reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Obywatelstwo - Czy dla kazdego?
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skd: Reykjavik
PostWysany: 22 Gru 2008, 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie, ja chodzilam tu do szkoly jakis czas i to nie do Mimiru tylko do normalnej sredniej. Bylam sobie najpierw na Islandzkim a pozneij poszlam na "Reklama i Media" jakos tak by to mozna przetlumaczyc. wiec chyba cos kumam po islandzku skoro pozaliczalam egzaminy...
Po prostu nie mowie plynnie bo nie posluguje ise tym jezykiem i to ze kiedys chcialm ise uczyc a mi nie pomagano to na razie nie mam chceci.. Ale czasem mi sie zbiera i wtedy ide chociaz do Mimiru poprzypominac sobie slowka...

Od paru mieisecy prosze pania w biurze pracy zeby mnie wyslali na kurs... zaproponowali mi..komputerowy.... ciekawe do czego?
wyslalam ostatnio zgloszenie ze chce na islandzki i zero odpowiedzi... TO o co tu chodzi???


A z paszportem to obojetnie gdzie ide to nikt mnie sie nie pyta czy mam obywatelstwo i ile tu jestem wiec jak cos zalatwiam to jestem na takim samym poziomie jak wszsycy. Tak ze nie mam zadnej ulgi no starajac sie o prace, bo odrzucaja moje oferty jak tylko widza nazwisko na podaniu bo juz wiedza ze Polka... TO nie tak jak niektorzy tu mysla.. Naprawde to nic nie zmienia jedynie to ze moge wyrobic paszport tu na miejscu... no tera zju i Polski mozna ale kidys nie bylo takiej mozliwosci a do Oslo jakos nigdy nie wyslalam bo nie umialam adresu znalesc.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 22 Gru 2008, 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lovisa nie piłem do Ciebie.. Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 22 Gru 2008, 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisa:
gdyby nie biurokracja czy inne glupoty zwiazane z przemieszczaniem sie to to jest fajna opcja:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apatryda


he he spoko
Tylko że nikt by Cię nie chronił.. Mogłoby być tak, że skoro jesteś niczyj to my też Cię nie chcemy..
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 22 Gru 2008, 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darek 13 napisa:
Nie sądzę aby posiadacze dwóch paszportów byli z nich dumni. Z dyskusji wynikało ich pragmatyczne podejście do tematu, co i mnie się bardzo podoba. W wielu sytuacjach pasek IS coś ułatwia, o czym już była mowa.


Byla tu taki watek z ktorego ta duma lala sie jak cieply mocz.

darek 13 napisa:

Ale dlaczego po niego nie sięgnąć jeśli jest możliwość w tym cie nie rozumiem. Lovisa nie mówi no szkoda i tyle w żadnym razie nie jest nikim gorszym ode mnie pasożyta który zaraz będzie doił zasiłek. Ktoś stworzył reguły gry i wg. tych reguł kto gra jest równy innym, żenada to łamać te reguły.


No niby zawsze mozna leciec na minimum. Tu chodzi o pewien poziom rozumowania. Satd zreszta wszedzie teraz ustalaja wymagania na obywatelstwo odkad zorientowano sie ze narobiono pelno obywateli ktorych celem jest podkladanie bomb pod wspolobywateli. Czyli jesli sie juz zostaje oficjalnie czlonkiem jakiejs spolecznosci no to jej reguly trzeba przyjac, np. zapoznac sie z jezykiem.

Co do patriotyzmu to jest pojecie ktorym mozna bardzo manipluowac wiec raczej ostroznie trzeba sie z nim obchodzic.
Nie nalezaloby go mieszac z obywatelstwem bo jest ono raczej zwiazane z przyjazna postawa wobec jakiejs spolecznosc i kraju ktory moze ja symbolizowac. Na dodatek ludzie czesto wyrazaja emocje w sposob nieracjonalny i prymitywny wiec trudno traktowac to powaznie, na przyklad poziom ich przyjaznej postawy wobec spolecznosci zalezy od poziomu kasy ktory w niej wyciagaja. A wiec bedac bezrobotnymi w Polsce sa wrogo nastawieni wobec wszystkiego i wszystkich, po przyjezdzie do Islandii czy Irlandii na dobrze platna robote staja sie wielkimi patriotami wyspy a jak przychodzi kryzys i traca robote to staja sie wrogo nastawieni do wysparzy.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 23 Gru 2008, 0:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisa:


Na dodatek ludzie czesto wyrazaja emocje w sposob nieracjonalny i prymitywny wiec trudno traktowac to powaznie, na przyklad poziom ich przyjaznej postawy wobec spolecznosci zalezy od poziomu kasy ktory w niej wyciagaja. A wiec bedac bezrobotnymi w Polsce sa wrogo nastawieni wobec wszystkiego i wszystkich, po przyjezdzie do Islandii czy Irlandii na dobrze platna robote staja sie wielkimi patriotami wyspy a jak przychodzi kryzys i traca robote to staja sie wrogo nastawieni do wysparzy.


Oczywiście, że zachowanie takie faktycznie jest spotykane bardzo często, ale przedewszystkim wśród osób, które przyjeżdzają na jakiś czas (przeważnie z góry ustalony) lub ich plany poprostu niewypaliły, a merican dream runął w gruzach. Wydaje mi się, że akurat ten przykład był nietrafiony. Bo raczej niewiele to ma wspólnego z patriotyzmam lub tez chęcią uzyskania obywatelstwa.
Jednak rozumiem słowo manipulacja i wiem o co Panu Panie Zatroskany chodziło.. faktycznie jest to bardziej skomplikowane i często zależy od całego łańcucha zdarzeń i odczuć jakie nam toważysza podczas pobytu w danym kraju..
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 23 Gru 2008, 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kocur napisa:
Oczywiście, że zachowanie takie faktycznie jest spotykane bardzo często, ale przedewszystkim wśród osób, które przyjeżdzają na jakiś czas (przeważnie z góry ustalony) lub ich plany poprostu niewypaliły, a merican dream runął w gruzach. Wydaje mi się, że akurat ten przykład był nietrafiony. Bo raczej niewiele to ma wspólnego z patriotyzmam lub tez chęcią uzyskania obywatelstwa.


No jakos jest tak ze liczba chetnych na obywatelstwo bardzo spada gdy jest kryzys. Tak samo jest z tymi co sie deklaruja jako patrioci jakiegos miejsca. W ogole najpierw to jest tak ze przyjezdni omijaja miejsca gdzie jest kryzys a bardzo chetnie zwalaja sie do miejsc gdzie jest duzy bumbum. Wtedy bardzo szybko staja sie patriotami i kandydatami na obywateli. A gdy kasiora sie konczy to rownie latwo objawiaja vqrv na max. To widac az do smiesznosci na 3 wyspach ostatniego bumu: IS, IRL, UK. Wynika to oczywiscie z tego ze motywacje pobytu w jakims miejscu sa kasowe i dorabia sie do nich napredce jakies inne bo nie do konca wypada objawiac sie jako osobnik pazerny na kasiore. Ale jak kasiora sie konczy to i tak wylazi.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 23 Gru 2008, 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisa:

No jakos jest tak ze liczba chetnych na obywatelstwo bardzo spada gdy jest kryzys. Tak samo jest z tymi co sie deklaruja jako patrioci jakiegos miejsca. W ogole najpierw to jest tak ze przyjezdni omijaja miejsca gdzie jest kryzys a bardzo chetnie zwalaja sie do miejsc gdzie jest duzy bumbum. Wtedy bardzo szybko staja sie patriotami i kandydatami na obywateli. A gdy kasiora sie konczy to rownie latwo objawiaja vqrv na max. To widac az do smiesznosci na 3 wyspach ostatniego bumu: IS, IRL, UK. Wynika to oczywiscie z tego ze motywacje pobytu w jakims miejscu sa kasowe i dorabia sie do nich napredce jakies inne bo nie do konca wypada objawiac sie jako osobnik pazerny na kasiore. Ale jak kasiora sie konczy to i tak wylazi.


Jak by było inaczej to chyba nikt by się z kraju nie ruszał, oprócz tych co uznają już swój dorobek za wystarczający i szukają mniejszych podatków, lub są miłośnikami przygód. Inaczej byłby boom na wyjazdy do Somalii.

http://www.wirtualnemedia.pl/article/2310150_Wojciech_Cejrowski_wybiera_Ekwador.htm - jak widać idee mogą iść w parze z lepszą kasiorą w całkiem biednym kraju.

A podatki faktycznie niewysokie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekwador#Gospodarka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 26 Pa 2006
Posty: 2605
PostWysany: 23 Gru 2008, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kocur napisa:
mjkl napisa:
gdyby nie biurokracja czy inne glupoty zwiazane z przemieszczaniem sie to to jest fajna opcja:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Apatryda


he he spoko
Tylko że nikt by Cię nie chronił.. Mogłoby być tak, że skoro jesteś niczyj to my też Cię nie chcemy..


nikt by nie musial chronic gdyby nie wlasnie glupoty biurokratyczne, ze trzeba byc czyims. ale nawet jakby sie bylo niczyim to w mysl konwencji onz bylbys tak czy inaczej czyjs bo niczyim dzisiaj byc nei mozna... zreszta, srac na to... ;]
_________________
"It's nice to be important, but it's more important to be nice", HFV, 1980-2011
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 23 Gru 2008, 13:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:

Jak by było inaczej to chyba nikt by się z kraju nie ruszał, oprócz tych co uznają już swój dorobek za wystarczający i szukają mniejszych podatków, lub są miłośnikami przygód. Inaczej byłby boom na wyjazdy do Somalii.


No jasne. Ale chodzilo o tych patriotycznie nastawionych, nie ma przeciez potrzeby robienia zbytnich emocji z tego ze sie gdzies jest.

siewa26 napisa:
http://www.wirtualnemedia.pl/article/2310150_Wojciech_Cejrowski_wybiera_Ekwador.htm - jak widać idee mogą iść w parze z lepszą kasiorą w całkiem biednym kraju.


Jak ktos jest superberetem to jasne:

Zrzekam się polskiego obywatelstwa i przyjmuję paszport Ekwadoru. Chętnie byłbym obywatelem RP, ale demokratycznie zdecydowano o wcieleniu do Unii Europejskiej, która zniewala człowieka metodami biurokratycznymi.

siewa26 napisa:

A podatki faktycznie niewysokie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekwador#Gospodarka


No ale polityka tam i ogolna sytuacja niezbyt ciekawa:

http://www.telegraph.co.uk/finance/globalbusiness/3759173/Ecuador-default-Fears-grow-that-others-will-follow.html

Zreszta ten facio nie mowil ze przenosi sie do Ekwadoru, na pewno jego rynek zbytu bedzie w Polsce, pewnie kombinuje z Ekwadorem zeby placic niskie podatki. Czyli zalatwi paszport, nastepnie prawo stalego pobytu w Polsce, zalozy firme w Ekwadorze albo w innym raju do rozliczania kasy i bedzie ideologicznie i kasowo daleko do przodu a polskim browarem pewnie tez nie pogardza:lol:.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 23 Gru 2008, 15:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Apatryda

ze trzeba byc czyims. ale nawet jakby sie bylo niczyim to w mysl konwencji onz bylbys tak czy inaczej czyjs bo niczyim dzisiaj byc nei mozna... zreszta, srac na to... ;]


Jeśli trzeba byc "czyimś" to może ludzie o podobnych poglądach mogliby założyć swoje państwo , jeśli byłoby potrzebne jakies terytorium, działki mozna kupic tutaj http://www.lunarregistry.com/land/index.shtml
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
Ferag

Doczy: 18 Lip 2008
Posty: 15
PostWysany: 23 Gru 2008, 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli po jakim okresie przebywania na Islandii moge ubiegac sie o paszport?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
unregistered

Doczy: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysany: 23 Gru 2008, 17:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozesz ubiegac sie od razu po przyjezdzie.

Normalne procedury sa 7 lat, w przypadku malzenstwa z Islandczykiem/dka 3 lata.
Mozesz zlozyc podanie o to by przyznali ci obywatelstwo przed tymi terminami ale wtedy trzeba skladac podanie w ktorym przedstawisz powody dlaczego powinienes/nas otrzymac paszport wczesniej (i byly przypadki przyznania po kilku tygodniach pobytu na Islandii).
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skd: Reykjavik
PostWysany: 23 Gru 2008, 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ferag napisa:
Czyli po jakim okresie przebywania na Islandii moge ubiegac sie o paszport?


Najpierw trzeba wystapic o obywatelstwo i je dostac wtedy mozna wyrobic paszport.

Moja kolezanka ma meza polaka ale on ma obywatelstwo od 5 lat i jej powiedzieli ze ona po 5ciu dostanie.
Chodzi o to ze wszelkie takie prawa zeby wspolmalzonek dostal obywatelstwo po 3 latach my "nowi islandczycy" ( bo nie iwem jak to nazwac zeby bylo zrozumiale) nabywamy po 5 ciu latach. Po tym czasie nasz wspolmalzonek dostaje obywatelstwo po 3 latach. Chyba ze wspolmalzonkiem jest rdzenny Islandczyk lub obcokrajowiec ktory ma conajmniej 5 lat obywatelstwo...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kalina674

Doczy: 27 Lis 2008
Posty: 49
Skd: Stąd, na razie
PostWysany: 24 Gru 2008, 1:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lovisa napisa:
Ja mam obywatelsto np dlatego ze nie chce wracac do Polski. Przez caly moj pobyt na Isladnii w PL bylam 2 razy. Po prostu mieszkam tu ( bynajmniej na razie) i utozsamiam sie tam w jakis sposob z tym miejscem. Mam IS paszport tez dlatego ze kiedys bylo inaczej i nie bylo np gdzie zrobic polskiego... Jak by cos sie dzialo tu i kazali wyjezdzac obcokrajowcom to ja nie bede musiala.

Nie wiem czy wiecie ale bardzo stara Polonia dawno temu musiala zrezygnowac z PL obywatelstwa i byl obowiazek przyjecia IS oraz zmiany nazwiaska na IS wersje. Po latach Niektorzy z tych ludzi starali sie o podwojne i o powrot do swojego imienia i nazwiska z PL. Co iles lat IS zmienia przepisy odnosnie obywatelstwa.

Powiem jeszcze ze nawet gdybym znala islandzki, bo go nei znam to i tak mimo paszporty nigdy nie bede Islandczykiem i sie nim nie bede czuc.
Zawsze bede tylko kobieta z Polski - obcokrajowcem!

Takie sa fakty.


Doskonale Cię rozumiem i wycofuję swoją nieprzemyślaną wypowiedź. Ja też mam dwa paszporty (ten drugi to nieislandzki Smile ) tylko ja miałam łatwiej, bo ten drugi język to był angielski. Byłam zresztą w wieku ułatwiającym naukę języka (miałam 14 lat, gdy rodzice zabrali mnie ze sobą za granicę).
Ja również czuję się Polką, mimo, że nie byłam w Polsce od prawie 9 lat i w sumie więcej mieszkałam poza Polską w swoim życiu. Z mojego doświadczenia wynika, że związki Polaków z ojczyzną są tym lepsze, im dłużej są poza jej granicami. I chyba tylko w tym jednym zgadzam się z zatroskanym (moim ulubieńcem forumowym).
Nie przejmuj się. Nie język jest ważny, ale umiejętność porozumiewania się Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Arina

Doczy: 16 Sty 2007
Posty: 388
Skd: Keflavik
PostWysany: 24 Gru 2008, 5:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak narazie sledzilam o czym rozmawiacie. W moim przypadku ,to nie ma dla mnie jakiegos szczegolnego znaczenia ,ze mam dwa obywatelstwa. Mozliwe , iz ktos jest dumny z takiego faktu , ale ja uwazam iz jest wiele innych ,osobiscie cenniejszych zeczy (by byc z nich dumnym/mna) . Papierek nie zrobi z czlowieka rodowitego obywatela danego kraju . Sa tacy co robili to wszystko dlatego by chwalic sie w Polsce ,przed znajomymi , czy chwalic sie tutaj . Dla mnie ,tak zwana "mniejsza klasa spoleczenstwa polskiego " (ludzie plytko myslacy ) zawsze bedzie dazyc do otrzymania obywatelstwa , bo w ich mniemaniu , to otworzy im wszystkie drogi.
Uwazam , jesli przysloguje mi pewne prawo to dlaczego z niego nie skorzystac ? Osobiscie papiery o obywatelstwo zlozylam o wiele pozniej niz powinnam . Przyszlo to samo z siebie i nie bylo w tym zadnego podniecenia . Poprostu uznalam iz czas zlozyc . Znam jezyk , dobrze sie tu czuje (jak u siebie w domu) , mam przyjacol, wiec czas dopelnic formalnosci i zapieczentowac to papierkiem. Ale czy tak naprawde w 100% jestem czlonkiem tego kraju ,mysle iz nie?.Sercem zawsze bede nalezec do Polski.
Poglad na obywatelstwo jest rozny . Jedna z moich znajomych polek , ktora posiada obywatelstwo z cala rodzina , wiecznie narzeka . Jesli sie spotkamy to slysze : o atakach rasizmu , o tym iz wiecznie obcokrajowcy sa zle traktowani , ze z nami sie nie rozmawia , ze jestesmy odsuwani ,ze nas sie nie lubi za pochodzenie itd. Czasem mi sie wlos jezy , skad ona to wszystko bierze? Dziewczyna zna kilka slow po islandzku i angielsku .Obywatelstwo dla niej jest jak , lepsza przepustka do kraju. Mysle , moze to kompleksy, a moze sluchanie nie wlasciwych ludzi? Druga znajoma , tez ma obywatelstwo . Korzysta z zycia i mowi ,ze w pracy ma swietne starsze babeczki z ktorymi chodzi na roznego rodzaju kursy (szycie , wyszywanie , dzierganie ) .Uwaza ona ,ze z obywatelstwem czy bez niego jest sie tym samym czlowiekiem .
Wiec to kwestia czlowieka , jak kto widzi . Mozna miec maly kamyczek a mowic wszystkiem ,ze sie ma drogocenny diament , albo miec piekny diament i twierdzic ,ze to taki tam kamien .

Lovisa piszesz ,ze gdy widza polskie nazwisko to nie daja Ci pracy .Moze za malo sie starasz? Mysle ,ze nie chodzi tu o nazwisko , tylko o twoje nastawienie do szukania pracy . Ja tez jestem na bezrobociu i tez wiele razy szukalam pracy , mnostwo wyslalam e-maili . Nie moglam jej znalesc bo juz bylam w zaawansowanej ciazy i z wielu ofert sama musialam zrezygnowac.
_________________
Dziekuje wiatru ,bo chroni mnie przed sloncem Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 24 Gru 2008, 11:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kalina674 napisa:
Doskonale Cię rozumiem i wycofuję swoją nieprzemyślaną wypowiedź. Ja też mam dwa paszporty (ten drugi to nieislandzki Smile ) tylko ja miałam łatwiej, bo ten drugi język to był angielski. Byłam zresztą w wieku ułatwiającym naukę języka (miałam 14 lat, gdy rodzice zabrali mnie ze sobą za granicę).
Ja również czuję się Polką, mimo, że nie byłam w Polsce od prawie 9 lat i w sumie więcej mieszkałam poza Polską w swoim życiu. Z mojego doświadczenia wynika, że związki Polaków z ojczyzną są tym lepsze, im dłużej są poza jej granicami. I chyba tylko w tym jednym zgadzam się z zatroskanym (moim ulubieńcem forumowym).


Dziekujemy, dziekujemy Shocked. Ale co niby zatroskany mial pisac o zwiazkach Polakow z ojczyzna??? Chyba nic jak dotad, wiec mozna napisac: To jest takie haslo pod ktore mozna podkladac rozne tresci wiec nie wiadomo co do konca ono znaczy i symbolizuje. Na przyklad moze byc ono tez wyrazem wyobcowania (czyli alienacji) i niedostosowania sie do zycia w innym spoleczenstwie czyli przejawem izolacji i zamykania sie etnicznym getcie a nawet swego rodzaju lenistwa umyslowego czy ksenofobii. Na przyklad w twoim przypadku jest oczywiscie ciekawe ze bedac od wczesnej mlodosci zagranica nadal masz aktywna polska strone ale z drugiej strony jest nieco zagadkowe dlaczego nie jestes bardziej zintegrowana ze spolecznoscia w ktorej zyjesz. Zwykle jest bowiem tak ze dla ludzi ktorzy wyjechali w twoim wieku kraj rodzicow to kraj "stary" i pojeciowo dosc odlegly bo ich zycie jest w kraju nowym co jest oczywiscie bardzo naturalne.

Dyskusja o paszportach zaczela sie tutaj od tego jak niesamowicie lepszy jest paszport kraju X od RP. W czasach Unii Europejskiej sa to raczej smieszne rozwazania i przynajmniej na terenie Unii nabywanie jakiegos obywatelstwa ma sens jesli chce sie byc czlonkiem spolecznosci przynajmniej w sensie znajomosci jezyka i glosowania w wyborach do parlamentu krajowego. Jezeli tak nie jest, to ten sens jest niewielki.

Natomiast jezeli ktos nabywa obywatelstwo po to zeby sie nim chwalic to jest zupelnie nie do pojecia i chyba moze byc skuteczne w odleglych wioskach gdzie ludzie nie wiedza jak wyglada swiat. Przeciez 95% nabywajacych obywatelstwo to sa ludzie z krajow czwartego swiata zyjacy w swiecie srednowiecznym. Nie mowiac o takich dziwolagach jak w UK gdzie powstaly ogromne spolecznosci obywateli ktorzy nienawidza tego kraju bo nie jest na ich modle i chetnie by go wysadzili bombami. Chwalenie sie ze w takim towarzystwie nabylo sie paszport jest jakies pomylone.

A w przypadku kaliny mozna oczekiwac ze bedzie miala jeszcze trzeci paszport - IS, i nalezy zyczyc zeby nie byl to ostatni. No bo najlepsze dyskusje o paszportach i ich zaletach zaczynaja sie z posiadaczami 4 albo 5Smile. Wierzcie ze oni co prawda doceniaja ze wszedzie moga swobodnie mieszkac i pracowac (no zwykle maja tez paszporty US, AUS, CAN) ale sa tez duze uciazliwosci zwiazane z manipulowaniem tyloma dokumentami a czasem wladze sa o nie podejrzliwe.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 26 Pa 2006
Posty: 2605
PostWysany: 24 Gru 2008, 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"nie jestem polakiem - tam sie tylko urodzilem, a ze mowie tym jezykiem - to kwestia wychowania" ;]
_________________
"It's nice to be important, but it's more important to be nice", HFV, 1980-2011
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kalina674

Doczy: 27 Lis 2008
Posty: 49
Skd: Stąd, na razie
PostWysany: 24 Gru 2008, 12:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisa:


A w przypadku kaliny mozna oczekiwac ze bedzie miala jeszcze trzeci paszport - IS, i nalezy zyczyc zeby nie byl to ostatni. No bo najlepsze dyskusje o paszportach i ich zaletach zaczynaja sie z posiadaczami 4 albo 5Smile. Wierzcie ze oni co prawda doceniaja ze wszedzie moga swobodnie mieszkac i pracowac (no zwykle maja tez paszporty US, AUS, CAN) ale sa tez duze uciazliwosci zwiazane z manipulowaniem tyloma dokumentami a czasem wladze sa o nie podejrzliwe.


Nie, dziękuję. Nie zamierzam być w Islandii na tyle długo. Zresztą po co mi paszport islandzki? Nie jestem kolekcjonerką paszportów. Pojechać już teraz mogę praktycznie wszędzie, a jak powiedziałeś, za dużo stresów jest z wieloma paszportami.

Cytat:
Na przyklad w twoim przypadku jest oczywiscie ciekawe ze bedac od wczesnej mlodosci zagranica nadal masz aktywna polska strone ale z drugiej strony jest nieco zagadkowe dlaczego nie jestes bardziej zintegrowana ze spolecznoscia w ktorej zyjesz. Zwykle jest bowiem tak ze dla ludzi ktorzy wyjechali w twoim wieku kraj rodzicow to kraj "stary" i pojeciowo dosc odlegly bo ich zycie jest w kraju nowym co jest oczywiscie bardzo naturalne.


Nie wiem, dlaczego myślisz, że nie jestem zintegrowana? Jestem bardzo zintegrowana ze społecznością, z którą aktualnie żyję. Dzisiaj jest to Islandia, niedługo będzie to inny kraj. Ale w duszy czuję się Polką i tak już zostanie. Gdziekolwiek jestem, czytam polskie książki i gazety, oglądam polską TV (jeśli jest taka możliwość). Nie chciałabym stracić umiejętności posługiwania się polskim językiem. I stąd kraj "stary" nie jest mi pojęciowo odległy.

Czego i Tobie życzę, drogi kolego zatroskany. I jeszcze, żebyś był bardziej dyplomatyczny w swoich wypowiedziach, skoro i tak wszyscy wiedzą kim jesteś lol
No i oczywiście Wesołych Świąt.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 24 Gru 2008, 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem (potwierdzone praktyka) ludzie ktorzy nie naucza sie jezyka(chociaz ang) nigdy nie beda sie dobrze czuli w Islandii.Obserwuje moich rodakow i niestety im mnijesza znajomosc jezyka tym wieksze niezadowolenie.Dlatego widze dosc spore grupy mlodych ludzi ,ktorzy nie znaja jezykow obcych nie potrafia niestety nawiazac kontaktu z innymi mlodymi(niekoniecznie islandczykami)mowiacymi innym niz polski jezykiem.Dla mnie klucz to jezyk.Niestety wikszosc z tych ludzi zaslania sie tym ze w szkole"nie uczyli" itd ale tak naprawde to lenistwo.Zawsze znajdzie sie czas na nauke-jesli sie chce.No i oczywiscie nasza polska duma czesto nie pozwala na asymilacje,bo przeciez my mamy wszystko lepsze.....
Paszport Is kiedys mial wieksze znaczenie ,teraz to chyba ma jedynie dla tych ktorzy chca tu pozostac.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 24 Gru 2008, 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisa:


Dyskusja o paszportach zaczela sie tutaj od tego jak niesamowicie lepszy jest paszport kraju X od RP.


widzisz to co chcesz widziec. dyskusja nie byla o tym o ile paszport islandzki jest lepszy od polskiego tylko "jakie sa zalety posiadania paszportu islandzkiego" to ty zaczales przeciwstawianie mu paszportu polskiego. broniles zawziecie stanowiska ktorego nikt nie negowal.

islandzki paszport ma swoje zalety (i wady, np jak napisal patryk "obciachem jest teraz mowic ze sie mieszka na islandii")

polski tez ma mrowie zalet na pewno. ty wymieniles mozliwosc glosowania do parlamentu europejskiego, ja moge dodac preferencyjne warunki w staraniu sie o wize bialoruska, mozliwosc wstapienia do armii i strzelania do ludzi w afganistanie (z islandzkim mozna tylko do pardw i reniferow), darmowa edukacja (dwa polskie uniwersytety sa nawet w czwartej setce swiatowych rankingow), no cos tam na pewno jeszcze (dopiszcie)
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Nastpny
Strona 5 z 11

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron