reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Cala prawda o islandzkiej gospodarce - tlumaczenia artykulow
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 8 Gru 2009, 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siewa, jakbys zaproponowal dziela ktore napisali LUDZIE to pewnie bym skorzystal Very Happy
Powrót do góry
AcidBurn

Dołączył: 09 Paź 2009
Posty: 426
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Gru 2009, 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza tym w Polsce naprawdę nie jest źle jeśli chodzi o zarobki. Jeżeli oczywiście jeżeli wykonujesz pracę, do jakiej zostałeś/aś przygotowany/a. Większość moich znajomych nie może narzekać. Mam też kilku takich, którzy mają zbyt wysokie kwalifikacje i nigdzie nie chcą ich przyjąć Confused Jedyny problem w Polsce na dzień dzisiejszy to to, że jest zbyt duża przemieszka ludzi na różnych stanowiskach. Gdyby każdy miał szansę zdobyć pracę w dzidzinie jakiej się edykował myślę, że wiele rzeczy wyglądało by inaczej. A stawka minimalna to chyba tylko w supermarketach i kawiarniach Rolling Eyes z resztą jak wszędzie na "Zachodzie"...
_________________
10.04.2010 - dla mnie najszczęśliwszy dzień mojego życia Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Scissor_Sisters

Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 231
Skąd: Olsztyn
PostWysłany: 8 Gru 2009, 20:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No oczywiscie, ze w kawiarniach czy supermarketach ludzie pracuja za stawki minimalne, ale czy to nie dziwne, ze ceny wyrobow/ produktow niewiele sie roznia od cen np. w niemczech, hol czy irl. Za 5 euro kupi sie mniej wiecej tyle co za 20zl w polsce(wiem z autopsji),a mimo to ludzie pracujacy w takich instytucjach zarabiaja 4 - 5 razy mniej. Nie wiem z jakiego miasta pochodzisz acidburn, ale w moich okolicach (Olsztyn) naprawde ZDECYDOWANA WIEKSZOSC ludzi pracuje za 8 - 12 zl na godzine brutto. Podobnie sie rzecz ma w Bialymstoku, Gorzowie WLK, Zielonej Gorze, Koszalinie i wielu sredniej wielkosci miastach z niekoniecznie zbyt bogatych wojewodztw. I zgadzam sie, ze wiele osob z wyzszym wyksztalceniem jest overqualifield co prowadzi do niedorzecznosci w ogloszeniach o prace typu: ,,Przyjme dozorce, wymagane wyksztalcenie wyzsze, zarobki: 1276zl brutto''. Takiej tresci ogloszenie znalazlem ostatnio w gazecie i nie jest to klamstwo. Jesli chodzi o mnie to nie jestem pesymista, bron Boze, ale 2mln studentow w Polsce to troszeczke za duzo. Sam mam 21 lat i studiow nie robie i jakos daje rade! Ale na dluzsza mete nie wyobrazam sobie zycia w polsce po tym co zobaczylem i przezylem w irl, hol czy Niem.
_________________
Mi casa Su casa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 8 Gru 2009, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5 euro ? Paczka papierosow Smile
Powrót do góry
Konieczko
Gość
PostWysłany: 8 Gru 2009, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AcidBurn napisał:
Poza tym w Polsce naprawdę nie jest źle jeśli chodzi o zarobki


A może ktoś mi wytłumaczy taki ekonomiczny paradoks:

Cena 1 litra benzyny wynosi w Europie przecietnie tyle samo, dla uproszczenia przyjmijmy ze to 1 euro.

To dlaczego zarobki pracowników stacji benzynowej tego samego ponadnarodowego koncernu, np Shell, sa w różnych państwach różne ?
I tak w jednym państwie zarabia się 2000 Euro, a w i innym 400 Euro ?

Co się dzieje z resztą wypracowanego ze sprzedazy paliwa zysku ??
Powrót do góry
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 8 Gru 2009, 23:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konieczko napisał:
AcidBurn napisał:
Poza tym w Polsce naprawdę nie jest źle jeśli chodzi o zarobki


A może ktoś mi wytłumaczy taki ekonomiczny paradoks:

Cena 1 litra benzyny wynosi w Europie przecietnie tyle samo, dla uproszczenia przyjmijmy ze to 1 euro.

To dlaczego zarobki pracowników stacji benzynowej tego samego ponadnarodowego koncernu, np Shell, sa w różnych państwach różne ?
I tak w jednym państwie zarabia się 2000 Euro, a w i innym 400 Euro ?

Co się dzieje z resztą wypracowanego ze sprzedazy paliwa zysku ??



Wytłumacz ten paradoks http://money.cnn.com/pf/features/lists/global_gasprices/ czyżby podatki i cały zysk leci sobie do budżetu, dlaczego średnia płaca robotnika budowlanego w Chinach to 122 dolce, czy resztę zabiera mu Partia? http://www.worldsalaries.org/china.shtml , równie dobrze można zadac pytanie? Dlaczego fryzjer w Islandii kosztuje 3000 a w PL 15zł czyli jakieś 670 ISK ??? Co się dzieje z reszta wypracowane zysku... zysk jest pewnie podobny, tylko koszta inne


Ostatnio zmieniony przez siewa26 dnia 8 Gru 2009, 23:47, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
stalin
Gość
PostWysłany: 8 Gru 2009, 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

122 dolce? Toz to rozpusta Very Happy , tu w Pellegrino jeden Kitajec robil za 12 i byl zadowolony Very Happy
Powrót do góry
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 8 Gru 2009, 23:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sxxxxn napisał:
122 dolce? Toz to rozpusta Very Happy , tu w Pellegrino jeden Kitajec robil za 12 i byl zadowolony Very Happy
I tam nie ma darmowej opieki socjalnej jak u nas za komuny, pełny kapitalizm w służbie zdrowia płacisz i masz - ni płacisz leczysz sie sam, ale idą zmiany na lepsze http://www.chinacdc.net.cn/n272562/n276003/33809.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 1220
PostWysłany: 9 Gru 2009, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Konieczko napisał:


A może ktoś mi wytłumaczy taki ekonomiczny paradoks:
Cena 1 litra benzyny wynosi w Europie przecietnie tyle samo, dla uproszczenia przyjmijmy ze to 1 euro.
To dlaczego zarobki pracowników stacji benzynowej tego samego ponadnarodowego koncernu, np Shell, sa w różnych państwach różne ?
I tak w jednym państwie zarabia się 2000 Euro, a w i innym 400 Euro ?
Co się dzieje z resztą wypracowanego ze sprzedazy paliwa zysku ??


Tu nie ma paradoksu.
Praca jest towarem jak kazdy inny, cene towaru ustala rynek.
Wyobraz sobie ze masz firme i sciagasz ludzi do roboty. Ile im placisz? Tyle po ile ludzie chodza na rynku.

Biorac jako przyklad paliwo. Pierwszy fakt jest taki ze w kraju gdzie trzeba zaplacic 2000 euro jest tez ogolnie wyzsza wydajnosc pracy niz kraju gdzie placi sie 400. Czyli firmy sprzedaja wiecej i towary bardziej przetworzone tak ze maja wiecej kasy zeby zaplacic ludziom. A ludzie szukaja roboty tam gdzie dadza wiecej kasy. Ta gra sie toczy do poziomu rownowagi: Koncern paliwowy sprzedaje wiecej i prawdopodobnie ma tez inna bardziej zyskowana dzialalnosc niz paliwo, stad ma tez wiecej zeby mu wystarczylo na cene rynkowa pracownika.

Czasem zysk w kraju gdzie sila robocza jest tansza jest uzywany przez koncern do pokrycia mniejszego zysku gdzie indziej ale zwykle kazdy oddzial musi robic swoje zyski i zwykle zyski sa podobne w procentach od sprzedazy.

W twoim pytaniu kryje sie sugestia ze gdzies jest rabunek kasy. Ale tak nie jest bo poziom plac odzwierciedla poziom produktu krajowego brutto a ten z kolei produktywnosc ekonomii. Mowiac obrazowo place w Polsce bylyby podobne do plac w Niemczech gdyby ekonomia polska rzygala produktami w rodzaju meroli, beemek. porszakow czy audi. No ale tego nie potrafi wiec jak na razie trzeba sie zadowolic montowaniem opli. Ale jest i tak ze w Polsce jest ciut ciut takich co potrafia zrobic produkty na ktore sa nabywcy za wysoka cene, tacy maja tyle samo kasy co gdzie indziej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Konieczko
Gość
PostWysłany: 6 Sty 2010, 0:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.youtube.com/watch?v=jvg55YveGfI

Cala prawda o islandzkiej gospodarce Smile
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron