reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Islandzka gospodarka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 12 Kwi 2006, 16:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No z pewnością obecnie nie jest dobry okres dla islandzkiej gospodarki. Korona spadła od samego początku roku wobec Euro aż 16 procent!
Szef Banku Centralnego David Oddsson zapowiedział w maju już kolejną podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Według niego nie jest bardzo źle z islandzką gospodarką ale zdecydowanie będzie można odczuć nieco bardziej twarde lądowanie niż się spodziewano.

Wszystko wskazuje na to, że Islandia najzwyczajniej w świecie przesadziła z inwestycjami międzynarodowymi i krajowymi (choćby takimi jak potwornie droga huta i Karahnjukar) i gospodarka może tego nie wytrzymać. Jak się to połączy z szaleństwem kredytowym, zwłaszcza w budownictwie, to faktycznie można zroumieć, że mogło do tego "przegrzania się" dojść. Co gorsza inwestorzy zagraniczni jak się zrażą to może być problem.

Na razie pewnie ceny będą jeszcze iść w górę przez jakiś a o podwyżkach dla pracowników w najbliższym czasie (może nawet i kilka lat) nie ma za bardzo co marzyć.

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że to jednak nie huty są przyszłością gospodarczą dla Islandii tylko turystyka. Tylko musi być umiejętnie rozwijana. Myślę, że więcej Islandia zarobi na dzikiej przyrodzie niż na robieniu Islandlandu - z betonowymi drogami do wodospadu, sztucznymi gejzerami, barami fastfood, plastikowymi wielorybami i innymi tego typu głupotami. Ludzie chcą przecież jeździć na Islandię by zobaczyć niespotykaną już za bardzo w innych miejscach dzikość przyrody i przeżyć przygodę a nie po to, żeby w hotelu z basenem pić drinki i nie bardzo kojarzyć gdzie i po co się jest. Od tego jest Grecja:) Więcej dzikich miejsc a mniej takich komercyjnych Błękitnych Lagun!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 12 Kwi 2006, 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podwyzek dla pracownikow to napewno nie bedzie ,bo zwiekszy sie bezrobocie w zwiazku z zamknieciem bazy oraz konczacymi sie inwestycjami.Budownictwo tez wyhamuje bo przeciez ludzie nie dadza rady splacac kredytow.W radio poinformowali dzis ze firmy paliwowe nic nie straca na tych wysokich cenach paliw i bo nie obniza narzutu ,a zaplaca konsumenci i to nie tylko na stacjach beznynowach ,ale doslownie wszedzie...w cenach zywnosci ,transportu,uslug.Drozeja tez nowe samochody jak i towary z zagranicy.Zauwazono zminiejszoy ruch turystyczny wsrod gosci z zagranicy jak i samych Islandczykow.Jednak najbardziej odczuja to rodziny ,ktore maja kredyty %%%% w gore .Nadszedl czas zaciskania pasa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 14 Kwi 2006, 21:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korona już mocno osłabła, towary z importu pewnie podrożeją. Confused
za to turysci bedą płacić mniej Smile
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 15 Kwi 2006, 9:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego turyści mają płacić mniej? Rolling Eyes
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Grom
Gość
PostWysłany: 15 Kwi 2006, 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisał:
Dlaczego turyści mają płacić mniej? Rolling Eyes

Korzystniejszy przelicznik waluty na ISK
Powrót do góry
corel

Dołączył: 01 Sie 2005
Posty: 44
Skąd: KĂłpavogur
PostWysłany: 17 Kwi 2006, 16:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WItam wszystkich.
Ja tez sie martwię sytuacją obecną na Islandii. Oby nie było tak jak mnie się wydaje...
To napasiony Tygrys, który został wychowany od urodzenia w cyrku a został teraz wypuszczony na wolność ... w dżunglę Confused
_________________
A Vibovit jest lepszy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 10:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiejsza relacja islandzkiej korony do polskiej zlotówki nie zrobiła dobrze mojemu samopoczuciu. Zastanawiam się: czy wiekszy wpływ na to ma wzmocnienie sie złotówki wzgledem dolara i euro, czy waluta islandzka staja sie słabsza wskutek słabnacej gospodarki Islandi. Jakie macie zdanie na ten temat?
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
bastek_szcz
Gość
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam chcialbym poradzic sie Was na tym forum mam troche oszczednosci w koronach i wiadomo ze przelicznik jest teraz strasznie nie dobry.Co radzicie zrobic czekac czy kupic np.$ po prawie 80koron.W sumie mi sie nie pali ale boje sie czekac bo to wszystko wyglada bardzo nie ciekawie.Pozdrawiam
Powrót do góry
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20 Kwi 2006, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ISK traci też wobec dolara i euro, jakiś wpływ ma też na to umocnienie się złotówki.

nie wiem jak będzie zachowywała korona wobec dolara i euro (jestem odcięty od realiów islandzkich zeby cos o tym powiedziec), ale złotówka chyba bedzie sie umacniac. ekonomisci przelkneli juz Leppera w rządzie, a GUS podał dobre dane o produkcji.

http://www.landsbanki.is/index.aspx?GroupID=116&mynt=USD&teg=A

ten wykres smutno wygląda... ISK straciła jedną trzecią swej wartości w ciągu... 5 miesięcy.

jakąś szansą jest sezon turystyczny, wtedy przyjedzie sporo ludzi z zagranicy, wzrośnie popyt na tanią korone i być moze (jesli przy okazji nie wydarzy się jakiś inny krach, i gdy euro, dolar i wazna dla nas zlotówka bedzie sie normalnie zachowywac) ISK odrobi troche strat. gdy korona będzie tania, takze turysci więcej wydadzą. nadzieja w islandzkiej turystyce. mozecie zauwazyc na wykresie dolarowym, a jeszcze lepiej na wykresie do euro

http://www.landsbanki.is/index.aspx?GroupID=847&mynt=EUR&teg=A

że od powiedzmy maja do listopada korona ma jaśniejszy okres. obecny stan na pewno nie jest wesoły, ale to też nie tragedia. dolar kosztował już 110 ISK pod koniec 2001 roku, a euro oscyluje w chwili obecnej w okolicach swego rekordu takze z konca 2001 roku

oczywiscie, prosze sie mną za mocno nie sugerowac Smile jestem tylko studentem prawa Smile
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 1:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z moich obecnych obserwacji kryzys najbardziej interesuje nas na tym forum. Jak rozmawiam w pracy z Islandczykami to nawet nie zauważaja takich rzeczy. Rzad też za specjalnie sie tym nie przeją i nie zamierza interweniować. Myślę że nie należy panikować i żyć sobie spokojnie.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 2:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking napisał:
Z moich obecnych obserwacji kryzys najbardziej interesuje nas na tym forum. Jak rozmawiam w pracy z Islandczykami to nawet nie zauważaja takich rzeczy. Rzad też za specjalnie sie tym nie przeją i nie zamierza interweniować. Myślę że nie należy panikować i żyć sobie spokojnie.


nie wiem kto w jakiej jest sytuacji, ale dla wielu pewnie trudno przeżyć fakt, że korona tak osłabła i zarobki w zlotówkach są mniejsze. troche empatii.
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 3:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale dla wielu pewnie trudno przeżyć fakt, że korona tak osłabła i zarobki w zlotówkach są mniejsze


A to juĹź nie mĂłj problem.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rebTewje

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 24
Skąd: Kalisz
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 8:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking, nie doczytales posta powyzej do konca chyba...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 9:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking napisał:
Cytat:
ale dla wielu pewnie trudno przeżyć fakt, że korona tak osłabła i zarobki w zlotówkach są mniejsze


A to juĹź nie mĂłj problem.


Twoje zachowanie jest naprawde ujmujące i godne pochwały Confused
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Twoje zachowanie jest naprawde ujmujące i godne pochwały


Dziękuje bardzo.
Powiem to tak jak ja to widze. Mieszkam tutaj i nie przeliczam mojej wypłaty na złotowi dla poprawienia sobie samopoczucia, w sklepie robiąc zakupy nie przeliczam ile bym kupił za to w innym kraju. Dlatego też kurs ISK do PLN nie robi na mnie większego wrażenia.
Przepraszam jak kogoś tym obrażam, ale takie jest moje zdanie.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdza się powiedzenie: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
lol
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj w wiadomosciach byli jacys spece z Der danske banken i przepowiadali krach gospodarczy ,benzyne po 180 kr za litr i ...wogole.Dzien wczesniej byli z banku Norweskiego i tez roztaczali najczarniejsze wizje.Natomiast spece od rynku na Islandii mowia ze korona moze jeszcze troche oslabnac,tak ze euro moze dojsc do 100kr i sie zatrzyma .Zwiazki zawodowe prognozuja inflacje ,bezrobocie i nawet obnizanie sie pensji-to pod koniec roku.Wnioski wyciaga kazdy sam -to tylko info.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 21 Kwi 2006, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To normalne, że rodzimi ekonomiści mają lepsze prognozy, bo im na tym zalezy. Czasem jedno nieuważne zdanie może spowodować krach.

Jeśli korona pozostanie słaba dłuższy czas to na pewno zdrożeją towary z importu, m.in. paliwa i nawet Viking którego to podobno nie dotyczy, może miec problem. Oby nie.
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Kwi 2006, 3:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeśli korona pozostanie słaba dłuższy czas to na pewno zdrożeją towary z importu, m.in. paliwa i nawet Viking którego to podobno nie dotyczy, może miec problem. Oby nie.


Nigel nie o to mi chodziło. Źle zrozumiałeś moją wypowiedz.
To że benzyna idzie w góre to mnie akurat obchodzi i nie jestem z tego zadowolony. Ale to że ISK traci do PLN i przez to w przeliczeniu na złotówki bede mniej zarabiał mnie nie interesuje i nie martwi.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bastek_szcz
Gość
PostWysłany: 23 Kwi 2006, 0:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za podpowiedzi zdecydowalem juz ze zakupie walute i bede spał spokojnie Byc moze wiele osob to nie interesuje ale dla mnie zarobic 2tys wiecej niz mniej jest bardzo wazne w koncu przyjechalem tutaj zarobic i stad wyjechac

Ps zauwazyłem tez ze dla Islandczykow nie ma wiekszej roznicy czy dolar kosztuje 60 czy tez 90 Mam nawet znajomego co troche importuje z Polski materiałow budowlanych i tak z nim rozmawialem o tym ile placi teraz wiecej ale odpowiedzial on krotko i na temat ze kase to i tak z banku bierze:)moje zdanie na ich temat jest takie ze to jest panstwo kart kredytowych i kredytow

Oczywiescie wypowiedz nalezy traktowac na wesoło bo az tak zle to nie jest:)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron