reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

WALUTY
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 30 Gru 2006, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje si臋, 偶e wygodniej i bezpiecznej jest korzysta膰 z kart. A poza tym r贸偶nice w wymianie walutowej s膮 na tyle podobne, 偶e wo偶enie got贸wki jest ma艂o op艂acalne jesli nawet nie stratne.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 25 Cze 2007, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na Islandii nie ma kantor贸w a na lotnisku znajduje si臋 oddzia艂 Landsbankin - i nie wydaje mi si臋, 偶eby pobiera艂 10% prowizji.

Prosz臋 ew. innych forumowicz贸w o sprostowanie, je艣li si臋 myl臋 w tym drugim..


na Islandii sa kantory chocby w Banku Landsbankinn wymienisz walute - nie pobieraja prowizji. W kantorach Forex (w Reykjaviku) pobieraja prowizje 300 koron.

Jednak najlepszym sposobem na wymiane waluty jest sklep Bonus. Mozna w nim placic w euro a reszte wydaja ci w koronach. Zawsze maja lepszy kurs niz w bankach czy kantorze (np. gdy wymienialem pare dni temu w banku kurs mialem 82 a w Bonusie 87 koron za euro). Pewnie nie w kazdym bonusie mozna placic w euro, ja placilem w reykjaviku, sellfosie, egilstadir i akureyri.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 25 Cze 2007, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do wymiany waluty na PLN.

ja zawsze wysylalem pieniadze na polskie konto w mBanku. od razu mi przeliczalo euro na zlotowki i praktycznie nie bylem stratny, jesli juz to trudno, za wygode sie placi Smile

gdy ostatnio bylem w banku islandzkim dowiadywac sie o prowizje przeslania pieniedzy na polskie konto 10 minut z pracownica sie klocilem ze bank w Polsce nie pobiera mi za to zadnej prowizji (Is bank pobiera 800ISK). nie wierzyla mi Smile


mam jeszcze pytanie do tych co dlugo siedza na Islandii. Jak jest z kursem korony do euro, korony do zlotowki? Kiedy jest najwyzszy czy jest jakas regula jak np. z euro ?

bo np. z danych nbp wynika ze w styczniu 2006 kurs korony do zlotowki wyniosl okolo 5,1 - 5,2 zl 100 ISK, zas w kwietniu/maju juz tylko 4,1 zl. za 100 ISK, potem kurs wzrosl maksymalnie do 4,55 zl za 100 ISK w pazdzierniku 2006, w grudniu spadl do 4,1 zl.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
wredna_mimi

Do潮czy: 13 Pa 2006
Posty: 262
Sk眃: E艂k
PostWys砤ny: 25 Cze 2007, 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tamtym roku jak przyjechalam
(lipiec) kurs byl cos kolo 86 koron (chyba) za 1 euro, jak opuszczalam IS wybieralam pieniadze w banku odrazu zamieniajac na euro i mi policzyli po 91 koron za 1 euro !!!! . byl to miesiac listopad.

W tym roku jak przyjechalam w maju widzialam kurs 83 korony za 1 euro i jestem pewna ze za 1 euro z biegiem czasu trzeba bedzie wiecej placic.

chyba na poczatku roku w pierwszym kwartale jest najlepiej, ale niech sie wypowiedz膮 Ci co tu siedz膮 dluzej.


oprocz tego, jest pewnie na jakiejs stronce (z kursami ) zestawienie (wykresy) gdzie mozna zobaczyc jak kszaltuje sie kurs.

Kto艣 kto ma obcykane moglby zapoda膰 Smile
_________________
***艢mIeCh JeSt LeKaRsTwEm, Kt脫rE Ka呕dY Mo呕e SoBiE PrZePiSa膯***
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 25 Cze 2007, 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisa:
gdy ostatnio bylem w banku islandzkim dowiadywac sie o prowizje przeslania pieniedzy na polskie konto 10 minut z pracownica sie klocilem ze bank w Polsce nie pobiera mi za to zadnej prowizji (Is bank pobiera 800ISK). nie wierzyla mi
I mia艂a racj臋.
Chyba wszystkie banki pobieraj膮 op艂at臋 przy przelewie przychodz膮cym z zagranicy. Nie jest to jednak zwyk艂a op艂ata odejmowana od stanu konta. Ta op艂ata jest odliczana od kwoty przelewu ju偶 w drodze do Polski, bo bank (np. BRE bank)ma sw贸j oddzia艂, kt贸ry jest odpowiedzialny za transfery mi臋dzynarodowe i tam gdzie艣 po cichutku sobie podjadaj膮.

Poniewa偶 firma, w kt贸rej pracuj臋, du偶o obraca walut膮, to wiem, 偶e nawet pracownicy naszego banku mieli problem z wyt艂umaczeniem kto i ile i wed艂ug jakiej stawki pobiera. Zupe艂ny brak kompetencji, debilizm, a bank du偶y mi臋dzynarodowy (ING Bank 艢l膮ski).
Gdzie艣 im znika艂o kilkana艣cie euro i wpada艂o to pod "op艂aty zwi膮zane z przelewem". A gdy zapyta艂em, gdzie mo偶na zapozna膰 si臋 z jak膮艣 tabel膮 tych op艂at, to roz艂o偶yli r臋ce. Po prostu bank zatrudnia debili, albo najzwyczajniej w 艣wiecie zdzieraj膮 z klient贸w.

Najbardziej op艂aca si臋 chyba przesy艂a膰 pieni膮dze za po艣rednictwem moneybookers, chocia偶 mog臋 si臋 myli膰 (mo偶e kto艣 ma jakie艣 do艣wiadczenia?).



Cytat:
mam jeszcze pytanie do tych co dlugo siedza na Islandii. Jak jest z kursem korony do euro, korony do zlotowki? Kiedy jest najwyzszy czy jest jakas regula jak np. z euro ?
Warto skorelowa膰 kurs korony z terminami nasilonego rybo艂贸wstwa i przetw贸rstwa rybnego. Eksport ryb powoduje nap艂yw euro i dolara i wtedy te waluty s膮 nieco ta艅sze.
Chocia偶 dzi艣 banki daj膮 mo偶liwo艣膰 zabezpieczania kurs贸w walut i wahania w eksporcie nie powinny du偶o wp艂ywa膰, ale jednak warto to zbada膰 Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 1:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I mia艂a racj臋.
Chyba wszystkie banki pobieraj膮 op艂at臋 przy przelewie przychodz膮cym z zagranicy. Nie jest to jednak zwyk艂a op艂ata odejmowana od stanu konta. Ta op艂ata jest odliczana od kwoty przelewu ju偶 w drodze do Polski, bo bank (np. BRE bank)ma sw贸j oddzia艂, kt贸ry jest odpowiedzialny za transfery mi臋dzynarodowe i tam gdzie艣 po cichutku sobie podjadaj膮.


Wlasnie mBank jest czescia BRE Banku i pytalem sie pary razy i powiedzianio mi ze mBank nie pobiera zadnej prowizji za przelew. 2 lata i rok temu przesylalem pieniadze z Bank of Ireland do mojego mBanku kurs mialem praktycznie identyczny co w kantorze (3,82) bank w Irlandii pobral mi tylko 60centow prowizji, czyli zadnych ukrytych oplat nie bylo.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 1:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
oprocz tego, jest pewnie na jakiejs stronce (z kursami ) zestawienie (wykresy) gdzie mozna zobaczyc jak kszaltuje sie kurs.


na stronie nbp jest taka tabela, kurs od paru lat caly czas schodzi w dol Sad
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 6:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisa:
Wlasnie mBank jest czescia BRE Banku
To chyba ka偶dy wie Very Happy

Cytat:
pytalem sie pary razy i powiedzianio mi ze mBank nie pobiera zadnej prowizji za przelew. 2 lata i rok temu przesylalem pieniadze z Bank of Ireland do mojego mBanku kurs mialem praktycznie identyczny co w kantorze (3,82) bank w Irlandii pobral mi tylko 60centow prowizji, czyli zadnych ukrytych oplat nie bylo.
Czyli powiedzmy wys艂a艂e艣 1000 Euro i dosz艂o 1000 Euro? Czy te偶 wys艂a艂e艣 1000 euro, a dosz艂o 970, kt贸re bank przeliczy艂 po jakim艣 kursie, mo偶e akurat lepszym ni偶 w kantorze i wygl膮da艂o na to, 偶e przysz艂o ok. 1000 euro?

Jeszcze raz powtarzam, 偶e bank nie nazywa tej op艂aty prowizj膮 i nie pobiera tej "op艂aty" oddzia艂 prowadz膮cy rachunek, ale tzw. banki po艣rednicz膮ce. Wszystko oczywi艣cie zale偶y od opcji wysy艂ki pieni臋dzy, a s膮 trzy:
1) OUR - na koszt nadawcy
2) SHA - stronami (ka偶dy p艂aci koszty swojej strony, zwykle po po艂owie)
3) BEN - odbiorca ponosi koszty przelewu

Je艣li wys艂a艂e艣 w systemie OUR to oczywi艣cie bank odbiorcy (czyli tw贸j) nie doliczy艂 ju偶 偶adnych op艂at. Zrobi艂 to bank w Irlandii.

Ja oczywi艣cie nie twierdz臋 na 100%, 偶e BRE pobiera op艂aty jak ka偶dy inny bank, ale co艣 mi si臋 widzi, 偶e tak. Trzeba tylko odpowiednio zada膰 pytanie: np. jakie koszty poniesie odbiorca, gdy nadawca pieni臋dzy zaznaczy opcj臋 SHA lub BEN? Wtedy na pewno koszty ponosi cz臋艣ciowo lub ca艂o艣ciowo odbiorca. No chyba, 偶e BRE dok艂ada do interesu, by zach臋ci膰 ludzi do przelewania kasy w艂a艣nie do tego banku (ma to swoje dobre strony, tak jak np. kiedy艣 przelewy zewn臋trzne w mBanku by艂y darmowe).
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czyli powiedzmy wys艂a艂e艣 1000 Euro i dosz艂o 1000 Euro? Czy te偶 wys艂a艂e艣 1000 euro, a dosz艂o 970, kt贸re bank przeliczy艂 po jakim艣 kursie, mo偶e akurat lepszym ni偶 w kantorze i wygl膮da艂o na to, 偶e przysz艂o ok. 1000 euro?


dokladnie wyslalem 1000 euro i tyle doszlo, kurs mialem 3,801. W NBP kurs sredni w ten dzien (8.8.2006) wyniosl 3,87.
dzisiaj w mbanku jest identycznty kurs jak w NBP.
nie pobieraja wiec zadnych ukrytych oplat Smile
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie wys艂a艂e艣 pieni膮dze w opcji OUR i wtedy wszelkie op艂aty pobrano w banku, z kt贸rego wysy艂a艂e艣.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Tomek_krk

Do潮czy: 02 Lis 2006
Posty: 176
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 26 Cze 2007, 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie zaznaczalem zadnej opcji w jaki sposob maja byc wyslane pieniadze.
po prostu bank irlandzki wzial mi 60 centow prowizji a polski nic.
jak wysle stad pieniadze dam ci znac czy pobralo mi tylko 800 isk (tyle bierze bank islandzki) czy wiecej. 800 isk wysylasz jesli chcesz by pote prowizje wzial ci bank w polsce, 2000 isk gdy chcesz od razu zaplacic za wszystko (czyli teoretycznie 2 prowizje).
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
alienship

Do潮czy: 14 Cze 2007
Posty: 25
Sk眃: Krak贸w
PostWys砤ny: 1 Lip 2007, 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chcia艂em jeszcze dopyta膰 o t膮 wymian臋 pieni臋dzy, czy i gdzie wymienia膰 na lotnisku (to po pierwsze) a po drugie czy poza Reykjavikiem (bo do niego najpierw nie jad臋) da si臋 jako艣 偶y膰 na euro w got贸wce, ewentualnie zamieni膰 w kantorze poza reykjavikiem i lotniskiem (s膮 takie?)

bior臋 kart臋, ale to tak na wszelki wypadek...

ps: a czy kiedy艣 okaza艂o si臋, 偶e korzystanie z karty w is by艂o nieop艂acalne? ja mam w ing i p艂ac膮c w rzymie wychodzi艂o ok...
_________________
Hello! I am a signature virus. Please copy me to your signature to help me spread!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
dorcia_4

Do潮czy: 24 Cze 2007
Posty: 117
Sk眃: ...
PostWys砤ny: 3 Lip 2007, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Tomek_krk nie zgadzam si臋 z Tob膮, 偶e trzeba zap艂aci膰 2 tys koron islandzkich i bank w polsce nie pobiera op艂at. Ja p艂ace za przelew 800 koron a w polsce ju偶 nic. Mam konto euro w WBK. Tyle ile przelewam tyle dostaje na konto. Nie p艂ace za prowadzenie konta, nie p艂ace na przelewy. Jedyne op艂aty to za korzystanie z karty bankomatowej ale z niej nie korzystam poniewaz jak jestem w polsce ide do banku i wyp艂acam euro. A jak wiadomo bardziej op艂aca si臋 wyp艂acic euro z banku i i艣膰 do kantora i tam dokona膰 wymiany.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 3 Lip 2007, 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz powtarzam: przelewy dokonywane w opcji OUR s膮obci膮偶ane tylko przez bank nadaj膮cy pieni膮偶ki. Je艣li pobieraj膮 tylko 800 ISK (40 z艂) to znaczy, 偶e maj膮 niskie op艂aty i jest OK. W Polsce nikt nie ma prawa nic pobrac, chyba, 偶e tabela op艂at i prowizji przewiduje specjaln膮 op艂at臋 za uznanie rachunku lub za ka偶d膮 operacj臋 na rachunku (najcz臋艣ciej dotyczy to firm).
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
mdarek21

Do潮czy: 13 Mar 2007
Posty: 38
Sk眃: Polska-Borgarnes
PostWys砤ny: 7 Lip 2007, 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam konto w KB Banki i za ka偶dy przelew do Polski p艂ac臋 750 ISK,ale po drodze wcina jeszcze teraz 5 euro.Wcze艣niej wcina艂o 10 euro.Konto w Polsce te偶 jest w euro i w WBK Bank Zachodni.B臋d膮c w Polsce pr贸bowa艂em to wyja艣ni膰,z艂o偶y艂em nawet reklamacj臋(to trwa od paru lat) i strona polska twierdzi,偶e jest to wina KB Banki w Islandii.By膰 mo偶e oni korzystaj膮 z po艣rednictwa innego banku.Natomiast w KB Banki twierdz膮,偶e ja powinienem i p艂ac臋 750 ISK i wina jest po stronie polskiej.
I tak mamy kwadratur臋 ko艂a.Nic nie rozumiem i o to chodzi w bankach.My艣l臋,偶臋 po艣rednikiem przelewu jest centrala banku w Polsce i ona pobiera op艂at臋.Ma艂o tego zmienia艂em banki na np.Pekao.SA i tam by艂o to samo.Teraz bior膮 dalej 10 eurow Pekao S.A.Pozdrowionka
_________________
mdarek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
thomase

Do潮czy: 22 Lis 2006
Posty: 129
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 7 Lip 2007, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam konto w PKO a na Islandii w GLITNIR i za przelew place 500 kr i nic poza tym, wiec cos chyba jest nie tak z KB Banki.

pozdrawiam
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
esmerka31

Do潮czy: 19 Lut 2007
Posty: 542
PostWys砤ny: 7 Lip 2007, 22:38    Temat postu: bank Odpowiedz z cytatem

Czasem przelew idzie przez bank w stanach i oni tez pobieraja oplate:)
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Bartqw

Do潮czy: 21 Sty 2007
Posty: 50
Sk眃: Akranes
PostWys砤ny: 26 Lip 2007, 16:14    Temat postu: Re: bank Odpowiedz z cytatem

esmerka31 napisa:
Czasem przelew idzie przez bank w stanach i oni tez pobieraja oplate:)


Zdarza sie to glownie przy wysylce pieniedzy w dolarach. Sam stracilem w ten sposob ok 30 dolarow. Teraz wysylam w euro przez landsbanki na konto walutowe w banku Nordea. Polecam.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Old Star

Do潮czy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Sk眃: Down Town czyli z Miasta Daun贸w
PostWys砤ny: 27 Lip 2007, 0:49    Temat postu: Re: bank Odpowiedz z cytatem

Bartqw napisa:
esmerka31 napisa:
Czasem przelew idzie przez bank w stanach i oni tez pobieraja oplate:)


Zdarza sie to glownie przy wysylce pieniedzy w dolarach. Sam stracilem w ten sposob ok 30 dolarow. Teraz wysylam w euro przez landsbanki na konto walutowe w banku Nordea. Polecam.


Bank Nordea jest OKO ale jak pracujesz w Szwecji czy Norwegii i przewalasz stamt膮d KORONY na Polsk臋.

Generalnie Nordea to jeden z nadro偶szych bank贸w w Polsce i nie藕le bulisz za byle co - nie polecam!

OS
_________________
Kto pisze prawd臋, ten nie jest kochany.....
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
monmila

Do潮czy: 25 Cze 2007
Posty: 4
PostWys砤ny: 10 Sie 2007, 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie nie wiem czy by艂o to juz poruszone (brak czasu,na czytanie wi臋c z g贸ry przepraszam)
Czy jest mo偶liwo艣膰 wymiany korony islandzkiej na z艂ot贸wki w Polsce je艣li tak to w jakim banku Question
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> R贸偶no艣ci dla Islandofil贸w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Nast阷ny
Strona 3 z 11

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron