reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Reprezentacja mniejszości polskiej w parlamencie islandzkim
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 18:58    Temat postu: Reprezentacja mniejszości polskiej w parlamencie islandzkim Odpowiedz z cytatem

Doskonale wiem ze wiekszosc rodakow na Wyspie stroni od polityki, ale popatrzcie na fakty statystyczne -
MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA, majaca w polsce zalednie 0,5 % liczby ludności ma swoja 2-mandatowa reprezentacje z Sejmie Polskim.

A w Islandii, mniejszosc polska stanowi ok 5% liczby ludnosci i nie ma zadnej reprezenatcji w parlamencie islandzkim. Czy to jest fair ?? I czy interesy polskich pracownikow na Islandii (ktorzy zwykle pracuja za co najmniej za 3-5 Islandczykow) nie powinny byc w ten sposob reprezentowane ? Czy nie byloby mniej nieporozumien urzedowych ? W koncu Polacy sa tu po to by uczciwie pracowac i normalnie zyc, a nikt ich interesow nie broni.

To tylko taka moje sugestia.
Powrót do góry
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No mielismy Grazyne ktora startoala w wyborach i nie udalo sie jej przejsc. Najpierw by trzeb bylo partie polityczna stworzyc i mysle bysmy mieli pare osob w parlamencie Is
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym mowie by taka Partie na Islandii stworzyc
Powrót do góry
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja juz od dawna jestem ZA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz w czasach kryzysu moze bedzie latwiej, zwlaszcza jak Polska jednak udzielila Islandii tej swojej pozyczki (ktorej teraz zqapewne Ministerstwo Finansow gorzko zaluje) i po prostu - jako potwierdzenie stanu faktycznego - Polacy tutaj pracuja, nie obijaja sie
Powrót do góry
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lovisa, Ty jestes tutaj dlugo - a jak Ci sie wydaje , jakie sa przeszkody by taka Partia powstala ?
Powrót do góry
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i w maju'09 wybory... hmm 15000 glosow ? Moze udaloby sie przebic ?
Powrót do góry
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie iwem bo ciezko myslec za innych zwlaszcza tych ktorzy jak co do czego przyjdzie seie wycofuja. Ale mysle ze napewno kazdy Polak glosowal by na Swoich i jest pewna szansa tylko trzeba by sie sprezyc mocno zeby zdazyc na maj... mysle ze mozemy myslec o nastepnych wyborach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiec jest nas dwoje - ciekawe czy znajdzie sie wiecej chetnych, tak zacieklych na innych watkach forum...
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 9 Lut 2009, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rangurmadur.
Liczby ci sie nie zgadzaja.
Polakow jest znacznie mniej na Islandii niz podajesz. Okolo 8-9 tys. czyli max. 3% (dane oficjalne z Hagstofa.is).
Rowniez Polacy nie pracuja za co najmniej 3-5 Islandczykow.
Mozna wrecz powiedziec ze Polacy przestali pracowac na Islandii.
W grudniu bylo 816 obywateli polskich zarejestrowanych jako bezrobotni. Stanowi to ponad 10% polskiej sily roboczej. Wskaznik bezrobocia na Islandii w tym samym czasie wynosil "tylko" 4.8%. (dane z vinnumalastofnun.is).

Jest niewielka roznica miedzy mniejszoscia niemiecka w Polsce a Polakami mieszkajacymi w Islandii i zapewne dlatego nie ma ustawowo przydzielonych miejsc w parlamencie dla przedstawicieli mniejszosci narodowych. To akurat ty powinienes wiedziec.

Co do brania udzialu w wyborach. -->Tutaj<-- masz podane warunki udzialu obcokrajowcow w ostatnich wyborach do wladz lokalnych. W zwiazku z tym ze te wybory beda parlamentarne warunki te beda raczej takie same albo troche ostrzejsze.

Obcokrajowcy w wyborach na Islandii. Paul Nikolov zalozyl kilka lat temu partie ktora miala reprezentowac wlasnie tych nowych mieszkancow Islandii. Nazywala sie ona (ta partia) bodajze New Icelander Party. Niestety (albo stety) aktywisci tej organizacji zdali sobie sprawe ze system polityczny na Islandii jest jaki jest i sami nie maja szans. Weszli w koalicje z VG (to sa tak zwani "komunisci" i ekolodzy) a sam pan przewodniczacy NIP P.Nikolov startowal z 3 numeru z listy VG w swoim okregu. I sie nie dostal. Chociaz uczestniczyl przez krotki czas w pracach parlamentu jako zastepca jednej z parlametarzystek (zreszta jako pierwszy nieIslandczyk).

Polacy w wyborach (tych z 2007 roku). Oprocz wspomnianej pani Grazyny Okuniewskiej (XD) startowal rowniez pan Wojciech Szewczyk (VG) oraz Jerzy Brjann Gudjonsson (XF). XF to partia liberalna (flirtujaca z xenofobia), VG to Ruch Lewicowo-Zielony a XD to jesli ktos nie wie partia Geira Haarde oraz Davida Oddssona.

Nie wiem jak inni ale ja nie mam zamiaru glosowac na partie ktorej rzady doprowadzily do obecnego kryzysu (XD) albo na partie ktora uzywa hasel antyimigracyjnych (XF) tylko i wylacznie dlatego ze na liscie znalazl/a Polak/ka. A tak wynikaloby z jednego z poprzednich postow ze mam glosowac na swoich.
Zreszta rowniez glosowanie na polska partie tylko i wylacznie dlatego bo jest polska rowniez jest nie dla mnie.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podczas ostatnich wyborow startowalem z listy VG z Kopavogur , mialem 10 miejsce, nie wiem czy mozna wywalczyc nam cos wiecej nie zakladajac faktycznie swojej parti Very Happy
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 9 Lut 2009, 21:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz VG jest na fali i moze daloby rade awansowac troche na liscie i wystartowac jeszcze raz. Szanse sa zapewne wieksze bo VG powinno zdobyc tym razem wiecej mandatow.
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered jak mnie znalazles? Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
stalin
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nikolova pamietam ze spotkan, jakos nie zrobil na mnie oszalamiajacego wrazenia mimo ze chcial kreowac sie na skutecznego polityka ( bez znajomosci islandzkiego na odpowiednim poziomie ), ja przyznam sie bez bicia ze traktowalem to raczej jako przygode niz cos powazniejszego ( uwazam ze moja znajomosc jezyka nie preferuje mnie do zabierania sie za polityke) , to ze tam sie znalazlem to raczej przypadek i chec przezycia czegos nowego no i kombinacje tescia brygadzisty zeby mnie tam wciagnac Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 9 Lut 2009, 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogolnodostepne dokumenty urzedowe Wink

A Nikolov to chyba taki raczej aparatczyk partyjny. Ja nie mialem nigdy z nim kontaktu ale takie zrobil na mnie wrazenie w mediach i z opinii z drugiej reki.

Czasem takie przygody trzeba kontynuowac. Mogl weterynarz zostac ministrem finansow? Mogl. Mogl komik radiowy zostac premierem i pozniej prezesem banku centralnego? Mogl.
To kto wie kim moglby zostac Sxxxxn. lol lol lol
_________________
prawie regulamin forum
1. Forum nie powstało z myślą o miłośnikach pracy na Islandii.
Powstało z myślą o miłośnikach Islandii, skupionych wokół ICELAND.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stalin
Gość
PostWysłany: 9 Lut 2009, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj nie kracz, nie kracz Twisted Evil Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Lut 2009, 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze prezydentem? Ale powaznie to fajnie by bylo jak by polacy mieli swoja partie tak jak maja ja niemcy w polsce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
stan

Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysłany: 9 Lut 2009, 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lovisa napisał:
Ale mysle ze napewno kazdy Polak glosowal by na Swoich i jest pewna szansa tylko trzeba by sie sprezyc mocno zeby zdazyc na maj... mysle ze mozemy myslec o nastepnych wyborach


hehe

kazdy polak minus 1. sorry, nie po to wyjezdzalem z polski by glosowac na "swoich". na pewno nie glosowalbym na polaka tylko dlatego ze jest polakiem. a przypominam ze sprawy mniejszosci to jakies 1% tego co sie dzieje w panstwie, wiec bardziej ineresuja mnie poglady politykow na pozostale 99% spraw w panstwie, jak gospodarka, polityka miedzynarodowa...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 9 Lut 2009, 23:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiez moze i racja z jednej strony bo patrzec na to co sie dzieje w polskim rzadzie pozostawia wiele do zyczenia.. No ale tu mogli bysmy sie jakos ykazac. Przeciez w Polsce caly czas jest kryzys i jakos zyjemy to moze Islandzki rzad by czegos sie nauczyl??? Ja szczerze to sie nie znam na polityce i politykach wiec ciezko mi cokolwiek powiedziec.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rangurmadur
Gość
PostWysłany: 10 Lut 2009, 0:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet jesli polska mniejszosc w Islandii to tylko 3% ludnosci (oficjalnie - hehehe Smile ) to i tak jest to 6 razy wiecej od mniejszosci niemieckiej w Polsce.

I jesli do tej pory takie proby - by polska mniejszosc miala reprezentacje w islandzkim parlamencie nie odniosly skutku, to nie znaczy ze nie odniesie to skutku w przyszlosci, a szczegolnie teraz.

Zdaje sobie sprawe ze islandzki system polityczny jest mocno skorumpowany badz "wymaga protekcji", ale probowac pewnie warto. I poprzednie proby byly przedsiebrane w czasie ogolnej prosperity, a teraz jest kryzys i "every vote counts".

Obecna premier Islandii tez kiedys przegrala i powiedziala ze powroci... Wiec ... Nie poddawajmy sie !
W koncu - cholera - w malo ktorym panstwie jest tak silna liczebnie Polonia...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron