reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Jak zamieszkać na Islandii? - parę pytań

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Wampir1
Go
PostWysany: 8 Sty 2005, 19:09    Temat postu: Jak zamieszkać na Islandii? - parę pytań Odpowiedz z cytatem

Witam - mam parę zapytań dotyczących wyjazdu na Islandię:

#1 Czy dokumenty dotyczące pobytu i pracy [przynajmniej na rok] można uzyskać w czasie 3-miesięcznego pobytu na Islandii o charakterze turystycznym, czy też bezwzględnie należy się o nie ubiegać jedynie w Polsce?

#2 Jeżeli tą sprawę można załatwić na Islandii - to gdzie dokładnie. Natomiast jeżeli w Polsce to również chcielibyśmy się dowiedzieć gdzie tą sprawę można zorganizować.

#3 Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać zezwolenie na pobyt i pracę na Islandii?

#4 W jakim najkrótszym czasie wszystkie te formalności można załatwić?

#5 Gdzie można znaleźć informacje dotyczące bezrobocia, realnych szansz na znalezienie zatrudnienia, ze znajomością języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Jak ma się do tego, fakt dwuletniego (?) okresu ochronnego dla islandzkiego ryknu pracy, przez który Polacy nie mogą otrzymać zatrudnienia na zasadach takich jak obywatele starszych krajów UE.

#6 W jakiej kolejności odbywa się zdobycie zezwolenia na pracę - najpierw zezwolenie, później szukanie pracy, czy też na odwrót: szukanie pracy, a później staranie się o zezwolenie na pracę w danym już miejscu.

#7 Czy są polskie placówki dyplomatyczny na Wyspie?

#8 Czy polskie prawo jazdy kat. B jest tam ważne?

#9 Czy istnieje tam jakiś system krajowej telefonii komórkowej? Czy polscy operatorzy mają tam zasięg?

#10 Ile dewiz można wwieźć i wywieźć z Islandii?

#11 Jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego?

...z góry dziękuje za odpowiedzi
Powrt do gry
Sebastian
Go
PostWysany: 8 Sty 2005, 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj
a więc zacznijmy od początku.

1.
Dokumenty można uzyskać w ciągu jednego dnia. Pozwolenie na pobyt i prace to minimalny okres 8 tygodni i trzeba się liczyć z tym, że wniosek może zostać załatwiony odmownie. Niestety ubiegając się o pozwolenie trzeba być poza granicą Islandii. Przynajmniej w momencie złozenia wniosku. Choć wydaje mi się że tego nie sprawdzają.

2.
W Islandii to sprawa odwiedzenia Biura Emigracyjnego (Útlendingastofa ) na ulicy Skogarhlid 6 w Reykjaviku. Ewentualnie można przejść się do Ministerstwa Pracy (Vinnumálastofnun) Hafnahúsinu na ulicy Tryggvagata porozmawiać z gościem, na którego biurko wędrują wnioski, czasem to pomaga. Wszystkie wnioski są jednak rozpatrywane na zebraniach i trochę to trwa. Ministerstwo ma decydujący głos w podejmowaniu tych decyzji. Możesz poprosic pracodawce o wystosowanie prośby do Ministerstwa Pracy o pozwolenie. Odmowy są często tłumaczone "wysokim" bezrobociem w Islandii. W Polsce chyba nie da rady tego załatwić, choć nie wiem, bo nie mieszkam w Polsce.

3.
Odpowiednia strona Biura Emigracyjnego zawiera chyba wszystkie potrzebne informacje

4.
Tak jak już pisałem wyżej. Minimalny okres to około 8 tygodni przy czym okres ten może się wydłużyć. Raczej małe szanse żeby go skrócić.

5.
O tym na stronie Ministerstwa Pracy. Te dwa lata mają uchronić Islandię przed napływem taniej siły roboczej na wyspę. Jest to do przeskoczenia ale pozwolenie dostaniesz tylko w zakładach, w których miejscowi nie chcą pracować (przetwórnie rybne, niektóre hotele, niektóre zakłady mięsne)

6.
Szukasz pracodawcy, który chce cię zatrudnić a potem wariacje z papierkami. Na odwrót chyba się nie da. Możesz starać się o pozwolenie na pobyt ale wtedy musisz mieć kase na utrzymanie się w tym kraju

7.
Ambasady ani konsulatu nie ma, choć polonia bardzo by sobie tego życzyła. Jest tylko Konsul Honorowy (Islandczyk nie znający polskiego)

8.
Ja swoje musiałem po roku wymienić, ale miałem stare prawko. Z nowymi blankietami i po wejściu Polski do UE mogło to ulec zmianie.

9.
Na to pytanie mogę wiele powiedzieć. Systemy są. Popatrzmy:
NMT czyli odpowiednik polskiego, analogowego Centertela
GSM
no i TETRA
Polscy operatorzy nie mają tu zasięgu, za to mają podpisane umowy roamingowe z operatorami GSM
Operator narodowy Siminn (IS 01, IS P&S, IS Siminn, Siminn) podpisał umowy ze wszystkim polskimi operatorami GSM (Plus, ERA, IDEA)
Drugi, komercyjny Og Vodafone (IS 02, IS Tal, Vodafone NC-02, Vodafone NC-03) także podpisał umowy ze wszystkimi operatorami w Polsce. Pytanie o roaming GPRS odsyłam do BOK twojego polskiego operatora bądź na jego strone www .

10.
Zaprzyjaźniony celnik powiedział, że nie ma żadnych ograniczeń. No chyba, że masz 5 mln ISK w gotówce lol , ale możesz powiedzieć, że to na twoje utrzymanie.

11.
W Islandii honorowane jest polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli przyjeżdzasz tu jako turysta polecam zaopatrzyć się w E111 w najbliższym NFZ. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne potrzebne do pozwolenia na prace, wtedy potrzebujesz E104

...proszę bardzo


Ostatnio zmieniony przez Sebastian dnia 14 Sty 2005, 18:52, w caoci zmieniany 5 razy
Powrt do gry
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 9 Sty 2005, 6:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastianie, odwaliłeś kawał dobrej roboty! :wink:

Wampir1 napisa:
Czy polscy operatorzy mają tam zasięg?

Shocked
A mają w innych krajach poza Polską? lol

Wampir1 napisa:
Ile dewiz można wwieźć...

Przecież im zależy żeby zostawić u nich jak najwięcej pieniędzy, więc wprowadzanie ograniczeń co do tego byłoby absurdem. Poza tym, jak napisał Sebastian, kasa ma Ci zagwarantować przeżycie na Wyspie, ale wcale nie jest powiedziane, że to ma być niezbędne minimum. Jeśli Twoja egzystencja za granicą (według Ciebie) pochłania np. 1 mln koron dziennie, to musisz wwieźć tyle, żeby Ci kasy nie zabrakło lol To jest Twoja indywidualna decyzja.
A tak w ogóle, to po co wieźć gotówke i sie o to martwić? Weź karte kredytową lub elektroniczną, a na koncie przecież możesz mieć kasy ile chcesz, nie prawdaż? lol
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 11 Sty 2005, 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj z ciekawości przejrzałem niektóre strony biur pośrednictwa pracy na Islandii i musze powiedzieć, że nie wygląda to różowo...
Ofert jak na lekarstwo a i tak pierwszeństwo mają oczywiści "tambylcy".
Z pewnością gdyby być na miejscu to łatwiej oferty namierzyć ale kolejność jest taka, że najpierw trzeba sobie znaleźć pracę a potem składać papiery...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 12 Sty 2005, 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
Sebastianie, odwaliłeś kawał dobrej roboty! :wink:


Dziękuję. Starałem się być najdokładniejszy w odpowiedziach. To wszystko dlatego, że sam przez to przechodziłem w zeszłe wakacje (2004)

Wampir1 napisa:
Czy polscy operatorzy mają tam zasięg?


To było zabawne pytanie, ale wielu ludzi pod pojęciem "zasięg" ma na myśli możliwość używania telefonu komórkowego, nie ważne jaki operator, oby było "pole". lol Temat telekomunikacji jest od dawna moim hobby, jeśli ktoś jest w potrzebie, służę pomocą.

Jola napisa:
Wampir1 napisa:
Ile dewiz można wwieźć...

Przecież im zależy żeby zostawić u nich jak najwięcej pieniędzy, więc wprowadzanie ograniczeń co do tego byłoby absurdem. Poza tym, jak napisał Sebastian, kasa ma Ci zagwarantować przeżycie na Wyspie, ale wcale nie jest powiedziane, że to ma być niezbędne minimum. Jeśli Twoja egzystencja za granicą (według Ciebie) pochłania np. 1 mln koron dziennie, to musisz wwieźć tyle, żeby Ci kasy nie zabrakło lol To jest Twoja indywidualna decyzja.
A tak w ogóle, to po co wieźć gotówke i sie o to martwić? Weź karte kredytową lub elektroniczną, a na koncie przecież możesz mieć kasy ile chcesz, nie prawdaż? lol


Oczywiście że to jest najlepszy pomysł. Wziąć plastik i nie martwić się gotówką, tylko z racji cen na wyspie trzeba uważać, żeby przypadkiem nie przeholować. Skutki mogą być opłakane Shocked

einar napisa:
Wczoraj z ciekawości przejrzałem niektóre strony biur pośrednictwa pracy na Islandii i musze powiedzieć, że nie wygląda to różowo...

Tak jak pisałem, pilnie potrzebują ludzi do prac, w których miejscowi nie chcą pracować (rybki itp), lub tam gdzie miejscowi twierdzą, że mało płacą (np. niektóre hotele)

einar napisa:
(...) a i tak pierwszeństwo mają oczywiści "tambylcy".

Tak było i będzie zawsze.
Powrt do gry
Wampir1
Go
PostWysany: 13 Sty 2005, 12:25    Temat postu: Nie chodzi o korony ale o USD Odpowiedz z cytatem

no ok - ale ja mówię o wwożeniu i wywożeniu dewiz - czyli waluty obcej [w tym przypadku USD, a nie koron]. Chodzi o to że przelicznik jest na tyle korzystniejszy, że wymiana tej samej kwoty dolarów na Islandii daje o ~20% więcej koron islandzkich niż bym to zrobił w Polsce. Chodzi mi o to czy się do waluty obcej przyczepią.

...oczywiście - jeżeli chodzi o zasięg - to chodziło mi o umowy roamingowe
Powrt do gry
Sebastian
Go
PostWysany: 13 Sty 2005, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wampir. O ile się nie mylę to nie kupisz islandzkich koron w Polsce, no napewno nie w każdym kantorze. Oczywiście że miałem na myśli gotówkę każdej maści. Dolar amerykański ma dość niski kurs na wyspie, ostatnio pamietam tylko jego spadki, no ale z walutami różnie bywa. Na obecną chwilę kurs 1USD = 62,4 ISK (Źródło: Landsbanki Íslands 13:08h). Cena Euro utrzymuje się na prawie tym samym poziomie 1€ = 82,57 ISK. Możesz przywieźć walutę japońską, szwajcarską, skandynawską i jeszcze wiele innych. Aktualne kursy walut, ja na przykład, znalazłem na stronie Landsbanki Islands
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Sty 2005, 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze aktualny kurs korony islandzkiej znajdziesz znacznie łatwiej na stronie głównej iceland.pl
8)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 23 Sty 2005, 1:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
Zawsze aktualny kurs korony islandzkiej znajdziesz znacznie łatwiej na stronie głównej iceland.pl
8)


Ale tu nikt nie pytał o kurs korony islandzkiej Smile
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 23 Sty 2005, 2:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisa:
Na obecną chwilę kurs 1USD = 62,4 ISK (Źródło: Landsbanki Íslands 13:08h). Cena Euro utrzymuje się na prawie tym samym poziomie 1€ = 82,57 ISK.


Mnie uczono, że relacja dolara, czy euro do ISK, to jest właśnie kurs ISK... Ty też przecież podajesz kurs ISK względem różnych walut. Chyba, że kurs dolara względem ISK to jest kurs a kurs ISK względem dolara kursem już nie jest...
:wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 25 Sty 2005, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
Mnie uczono, że relacja dolara, czy euro do ISK, to jest właśnie kurs ISK... Ty też przecież podajesz kurs ISK względem różnych walut. Chyba, że kurs dolara względem ISK to jest kurs a kurs ISK względem dolara kursem już nie jest...
:wink:


Dobra, poddaje się... język język
Powrt do gry
signer
Go
PostWysany: 22 Lut 2005, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja mam pytanie ...
niedawno skonczylem 18 latek i jestem zainteresowany wyjazdem do islandii
lecz moja podroz jest bezsensowna jesli nie ma tam klubow z muzyka klubowa np: house break beat progresive itp ...
nie chodzi o dyskoteki ... czy ktos ma wiedze jak stoi tam tzw. clubbing ???
a jesli nie to gdzie najprawdopodobniej moze on wystepowac ...
z gory dzieki ... Pozdrawiam
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 22 Lut 2005, 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

signer napisa:
jak stoi tam tzw. clubbing???


Niektórzy twierdzą, że Reykjavík jest mekką clubbingu.

Polecam Ci m.in. lekturę na początek
- ciekawostek z iceland.pl takich jak np.:
Reykjavík modny na święta

- newsów takich jak np.:
Kiefer Sutherland sfilmował fajerwerki

Ogólnie rzecz biorąc Reykjavík jest uznawany za miasto, które nie zasypia. Znajdziesz tam jedne z najlepszych klubów na świecie, w których grają najlepsi dj-e, możesz zobaczyć doskonałe wizualizację itp.
Dla ciekawości mogę Ci powiedzieć, że mój brat cioteczny, który współpracuje z dość popularnymi klubami w Wawie, typu Piekarnia, CDQ , Fabryka Trzciny itp. twierdzi, że jak dostanie kontrakt w Reykjavíku to uzna, że jest niezły w tym co robi... :wink:
Jeśli wyznacznikiem dla Ciebie czy jechać czy nie jest fakt, czy na Islandii są dobre kluby, to jedź koniecznie. Wątpię żebyś żałował...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
signer
Go
PostWysany: 23 Lut 2005, 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok dzieki wielkie ...

a czy jest mozliwosc wkrecenia sie do jakiegos klubu jako Dj ????
Bo ja nie widze swojej przyszlosci jako Dj w Polsce ...
Chcial bym sie tam przeprowadzic i to jak naj szybciej ... np w to lato Smile

W piekarni jeszcze nie gralem ale w lodzi to w wiekszosci klubow a najlepszy klub lodzki to Pientro i Bakdad Caffe ktory i tak juz mi sie znudzil Smile

A co gra twoj brat ???? [sorry za off topic]
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 23 Lut 2005, 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

signer napisa:
a czy jest mozliwosc wkrecenia sie do jakiegos klubu jako Dj


No jak jesteś jednym z najlepszych to czemu nie... 8)
Ja też bym się chciał tam przeprowadzić, może być i to w lato, ale nie wiem czy mi się uda (dzisiaj była kumulacja, jak mi się poszczęści to papa;)). Ale to wiąże się jeszcze z pewnymi procedurami. Nie jest tak łatwo na stałe zamieszkać na Islandii. Jak sobie załatwić robotę jako dj? Nie wiem... Możesz nagrać jakieś swoje próbki i porozsyłać po islandzkich klubach. Może coś z tego wyjdzie...
Mój brat cioteczny (a właściwie kuzyn, a jeszcze dokładniej to "syn córki siostry ojca mojej matki" :wink: ) akurat nic nie gra, bo robi wizualizacje multimedialne na imprezy klubowe.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
szczecintram
Go
PostWysany: 13 Mar 2005, 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jak wyjeżdżać to wyjeżdżać ja mam jeszcze dwa pytania oczywiście nie zamierzam wyjeżdżać teraz ale za jakiś czas ale pytania mam dwa:
1. Jak i gdzie można starać się o obywatelstwo islandzko -polskie jeżeli takie możliwe i czy daje ono większe możliwości?
2. Czy mieszkania w Rvk są tanie czy raczej wręcz przeciwnie i czy można łatwo jakieś lokum wynająć góry dziękuję za odpowiedz.
pozdrawiam
Very HappyVery HappyVery Happy
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron