reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Dom R贸偶y / Kr媒suv铆k

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 1 Kwi 2006, 19:57    Temat postu: Dom R贸偶y / Kr媒suv铆k Odpowiedz z cytatem

Przeczyta艂em w艂a艣nie opowiadania Huberta Klimko - Dobrzanieckiego "Dom R贸偶y" i "Kr媒suv铆k". Ciekaw jestem czy kt贸ry艣 jeszcze z Islandofili czyta艂?
Opowiadania niby si臋 r贸偶ni膮 a jednak sporo je 艂膮czy. Mam problem bo nie wiem czy dobrze zrobi艂em zaczynaj膮c od "Kr媒suv铆ku" akurat. Bo mo偶e trzeba by艂o zacz膮膰 od "Domu R贸偶y"? Ale sza... Bo jak kto艣 nie czyta艂 to co mu b臋d臋 zdradza艂 Wink

Wi臋c je艣li kto艣 czyta艂 to prosz臋 o komentarze a jak kto艣 nie czyta艂... to niech przeczyta Wink

P.S. Czy kto艣 mo偶e mi wyja艣ni膰 pewien fenomen - jak to jest, 偶e wi臋kszo艣膰 m艂odych pisarzy w swoich biografiach wpisuje "przemytnik diament贸w", lub co艣 w tym stylu? Chodzi o dodanie pikanterii, wra偶enia "ten to zna 偶ycie", czy te偶 talent b膮d藕 jego zajawki pojawiaj膮 si臋 u os贸b "z przesz艂o艣ci膮"? Wink
Cool
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 2 Kwi 2006, 0:06    Temat postu: Przemytnik diament贸w Odpowiedz z cytatem

A mo偶e "przemytnik diament贸w" to jaka艣 metafora literacka?
Ach, ci literaci... Smile
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
czarna.karolina

Do潮czy: 10 Maj 2006
Posty: 36
Sk眃: Reykjavik
PostWys砤ny: 13 Pa 2006, 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta ksi膮偶ka jest w艂a艣nie tak skomponowana, 偶eby czyta膰 j膮, zaczynaj膮c od "Domu R贸偶y". Po pierwsze sam autor m贸wi o niej "Dom R贸偶y. Krysuvik", a nie "Krysuvik. Dom R贸偶y", a po drugie cena widnieje na ok艂adce "Krysuviku", co sugeruje, 偶e zaczyna si臋 od "Domu R贸偶y". Jednak my艣l臋, 偶e mimo, i偶 te dwa opowiadania 艂膮czy jedna posta膰, to mog膮 one 艣mia艂o istnie膰 niezale偶nie od siebie, a co za tym idzie mog膮 by膰 czytane w dowolnej kolejno艣ci. Po prostu tak dobre s膮.
Je艣li chodzi o "przemytnika diament贸w" - moda na ekscentryczne notki biograficzne pojawi艂a si臋 w Polsce w latach 90. (patrz: stare numery pisma "FA-art"). Dzi艣 coraz wi臋cej uwagi skupia si臋 na tworzeniu otoczki wok贸艂 tw贸rczo艣ci, a coraz mniej na samych dzie艂ach. I tak jak kiedy艣 dobrze by艂o napisa膰 w notce biograficznej o swoich osi膮gni臋ciach, tak teraz lepiej autoironicznie i dowcipnie. (Ale to nie miejsce, 偶eby rozwija膰 ten temat).
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Ireth
Alpha Team
Do潮czy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Sk眃: Dania
PostWys砤ny: 29 Gru 2007, 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, na ile znaja Panstwo Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, ale tu jest z nim interesujacy wywiad. Ten pisarz i poeta zostal nominowany wlasnie do tegorocznego Paszportu POLITYKI. Serdecznie gratuluje autorowi i trzymam za niego kciuki!
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
iceburninggirl

Do潮czy: 28 Wrz 2007
Posty: 56
PostWys砤ny: 28 Lut 2008, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

od kwietnia '08 Krysuvik na scenach warszawskiego teatru
dla pasjonatow jez. niemieckiego- opowiadania z tego tomiku bada wydane niebawem w tym jezyku
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG
Asie艅ka

Do潮czy: 09 Kwi 2005
Posty: 81
Sk眃: Rkv
PostWys砤ny: 17 Mar 2008, 9:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceburninggirl napisa:
od kwietnia '08 Krysuvik na scenach warszawskiego teatru

A w jakim to teatrze b臋dzie?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Hubercik

Do潮czy: 15 Wrz 2004
Posty: 184
Sk眃: Warszawa
PostWys砤ny: 24 Maj 2008, 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

uda艂o mi si臋 przeczyta膰 i bardzo mi艂o mi to sz艂o oby wi臋cej takich pozycji si臋 ukazywa艂o Rolling Eyes
_________________
Kapitalizm-to nie kraj.Komunizm-to nie kraj.I Wsch贸d, i Zach贸d-to nie kraj.Ale Islandia-to kraj.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
radesz

Do潮czy: 21 Pa 2007
Posty: 6
PostWys砤ny: 24 Wrz 2008, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

R贸wniez przeczyta艂em... Ksi膮偶ke poleci艂 mi m贸j znajomy islandczyk. Ciekawe jak odbieracie j膮 mieszkaj膮cy na wyspie... Dotychczas moje 2tyg. kontakty z Islandia nie pozwalaj膮 mi na wyci膮ganie wniosk贸w tym pi臋knym kraju i jego mieszka艅cach.
Pozdrawiam Radesz
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
anteater

Do潮czy: 25 Pa 2007
Posty: 18
Sk眃: Gliwice
PostWys砤ny: 20 Pa 2008, 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja czyta艂am t臋 ksi膮偶k臋 teraz we wrze艣niu. Zacz臋艂am zupe艂nie przypadkowo od Domu R贸偶y, cho膰 p贸藕niej moje siostry twierdzi艂y, 偶e powinnam zacz膮膰 od Krysuviku.
bardzo mi si臋 podoba艂a (bo o Islandii, a to ju偶 wystarczy, 偶eby mi si臋 podoba艂o!!;D) i od razu wybra艂am si臋 do biblioteki w poszukiwaniu innych ksi膮偶ek o Islandii (przeczyta艂am te偶 w wakacje 101 Reykjavik) - mo偶ecie co艣 polecic?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
taretutare

Do潮czy: 24 Wrz 2009
Posty: 2
Sk眃: Rvk104
PostWys砤ny: 25 Wrz 2009, 4:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niezaleznie od ktorej strony zaczniesz czytac przeniesiesz sie do swiata odczuc i wydarzen opisywanych przez autora w taki sposob, ze nawet jak nie lubisz czytac -przeczytasz Very Happy
Ciekawi mnie tylko co jest fikcja ,a co prawda.
Z wlasnych doswiadczen moge powiedziec,ze atmoswera z roku 2000-2001 jest prawdziwa. Pamietam jak sama bylam zlozyc podanie w domu starcow Rvk.105 i tak to pamietam jak bylo opisane w Domu Rozy
dlatego zrezygnowalam widzac jak nie powaznie mnie traktuja,uznalam ze chyba im nie zalezy na mnie.
Kto jest tutaj dluzej z pewnoscia po przeczytaniu przypomni sobie swoje poczatki.
A po Krusaviku lzy same cisna sie do oczu
Polecam wszystkim ktorzy jeszcze nie czytali
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
taretutare

Do潮czy: 24 Wrz 2009
Posty: 2
Sk眃: Rvk104
PostWys砤ny: 25 Wrz 2009, 4:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przekrecilam nazwe mialo byc Krysuviku Confused
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
betty1974

Do潮czy: 29 Wrz 2008
Posty: 63
PostWys砤ny: 20 Pa 2009, 2:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam jak najbradziej,ksi膮偶ka rewelacyjna..,i tak jak kto艣 powy偶ej napisa艂,przeczyta j膮 nawet ten,kto czyta膰 nie lubi.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron