reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

WALUTY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 30 Gru 2006, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje się, że wygodniej i bezpiecznej jest korzystać z kart. A poza tym różnice w wymianie walutowej są na tyle podobne, że wożenie gotówki jest mało opłacalne jesli nawet nie stratne.
Tomek_krk

PostWysłany: 25 Cze 2007, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na Islandii nie ma kantorów a na lotnisku znajduje się oddział Landsbankin - i nie wydaje mi się, żeby pobierał 10% prowizji.

Proszę ew. innych forumowiczów o sprostowanie, jeśli się mylę w tym drugim..

na Islandii sa kantory chocby w Banku Landsbankinn wymienisz walute - nie pobieraja prowizji. W kantorach Forex (w Reykjaviku) pobieraja prowizje 300 koron.

Jednak najlepszym sposobem na wymiane waluty jest sklep Bonus. Mozna w nim placic w euro a reszte wydaja ci w koronach. Zawsze maja lepszy kurs niz w bankach czy kantorze (np. gdy wymienialem pare dni temu w banku kurs mialem 82 a w Bonusie 87 koron za euro). Pewnie nie w kazdym bonusie mozna placic w euro, ja placilem w reykjaviku, sellfosie, egilstadir i akureyri.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Tomek_krk

PostWysłany: 25 Cze 2007, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do wymiany waluty na PLN.

ja zawsze wysylalem pieniadze na polskie konto w mBanku. od razu mi przeliczalo euro na zlotowki i praktycznie nie bylem stratny, jesli juz to trudno, za wygode sie placi Smile

gdy ostatnio bylem w banku islandzkim dowiadywac sie o prowizje przeslania pieniedzy na polskie konto 10 minut z pracownica sie klocilem ze bank w Polsce nie pobiera mi za to zadnej prowizji (Is bank pobiera 800ISK). nie wierzyla mi Smile

mam jeszcze pytanie do tych co dlugo siedza na Islandii. Jak jest z kursem korony do euro, korony do zlotowki? Kiedy jest najwyzszy czy jest jakas regula jak np. z euro ?

bo np. z danych nbp wynika ze w styczniu 2006 kurs korony do zlotowki wyniosl okolo 5,1 - 5,2 zl 100 ISK, zas w kwietniu/maju juz tylko 4,1 zl. za 100 ISK, potem kurs wzrosl maksymalnie do 4,55 zl za 100 ISK w pazdzierniku 2006, w grudniu spadl do 4,1 zl.
Powrót do góry
wredna_mimi

PostWysłany: 25 Cze 2007, 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tamtym roku jak przyjechalam
(lipiec) kurs byl cos kolo 86 koron (chyba) za 1 euro, jak opuszczalam IS wybieralam pieniadze w banku odrazu zamieniajac na euro i mi policzyli po 91 koron za 1 euro !!!! . byl to miesiac listopad.

W tym roku jak przyjechalam w maju widzialam kurs 83 korony za 1 euro i jestem pewna ze za 1 euro z biegiem czasu trzeba bedzie wiecej placic.

chyba na poczatku roku w pierwszym kwartale jest najlepiej, ale niech sie wypowiedzą Ci co tu siedzą dluzej.

oprocz tego, jest pewnie na jakiejs stronce (z kursami ) zestawienie (wykresy) gdzie mozna zobaczyc jak kszaltuje sie kurs.

Ktoś kto ma obcykane moglby zapodać Smile
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 25 Cze 2007, 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisał:
gdy ostatnio bylem w banku islandzkim dowiadywac sie o prowizje przeslania pieniedzy na polskie konto 10 minut z pracownica sie klocilem ze bank w Polsce nie pobiera mi za to zadnej prowizji (Is bank pobiera 800ISK). nie wierzyla mi
I miała rację.
Chyba wszystkie banki pobierają opłatę przy przelewie przychodzącym z zagranicy. Nie jest to jednak zwykła opłata odejmowana od stanu konta. Ta opłata jest odliczana od kwoty przelewu już w drodze do Polski, bo bank (np. BRE bank)ma swój oddział, który jest odpowiedzialny za transfery międzynarodowe i tam gdzieś po cichutku sobie podjadają.

Ponieważ firma, w której pracuję, dużo obraca walutą, to wiem, że nawet pracownicy naszego banku mieli problem z wytłumaczeniem kto i ile i według jakiej stawki pobiera. Zupełny brak kompetencji, debilizm, a bank duży międzynarodowy (ING Bank Śląski).
Gdzieś im znikało kilkanaście euro i wpadało to pod "opłaty związane z przelewem". A gdy zapytałem, gdzie można zapoznać się z jakąś tabelą tych opłat, to rozłożyli ręce. Po prostu bank zatrudnia debili, albo najzwyczajniej w świecie zdzierają z klientów.

Najbardziej opłaca się chyba przesyłać pieniądze za pośrednictwem moneybookers, chociaż mogę się mylić (może ktoś ma jakieś doświadczenia?).

Cytat:
mam jeszcze pytanie do tych co dlugo siedza na Islandii. Jak jest z kursem korony do euro, korony do zlotowki? Kiedy jest najwyzszy czy jest jakas regula jak np. z euro ?
Warto skorelować kurs korony z terminami nasilonego rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. Eksport ryb powoduje napływ euro i dolara i wtedy te waluty są nieco tańsze.
Chociaż dziś banki dają możliwość zabezpieczania kursów walut i wahania w eksporcie nie powinny dużo wpływać, ale jednak warto to zbadać Smile
Tomek_krk

PostWysłany: 26 Cze 2007, 1:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I miała rację.
Chyba wszystkie banki pobierają opłatę przy przelewie przychodzącym z zagranicy. Nie jest to jednak zwykła opłata odejmowana od stanu konta. Ta opłata jest odliczana od kwoty przelewu już w drodze do Polski, bo bank (np. BRE bank)ma swój oddział, który jest odpowiedzialny za transfery międzynarodowe i tam gdzieś po cichutku sobie podjadają.

Wlasnie mBank jest czescia BRE Banku i pytalem sie pary razy i powiedzianio mi ze mBank nie pobiera zadnej prowizji za przelew. 2 lata i rok temu przesylalem pieniadze z Bank of Ireland do mojego mBanku kurs mialem praktycznie identyczny co w kantorze (3,82) bank w Irlandii pobral mi tylko 60centow prowizji, czyli zadnych ukrytych oplat nie bylo.
Powrót do góry
Tomek_krk

PostWysłany: 26 Cze 2007, 1:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
oprocz tego, jest pewnie na jakiejs stronce (z kursami ) zestawienie (wykresy) gdzie mozna zobaczyc jak kszaltuje sie kurs.

na stronie nbp jest taka tabela, kurs od paru lat caly czas schodzi w dol Sad
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 26 Cze 2007, 6:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisał:
Wlasnie mBank jest czescia BRE Banku
To chyba każdy wie Very Happy

Cytat:
pytalem sie pary razy i powiedzianio mi ze mBank nie pobiera zadnej prowizji za przelew. 2 lata i rok temu przesylalem pieniadze z Bank of Ireland do mojego mBanku kurs mialem praktycznie identyczny co w kantorze (3,82) bank w Irlandii pobral mi tylko 60centow prowizji, czyli zadnych ukrytych oplat nie bylo.
Czyli powiedzmy wysłałeś 1000 Euro i doszło 1000 Euro? Czy też wysłałeś 1000 euro, a doszło 970, które bank przeliczył po jakimś kursie, może akurat lepszym niż w kantorze i wyglądało na to, że przyszło ok. 1000 euro?

Jeszcze raz powtarzam, że bank nie nazywa tej opłaty prowizją i nie pobiera tej "opłaty" oddział prowadzący rachunek, ale tzw. banki pośredniczące. Wszystko oczywiście zależy od opcji wysyłki pieniędzy, a są trzy:
1) OUR - na koszt nadawcy
2) SHA - stronami (każdy płaci koszty swojej strony, zwykle po połowie)
3) BEN - odbiorca ponosi koszty przelewu

Jeśli wysłałeś w systemie OUR to oczywiście bank odbiorcy (czyli twój) nie doliczył już żadnych opłat. Zrobił to bank w Irlandii.

Ja oczywiście nie twierdzę na 100%, że BRE pobiera opłaty jak każdy inny bank, ale coś mi się widzi, że tak. Trzeba tylko odpowiednio zadać pytanie: np. jakie koszty poniesie odbiorca, gdy nadawca pieniędzy zaznaczy opcję SHA lub BEN? Wtedy na pewno koszty ponosi częściowo lub całościowo odbiorca. No chyba, że BRE dokłada do interesu, by zachęcić ludzi do przelewania kasy właśnie do tego banku (ma to swoje dobre strony, tak jak np. kiedyś przelewy zewnętrzne w mBanku były darmowe).
Tomek_krk

PostWysłany: 26 Cze 2007, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czyli powiedzmy wysłałeś 1000 Euro i doszło 1000 Euro? Czy też wysłałeś 1000 euro, a doszło 970, które bank przeliczył po jakimś kursie, może akurat lepszym niż w kantorze i wyglądało na to, że przyszło ok. 1000 euro?

dokladnie wyslalem 1000 euro i tyle doszlo, kurs mialem 3,801. W NBP kurs sredni w ten dzien (8.8.2006) wyniosl 3,87.
dzisiaj w mbanku jest identycznty kurs jak w NBP.
nie pobieraja wiec zadnych ukrytych oplat Smile
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 26 Cze 2007, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie wysłałeś pieniądze w opcji OUR i wtedy wszelkie opłaty pobrano w banku, z którego wysyłałeś.
Tomek_krk

PostWysłany: 26 Cze 2007, 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie zaznaczalem zadnej opcji w jaki sposob maja byc wyslane pieniadze.
po prostu bank irlandzki wzial mi 60 centow prowizji a polski nic.
jak wysle stad pieniadze dam ci znac czy pobralo mi tylko 800 isk (tyle bierze bank islandzki) czy wiecej. 800 isk wysylasz jesli chcesz by pote prowizje wzial ci bank w polsce, 2000 isk gdy chcesz od razu zaplacic za wszystko (czyli teoretycznie 2 prowizje).
Powrót do góry
alienship

PostWysłany: 1 Lip 2007, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chciałem jeszcze dopytać o tą wymianę pieniędzy, czy i gdzie wymieniać na lotnisku (to po pierwsze) a po drugie czy poza Reykjavikiem (bo do niego najpierw nie jadę) da się jakoś żyć na euro w gotówce, ewentualnie zamienić w kantorze poza reykjavikiem i lotniskiem (są takie?)

biorę kartę, ale to tak na wszelki wypadek...

ps: a czy kiedyś okazało się, że korzystanie z karty w is było nieopłacalne? ja mam w ing i płacąc w rzymie wychodziło ok...
dorcia_4

PostWysłany: 3 Lip 2007, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Tomek_krk nie zgadzam się z Tobą, że trzeba zapłacić 2 tys koron islandzkich i bank w polsce nie pobiera opłat. Ja płace za przelew 800 koron a w polsce już nic. Mam konto euro w WBK. Tyle ile przelewam tyle dostaje na konto. Nie płace za prowadzenie konta, nie płace na przelewy. Jedyne opłaty to za korzystanie z karty bankomatowej ale z niej nie korzystam poniewaz jak jestem w polsce ide do banku i wypłacam euro. A jak wiadomo bardziej opłaca się wypłacic euro z banku i iść do kantora i tam dokonać wymiany.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 3 Lip 2007, 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz powtarzam: przelewy dokonywane w opcji OUR sąobciążane tylko przez bank nadający pieniążki. Jeśli pobierają tylko 800 ISK (40 zł) to znaczy, że mają niskie opłaty i jest OK. W Polsce nikt nie ma prawa nic pobrac, chyba, że tabela opłat i prowizji przewiduje specjalną opłatę za uznanie rachunku lub za każdą operację na rachunku (najczęściej dotyczy to firm).
mdarek21

PostWysłany: 7 Lip 2007, 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam konto w KB Banki i za każdy przelew do Polski płacę 750 ISK,ale po drodze wcina jeszcze teraz 5 euro.Wcześniej wcinało 10 euro.Konto w Polsce też jest w euro i w WBK Bank Zachodni.Będąc w Polsce próbowałem to wyjaśnić,złożyłem nawet reklamację(to trwa od paru lat) i strona polska twierdzi,że jest to wina KB Banki w Islandii.Być może oni korzystają z pośrednictwa innego banku.Natomiast w KB Banki twierdzą,że ja powinienem i płacę 750 ISK i wina jest po stronie polskiej.
I tak mamy kwadraturę koła.Nic nie rozumiem i o to chodzi w bankach.Myślę,żę pośrednikiem przelewu jest centrala banku w Polsce i ona pobiera opłatę.Mało tego zmieniałem banki na np.Pekao.SA i tam było to samo.Teraz biorą dalej 10 eurow Pekao S.A.Pozdrowionka
thomase

PostWysłany: 7 Lip 2007, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam konto w PKO a na Islandii w GLITNIR i za przelew place 500 kr i nic poza tym, wiec cos chyba jest nie tak z KB Banki.

pozdrawiam
Powrót do góry
esmerka31

PostWysłany: 7 Lip 2007, 22:38    Temat postu: bank Odpowiedz z cytatem

Czasem przelew idzie przez bank w stanach i oni tez pobieraja oplate:)
Powrót do góry
Bartqw

PostWysłany: 26 Lip 2007, 16:14    Temat postu: Re: bank Odpowiedz z cytatem

esmerka31 napisał:

Zdarza sie to glownie przy wysylce pieniedzy w dolarach. Sam stracilem w ten sposob ok 30 dolarow. Teraz wysylam w euro przez landsbanki na konto walutowe w banku Nordea. Polecam.
Powrót do góry
Old Star

PostWysłany: 27 Lip 2007, 0:49    Temat postu: Re: bank Odpowiedz z cytatem

Bartqw napisał:
esmerka31 napisał:

Zdarza sie to glownie przy wysylce pieniedzy w dolarach. Sam stracilem w ten sposob ok 30 dolarow. Teraz wysylam w euro przez landsbanki na konto walutowe w banku Nordea. Polecam.

Bank Nordea jest OKO ale jak pracujesz w Szwecji czy Norwegii i przewalasz stamtąd KORONY na Polskę.

Generalnie Nordea to jeden z nadroższych banków w Polsce i nieźle bulisz za byle co - nie polecam!

OS
monmila

PostWysłany: 10 Sie 2007, 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie nie wiem czy było to juz poruszone (brak czasu,na czytanie więc z góry przepraszam)
Czy jest możliwość wymiany korony islandzkiej na złotówki w Polsce jeśli tak to w jakim banku Question
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 3 z 11

Skocz do: