku mijesc też dla przewozów pasażerskich, więc można płynąć wraz ze swoim dobytkiem...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Navijka

Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 39
Skąd: 110 Rvk
PostWysłany: 14 Maj 2008, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
A ja mam takie pytanko...czy z owego funduszu emerytalnego mozna jakos wyciagnac te skladki.
Cos mi sie o uszy obilo ze kiedys sie dalo....

Dzieki jesli ktos ma jakies info na tem temat, ewentualnie prosze o jakis link.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
janik

Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 197
Skąd: KOPAVOGUR
PostWysłany: 14 Maj 2008, 23:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to przed wejściem do uni przy zjeździe do Polski mozna było wybrać emerytalne, po wejściu do uni juz nie, dostaniesz dopiero po osiągnięciu 65 lat, jakie formalności do tego trzeba załatwic nie wiem i sam bym chętnie bym sie dowiedział.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jabba

Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 194
Skąd: NORGE/ISLAND
PostWysłany: 15 Maj 2008, 23:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Navijka napisał:
Witam!
A ja mam takie pytanko...czy z owego funduszu emerytalnego mozna jakos wyciagnac te skladki.
Cos mi sie o uszy obilo ze kiedys sie dalo....

Dzieki jesli ktos ma jakies info na tem temat, ewentualnie prosze o jakis link.


nie pojdziesz ,nie dowiesz sie!! najlepiej to sprawdzic samemu!!
moj kolega wybieral emerytalne jakis czas temu ... Wink
_________________
THE CHEFS LIVE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jabba

Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 194
Skąd: NORGE/ISLAND
PostWysłany: 15 Maj 2008, 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://leita.is/query.aspx?qt=lifeyrissjodur&Qo=leit

poszukaj tam!! to chyba o to ci chodzi lifeyrissjodur Rolling Eyes
cos moze wiecej to za mailuj !! Wink
_________________
THE CHEFS LIVE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Maj 2008, 13:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja skladam podstawowa skladke emerytalna i skladke dodatkowa (4%). Skladka emerytalna podstawowa pozostaje na Islandii do momentu mojego przejscia na emeryture, wtedy wystapi o nia zaklad ubezpieczen z miejsca, gdzie sie bede ubiegac o emeryture. Skladka dodatkowa zostanie mi wyplacona jaka osiagne 60 - 65 lat.
Bede to jeszcze potwierdzac przed sama wyprowadzka z wyspy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Pozostałe tematy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron