reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Bobby Fischer
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 11 Sie 2004, 6:10    Temat postu: Bobby Fischer Odpowiedz z cytatem

Islandczycy strasznie przeżywają sprawę byłego arcymistrza szachowego. Słynny mecz szachowy, w którym Fischer odebrał mistrzowi z ZSRR mistrzostwo miał miejsce w Reykjavíku, ale to bylo na oko ze 32 lata temu. Ja rozumiem sentyment no ale bez przesady...Smile Może ktoś z Was wie, czemu Islandczycy tak ciężko znoszą problemy Fischera?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 14 Sie 2004, 20:30    Temat postu: Szachy Odpowiedz z cytatem

Bo kochają SZACHY! To jest najwazniejszy powód afektu Islandczyków do Fishera Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 15 Sie 2004, 2:47    Temat postu: Szach czy mat? O to jest pytanie... Odpowiedz z cytatem

Wielka miłość do szachów to jedno a umiłowanie do Fischera to drugie... Oczywiście to jemu teraz "krzywdę" robią okrutną ale zainteresowanie jego sprawą momentami jest wręcz szaleńcze. Jak przejrzysz dokładnie serwisy mbl.is, ruv.is czy inne to zauważysz, że chwilami informacje dotyczące Fischera są niemalże wszędzie. Strach otworzyć islandzką lodówkę, bo Fischer wyskoczy... Mnie interesuje konkretnie - czemu Bobby F.? Czy to zwykłe (johanna wybacz mi określenie "zwykłe"Smile ) zamiłowanie do szachów, czy to zamiłowanie do konkretnego arcymistrza, który właśnie w islandzkiej stolicy zyskał wielką szachową sławę, czy jeszcze coś kryje się za tym? Czy media islandzkie będą informować o każdym szachiście, który nie złożył podania o islandzkie obywatelstwo?Wink
Jest przecież logiczne, że islandzkie władze, które jak mało które na świecie działają na rzecz swojego narodu, wolałyby połknąć gońca i królową razem wzięte, niż złożyć propozycję przyznania obywatelstwa Fischerowi. W życiu nie naraziłyby dobrych stosunków z USA dla szachisty.
Moje pytanie dotyczyło tego, czemu Islandczycy tak przeżywają akurat sprawę Fischera. Jakby przeliczyć artykuły napisane jeszcze przed tegorocznym wybuchem tzw. Fischergate i artykuły napisane nawet do wczoraj o np. Kasparovie, to różnica jest ogromna. O Kasparovie, który też nie wypadł sroce spod jej szachowego ogona na Islandii pisze się kilkakrotnie mniej. Może po prostu Fischer wcześniej upodobał sobie Islandię, może lubił tam jeździć na wakacje, może lubi islandzką zupę rybną, może Kasparov zostawił większy bałagan w islandzkim hotelu, albo po prostu Fischer bardziej podoba się islandzkim dziewczętom niż Kasparov? A może chodzi o to, że amerykańskie nazwisko łatwiej sie wypowiada? Jakoś trudno mi uwierzyć, że to wszystko tylko dlatego, że Islandczycy lubią grać w szachy... Zżera mnie zawodowa ciekawość skąd się wzięła taka sława akurat Fischera akurat na Islandii choć przyjmuje też założenie, że zeżre mnie na darmo i że rzeczywiście chodzi tylko o ogólnonarodową miłość do szachów jako takich a że Bobby Fischer to po prostu kwestia przypadku...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 8 Gru 2004, 15:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znowu jest cos o Fischerze w Morgunbladid. Przyjrzę się temu i Wam powiem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 8 Gru 2004, 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako najbardziej zainteresowany czekam z niecierpliwością. Może komuś przyszła do głowy w międzyczasie odpowiedź na moje pytanie?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 9 Gru 2004, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kilku dni mam książkę o Fischerze, szachową, głównie z analizami jego partii, ale może się coś dowiem na temat Fischera i Islandii... Tylko czekajcie cierpliwie, zanim ją przerobię minie kilka miesięcy.
Rzuciłam okiem na ten artykuł o Fischerze na www.skak.is , bez słownika, więc dużo zrozumiałam :wink:
Jolu, będziesz tłumaczyć? Ewentualnie ja mogłabym spróbować wieczorem Smile
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 9 Gru 2004, 14:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Jolu, będziesz tłumaczyć? Ewentualnie ja mogłabym spróbować wieczorem Smile


Chętnie oddam Ci tę robótkę Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 9 Gru 2004, 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

narazie mam dla Was:
"Iceland Follies" http://web.archive.org/web/20040207062823/bobbyfischer.net/bobby11.html
Artykuł z 1971 r. lol
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 9 Gru 2004, 16:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od tego czasu Bobby chyba się nieco zmienił. Jakby nieco zdziwaczał, żeby nie powiedzieć mocniej...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 13 Gru 2004, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co przetłumaczyła johanna wynika, że Bobby napisał list do Oddssona z prośbą czy nie mógłby się "zaczepić" na Islandii Smile Ale tego to on chyba od dawna chciał?
Więcej nic nie wiemy.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 13 Gru 2004, 16:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas temu ambasador Islandii w Japonii, zapalony szachista zresztą, próbował załatwić Fischerowi azyl na Islandii. Ale wtedy to Fischer nie chciał. Teraz Islandia raczej nie udzieli już go szachiście, ze względu na to, że Islandia poparła amerykańską interwencję w Iraku i przyłączyła moralnie do koalicji antyterorystycznej. Fischer zaś po atakach z 11 wrześnie wychwalał Ibn Ladena jak się da i głosił, że Ameryce należała się taka "kara". Mało prawdopodobne, żeby mała Islandia ryzykowała dyplomatyczny konflikt ze mega Ameryką.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 13 Gru 2004, 22:14    Temat postu: kidnap victim Odpowiedz z cytatem

http://home.att.ne.jp/moon/bobby_d/p_70/70_0.htm
Kopia listu Fischera. Bardzo ciekawa lol 8) Wspaniały styl! Ach ten Bobby...

Zobaczcie też:
http://www.wacklepedia.com/bobby_fischer/bobby_fischer.html

Dzieło islandczyków!:
www.freebobby.org


ładny ma kocyk na tym zdjęciu, nie? Smile
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 14 Gru 2004, 9:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Kopia listu Fischera. Bardzo ciekawa...Wspaniały styl! Ach ten Bobby...

Nie tylko styl pisarski ale i forma ciekawa :wink:
No mówiłem, że Fischer to wariat...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 16 Gru 2004, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
No mówiłem, że Fischer to wariat...

Fischer to geniusz.

I najnowsze newsy:
http://www.visir.is/?PageID=38&NewsID=24375

W bardziej zrozumiałym języku :wink: :
http://www.wacklepedia.com/bobby_fischer/Iceland_approves_Bobby_Fischer_residency.htm
Exclamation 8)
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 17 Gru 2004, 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja muszę przyznać, że mnie mocno zmartwiła ta informacja. Po pierwsze moje wspaniałe analizy poszły w łeb... :wink:
Po drugie - jestem nieco zawiedzony polityką Islandii i podejściem Islandczyków. Ja rozumiem fascynację Islandczyków Fischerem i tym, że właśnie na Islandii zmienił on szachowo - polityczną scenę świata... Ale nie można zapomnieć też, że Fischer jest nie tylko mistrzem szachowym ale też człowiekiem. Człowiekiem, który: jest skrajnym antysemitą, pochwalał terrorystyczne zamachy na Amerykę i inne kraje tzw. cywylizacji zachodniej. Publicznie twierdził, że Holocaust był wymysłem i że go naprawdę nie było. Jak bym był ministrem spraw zagranicznych kraju, który ma opinię kraju tolerancyjnego, liberalnego i nowoczesnego to nie zdecydowałbym się na udzielenie azylu rasiście, którego najbliższy sojusznik chce aresztować...
P.S. Ale to nie zmienia faktu, że nadal jednak lubię Islandię za jej piękno :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 18 Gru 2004, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narazie władze amerykańskie siedzą cicho i nie komentują oficjalnie decyzji Islandczyków.

Oby tylko przez sprawę Fischera nie popsuły się stosunki między obu krajami, byłoby to z wielką stratą dla Islandii, moim zdaniem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 19 Gru 2004, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiekszosc moich znajomych Islandczykow uwaza ze to glupota,zwlaszcza ze ostatnio nie pozwolono na pobyt mlodemu Ukraincowi,poniewaz nie mial ukonczonych 24 lat,mimo ze jego rodzice mieszkaja na Islandii i jego zona tez jest Islandka.
Natomiast podobal mi sie komentarz Einara z Ahus(szef osrodka do spraw cudzoziemcow).Mianowicie powiedzial,ze jest pozytywnie zaskoczony zmiana stanowiska rzadu w stosunku do emigrantow.Oczywiscie byl to zart.Ale jezeli Bobby zamieszka na Islandii,to bedzie to dowod,ze USA nie jest demokratcznym panstwem Question
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 19 Gru 2004, 18:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Luiza - mam prośbę... Jestem ciekawy bardzo całej sprawy z Fischerem i mam prośbę. Wiem, że masz wielu znajomych i pewnie regularny kontakt z tym co się pisze i mówi w mediach. Jak możesz to zdawaj nam relacje z przebiegu sprawy.
To dość smutna sytuacja z Fischerem moim zdaniem. Ciekawa jaka jest Wasza opinia?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Stalker
Go
PostWysany: 23 Gru 2004, 11:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te wszystkie ciemne strony naszego głównego bohatera (antysemityzm, popieranie terroryzmu) kładą spory cień na jego prośbę o azyl, ale sam powód uwięzienia szachisty jest dosyć irracjonalny, zwłaszcza, że nieszczęsny mecz odbył się 12 lat temu i dziś już nie ma Jugosławii, na którą nakładane były sankcje. Fischer zarobił pieniądze w uczciwy sposób a zamykanie go z tego powodu w więzieniu po tylu latach jest w moim odczuciu nie w porządku. (Czy należy potępiać medalistów olimpiady w Berlinie? przecież to byłby absurd) Inna sprawa, że popularność Fischera wśród Islandczyków jest dość zagadkowa i naprawdę ciężko mi zrozumieć dlaczego jest wokół tej sprawy taki szum. Przecież gdyby szachista chciał się "zaczepić" w Polsce mało kogo by to obchodziło. A może nie?
Powrt do gry
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 23 Gru 2004, 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stalker napisa:
Inna sprawa, że popularność Fischera wśród Islandczyków jest dość zagadkowa


It may be hard for some to understand why Iceland would offer a residency permit to Bobby Fischer, the surly former chess champion now detained in Japan and wanted in the United States.

But Fischer put this small, isolated country on the map during his career, and some Icelanders say it's time to repay the favor.

"When Fischer came here in 1972 to play chess with Soviet Boris Spassky, it was the biggest international event to take place in Iceland in the then 28-year history of the republic," said Hrafn Jokulsson, chairman of the chess club Hrokurinn, or the rook.

The next year, President Richard Nixon and French President Georges Pompidou visited Iceland, and the 1986 meeting between President Ronald Reagan and Soviet President Mikhail Gorbachev would not have taken place without Fischer, Jokulsson said.

"He put Iceland on the map, and we don't forget our friends," said Jokulsson, who has campaigned on Fischer's behalf.


http://www.casperstartribune.net/articles/2004/12/19/news/world/9dca1d64c824b01787256f6e005d425a.txt
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nastpny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron