reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Rewolucja dojrzewa?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 15 Lis 2008, 22:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisał:
wracajac do rewolucji, to dzisiaj nie wybuchla Sad Mysle ze ludzi jeszcze chca wierzyc ze rzad cos zrobi. Ja bym, na przyklad chciala zeby zniesli indeksacje na kredytach hipotecznych, sama inflacja i podniesienie stop procentowych zupelnie mi wystarczy Crying or Very sad Prawda jest taka ze ja bede bankrutem podobnie jak wielu moich znajomych, ktorzy kupili swoje pierwsze mieszkanie niedawno .


Ale czego oczekujecie od rewolucji? Stabilny rząd jest obecnie potrzebny aby negocjować pożyczki. Nie wiem czy wśród Islandczyków znajdą się odpowiednio wykształceni ludzie by wymienić ekipę rządową na lepszą.

Natomiast w obliczu braków (czy to kadrowych czy pieniężnych) Islandczycy mogą mocno pomyśleć o oddaniu niektórych kompetencji do Brukseli. Ustawodawstwo UE zwykle przewyższa poziomem prawo krajowe i utrudnia korupcję.
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
stalin
Gość
PostWysłany: 15 Lis 2008, 22:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest klka watkow na temat sytuacji gospodarczej Islandi, z kazdego az wieje nuda i czarnowidztwem, ludzie opamietajcie sie, moze ich jest nie miliony jak w innych krajach ale sobie poradza, a my ktorzy tu zostajemy nie mamy wyjscia i musimy im w tym pomoc, takie jest zycie, i niema co gdybac tylko pracowac . Smile
Powrót do góry
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Lis 2008, 23:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie mamy wyjscia i musimy im w tym pomoc, takie jest zycie, i niema co gdybac tylko pracowac


Kolejna prowokacja, my Polacy znamy się na wszystkim najlepiej co widać po naszych politykach, a po za tym my czyli naród Polski jesteśmy uwarunkowani genetycznie do narzekania..............
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 15 Lis 2008, 23:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking,albo konkrety albo przestan belkotac i napisz o co Ci chodzi.
Powrót do góry
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 16 Lis 2008, 2:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

info po angielsku odnośnie protestu, nastepne spotkanie za tydzien i 15:00

http://www.icenews.is/index.php/2008/11/15/large-turnout-for-reykjavik-protests/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 16 Lis 2008, 8:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigel napisał:
Marta Luiza napisał:
wracajac do rewolucji, to dzisiaj nie wybuchla Sad Mysle ze ludzi jeszcze chca wierzyc ze rzad cos zrobi. Ja bym, na przyklad chciala zeby zniesli indeksacje na kredytach hipotecznych, sama inflacja i podniesienie stop procentowych zupelnie mi wystarczy Crying or Very sad Prawda jest taka ze ja bede bankrutem podobnie jak wielu moich znajomych, ktorzy kupili swoje pierwsze mieszkanie niedawno .


Ale czego oczekujecie od rewolucji? Stabilny rząd jest obecnie potrzebny aby negocjować pożyczki. Nie wiem czy wśród Islandczyków znajdą się odpowiednio wykształceni ludzie by wymienić ekipę rządową na lepszą.


Rewolucje nie maja wiele wspolnego z logika tylko z masowym gwaltownym niezadowoleniem ludzi na podlozu ekonomicznym. Ludzie szukaja wyjscia winnych sytuacji. Najpierw protestuja spontanicznie, potem wylaniaja sie przywodcy ludu ktorzy organizuja protesty i podburzaja ludzi demogogicznymi zadaniami. W efekcie chaos sie poteguje a przywodcy zyskuja na popularnosci i moga dojsc do wladzy. W Islandii jest wczesny poczatkowy etap protestow z charakterystyczna faza w ktorej ludzie jeszcze "wierza ze rzad chce cos zrobic" bo to jest przyjemniejsze od myslenia ze rzad nic nie moze zrobic. W przypadku dalszego rozwoju czarnego scenariusza braku kasy i niedoboru towaru w sklepach mogloby dojsc do etapu wylaniania sie przywodcow ludowych. Oczywiscie trudno sobie wyobrazic nastepne etapy w rodzaju solidarnosci czy brania sie za lby. Ale to co bylo w Polsce za czasow solidarnosci to byla jak najbardziej typowa masowa reakcja na gwaltowne zalamanie ekonomii wiec takie scenariusze sa zawsze mozliwe.

nigel napisał:

Natomiast w obliczu braków (czy to kadrowych czy pieniężnych) Islandczycy mogą mocno pomyśleć o oddaniu niektórych kompetencji do Brukseli. Ustawodawstwo UE zwykle przewyższa poziomem prawo krajowe i utrudnia korupcję.


To nie jest realne. Islandia stosuje praktycznie wiekszosc praw EU. Natomiast EU w zaden sposob i nikt inny nie jest w stanie rozwiazac garba bankowego. To jest nowosc w skali swiatowej i trzeba bedzie jakis nowych srodkow zeby to rozwiazac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 16 Lis 2008, 8:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza napisał:
wracajac do rewolucji, to dzisiaj nie wybuchla Sad Mysle ze ludzi jeszcze chca wierzyc ze rzad cos zrobi.


Nikt nie mowil ze wybuchnie tylko ze jest dojrzewanie procesu rewolucyjnego, Faza 1: ludzie zaczynaja spontanicznie demonstrowac. Faza 2 to wylanianie sie przywodcow stawiajacych demagogiczne zadania i gloszacych ze kasa jest tylko zlodzieje ja schowali. Moze do niej dojsc jesli kryzys bedzie sie poglebial. To powinno byc jasne dla tych co uczyli sie o polskiej solidarnosci.

Marta Luiza napisał:

Ja bym, na przyklad chciala zeby zniesli indeksacje na kredytach hipotecznych, sama inflacja i podniesienie stop procentowych zupelnie mi wystarczy Crying or Very sad Prawda jest taka ze ja bede bankrutem podobnie jak wielu moich znajomych, ktorzy kupili swoje pierwsze mieszkanie niedawno .


Z powodu masowosci tego zjawiska powinno znalezc sie rozwiazanie lzejsze niz normalne bankructwo, przejecie mieszkania przez bank, eksmisja i sprzedaz. Ale jakie to mogloby byc rozwiazanie nie da sie przewidziec.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marta Luiza

Dołączył: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skąd: Islandia
PostWysłany: 16 Lis 2008, 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigel napisał:


Ale czego oczekujecie od rewolucji? ......... Nie wiem czy wśród Islandczyków znajdą się odpowiednio wykształceni ludzie by wymienić ekipę rządową na lepszą.

Moze warto byloby wymienic Ministra Finansow Arni´ ego Matthisena, ktory jest weterynarzem, Ministra Biznesu Bjorgvina Sigurdursona, ktory jest filozofem na ludzi z odpowiednim wyksztalceniem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 16 Lis 2008, 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mysle ze Islandia powinna oglosic bankruta tyle, ze w przypadku panstwa to chyba nie takie proste.

Tak, ze ci w Parlamencie robia tylko dobra mine do zlej gry, bo nie po to sie od Dani odcinali, zeby teraz znowu pod jakied inne panstwo podlegac.

A moze to by nei bylo takie zle zeby Isladnia Dunska byla albo Norweska?

Jest zle i jak sie spojzy wstecz to nic sie nie poprawia tylko jest coraz gorzej.

Jak Isladnia zaciagnie te wszystkie pozyczki to jak bedzie wygladalo splacanie ich? Owszem narod splaci ale jakim kosztem?

Nie zapowiada sie wesolo mimo ze ponoc bedzie wydobywana ropa na Morzu Polnocnym..

Co myslicie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 16 Lis 2008, 18:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lovisa napisał:
A ja mysle ze Islandia powinna oglosic bankruta tyle, ze w przypadku panstwa to chyba nie takie proste.Tak, ze ci w Parlamencie robia tylko dobra mine do zlej gry, bo nie po to sie od Dani odcinali, zeby teraz znowu pod jakied inne panstwo podlegac. A moze to by nei bylo takie zle zeby Isladnia Dunska byla albo Norweska? Jest zle i jak sie spojzy wstecz to nic sie nie poprawia tylko jest coraz gorzej.
Jak Isladnia zaciagnie te wszystkie pozyczki to jak bedzie wygladalo splacanie ich? Owszem narod splaci ale jakim kosztem? Nie zapowiada sie wesolo mimo ze ponoc bedzie wydobywana ropa na Morzu Polnocnym..
Co myslicie?


Oglaszanie bankuctwa nie jest dobre bo nie mozna uzyskac zadnych kredytow. Inne panstwa nie spieszylyby sie by przyjac wyspe. Trzeba zobaczyc co zostanie gdy dym opadnie czyli w koncu jakie beda zobowiazania do splacenia. W skali miedzynarodowej stosowano takie rozwiazania ze czesc dlugow darowano. Przypadek Islandii jest wyjatkowy wiec mozna liczyc ze beda zastosowane wyjatkowe srodki ale to moze zajac lata. Na teraz bedzie sie liczylo jaki bedzie np. najblizszy rok, czy korona bedzie wymienialna i po jakim kursie, i jak bedzie wygladalo zycie w kryzysie. Sytuacje na razie pogarsza fakt ze na swiecie tez robi sie potezne zamieszanie ekonomiczne i prognozy sa coraz gorsze kazdego dnia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 18 Lis 2008, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dalszy rozwoj nastrojow rewolucyjnych, wlaczaja sie intelektualisci atakujac system dla bogatych:

Speakers were philosopher Vidar Thorsteinsson and authors KristĂ­n Helga GunnarsdĂłttir and Andri Snaer Magnason

“The political bankruptcy which has taken place in Iceland is neither a natural catastrophe nor an accident. It was caused by humans and is a result of the human-made global financial system which Icelandic politicians chose to make Iceland dependent on,” Thorsteinsson said, adding:

“It is that ideology, that system and those people who are responsible for the current situation. Nowhere else in the world was the bubble of the financial system made to grow as uncontrollably as it was in Iceland. Nowhere else in the world was the public turned into collateral for a small group of wealthy people.”


To juz chyba niedlugo zaczna sie wylaniac przywodcy ludu a ci intelektualisci zostana ich doradcami lol.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dariusz40

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skąd: Grenlandia
PostWysłany: 18 Lis 2008, 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie nie jest bez znaczenia na opinie Islandii za granica, ze ten kryzys nie przyniosl jeszcze zmiany rzadu i rady Sedlabanki. W sposob parlamentarny oczywiscie, a nie na drodze "rewolucyjnej". Bardzo duzo jest krytyki na ten temat na roznych blogach. Przytaczam fragment jednego z komentarzy. Wydaje sie byc dosc charakterystyczny:

"I've liked the few Icelandic people I've met, but on this issue Iceland is going to struggle to get sympathy. My 82 year old mother had funds in one of your "banks" (ahem) and still does not know how much she will lose (...). If the Icelandic bankers and the government who acted as their marketing department has carried on business in the USA, say, they would all be facing very searching enquiries from the likes of the FBI by now. My perception is that nobody has resigned, nobody is being investigated, nobody has been arrested and everything is carrying much as before. Now that really is criminal."
_________________
Margr verdr af aurum api. (HĂĄvamĂĄl)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 19 Lis 2008, 8:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dariusz40 napisał:
W sumie nie jest bez znaczenia na opinie Islandii za granica, ze ten kryzys nie przyniosl jeszcze zmiany rzadu i rady Sedlabanki. W sposob parlamentarny oczywiscie, a nie na drodze "rewolucyjnej". Bardzo duzo jest krytyki na ten temat na roznych blogach.


Mamy tu klasyczny przypadek gdy "stara" wladza nie widzi sensu zmian i narasta cisnienie rewolucyjne wsrod ludu ktore podsycane jest rosnaca demagogia. W takich warunkach dochodzi do rewolucji jesli oprocz zlej ogolnej sytuacji ekonomicznej pojawiaja sie problemy w dzialaniu podstawowej gospodarki, np. braki w zaopatrzeniu sklepow. Wtedy moze tez dojsc do dzialan pozaparlamnetarnych. Ale obecnie cisnienie rewolucyjne redukuje MFW rzucajac kase do roznych krajow wiec tak samo powinno byc w Islandii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rob4l
Gość
PostWysłany: 19 Lis 2008, 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisał:

Sam jestem krzyżak gdyż urodziłem się w Bydgoszczy.


Od kiedy Bydgoszczanin to Krzyzak? Raczej bardziej Kujawiak a napewno Tyfus język
Powrót do góry
rob4l
Gość
PostWysłany: 19 Lis 2008, 11:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisał:
Trzeba zobaczyc co zostanie gdy dym opadnie.


Nie no musze to skomentowac:). Te Twoje metafory to istne perelki jezykowe Smile

Opada to zazwyczaj kurz w tych metaforach - dym to sie moze rozrzedzic np Smile
Powrót do góry
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 19 Lis 2008, 11:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rob4l napisał:
siewa26 napisał:

Sam jestem krzyżak gdyż urodziłem się w Bydgoszczy.


Od kiedy Bydgoszczanin to Krzyzak? Raczej bardziej Kujawiak a napewno Tyfus język


Z kujawiaczka to można pociągnąć po nereczkach lol http://www.bydgoszcz.pl/miasto/poznaj_miasto/kalendarium.aspx
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
dariusz40

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skąd: Grenlandia
PostWysłany: 19 Lis 2008, 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla czytajacych po islandzku polecam serie komentarzy, ktory niejaki p. Gunnar Smari Egilsson napisal ostatnio do Mbl. Gunnar Smari jest dziennikarzem i o ile moge sie zorientowac nalezal do kregu Baugura. Nalezala do niego m.in. firma "365 media" i dunska gazeta Nyhedsavisen. Wydaje sie, ze Gunnara zdenerwowala wypowiedz na jego temat jednej z dziennikarek Mbl i postanowil zareagowac. Wyszlo z tego kilka komentarzy w Mbl, niestety dosc malo widocznych, bo w sekcji "Umraedan" (nie pamietam juz czy bylo ich 4 czy 5). Zdecydowanie najciekawszy jest ostatni (Mbl 17.11.2008 s. 23 ; niestety nigdzie nie widzialem zeby to ktos zuploadowal do sieci), gdzie pisze on m.in. o zacieraniu sladow i wynagradzaniu sobie szkod przez ludzi stojacych na czele upadlych bankow juz w ciagu ostatnich miesiecy. Oczywiscie trudno powiedziec jaka jest wiarygodnosc stwierdzen Gunnara, ale jesli takie i podobne historie slysza teraz ludzie na Islandii, ktorzy wlasnie stracili oszczednosci i prace, to zupelnie nie dziwie sie, ze czesc z nich wychodzi na ulice.
_________________
Margr verdr af aurum api. (HĂĄvamĂĄl)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 20 Lis 2008, 8:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dariusz40 napisał:
Oczywiscie trudno powiedziec jaka jest wiarygodnosc stwierdzen Gunnara, ale jesli takie i podobne historie slysza teraz ludzie na Islandii, ktorzy wlasnie stracili oszczednosci i prace, to zupelnie nie dziwie sie, ze czesc z nich wychodzi na ulice.


Tak, to jest normalna w tej sytuacji atmosfera opowiadania miejskich legend. Oczywiscie tam gdzie jest duza kasa zawsze sa przekreciki i chapanie. Ale w tych legendach chodzi o podsycanie przekonania wsrod ludu ze cala kasa ktora zniknela jest gdzies schowana i mozna ja odebrac a wtedy wszystko bedzie po staremu. Rzeczywistosc jest natomiast odarta ze zludzen: kasa zniknela w czarnej dziurze a lud bedzie musial ja oddac. Atmosfera rewolucyjna powinna jednak opadac gdy MFW zrzuci wory kasy z pozyczka na Islandie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dariusz40

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 138
Skąd: Grenlandia
PostWysłany: 20 Lis 2008, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisał:
dariusz40 napisał:
Oczywiscie trudno powiedziec jaka jest wiarygodnosc stwierdzen Gunnara, ale jesli takie i podobne historie slysza teraz ludzie na Islandii, ktorzy wlasnie stracili oszczednosci i prace, to zupelnie nie dziwie sie, ze czesc z nich wychodzi na ulice.


Tak, to jest normalna w tej sytuacji atmosfera opowiadania miejskich legend. Oczywiscie tam gdzie jest duza kasa zawsze sa przekreciki i chapanie. Ale w tych legendach chodzi o podsycanie przekonania wsrod ludu ze cala kasa ktora zniknela jest gdzies schowana i mozna ja odebrac a wtedy wszystko bedzie po staremu. Rzeczywistosc jest natomiast odarta ze zludzen: kasa zniknela w czarnej dziurze a lud bedzie musial ja oddac. Atmosfera rewolucyjna powinna jednak opadac gdy MFW zrzuci wory kasy z pozyczka na Islandie.


Okazuje sie ze sam czolowy islandzki centralbanker David Oddsson rozpala nolens volens te nastroje. Pare dni temu grzmial ponoc z mownicy, ze on zawsze byl przeciw ekspansji islandzkich bankow i dal przyklad jednego anonimowego Islandczyka, ktory pozyczyl lacznie za posrednictwem islandzkich bankow 1 trylion ISK (chyba prawie 10 miliardow USD). Od tego czasu na islandzkich blogach pelno jest wrzasku na temat tego tryliona, bo ludziom on bardzo przemawia do wyobrazni.

A co do forsy IMF to poczekamy zobaczymy. Ostatnio kilku ekonomistow (m.in Jon Danielsson z LSE i Robert Z. Aliber z University of Chicago) sugerowalo, ze jesli rzad islandzki uzyje tej forsy do podtrzymywania wysokiego kursu ISK to moze ja bardzo szybko stracic. O ile wiem ISK ma zostac uwolniona w polowie albo pod koniec grudnia. Mysle, ze najbardziej wybuchowy okres moze nastapic w styczniu-lutym. Poki co duzo ludzi jest jeszcze w fazie szoku i wykazuje sporo solidarnosci, "rallying around the flag" i innych tego typu pozytywnych reakcji. Te reakcje czesto jednak po jakims czasie sie wypalaja. Czytalem ostatnio troche opowiesci o skutkach psychosocjalnych kryzysu finskiego w latach 1990-95 i nie zyczylbym Islandii podobnego scenariusza.
_________________
Margr verdr af aurum api. (HĂĄvamĂĄl)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 20 Lis 2008, 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="dariusz40...[cut]jesli rzad islandzki uzyje tej forsy do podtrzymywania wysokiego kursu ISK to moze ja bardzo szybko stracic. O ile wiem ISK ma zostac uwolniona w polowie albo pod koniec grudnia. Mysle, ze najbardziej wybuchowy okres moze nastapic w styczniu-lutym. [/quote]

Witam.

Z rozmowy z kilkoma dilerami samochodów, wywnioskowałem że oni z niecierpliwością oczekują uwolnienia korony, każdy z nich liczy a to że kurs będzie w przybliżeniu taki jaki prezentuje IMF na swoich stronach.
http://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-isk.en.html

Przygotowuja sie do wielkich obrotów. Nie jestem taki dobry w ekonomice, ale eksport tych samochodów (być może także innych dóbr luksusowych) spowoduje spory napływ waluty, czy wystarczy to by korona się sama umocniała bez interwencji rządu?

Pozdrawiam Sebstin[/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron