reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Czy Islandia to jeszcze Europa? czy coś spoza
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

A więc Islandia to część Europy czy nie ?
część Europy
41%
 41%  [ 23 ]
Islandia to Islandia
55%
 55%  [ 31 ]
bo ja wiem
3%
 3%  [ 2 ]
Wszystkich Gosw : 56

Autor Wiadomo
kami
Go
PostWysany: 7 Lut 2006, 19:28    Temat postu: Czy Islandia to jeszcze Europa? czy coś spoza Odpowiedz z cytatem

Naszło mnie takie pytanie bo zauważyłem, że często na różnego rodzaju mapkach obrazujących Europę Islandia się "nie łapie" np tu:

http://bi.gazeta.pl/im/1/3148/m3148951.jpg

osatnio chciałem zobaczyć jaka pogoda na Islandii i pan prezenter oczywiście zasłaniał (choć i tak pewno nie było tam Islandii) Cool
Powrt do gry
Svensk

Doczy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Skd: Zabrze (PL)
PostWysany: 7 Lut 2006, 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

islandia to islandia Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 7 Lut 2006, 21:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat mapka tu zamieszczona pokazuje "wskaźnik dzietności kobiet" ale w Unii Europejskiej. Wink Oprócz tego, że jest o tym mowa w tekście, to można to zauważyć po tym, że na mapie bardzo dokładnie widać np. Norwegię, ale danych na jej temat nie ma.

Ale fakt faktem, że Islandia często jest pomijana i nawet na wydawanych przez wydawnictwa kartograficzne mapach Europy, o Islandii tajemniczo kartografowie chyba zapominają...

Może się zbierzemy i porozsyłamy listy protestacyjne w tej sprawie Cool
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 7 Lut 2006, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
Ale fakt faktem, że Islandia często jest pomijana i nawet na wydawanych przez wydawnictwa kartograficzne mapach Europy, o Islandii tajemniczo kartografowie chyba zapominają...

Niestety, nie tylko o Islandii zapomina się na mapach Europy. Jak przejrzeć różne atlasy naszego kontynentu, to każde wydawnictwo wycina sobie ten kawałek, który mu pasuje, a wszystkie są podpisane jako atlas Europy. Często brakuje państw skandynawskich (jeśli nie całych to przynajmniej w części), na innych nie ma Grecji, nie wspominając o Islandii. Ciekawe jaki cel przyświeca redaktorom takich map?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Squallo

Doczy: 23 Sie 2005
Posty: 174
Skd: Kielce
PostWysany: 8 Lut 2006, 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cięcie kosztów... papier i miejsce- kosztują! Twisted Evil Ale tak na poważnie to też się dziwie... Islandia terytrialnie (m.in. połozenie na krancach europejskiej i amerykanskiej płyty tektonicznej) bardziej zalicza się do ameryki, ale przez to, że miała rozwój historyczny i polityczny bardziej związany z europą- należy do Europy. Tak samo jest z Eurazją- przez odrębny rozwój wydzielono dkładną granicę międy Azją a Europą. Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
kami
Go
PostWysany: 8 Lut 2006, 17:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
Akurat mapka tu zamieszczona pokazuje "wskaźnik dzietności kobiet" ale w Unii Europejskiej. Wink Oprócz tego, że jest o tym mowa w tekście, to można to zauważyć po tym, że na mapie bardzo dokładnie widać np. Norwegię, ale danych na jej temat nie ma.


Właściwie przy tej mapce to nie chodziło mi o samą treść artykułu tylko braku samej Islandii na mapce Europy no ale skoro artykuł dotyczył UE to rzeczywiście mogli pominąć Islandię. Cool
Powrt do gry
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 9 Lut 2006, 3:23    Temat postu: Kontynent Islandzki Odpowiedz z cytatem

Ze względu na osobliwą kulturę i ciekawe położenie jestem za utworzeniem nowego "kontynentu islandzkiego" Very Happy Very Happy

Skoro przybyło nam ostatnio parę ocenanów, co no szkodzi utworzyć kontynent islandzki obejmujący Islandię i wyspy w około? Mr. Green

Przynajmniej Australijczycy przestaną mieć kompleksy, że mają taki mały kontynent Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Svensk

Doczy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Skd: Zabrze (PL)
PostWysany: 9 Lut 2006, 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie wkurzają te braki... nawet moja pani się kłoci ze mną że w finlandia i islandia to skandynawia... pepa durna... i sie kloci ze mna non stop, a potem uwagi... tepa... kraje nordyckie to najbardziej obszary które mnie pasjonują, kutlura, tradycja, historia, MITOLOGIA, i wszystko co z tym zwiazane jak natykam sie na jakis stronach na cos o krajach nordyckich mam ciary, i czytam z predkością światła lol a jak spotkam osobę z islandii która ma podobne zainteresowania do mnie, to mało klawiatury nie rozwale XD tak szybko odpisuje XD
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Peterans

Doczy: 28 Sie 2004
Posty: 367
Skd: Warszawa
PostWysany: 9 Lut 2006, 22:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, podczas prognoz pogody też często pomija się Islandię (szczególnie na zagranicznych stacjach)
Szkoda że zapomina się o tej niezwyklej wyspie..

Svensk napisa:
a jak spotkam osobę z islandii która ma podobne zainteresowania do mnie, to mało klawiatury nie rozwale XD tak szybko odpisuje XD

Mam ten sam syndrom Wink zresztą.. cały jestem chory na Islandię Wink

Pzdr !
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Hubercik

Doczy: 15 Wrz 2004
Posty: 184
Skd: Warszawa
PostWysany: 10 Lut 2006, 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Islandia to Islandia.pomimo iz blizej jej do Ameryki niz Europy
mnie strasznie wnerwia to pomijanie na wszelkich mapach Islandii,a w szczegolnosci na mapach pogodowych Twisted Evil
_________________
Kapitalizm-to nie kraj.Komunizm-to nie kraj.I Wschód, i Zachód-to nie kraj.Ale Islandia-to kraj.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
nigel
Reporter ICELAND.PL
Doczy: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skd: Warszawa
PostWysany: 11 Lut 2006, 6:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czasem bywa Islandia na mapach pogody i bywa też ze prezenterka nawet ją wskaże i powie że w Reykjaviku tyle a tyle [w ramach ciekawostki].
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
bartus22-1

Doczy: 31 Sie 2005
Posty: 112
Skd: Krosno
PostWysany: 11 Lut 2006, 8:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i właśnie to jest w islandii wyjątkowe ta odrębność i nijakość: ni to Europa, ni Ameryka to po prostu ISLANDIA!!!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 1 Mar 2006, 3:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk napisa:
Mnie wkurzają te braki... nawet moja pani się kłoci ze mną że w finlandia i islandia to skandynawia... pepa durna... i sie kloci ze mna non stop, a potem uwagi... tepa...

Wbrew temu co ciągle powtarzasz z jakiegoś dziwnego powdu mylisz się i to zdecydowanie.
Ty czerpiesz wiedzę zdaje się z Wikipedii (bo treść hasła z właśnie stamtąd zamieszczasz u sibie na stronie). Ale pamiętaj, że Wikipedia nie jest wyrocznią. W tym haśle, z którego ty najprawdopodobniej skorzystałeś są również błędy językowe, oprócz oczywistych błędów merytorycznych. Chyba, że to Ty jesteś autorem tego hasłaSmile

Nowa encyklopedia powszechna PWN; Wydawnictwo Naukowe PWN SA
SKANDYNAWSKIE, KRAJE, termin obejmujący kraje Europy Pn., początkowo tylko Norwegię i Szwecję ze względu na położenie geogr. oraz powiązania hist. i kulturowe, współcześnie rozszerzony także na norw. prow. Svalbard, Danię (z W. Owczymi i Grenlandią), Finlandię oraz Islandię, zespolone więzami gosp., komunik. i politycznymi.

Nowa encyklopedia powszechna PWN © Wydawnictwo Naukowe PWN SA
SKANDYNAWSKIE JĘZYKI, języki nordyjskie, języki z pn. grupy języków germ.: szwedz., duń., norw. (bokmål i nynorsk), isl. i farerski (ok. 18 mln mówiących); liczne dialekty; najstarsze zabytki (runiczne) w języku pranord. z III w.; podział (VIII–X w.) na dialekty zachodnioskand. (norw., isl. i farerski) i wschodnioskand. (duń. i szwedz.).

Wybacz Svensk, ale prędzej uwierzę encyklopediom PWN niż Wikipedii, która nie jest tworzona przez specjalistów, tylko często przez przypadkowe osoby.
I chyba będziesz musiał przeprosić swoją Panią Nauczycielkę... Możliwe, że jednak wszystko jest w normie i naprawdę ona ma wiedzę większą od Ciebie - w końcu dlatego ją zatrudnili w Twojej szkole Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 1 Mar 2006, 10:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk, podział geograficzny na kraje skandynawskie i ew. nordyckie to konwencja (również konwencja naukowa), bo o tym czy kraj nazwiemy skandynawski czy nordycki decydują zwłaszcza powiązania kulturowe a nie położenie. Dla wielu (naukowców również) nordycki to synonim skandynawski, czy ci się to podoba czy nie... a wszyscy, którzy się tym bliżej nie interesują, zaliczają do krajów skandynawskich również Islandię. Usus stanowi o podziale! Nie wszystkie kraje skandynawskie leżą na Płw Skandynawskim, nie wszystkie kraje arabskie leżą na Płw. Arabskim, itd... Very Happy
Jeśli chodzi o tzw. genetyczny podział jezyków (czyli podział ze względu na pochodzenie, gł. kryterium jest wspólny źródłosłów leksykalny) to niekoniecznie pokrywa się on z podziałem geograficznym; tutaj np. Finlandia. Więc wyróżnia się języki skandynawskie, (nordyckie, jest synonimem, nordyjskie wariantem leksykalnym tego samego znaczenia), tak jest zresztą w wikipedii: Very Happy, które dzielą się na dwie podgrupy (gałęzie)...

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_skandynawskie

A propos wikipedii, to prawda, co mówi Einar, jest tam wiele dziur i niekoniecnzie jest ona wyrocznią, zwłaszcza, że każdy może napsiać hasło... ale podział języków jest dobry (już o tym wspominałem). To proste: nie da się tego napisać bez publikacji naukowych, więc jest to czysty "remake", no i tłumaczenia z jednego języka na drugi (wystarczy kliknąć opcje językowe)...
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Svensk

Doczy: 05 Pa 2005
Posty: 165
Skd: Zabrze (PL)
PostWysany: 3 Mar 2006, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm ja już wyraziłem swoją opinie co na temat skandynawii Smile Wikipedia jest dla mnie najlepszym zrodlem informacji, ktory sie niektorym podoba niektorym nie... nie moge wszystkich uszczesliwic Wink A co do geografii... ze cos tam z arabskimi mowilas język To ja zaliczam danie tez do skandynawii, bo odegrała ogromną rolę w historii skandynawii Wink No wiem... jezyki np. islandzki, szwedzki, dunski... to jezyki z grupy skandynawskich, jezyków indoeuropejskich Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 3 Mar 2006, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk napisa:
co do geografii... ze cos tam z arabskimi mowilas język


Svensk, jestem mężczyzną Very Happy , nie wszystko co się kończy na -a jest rodzaju męskiego. Sprawdź w encykopediach językozn. : rodzaj w językach europejskich Very Happy
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helguera

Doczy: 22 Gru 2005
Posty: 133
Skd: Madrid
PostWysany: 3 Mar 2006, 14:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wszystko co się kończy na -a jest rodzaju żeńskiego (oczywiście). Very Happy[/quote]
_________________
!Los paises frios no son menos atractivos que los paises donde hace calor!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
bartus22-1

Doczy: 31 Sie 2005
Posty: 112
Skd: Krosno
PostWysany: 3 Mar 2006, 15:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk, jego nick helguera, to nazwisko takiego znanego piłkarza, ichniejszego Realu
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 3 Mar 2006, 20:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk napisa:
ja już wyraziłem swoją opinie co na temat skandynawii

No wyraziłeś, ale to zdanie twoje jest błędne. Chyba, że chcesz mnie przekonać, że jesteś mądrzejszy od twórców encyklopedii PWN...

Svensk napisa:
Wikipedia jest dla mnie najlepszym zrodlem informacji, ktory sie niektorym podoba niektorym nie

Svensk - nie załamuj mnie... Po tekście z Wikipedii, który zamieszczasz na swojej stronie widać na pierwszy rzut oka, że stworzył go ktoś, kto nawet zasad pisowni w języku polskim nie zna. Czemu więc zakładać, że zna się na czymś innym? Przyjmij czasem do wiadomości, że zdarzają się w jakiejś dziedzinie eksperci i ludzie, którym tylko się wydaje, że coś wiedzą. Najczęściej Wikipedia to nieocenione źródło informacji, ale trzeba pamiętać, że Wikipedię może tworzyć każdy, w tym niestety również każdy głupek też Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 4 Mar 2006, 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

helguera napisa:
nie wszystko co się kończy na -a jest rodzaju żeńskiego.

lol Taki wyraz "mezczyzna" na przyklad Cool .
Z tym zamieszaniem skandynawsko-nordyckim, to racje maja Einar i Halguera. Do informacji tego ostatniego dodam jeszcze, ze formalnie szkockie Orkady i Szetlandy maja wiecej wspolnego z kultura nordycka niz brytyjska, co wynika z zaszlosci historycznych. A historia, drogi Svensk (-u?), jest nieco bardziej skomplikowana niz hasla w wikipedii Wink .
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron