reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

podatek
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 61, 62, 63  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 18 Kwi 2006, 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myśle że dużo ludzi posiadających podwójne obywatelstwo i mieszkających zagranicą pozbędzie się teraz Polskiego Obywatelstwa!
Bo z jakiej racji płacić tak jak Lauraana wspomina na tamtejszą służbe zdrowia, policje, drogi i tych darmozjadów w Sejmie...
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Grom
Go
PostWysany: 18 Kwi 2006, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
czyli mimo przeniesienia osrodka zyciowego wciaz trzeba placic? paranoja

Właśnie o ośrodek życiowy chodzi. Jeśli mieszkasz na stałe nic nie będziesz płacić.
@ Lauranaa - Ja bym się do prawnika przeszedł i dokładnie zapytał, zamiast płacić za nic. To o czym piszesz jest właśnie podwójnym opodatkowaniem. Uważam, że ktos w US ma gdzieś dokładnie przyjżeć się kwitkom i dlatego wołają pieniądze.
Powrt do gry
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 19 Kwi 2006, 9:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam. dzis przyszlo rozliczenie od taty z islandii - i tam jest napisane ze ma potracony podatek 37% - ile trzeba tego podatku zaplacic w polsce? (kurde nie pamietam kwoty, bo mama wziela to rozliczenie, wieczorem bede wiedzial - ale jakie sa w ogole te oprocentowania w polsce?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
leszek16064
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 19 Lis 2005
Posty: 224
Skd: Akranes
PostWysany: 19 Kwi 2006, 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie skopiować pewien artykuł który znalazłem w sieci, są tu również progi podatkowe.
Może kogomuś się przyda Wink





Można uniknąć konieczności rozliczania się z rodzimym fiskusem. Warunek to złożenie pisemnej deklaracji o zmianie rezydencji podatkowej w najbliższym urzędzie podatkowym. To jednak nie wszystko – trzeba jeszcze przekonać polski fiskus, że nasz „ośrodek interesów życiowych” został przeniesiony do innego kraju. A to może nie być takie łatwe.

Ośrodek interesów życiowych – kryterium decydujące o tym, czy należy się rozliczać w Polsce – to nic innego jak miejsce zamieszkania, które nie musi jednocześnie być miejscem zameldowania. Problem polega jednak na tym, że polskie prawo podatkowe nie precyzuje go jednoznacznie. Tak więc osoba, która w kraju pozostawiła najbliższą rodzinę (żonę, męża, dziecko), posiada na własność dom, choćby częściowo utrzymuje się z pracy w kraju lub prowadzi w Polsce inwestycje, będzie miała problemy z przekonaniem fiskusa, że jej ośrodek interesów życiowych znajduje się za granicą. Ostatecznie wszystko zależy jednak od decyzji urzędnika.

Jak zapłacić mniej?

Spośród tych, którzy będą się musieli rozliczyć w Polsce, w najlepszej sytuacji są osoby prowadzące firmy – mogą one odliczyć od swoich przychodów wszelkie koszty działania firmy i w ten sposób niejako „sterować” swoimi dochodami, tak aby były one jak najmniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest również rozliczanie się razem ze współmałżonkiem – zwłaszcza jeśli ten pracuje w Polsce (i tym samym osiąga znacznie niższe dochody).

Unikanie płacenia podatku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Brytyjskie Inland Revenue (a także jego odpowiedniki w innych państwach) przesyła wszystkie dane do polskiego urzędu skarbowego, a przystąpienie Polski do Unii Europejskiej tylko przyspieszyło pewne procedury. Za zatajenie dochodów bądź brak zeznania podatkowego grozi grzywna lub pozbawienie wolności.

Skąd biorą się różnice w kwocie podatku płaconego za granicą i w Polsce?

Polski system podatkowy jest mniej korzystny dla podatnika niż np. system obowiązujący w Wielkiej Brytanii. Ponadto zagraniczne dochody przeliczone na złotówki dają ogromne kwoty, od których w Polsce trzeba zapłacić wysoki podatek. Średnio zarabiająca kelnerka w Londynie po przeliczeniu jej dochodów na złotówki może w Polsce wpaść w najwyższy próg podatkowy.

# Progi podatkowe w Wielkiej Brytanii: do 4745 funtów – kwota wolna od podatku
# 4746–6765 funtów – 10 proc.
# 6766–36 145 funtów – 22 proc.
# powyżej 36 146 funtów – 40 proc.

Progi podatkowe w Polsce:
# 2789,89 zł – kwota wolna od podatku
# do 37 024 zł – 19 proc. podstawy obliczenia minus kwota 530,08 zł
# 37 024–74 048 zł – 6504,48 zł + 30 proc. nadwyżki ponad 37 024 zł
# powyżej 74 048 zł – 17 611, 68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 19 Kwi 2006, 14:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

# powyżej 74 048 zł – 17 611, 68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł


a dokladniej?
chodzi ze jesli ktos zarobil 74048zl to placi podatek od tego 40 %?

bo 40% z tej kwoty to 29619 zl ... chyba ze zle zrozumialem


a jesli ktos umie to obliczac to mam takie zadanie - ze przy zarobku 1.497.775,00 ISK odjeto 37.73 % podatku w Islandii
sredni kurs 1Euro= 78,4ISK
wyszlo mi ze w euro zarobek = 19104
a w zl = 74505 (1e = 3.9zl)
lub
zl = 73550 (1e = 3.85)

zaplacony podatek 37.73 % to 565110 ISK czyli 7208 E czyli 28111 zl (1e=3.9) lub 27750 zl ( 1e=3.85)

podsumowanie
dla kwoty powyzej najwyzszego progu podatkowego
powinno sie zaplacic 17 611, 68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł ??
tutaj nadwyzszka wyszla 457 zl * 40% = 182 zl

a jesli w islandii zaplacono juz 27750 co jest wieksze niz 182zl + kwota 17611,68 - to wtedy jest ok?

nie mam pojecia co i jak sie powinno placic tylko obliczylem wg podanego wzoru obliczen - prosze o poprawienie moich bledow - bo nie wiem co to za kwota # powyżej 74 048 zł – 17 611, 68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł

czy ona ma taka byc stala dla tego progu czy tam ma byc 40 % z tej kwoty 74tys.... heh... ale sie napisalem
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 23 Kwi 2006, 0:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DmX81 napisa:
# powyżej 74 048 zł – 17 611, 68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł


a dokladniej?
chodzi ze jesli ktos zarobil 74048zl to placi podatek od tego 40 %?

bo 40% z tej kwoty to 29619 zl ... chyba ze zle zrozumialem


przeciez wyraznie jest powiedziane, ze podatek przy tym progu pod. wynosi:
17 611,68 + 40% kwoty powyżej 74 048zł......czyli jesli wskoczysz w ten prog podatkowy to zaplacisz 17 611,68zł +(x-74048zł)*40%.....gdzie 'x' to twoj dochod brutto. Juz prosciej nie da sie wytlumaczyc... Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 26 Kwi 2006, 22:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie kapuje czegos - tata dostal rozliczenie i ksiegowa zrobila ten PIT - dochodz byl jakos 70tys - na pismie z islandii napisane bylo ze podatek w islandii = 37,73, a wpolsce miesci sie ta kwota w przedziale 30% podatku od nadwyzki + stala kwota - i to obliczylem wyszlo cos 16,5 tys - ksiegowa obliczyla - wyszlo to samo ( porownalem swoje obliczenia z PITem - ale w rubryce podatek zaplacony w islandii wyszlo jej ze 16 tys zaplacone - a wg moich obliczen 37,73 % z 70 tys to ok 26 tys - czyli ze tata nadplacil.... a tu wyszlo, ze ma niedoplate, ze trzeba nadplacic jeszcze cos... nie kumam tego
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Bandit_Queen

Doczy: 24 Cze 2006
Posty: 2
Skd: Sandgerdi
PostWysany: 24 Cze 2006, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam takie pytanie bo będe na Islandii dokładnie 3 miesiące i pracuje legalnie i Pani ode mnie biura z pracy powiedziała, że jesli bedę pracować tylko tyle to ulga pokryje mi koszty podatku w całości. Moze ktos mi powie ocb ? Czy to prawda?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
PODRÓŻNIK
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 15 Wrz 2005
Posty: 45
Skd: ze swiata
PostWysany: 25 Cze 2006, 2:54    Temat postu: Prezent choć może ktoś już to napisał... Odpowiedz z cytatem

Bez większych problemów w Polsce można odzyskać nadpłacony podatek!
Nie trzeba wiele kombinować, ta kwestja jest w dalszym ciągu nie uregulowana tak jak i wiele przepisów podatkowych. Zainteresujcie się jak to zrobić..., za jakiś czas jak pewnie politycy zmienią prawo szukając oszczedności, ale jak narazie można jeszcze wyciągnąć kasę od państwa.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Lauraana
Alpha Team
Doczy: 16 Kwi 2004
Posty: 136
Skd: Gdansk/101 Reykjavik
PostWysany: 25 Cze 2006, 10:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ulga nie zalezy od czasu pobytu, tylko od tego ile zarobisz.
wiec ci pani zle powiedziala (no chyba ze jej powiedzialas dokladna kwote jaka zarobisz).
w kazdym razie - beda ci zabierac kase na podatek z pensji co miesiac, a ty musisz zabrac te pieniadze od nich przed powrotem do Polski, zeby je w PL wplacic.
na zlozenie zeznania masz chyba 12 albo 14 dni od powrotu.

sprawa podatkow na linii Polska - Islandia JEST uregulowana.
nadplacony podatek moze i mozna odzyskac, ale to nie wiem ile trzeba by zarobic zeby miec nadplate.
zazwyczaj jednak trzeba doplacac w Polsce.
_________________
og ef þú vilt þá skal ég ljúga að þér...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
CHRISTCRUSHER
Go
PostWysany: 25 Cze 2006, 10:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rsk.is/international/rsk_1211.pdf - pod tym linkiem znajdziesz wszelkie potrzebne informacje
Powrt do gry
stefan

Doczy: 04 Cze 2006
Posty: 4
PostWysany: 8 Lip 2006, 20:35    Temat postu: podatek?? Odpowiedz z cytatem

witam
jak to jest z tym podatkiem moze ktos powiedziec bo nie moge tego nigdzie znalezc a ang nie znam az tak dobrze zeby rozszyfrowac ocb w powyyzszej stronie Wink
zarabiam minimalna stawke czyli 630 isk/h , 11 godzin pracy dziennie, 6 dni w tyg 8 tyg
czyli 528h * 630 = 332.640 isk
jestem studentem. mam cos zrobic zeby jakos dobrze na tym wyjsc?? jaka w ogole jest stawka?
pozdrawiam i baaardzo prosze o odpowiedz Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
kandydat65

Doczy: 19 Kwi 2006
Posty: 59
PostWysany: 14 Lip 2006, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy potrzebny jest NIP? do pracy w Islandii? czy przydzielają tam KENIGEL?
Dziękuje
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 5 Sie 2006, 21:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lauraana napisa:
nie!
przeczytajcie dokladnie te umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania.
jesli jest sie ponizej 183 dni to placi sie caly podatek w Polsce.
Jesli jest sie powyzej, to placi sie podatek w Islandii, w Polsce wypelnia sie odpowiedniego PITa do ktorego tez sie wpisuje zarobki z Islandii.
Kwote ta pomniejsza sie o podatek sciagniety przez Islandczykow, od reszty placi sie podatek w Polsce.
Tak mowi umowa i to - uwazam - jest okradanie.
Bo mnie nie bylo rok, nie korzystalam ze sluzby zrdrowia (nie rozmawiajmy o jakosci), z ulic, ktore niby za podatki sie naprawia itd. wiec nie rozumiem dlaczego mialabym placic cokolwiek w Polsce.
Ale musze, wiec zaplace.


Problem w tym, co oznacza "płaci się cały podatek w Polsce".

W umowie jest napisane, że podlega się opodatkowaniu TYLKO w kraju zamieszkania (Polsce), jeśli przebywa się w drugim Państwie (Islandii) przez okres nieprzekraczający 183 dni.

Nie sposób rozstrzygnąć czy stwierdzenie "podlega się opodatkowaniu TYLKO w kraju zamieszkania (Polsce)" oznacza konieczność wykazania dochodu islandzkiego w Polsce, czy też płaci się tylko to, co zarobiło się w Polsce.

Bezsens wynika także z tego, że nie da się zapłacić podatku tylko w kraju zamieszkania (Polsce), bo islandzki pracodawca i tak odprowadza do urzędu podatkowego podatki z naszej pensji. Logiczne byłoby, gdyby Islandia zwracała cały podatek tym, którzy przebywali poniżej 183 dni w tym kraju. To byłoby zgodne z literą tej umowy.

Tak jednak nie jest. Moja przyjaciółka przepracowała 2 miesiące w zeszłym roku na Islandii i dostała właśnie zawiadomienie o zwrocie podatku - jest tego naprawdę bardzo mało, w żadnym razie nie jest to cały podatek.

Jeśli chodzi o kwestię podatku otrzymujemy sprzeczne informacje, każdy urząd podatkowy mówi co innego, najczęściej rozkładają ręce ze znamiennym "Nie mieliśmy takiego przypadku".

Należy przy tym zaznaczyć, że pismo otrzymane od urzędnika US wyjaśniające wam kwestie podatku na Islandii nie jest wiążące na wypadek późniejszej kontroli i wezwania do zapłaty podatku. Taką moc ma tylko wniosek o interpretację sytuacji podatkowej do Ministra Finanasów. A minister ma 6 mcy na odpowiedź...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
asia

Doczy: 01 Lis 2004
Posty: 18
Skd: Polska
PostWysany: 7 Sie 2006, 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czytam od jakiegos czasu ten temat i mam mtlik w glowie...
przyjechalam na islandie 23 maja i od tamtej pory pracuje
zastanawiam sie czy zostac tu powyzej 183 dni co bardziej mi sie oplaca?
ja i tak chce wrocic do polski tylko co wybrac?
na poczatku roku zamknelam w polsce dzialalnosc gospodarcza i napewno bede musiala sie rozliczyc rowniez w polsce
zastanawiam sie rwniez czy jak zostane dlozej to moje mieszkanie wlasnosciowe w polsce bedzie traktowane jako '' osrodek interesow zyciowych'?
czy mozecie mi cos poradzic?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 13 Sie 2006, 21:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asia napisa:

zastanawiam sie czy zostac tu powyzej 183 dni co bardziej mi sie oplaca?


Tysiące osób są w takiej samej sytuacji. I nikt nie wie, czy lepiej być do 183 dni, czy powyżej. Nie ma odpowiedzi na to pytanie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 14 Sie 2006, 0:02    Temat postu: Podatek Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, że zabieram głos w tej sprawie (nie przeczytawszy wszystkich postów, więc może się powtarzam), ale z tego co obiło mi się kiedyś o uszy, kwestią istotną jest to, czy przed wyjazdem na Islandię, dokonało się wymeldowania.
Zdaje się, że jeśli obywatel się nie wymeldował to teoretycznie mieszkał cały czas w Polsce, a więc powienien zapłacić podatek również w Polsce.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 14 Sie 2006, 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co jesi wymelduje sie w polowie okresu rozliczeniowego - wtedy rozliczanym sie jest z okresu pobytu? tata jest juz ponad rok ( za poprzedni okres sie rozliczylismy za niego i wyszlo ze niewiele trzeba doplacic (jednak pracowal od sierpnia 2005) a teraz bedzie sie juz wliczal caly rok pobytu w rozliczeniu - o ile sie trzeba dalej rozliczac...?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
icelandofil
Go
PostWysany: 15 Sie 2006, 0:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wystarczy sie wymeldowac !

polecam oprocz tego złożyć stosowny druk w urzedzie skarbowym NIP 3 , jest to zgloszenie aktualizacyjne gdzie nalezy podac ze nastapila zmiana wlasciwosci naczelnika urzedu skarbowego, a pozniej podac adres (na dole) wlasciwego urzedu. Ja podalem adres Borgarnes i od momentu zlozenia tego uaktualnienia urzad skarbowy moze mi naskoczyc.


pozdro

link do formularza

http://www.pit.pl/att/deklaracje/2006/nip_3_v4.pdf
Powrt do gry
Trol

Doczy: 26 Lip 2006
Posty: 11
PostWysany: 15 Sie 2006, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

icelandofil napisa:
nie wystarczy sie wymeldowac !

polecam oprocz tego złożyć stosowny druk w urzedzie skarbowym NIP 3 , jest to zgloszenie aktualizacyjne gdzie nalezy podac ze nastapila zmiana wlasciwosci naczelnika urzedu skarbowego, a pozniej podac adres (na dole) wlasciwego urzedu. Ja podalem adres Borgarnes i od momentu zlozenia tego uaktualnienia urzad skarbowy moze mi naskoczyc.


pozdro

link do formularza

http://www.pit.pl/att/deklaracje/2006/nip_3_v4.pdf


Nie do końca może naskoczyć. Jeśli urząd nabierze wątpliwosci, czy twój "ośrodek życiowy" rzeczywiście jest na Islandii, może wezwać cię do zapłacenia podatku. Prawo jest niejasne i pozostawia ogromne możliwości interpretacyjne pojedynczemu urzędnikowi. Jeśli więc ktoś np. ma tylko zawieszoną (a nie zlikwidowaną) firmę w Polsce, jeśli regularnie przysyła pieniądze bliskim (żonie, dzieciom), jeśli posiada (własność, współwłasność) nieruchomość, w której mieszka jego żona, dzieci, samochód itd. itp. to istnieje uzasadnione podejrzenie, że wymeldowanie i zawiadomienie o zmianie rezydencji podatkowej miało na celu wyłącznie uchylenie się od obowiązku podatkowego. W tej sytuacji urząd może nawet po 5-ciu latach wezwać podatnika do zapłacenia podatku wraz z odsetkami karnymi.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 61, 62, 63  Nastpny
Strona 3 z 63

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron