reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

OSTRŻERZENIE DLA PRACUJĄCYCH NA ISLANDI!!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
joker
Go
PostWysany: 21 Sty 2009, 20:37    Temat postu: OSTRŻERZENIE DLA PRACUJĄCYCH NA ISLANDI!!! Odpowiedz z cytatem

Chciałbym wszystkich polakówi i nie tylko ostrżec przed nieuczciwymi pracodawcami!!!Pokrótce opisze swoją sytuację.Pracując ponad 2,5 roku w jednej z firm mieszczących się w Reykjaviku, zostałem zwolniony z powodu kryzysu.Pracując dostawałem (prawie)regularnie pobory i zawsze z nimi kwit(LAUNASEDILL)co nigdy nie nabierało podejrzeń, że pracuje nielegalnie.Na koniec dostałem świadectwo pracy oraz dokument niezbędny do rozliczenia rocznego.***I tu zaczeły się schody!!!Firma nigdy nie odprowadziła mnie i moim kolegom żadnej składki na fundusz emerytalny oraz zdrowotny.Mało tego pracodawca od miesiąca września 08 do grudnia 08 nie odprowadził do Urzędu Skarbowego (RSK) pieniędzy ,które odliczył przy wypłacie, a widnieją na kwitach(LAUNASEDILL).Firma jeszcze istnieje, ale nic sobie z tego nie robi.Z obliczeniń moich wynika , że jest to wałek na ponad 20 MILIONÓW isk!!!Mnie samego okradli na około 2 Miliony isk!!!Złożyłem wyjaśnienie w Urzędzie Skarbowym oraz biurze Gildi, ale wyjaśnienie tej sparwy może trwać latami.Jestem przekonany,że takich spraw jest wiele i nawet czasem nikt z nas nie zdaje sobie sprawy ,że jest poszkodowany oraz okradziony przez swojego pracodawcę.***Każdy z nas może iść do Rsk i poprosić o wydruk (STADGREIDSLA)za rok 2008 odprowadzonych składek przez pracodawcę!Pisząc to chce przestrzeć innych przed podobnymi problemami, które mają miejsce w tym ciężkim kryzysie panującym na Islandii.Jeżeli ktoś będzie miał pytanie postaram się na nie odpowiedziać ! Very Happy Very Happy Very Happy joker
Powrt do gry
@ni@

Doczy: 16 Sie 2008
Posty: 326
PostWysany: 21 Sty 2009, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to faktycznie świństwo,wyzysk na maksa Sad To straszne o prostu:(
Ja mam pytanie czy jest możliwe,że pracodawca w ogólnie znanej firmie zatrudnia osobę(Polaka) na podstawie tylko i wyłącznie umowy ustnej,która obowiązuje już około roku czasu,ponieważ ponoć to w tej firmie normalne-tak twierdzi szef i nikomu nie potrzebna jest umowa pisemna,ponoć składki na fundusz są odprowadzane,wypłaty przelewane na konto w terminie i wszystko wygląda na to ,że jest ok...
Gdzie można się dowiedzieć,potwierdzić legalność swojej pracy,żeby nie powtórzyć sytuacji podanej powyżej???
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
turboneta

Doczy: 15 Lip 2008
Posty: 1195
Skd: Gdańsk
PostWysany: 21 Sty 2009, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, że ktoś dostaje na konto regularne wypłaty niestety nie jest dowodem na legalność zatrudnienia. Warto więc udać się do Urzędu Skarbowego i tam podając swoje swój numer identyfikujący (kenitala) sprawdzić czy faktycznie są odprowadzane podatki z firmy w której jest się zatrudnionym.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
patryk23l
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 16 Sty 2008
Posty: 670
Skd: Keflavik
PostWysany: 21 Sty 2009, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wedlug kodeksu pracy, praca bez umowy pisemnej jest nielegalna. No ale na Islandii wszystko jest mozliwe i dozwolone Very Happy
Ja tez nie mam umowy i jest ok.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
turboneta

Doczy: 15 Lip 2008
Posty: 1195
Skd: Gdańsk
PostWysany: 21 Sty 2009, 21:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli nie ma się legalnego zatrudnienia to należy pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Można ubezpieczyć się w Polsce, bo ubezpieczenie na Islandii z tego co pamiętam zaczyna być ważne po sześciu miesiącach od czasu podjęcia pracy. Legalnej oczywiście.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
@ni@

Doczy: 16 Sie 2008
Posty: 326
PostWysany: 21 Sty 2009, 22:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o ubezpieczenie,to akurat w tej sprawie zasięgnęłam informacji,nabywa się prawo do ubezpieczenia po 6 miesiącach od momentu zalegalizowania swojego pobytu na Islandii
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
joker
Go
PostWysany: 21 Sty 2009, 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wwoli wyjaśnienia --ja posiadam islandzką kartę(Evropskt Sjukratryggingakort), która zresztą pomogła załątwić szefowa.Karta jest ważna przez 2 lata i była wydana na podstawie pracy w tejże firmie pomomimo nie przekazanych składek. Shocked Wielki wałek!!! Shocked A co do umowy do pracę--- to ja z polski przyjechałem na roczny kontrakt, a po nim zostałem na stałe.Pracodawca dał mnie wypowiedzenie miesięczne gdyż nie pracowałem 3 lat na islandii i generalnie wszystko było OK z literą PRAWA ISLANDZKIEGO Exclamation Exclamation Exclamation
Powrt do gry
afganskibicz
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 01 Gru 2008
Posty: 148
PostWysany: 21 Sty 2009, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja pracowałem na IS u 5 pracodawców, i 5 z nich próbowało walic w chuka, jednemy się "dałem" i w tym samym czasie zbierałem dowody, a poźniej go załatwiłem, ze mnie popamiętał i oddał kase z nawiązką Wink


jedyna rada to sprawdzanie w RSK tax raportów
w Gildi sprawdzajcie składki czy za każdy miesiąc macie wpłacane, to samo w związkach zawodowych, bardzo cżesto walą w chuka i płacą, ale wyrywkwo
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skd: Reykjavik
PostWysany: 21 Sty 2009, 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja nigdynie mialam takiego problemu ale slyszalam ze bywaja. W sumie praconik nie traci tej kasy ale trzeba dochodzic i sprawe do sadu chyba oddac?
Moze wystarczy do zwiazkow pojsc?
Dawno temu jeden pracodawca nie placil tego praconikom i sie okazalo ze jak to wyszlo na jaw to musial oddac to co ukradl, zaplacil kare a i jeszcze nie mogl przez tam iles lat zatrudnic obcokrajowcow. To byly lata 90 te i utrata obcokrajowcow w fabryce rybnej byla dobra kara. Mam nadzieje ze sa takie przepisy i dzis. Powini nas szanowac a nie wykozystywac!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
darek 13
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 10 Kwi 2008
Posty: 682
Skd: Z nie nacka
PostWysany: 21 Sty 2009, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem podobny przypadek ale z innym zakończeniem. Dowiedziałem się porę i sprawdziłem składki w związkach, a do domu Gildi przysłało kwit. Szefuncio przyjechał swoim dużym autkiem rankiem i jak tylko zobaczył kwity w moich rękach to z 15 minut majdrował przy radiu że niby zepsute i przez to drzwi nie mógł nieboże otworzyć. Następstwem mojej cierpliwości i determinacji była rozmowa z księgowym i zwalenie na niego winy. To już mnie mniej interesowało ważne że składki z opóźnieniem ale zostały odprowadzone. Za to fajna była rekcja dwóch kolegów Polaków na całą sprawę. Odpuścili i nie interesował ich los pieniędzy należnych związkom czy Gildi bo przecież nie warto ryzykować utraty pracy. No mieli rację mnie zwolniono.
_________________
Zrównoważona kobieta to wspaniały przyjaciel człowieka.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
patryk23l
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1 (dublowanie ogłoszeń)
Doczy: 16 Sty 2008
Posty: 670
Skd: Keflavik
PostWysany: 21 Sty 2009, 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ja pracowałem na IS u 5 pracodawców, i 5 z nich próbowało walic w chuka, jednemy się "dałem" i w tym samym czasie zbierałem dowody, a poźniej go załatwiłem, ze mnie popamiętał i oddał kase z nawiązką Wink


jedyna rada to sprawdzanie w RSK tax raportów
w Gildi sprawdzajcie składki czy za każdy miesiąc macie wpłacane, to samo w związkach zawodowych, bardzo cżesto walą w chuka i płacą, ale wyrywkwo


I to wszystko za przyzwoleniem panstwa. Coz taki narod.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron