reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Bobby Fischer
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Stalker
Go
PostWysany: 23 Gru 2004, 23:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niby racja, ale nie do końca mnie to przekonuje... bo to wygląda tak, jakby Islandczycy czuli się gorsi od reszty Europy i cieszyli się że o istnieniu ich kraju wiedzą inne narody i przywódcy potężnych państw. A przeciez potomkowie Wikingów nie myślą w ten sposób... no dobrze.. może to za mocno powiedziane... sam nie wiem.. Wciąż mnie dziwi popularność Fischera wśród tych ludzi... jestem w stanie zrozumieć ten fenomen ale nadal mnie on zadziwia...
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 24 Gru 2004, 0:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzisz. A ja tego fenomenu nie rozumiem.
Obawiam się, że troszkę to jest tak jak Ty mówisz, że pewnie nie jest :wink:
Rzecz w tym, że Islandczycy uwielbiają gdy się mówi o ich kraju. I z powodu tego, że ileśtam lat temu szachista "rozsławił" ich kraj (co jest niepełną prawda, bo on bardziej siebie rozsławił...) to teraz nie patrząc na nic będa przyznawac oszołomowi azyl. Zresztą. Ciekawe kiedy ostatnio Islandia tak często pojawiała się na łamach gazet? Może to o to chodziło? Nie ważne jak byle po nazwisku..
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 25 Gru 2004, 23:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę nie nazywać Jedenastego Mistrza Świata wariatem albo oszołomem!

Nie jestem ogromną fanką Bobbiego.
Podziwiam i szanuję go za to, iż w 1972 został jedenstym mistrzem świata, i to jako pierwszy i jedyny do tej pory amerykanin (rozsławił wtedy USA!).

A teraz ten sam Robert J. Fischer jest w więzieniu... jedenasty mistrz świata!
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 26 Gru 2004, 0:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Proszę nie nazywać Jedenastego Mistrza Świata wariatem albo oszołomem!
!

Uwazam, ze tylko wariat jest w stanie na tyle wzniesc sie ponad przecietnosc, by stac sie geniuszem. Czlowiek normalny nie jest w stanie zostac mistrzem swiata, stad jest ich tylko -nastu i sa tak wielbieni.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 26 Gru 2004, 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Proszę nie nazywać Jedenastego Mistrza Świata wariatem albo oszołomem!

Johanna -ja nie kwestionuję arcymistrzostwa szachowego Fischera. Z wyrokiem amerykańskim też można dyskutować. Ale nie zmienię swojej opinii, że Fischer jest wariatem i do tego oszołomem. Jest też rasistą i antysemitą. Dał temu wielokrotnie wyraz. Dlatego nie podoba mi sie decyzja Islandczyków. Ale szachistą na 100% Fischer był i jest fenomenalnym...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 12 Sty 2005, 18:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co się dzieje dalej z Bobbym?
Sprawa ucichła. A może ominęły mnie jakieś informacje?
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 27 Sty 2005, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Co się dzieje dalej z Bobbym?

Dzisiaj islandzki parlament (cały!! !! !!) debatował nad przyznaniem Fischerowi obywatelstwa! Nomalnie zeszli się parlamentarzyści i nad jednym facetem dyskutowali!
W tym czasie sam pan Fischer (no może nie dokładnie w tym czasie, ale w tak zwanym międzyczasie) oznajmił w wywiadzie dla telewizji Stöd 2, że został otruty "przez wyciek z reaktora jądrowego"... Na pytanie czy chce przyjechać na Islandię odparł: "Chcę wydostać się z tego piep... Japlandu". W swoisty sposób wyjaśnił również, że nie może wrócić do USA, bo "zostanie zamordowany za pokonanie Żydów w szachy, bo Ameryka to kraj pełen Żydów".
Tego właśnie człowieka Islandia chce przyjąć w otwarte ramiona... Tylko za to, że w 72 roku Fischer przyjechał i wygrał ważny mecz szachowy w Reykjavíku.
Wciąż nie mogę pojąć islandzkiej fascynacji tym człowiekiem. Co jest takiego w stukniętym antysemicie (antysemita i stuknięty to takie "masło maślane"), że parlament, będący kolebką europejskiej demokracji, debatuje czy nie uhonorować jegomościa obywatelstwem i uchronić od odpowiedzialności za popełnione dawno przestępstwo, nawet małego kalibru. Czy Islandia stanie się lepsza z Fischerem na pokładzie?
Confused
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 27 Sty 2005, 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też nie mogę zrozumieć bezkrytycznej fascynacji niektórych ludzi wszystkim co jest z Islandii. lol
Często czytam na forum o filmach które są dobre tylko dlatego ,że zrobiono je na Islandii lub o Islandii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 27 Sty 2005, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o filmy to się nie dzi. W Polsce trudno i film islandzki więc jak jakiś jest to się z ciekawością ogląda. A do Polski docierają te najlepsze. Akurat dyskusja toczyła się o rzeczywiście dobrych filmach. Ty nie brałeś w niej udziału, wnioskuję, że najzywczajniej nie oglądałeś filmów o których była mowa.
Poza tym ja poruszyłem konkretny temat dotyczący Bobbiego Fischera a nie Twojej niechęci do Islandii...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 27 Sty 2005, 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na koniec -filmy ogladałem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 27 Sty 2005, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Często czytam na forum o filmach które są dobre tylko dlatego ,że zrobiono je na Islandii lub o Islandii.


To nie tak należy rozumieć.. Tu jest forum o Islandii, więc rozmawia się też o islandzkich filmach i je właśnie się ocenia. Nie porównujemy z reguły filmów islandzkich z innymi, twierdząc że islandzkie są lepsze. Tworząc to forum z góry niejako "narzuciliśmy" rozmowę tu właśnie o tym kraju (w off topicu jest miejsce dla tych co o Islandii nie chcą rozmawiać). Może Ci się to nie podobać, że lubimy Islandię. Nam się nie podoba z kolei, że Ty za wszelką cenę chcesz nam ją obrzydzić.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 27 Sty 2005, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź w off topic.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 27 Sty 2005, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Na koniec -filmy ogladałem.

To Ci się chwali :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 2 Lut 2005, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=2169
Wywiad z adwokatem Fischera. Ponadto na dole strony znajdują się linki do poprzednich artykułów o nim.
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 5 Lut 2005, 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na iceland.pl jest artykuł o Fischerze. Ciekawe czy macie zdanie na ten temat... Może osoby mieszkające na Islandii się wypowiedzą? Jak ta sprawa odbierana jest na wyspie? Czy ludzie mają to gdzieś czy też jest to temat narodowej dyskusji?
Ja nie mam właściwie nic więcej do powiedzenia, bo wszystkie moje myśli sprawnie zawarł autor felietonu o szachiście.

Bobby Fischer
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Stalker
Go
PostWysany: 6 Lut 2005, 0:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro mi, ale ten artykuł jest mocno przesadzony. Zwłaszcza ostatnie jego zdanie, o tym jak sie muszą czuć ci, którzy zostali uratowani... Po pierwsze: Islandia nie udzieliła azylu przedstawicielowi jugosłowiańskiego reżimu tylko Amerykaninowi który przyjechał do tego kraju zagrać mecz szachowy - rozumiem, że pieniądze odgrywały tu dużą rolę, ale nie sądzę żeby Fischerowi akurat na nich najbardziej zależało. Szachy to sport, to rywalizacja, to nie tylko forsa ale także chęć zmierzenia się z godnym przeciwnikiem... Po drugie: Fischer nie zarobił tych pieniędzy dla państwa amerykańskiego tylko dla siebie i zarobił je w uczciwy sposób..., swoimi umiejęnościami. Zwycięstwo w grze w szachy nie jest zbrodnią... Znam historię, wiem co działo się w Jugosławii w owym czasie... Ale Fischer nie ukradł tych pieniędzy, powtarzam po raz kolejny... wygrał je dzięki swoim zdolnościom, w uczciwej rywalizacji... Ton artykułu jest bardzo niesprawiedliwy... chwilami wydaje sie że autor miałby ochotę obarczyć Fischera częścią winy za eksterminację muzułmanów... To przecież kompletna bzdura...

Na sam koniec dodam tylko, że choć poglądy Fischera budzą we mnie obrzydzenie, to jednak należałoby kierować się w tej sprawie zdrowym rozsądkiem a nie emocjami... Jeśli wolą parlamentu islandzkiego jest udzielenie szachiście azylu, to znaczy ze azyl ten powinien otrzymać. Jeśli według prawa islandzkiego jego "wina" uległa przedawnieniu tym bardziej nie widzę przeszkód prawnych... I trzymajmy się faktów - w sprawie Fischera nie chodzi o antysemityzm tylko o jeden mecz... Za poglądy go potępiam, doceniam jako mistrza szachowego, a w sprawie azylu, uważam że trzeba zdać się na decyzję parlamentu...
Takie jest moje zdanie na ten temat...
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 6 Lut 2005, 16:58    Temat postu: nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Odpowiedz z cytatem

Stalker napisa:
Przykro mi, ale ten artykuł jest mocno przesadzony. Zwłaszcza ostatnie jego zdanie, o tym jak sie muszą czuć ci, którzy zostali uratowani...


No cóż... Autor czuje to w taki sposób a Ty w swój. To jest właśnie zaleta felietonu. Nie musi, a wręcz nie może z definicji, być obiektywny. Może być nawet "przesadzony", po to by sprowokować do przemyśleń i jak widać udało mu się.

Stalker napisa:
Fischer nie zarobił tych pieniędzy dla państwa amerykańskiego tylko dla siebie i zarobił je w uczciwy sposób..., swoimi umiejęnościami. Zwycięstwo w grze w szachy nie jest zbrodnią...

Nikt nigdy nie negował zdolności szachowych Fischera. Nikt nie twierdzi, że Fischer zarobił dla amerykańskiego rządu. Ale prawo jest prawem. Był ostrzegany, że jeśli pojedzie do kraju objętego sankcjami międzynarodowymi i je złamie, to będzie musiał za to odpowiedzieć. Poza tym zostaje jeszcze prawo etyczne... Czy sportowcy, ktorzy pojechali na olimpiadę do hitlerowskich Niemiec zachowali się mniej czy bardziej etycznie niż Ci, którzy nie pojechali? Czy bojkot olimpiady w ZSRR był słuszny czy nie? To są pytania dotyczące etyki i każdy musi we własnym sumieniu sobie odpowiedzieć.

Stalker napisa:
chwilami wydaje sie że autor miałby ochotę obarczyć Fischera częścią winy za eksterminację muzułmanów... To przecież kompletna bzdura...


No trzeba by się nad tym zastanowić... Czy osoba publiczna, która swoim wizerunkiem poniekąd wspiera reżim nie ponosi po części odpowiedzialności? Czy gdyby teraz jakiś znany sportowiec pojechał do kraju, w którym eksterminuje się ludzi, uściskał się z przywódcą, zagrał w szachy, piłkę ręczną albo w brydża i przesłał światu komunikat: "to normalny kraj, można tu nawet uprawiać sport..." to czy byłoby to fair play? A czy osoba publiczna, która jedzie do takiego kraju i ma gdzieś co się tam dzieje jest graczem fair?

Stalker napisa:
Jeśli wolą parlamentu islandzkiego jest udzielenie szachiście azylu, to znaczy ze azyl ten powinien otrzymać. Jeśli według prawa islandzkiego jego "wina" uległa przedawnieniu tym bardziej nie widzę przeszkód prawnych...


Nikt nie widzi przeszkód prawnych. W tym rzecz, żeby oprócz kwestii prawnych rozważyć też kwestie ludzkie...

Stalker napisa:
I trzymajmy się faktów - w sprawie Fischera nie chodzi o antysemityzm tylko o jeden mecz...


Nie zgadzam się w 100%!!! W sprawie Fischera chodzi właśnie o antysemityzm, rasizm, głupotę i szkodliwość! Mecz był dawno, mógł się przedawnić, mogło go nawet nie być... Problem w tym, że islandzki parlament, który nazywa sam siebie najstarszym europejskim parlamentem nowożytnym, obraduje w całości nad przyznaniem azylu Fischerowi. Gdyby Fischer - szachista chciał zostać Islandczykiem, bo mu się Islandia podoba, to pierwszy bym przyklasnął i pewnie autor artykułu również. Ale tu się odbywa jakaś zbiorowa histeria nad Fischerem, który najzwyczajniej w świecie, w świetle prawa, jest przestępcą (kaliber sprawy nie ma tu nic do rzeczy, choć złamanie sankcji międzynarodowych nałożnych na kraj podejrzewany o zbrodnie ludobójstwa wydaje mi się być poważną sprawą), który stara się uniknąć odpowiedzialności a islandzkie władze z niezrozumiałych dla mnie przyczyn chcą mu w tym pomóc. Fischer porozsyłał prośby o azyl do wielu państw, było mu wszystko jedno jaki kraj go przyjmie. Myślałem tylko, że Islandii nie jest wszystko jedno kogo przyjmuje.

Stalker napisa:
Za poglądy go potępiam, doceniam jako mistrza szachowego, a w sprawie azylu, uważam że trzeba zdać się na decyzję parlamentu...


A ja mam głęboko gdzieś czy Fischer jest dobrym szachistą, robi smaczne placki jagodowe albo czy gra na ukulele... Jak ktoś jest rasistą, to nie zasługuje na podawanie mu ręki więc tym bardziej nie na honorowe obradowanie nad przyznaniem mu czegoś o czym marzy wiele tysięcy osób, które na Islandii pracują i każdego dnia dokładają swoje podatki, by utrzymać parlament, który będzie obradował nad Fischerem... Zabawne kółeczko, nie?

Stalker napisa:
Takie jest moje zdanie na ten temat...


A takie moje... :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Stalker
Go
PostWysany: 6 Lut 2005, 18:15    Temat postu: Re: nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Odpowiedz z cytatem

einar napisa:

Czy osoba publiczna, która swoim wizerunkiem poniekąd wspiera reżim nie ponosi po części odpowiedzialności? Czy gdyby teraz jakiś znany sportowiec pojechał do kraju, w którym eksterminuje się ludzi, uściskał się z przywódcą, zagrał w szachy, piłkę ręczną albo w brydża i przesłał światu komunikat: "to normalny kraj, można tu nawet uprawiać sport..." to czy byłoby to fair play? A czy osoba publiczna, która jedzie do takiego kraju i ma gdzieś co się tam dzieje jest graczem fair?


Z wywiadu z Oliverem Stonem:
- Powiedział Pan, że zarówno Aleksander jak i Fidel Castro to ludzie z wizją...

- (...) Fidel jest innym człowiekiem, wierzy w rewolucję przeciwko amerykańskiemu systemowi ekonomicznego imperializmu w Ameryce Południowej. On się nie poddaje, jest wierny tej swojej wizji.

- Ale czy nie uważa pan, że jest szalony, niszczy swój naród?

- Dlaczego jest szalony? Nie odniosłem takiego wrażenia, rozmawiając z nim przez sześć dni. Ten osąd to wynik lektury amerykańskich gazet. Przecież w każdym społeczeństwie ludzie trafiają do więzień..."
Kino, luty 2005

No i co? Stone'a też należy wsadzić do więzienia? Oczywiście, to co mówił Fischer i to co dziś mówi Stone to monstrualne i obrzydliwe kłamstwa, ale nie jest to powód do tego by ich więzić...

Einar... jeszcze jedno... czy gdyby Fischer nie był antysemitą to byłbyś przeciwny przeciwny przyznaniu mu azylu na Islandii?

A co do olimpiady w Berlinie czy Moskwie... sportowców niewiele obchodzi polityka... sport ma łączyć a nie dzielić narody.. przykładem wspólna defilada olimpijczyków z Korei Płn i Południowej na otwarciu Igrzysk w Atenach... dlatego w moim odczuciu uczestnicy olimpiad w nazistowskich Niemczech i ZSRR są moralnie czyści... ale z tym można oczywiście polemizować... do czego gorąco zapraszam Smile
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 6 Lut 2005, 18:40    Temat postu: Re: nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No i co? Stone'a też należy wsadzić do więzienia? Oczywiście, to co mówił Fischer i to co dziś mówi Stone to monstrualne i obrzydliwe kłamstwa, ale nie jest to powód do tego by ich więzić...


Po pierwsze... Nikt nie zamierza więzić Fischera za jego poglądy tylko za proste złamanie prawa! Ameryka ma gdzieś pana Fischera, to dla nich zwykły numer w kartotece przestępców oczekujących na ekstradycję.
Po drugie... w niektórych krajach za szerzenie takich kłamstw idzie się siedzieć i nie ma to nic wspólnego z żadną cenzurą. Przykładem jest "kłamstwo oświęcimskie"... Za jego szerzenie w niektórych krajach czeka wyrok... Ale nie o tym mowa w tym przypadku

Cytat:
Einar... jeszcze jedno... czy gdyby Fischer nie był antysemitą to byłbyś przeciwny przeciwny przyznaniu mu azylu na Islandii?


Islandia to kraj, o którym marzę i który mi się śni po nocach... Wolałbym, żeby przestępców nie-antysemitów Islandia również nie przyjmowała w swoje progi...

Cytat:
A co do olimpiady w Berlinie czy Moskwie... sportowców niewiele obchodzi polityka... sport ma łączyć a nie dzielić narody...


Sportowcy to ludzie a rasizm, antysemityzm, ludobójstwo etc. to nie polityka... Sport ma być rywalizacją ludzi, dążeniem do doskonałości a doskonałość i aprobowanie zła, bądź nie zauważanie go, nie idą ze sobą w parze...

Cytat:
można oczywiście polemizować... do czego gorąco zapraszam

zawsze i z przyjemnością 8)

.......................................................................
A jeszcze raz poproszę o to, by osoby, które mieszkają na Islandii napisały jakie są opinie na temat Fischera TAM...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 7 Lut 2005, 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Większość Islandczyków z którymi rozmawiałem jest przeciwna nadaniu Fischerowi obywatelstwa a szczególnie w trybie "specjalnym". Twierdzą ,że jest parę osób w kręgach władzy którym się wydaje iż nadanie obywatelstwa i przyjazd Fischera podniesie prestiż Islandii.
Tak naprawdę ok 5-10% Islandczyków jest za Fischerem (dane nie oficjalne!).
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastpny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron