reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Islandia w tarapatach
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 27, 28, 29
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 22 Sty 2009, 7:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czasach kryzysu rządy celowo osłabiają walutę krajową by zwiększyć konkurencyjność eksportu. Umacnianie nie jest korzystne toteż nie sądzę aby korona się umacniała. A najbardziej ciekaw jestem przyczyn przewidywanego umocnienia.
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 25 Sty 2009, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vandall1 napisa:
Kocur napisa:
.............................................................................. ale wydaje mi się, że trwają rozmowy z Norwegią a`propos przyjęcia ich waluty.. miałoby to sens, bo Norwegia stosuje podobną politykę w sprawach dotyczących połowów. Stąd wnoszę, że UE dla Islandi to jeszcze gorsze bagno, a jako takie połączenie sił z Norwegia to szansa stabilizacji.. Polityka dotycząca połowów i złuż oraz całkiem stabilna waluta. Byłaby to najlepsza droga do wyjścia z kryzysu dla Islandii. Jednak co zrobi zastraszony islandzki rząd.. nikt nie wie..


Możesz bliżej wyjaśnić jakie konkretne korzyści odniosłaby Norwegia z "aneksji"Islandii? Ja ich jakoś nie widzę.Po kiego mi biedak bez surowców,za to z rozbudowanymi aspiracjami socjalnymi?


Norwegia pewnie na początku żadnych.. ale pewnie w przyszłości tak. Pisałem tu o Islandii.

Co do złóż to miałem na myśli ryby, aluminium, wodę (podobno jakies trzy kraje arabskie mają importowac spore ilości?!?!), możliwość wydobywania ropy, prawdopodobne pokłady gazu ziemnego u wybrzeży, no i wszelkie korzyści płynące z wykorzystania enrgii geotermalnej.
Tak na marginesie - nie wiem czy wiecie - wprowadzono tez plan całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych - głównym źródłem energii ma być wodór, ale te zmiany zajmą jakies 30 lat.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 25 Sty 2009, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%BCe_mineralne


Ryby i rybołówstwo są na pewno ważne dla islandzkiego budżetu ale nie są złożem.
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
vandall1

Doczy: 05 Maj 2008
Posty: 223
Skd: Kpv,Gdynia
PostWysany: 25 Sty 2009, 18:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kocur napisa:
....................................................................................
Norwegia pewnie na początku żadnych.. ale pewnie w przyszłości tak. Pisałem tu o Islandii.

Co do złóż to miałem na myśli ryby, aluminium, wodę (podobno jakies trzy kraje arabskie mają importowac spore ilości?!?!), możliwość wydobywania ropy, prawdopodobne pokłady gazu ziemnego u wybrzeży, no i wszelkie korzyści płynące z wykorzystania enrgii geotermalnej.
Tak na marginesie - nie wiem czy wiecie - wprowadzono tez plan całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych - głównym źródłem energii ma być wodór, ale te zmiany zajmą jakies 30 lat.


Shocked Shocked Shocked Rolling Eyes lol_na lol_na lol_na
_________________
Skype:marek.is1
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 25 Sty 2009, 18:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na mój gust najlepszą alternatywa byłby plan rządowy wyjścia z kryzysu, określający kierunki rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Jeśli rząd nie przygotował takiego planu w ciągu trzydziestu może czterdziestu dni od upadku banków to taka sytuacja oznacza niewydolność władzy. Brak zdolności lub chęci do podejmowania decyzji polityczno-gospodarczych. Równie dobrym wyjściem było by zamówienie przez rząd takiego planu w jednej z agencji doradczych Moodys, Price Waterhose Cooper lub gdziekolwiek od kogoś kto się na tym zna.
Na mój nos bogactwem jest energia i taki rozwój gospodarczy bym promował. Technologie o wysokim zapotrzebowaniu na energię. No właśnie hutnictwo i powiązane z nim metalurgia plus obróbka półproduktów.
W sumie to Bjork więcej zrobiła dla islandzkiej przyszłości niż rząd, oczywiście w mojej ocenie.
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 25 Sty 2009, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

vandall1 napisa:
Kocur napisa:
....................................................................................
Norwegia pewnie na początku żadnych.. ale pewnie w przyszłości tak. Pisałem tu o Islandii.

Co do złóż to miałem na myśli ryby, aluminium, wodę (podobno jakies trzy kraje arabskie mają importowac spore ilości?!?!), możliwość wydobywania ropy, prawdopodobne pokłady gazu ziemnego u wybrzeży, no i wszelkie korzyści płynące z wykorzystania enrgii geotermalnej.
Tak na marginesie - nie wiem czy wiecie - wprowadzono tez plan całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych - głównym źródłem energii ma być wodór, ale te zmiany zajmą jakies 30 lat.


Shocked Shocked Shocked Rolling Eyes lol_na lol_na lol_na


"W 2007 roku parlament islandzki przyjął plan pierwszej w świecie całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii wykorzystywanym powszechnie ma być wodór. Program ten przewiduje również wykorzystanie na szeroką skalę samochodów i autobusów napędzanych energią elektryczną pochodząca z wodorowych ogniw paliwowych. Szacuje się, że realizacja planu zajmie 30-40 lat."

Źródło:
http://nordichouse.pl/index.php/s/tresci/idk/10/d//pd//id/357
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 25 Sty 2009, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darek 13 napisa:
Na mój gust najlepszą alternatywa byłby plan rządowy wyjścia z kryzysu, określający kierunki rozwoju gospodarki w najbliższych latach. Jeśli rząd nie przygotował takiego planu w ciągu trzydziestu może czterdziestu dni od upadku banków to taka sytuacja oznacza niewydolność władzy. Brak zdolności lub chęci do podejmowania decyzji polityczno-gospodarczych. Równie dobrym wyjściem było by zamówienie przez rząd takiego planu w jednej z agencji doradczych Moodys, Price Waterhose Cooper lub gdziekolwiek od kogoś kto się na tym zna.
Na mój nos bogactwem jest energia i taki rozwój gospodarczy bym promował. Technologie o wysokim zapotrzebowaniu na energię. No właśnie hutnictwo i powiązane z nim metalurgia plus obróbka półproduktów.
W sumie to Bjork więcej zrobiła dla islandzkiej przyszłości niż rząd, oczywiście w mojej ocenie.


Pewnie, że plan rządowy jest konieczny! Tylko, że oni sami nie byli w stanie nic takiego stworzyć. Pewnie w dużej mierze dlatego, że przyszłość była uzależniona od pożyczki.. tzn warunków na jakich Islandia ją otrzyma. No i niestety ale warunki sa ostre. Nie pamiętam dokładnie, ale gdzieś czytałem, że do końca tego roku mają bardzo zmniejszyć inflację, a w przyszłym roku obniżyć ją do kilku procent (coś około 4% chyba..), a o obcięciach w socjalu już nie wspomnę..
Podobno za kilka miesięcy skończa się rezerwy na zasiłki dla bezrobotnych, a jak to się stanie to dodatkowo budżet będzie obciążony 3mlrdy koron miesięcznie!!!
Co do jakiegoś planu to pewnie za rzadów tego parlamentu nie ma co liczyć na konkrety. Pewnie dopiero Ci co obejmą stołki po majowych wyborach zaczną się pocić.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
afganskibicz
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 01 Gru 2008
Posty: 148
PostWysany: 25 Sty 2009, 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak...!!!!! .... i pożniej obywatele is, bedą klepac biedę, długo i szczęśliwie Wink

pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 25 Sty 2009, 23:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie gospodarki mają tendencję do sezonowości w rytm cyklów przyrody. Jeśli dopiero następny parlament zajmie się reformami, a dokładniej przyciągnięciem inwestycji, to bieżący rok już można uznać za stracony. Konsekwencje to kolejne załamanie korony, wzrost bezrobocia, dalszy wzrost bankructw i jeszcze gorętsze protesty. Budżet się nie da zamknąć bez podatków które płaciły banki, powstałą lukę trzeba jak najszybciej załatać. A tymczasem każdy dzień opóźnienia to kolejne koszt i kolejny wzrost kosztów.

"Konieczne są zmiany, potrzebne są zmiany
Bo jeśli nic się nie zmieni, może nadejść dzień rebelii."
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 25 Sty 2009, 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Źle wróżą Islandii i nam.

http://www.ministryoffinance.is/government-finance/credit-ratings/
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 26 Sty 2009, 0:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darek 13 napisa:
Wszystkie gospodarki mają tendencję do sezonowości w rytm cyklów przyrody. Jeśli dopiero następny parlament zajmie się reformami, a dokładniej przyciągnięciem inwestycji, to bieżący rok już można uznać za stracony. Konsekwencje to kolejne załamanie korony, wzrost bezrobocia, dalszy wzrost bankructw i jeszcze gorętsze protesty. Budżet się nie da zamknąć bez podatków które płaciły banki, powstałą lukę trzeba jak najszybciej załatać. A tymczasem każdy dzień opóźnienia to kolejne koszt i kolejny wzrost kosztów.

"Konieczne są zmiany, potrzebne są zmiany
Bo jeśli nic się nie zmieni, może nadejść dzień rebelii."


Obawiam się, że nawet najwięksi optymiści, do których się zaliczam(łem) przestają mieć wątpliwości co do tego, że w tym roku to nic spektakularnie pozytywnego się nie wydarzy.. Jeśli w ogóle wydarzy się coś dobrego..
Załamania korony raczej nie będzie.. myślę, że jedynie wahania. Bankructwa będą, a przez to i wzrost bezrobocia. Jednak myślę, że wyjeżdżający Polacy ustąpią miejsca Islandczykom i w ciągu kilku miesięcy zacznie spadać.
Do rebelii nie dojdzie.. "Meble" z parlamentu odchodzą - Haarde wypadł z gry więc podejrzewam, że za nim pospadają też inne głowy..
Myślę, że cała nadzieja w tym aby w nowym rządzie zasiedli ludzie z głową na karku.
Nie znam tutejszych ludzi ze świata polityki, jestem tu za krótko. Wydawało mi się, że jeśli by doszło do całkowitej wymiany składu parlamentu to może zabraknąć ludzi z doświadczeniem. Ale jak pytałem Islandczyków to mówili, że są osoby które będą w stanie odpowiedzialnie zająć się krajem nawet gdyby cały skład miał być zmieniony.
Pożyjemy zobaczymy...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
rangurmadur
Go
PostWysany: 26 Sty 2009, 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.sciaga.pl/tekst/33590-34-kryzysy_bankowe_w_azji_poludniowo_wschodniej

Poniewaz kryzys islandzki ma takie same przyczyny jak kryzys wschodnioazjatycki z 1997 , to warto o nim poczytac.

W kazdym badz razie panstwa dotkniete tamtym kryzysem (Korea Pld, Filipiny, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Singapur) przezyly duze spadki PKB (nawet powyzej 40%), wielkie bezrobocie i dewaluacje swoich walut, ale po wdrozeniu radykalnych reform gospodarczych i politycznych (w tym zaciesnienie nadzoru na nad przeplywami kapitalu) wyszly z kryzysu i dzis maja sie w miare dobrze.

Niestety znaczaca roznica pomiedzy obydwoma kryzysami jest to, ze azjatycki byl lokalny, a islandzki jest w czasach globalnego kryzysu.

Bardziej wyczerpujacy tekst po angielsku jest w Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Asian_financial_crisis
Powrt do gry
Kocur
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 10 Pa 2008
Posty: 236
PostWysany: 26 Sty 2009, 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kocur napisa:

Jeśli w ogóle wydarzy się coś dobrego..

"Meble" z parlamentu odchodzą - Haarde wypadł z gry więc podejrzewam, że za nim pospadają też inne głowy..

Pożyjemy zobaczymy...


He he no to długo nie musieliśmy czekać! Złużmy teraz rączki i pomódlmy się (do kogo tam chcecie..) żeby teraz ktoś rozsądny wziął islandzką gospodarke za pysk!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 29 Sty 2009, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
dzis podali ze korona w tym roku nie wzmocni sie wiecej niz 10%.


Jak na razie się sprawdza, cuda jakieś czy co?
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 29 Sty 2009, 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cuda takie ze 100 razy mniej waluty w obrocie niz przed upadkiem...jak puszcza korone ze sznurka to poleci.Inwestorzy ktorzy maja Jöklabref juz cisna na Sedlabanki zeby odpuscili ...hmmm ale umacnaiajaca sie korona to atut w reku...Oczywiscie gdyby sie utrzymalo to super (lub dalej umacnialo) ale przy dzisiejszej prognozie gospodarczej raczej watpliwe.a moze trzeba wierzyc w cuda...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 11 Lut 2009, 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.visir.is/article/20090211/VIDSKIPTI07/495777282
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 19 Lut 2009, 18:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.mbl.is/mm/frettir/innlent/2009/02/19/allt_ad_600_storf_vegna_framkvaemda_vid_tonlistarhu/


bedzie 600 miejsc pracy,Opera uratowana Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 27, 28, 29
Strona 29 z 29

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron