reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Edukacja polskich dzieci w Reykjaviku......
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Edukacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agat

Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 2
Skąd: Islandia
PostWysłany: 17 Paź 2006, 17:24    Temat postu: Edukacja polskich dzieci w Reykjaviku...... Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie wszystkich .Pragne uzyskac wiarygodne informacje na temat edukacji polskich dzieci w reykjaviku...Muj maż sciąga mnie i nasze dzieci na Iceland nie na wakacje lecz na dluzej ...Nie ma wiele kontaktow z rodzinami polskimi które sa tam z dziecmi w wieku szkolnym .Bardzo prosze o odpowiedz ....Dziekuje i Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
Animka

Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 14
Skąd: Isafjordur
PostWysłany: 18 Paź 2006, 18:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Agat. Ja jestem w takiej samej sytuacji, lecę już w październiku i niewiele czasu mi zostało bo aż 9 dni;) Z tego co się orientuję nie ma większych problemów ze szkołą dla dzieci. Ja mam ich dwójkę (w wieku szkolnym), bo szkoła na Islandi zaczyna się od 6 roku życia dlatego mój młodszy syn będzie uczęszczał tam do szkoły. Ostatnio się dowiadywałam i do zapisania do szkoły potrzebne jest kenitale to coś takiego jak u nas pesel. Wiem, że pomimo tego iż składa się wniosek trzeba też uiścić opłatę do niego. O kenitale mamy się starać jak już będziemy na miejscu (prawdopodobnie trwa to około 3 dni- takie informacje uzykał mój mąż). Tak szczerze powiedziawszy to sama za bardzo nie wiem jak to będzie, ale obiecuję, że jak dotrzemy na miejsce to opiszę wszystko tak żebyś wiedziała jak to mniej więcej wygląda. Wiem jedno, że moja znajoma, która już tam jest 2 miesiące z synem jest zadowolona. Będę troszkę dalej od Rejkiaviku, bo na zachodnich fiordach Islandii. Pozdrawiam cieplutko.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 18 Paź 2006, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hejka.

1) Potrzebny jest akt urodzenia, przetłumaczony na język angielski.

2) Potrzeba wziąć z przychodni karte szczepień dziecka - nie trzeba tego tłumaczyć.

3) Warto również mieć akt małżeństwa z tłumaczeniem, lub jeśli jest tylko jeden rodzić (np rodzice są po rozwodzie), mieć zgodę drugiego rodzica na pobyt dziecka w innym kraju.

4) Trzeba umówić spotkanie w przychodni w celu przebadania dziecka, bez tego nie przyjma go do szkoły adres internetowy link badania robią w Reykjaviku nie wiem czy w Akureyri lub innym miescie da się je przeprowdzić, moi znajomi musieli z Olafsviku jechać specjalnie 300km. Lepiej wcześniej umówić wizytę gdyż czeka się trochę (nawet do 4 -6 tyg) a bez tych badań nie przyjmą dziecka na 100%

5) Trzeba złożyć po przyjeździe dokumenty o pozwolenie na pobyt. Robi się to w UTL http://www.utl.is/ , potrzebne będzie do tego zaświadczenie o warunkach mieszkaniowych, druczek do wzięcia w wyżej wymienionym urzedzie emigracyjnym, lub na jego stronie www (koszt to 2000ISK dla dziecka i 4000ISK dla osoby dorosłej za przyjęcie wniosku)
a)prawdopodobnie dojdzie koszt ubezpieczenia na czas 6miesiecy (po tym okresie przechodzicie pod islandzki system ubezpieczeniowy), ubezpieczenia opiewa na min 2.000.000 ISK np można to zrobic np w TM, koszt to 9.000ISK za dziecko i 15.000ISK za dorosłą osobę - od razu TM załawi Kennitala tak więc nie trzeba się juz tym martwić.

Szkoła dla dzieci z rodzin emigrantĂłw to głównie: AusturbæjarskĂłli v/VitastĂ­g 101 ReykjavĂ­k Guðmundur Sighvatsson tel. 561 2680 , ale w kaĹźdym rejonie jest wiele szkół i tam przyjmą oczywiście dzieci, mam na myśli Ĺźe starsze dzieci z pewnościa lepiej się zaaklimatyzują jeśli będą na poczatku miały z kimkolwiek wspĂłlny język.

Pozdrawiam Seba[/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 18 Paź 2006, 23:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Animka napisał:
O kenitale mamy się starać jak już będziemy na miejscu (prawdopodobnie trwa to około 3 dni- takie informacje uzykał mój mąż).


To zarówno Ty, jak i mąż dostaliście złe informacje.

O kennitale powinien wystąpić pracodawca, czeka się w tej chwili około miesiąca (trochę za dużo się obcokrajowców zjeżdża ostatnio).....

O.S.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
soley

Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skąd: HFJ
PostWysłany: 19 Paź 2006, 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobno skrocil sie czas oczekiwania na kenitale do 2-3 dni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 19 Paź 2006, 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to juz chyba samemu sie wystepuje o kennitale? Mam na mysli - po 1 maja...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Animka

Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 14
Skąd: Isafjordur
PostWysłany: 19 Paź 2006, 21:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Basia napisał:
Teraz to juz chyba samemu sie wystepuje o kennitale? Mam na mysli - po 1 maja...


Wiesz Basiu ja specjalnie poprosiłam męża żeby się spytał jak się sprawy mają z tym kennitale i taką on informację uzyskał, że mamy wnioski złożyć jak ja i dzieci będziemy na miejscu, a czas oczekiwania to około 3 dni, napomknę tylko, że dokumenty o pobyt stały już mężowi wysłałam i on je złożył w urzędzie są tam już około miesiąca i przyjdzie nam jeszcze czekać, ponieważ okazało się że trzeba uiścić opłatę. Mąż zrobił to w miarę szybko jednakże kiedy zadzwonił do urzędu stwierdzono brak wpłaty. No, ale poprzesyłał im potwierdzenia i mamy czekać jeszcze około 4-5 tygodni Wink Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Navijka

Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 39
Skąd: 110 Rvk
PostWysłany: 20 Paź 2006, 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Exclamation
Mam jedna dobra rade: skoro Twoj maz jest na miejscu niech wybierze sie do urzedu i zlozy wasze papiery o przyznanie numeru kennitala, poniewaz tak dokladnie nie wiadomo ile sie czeka.Nie sadze zeby byly to 2 - 3 dni, poniewaz ostatnio jak skladalam papiery dla przyjaciolki okazalo sie ze bede czekac od 4 - 6 tygodni w zwiazku z duzym naplywem cudzoziemcow...A bez kennitali naprawde nic sie nie zdziala...

Potzrebny jest odpowiedni druk i xero waszych paszportow.
Powodzenia i pozdrowienia Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysłany: 20 Paź 2006, 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja czekalem na kennitale tydzien wiec nie jest tak zle. Ale to i tak dobra rada o zlozenie wnioskow.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
agat

Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 2
Skąd: Islandia
PostWysłany: 20 Paź 2006, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile Bardzo mocno dziekuje za odpowiedzi i za informacje ktore pomogą mi wszystkie startowe sprawy pozytywnie pozalatwiac....Bardzo gorąco pozdrawiam i zapraszam kazda notka jest dla mnie cenna....Pa pa
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
CHRISTCRUSHER
Gość
PostWysłany: 21 Paź 2006, 14:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. czas oczekiwania na dzień dzisiejszy wynosi ok. 3 dni - sprawdzone tydzień temu - według moich informacji wcześniejszy wydłużony czas oczekiwania był spowodowany niedrożnością systemu komputerowego spowodowaną liczbą wniosków - jednakże system juz usprawniono!!!
2. wniosek o kennitala może wystąpić pracodawca bądź też inna osoba przebywająca na Islandii i posiadająca kennitala !!!
3 . link do wniosku http://www.thjodskra.is/media/eydublod/kennit_erl_borg_ensk.pdf
Powrót do góry
p_h_oskar

Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 27
Skąd: Polska Kielce
PostWysłany: 8 Cze 2008, 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chcialabym sie dowiedziec czy w stolicy jest jakas polska szkola do ktorej moglby uczeszczac siedmiolatek... i jakie dokumenty sa dokladnie potrzebne... ????????
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
anita123

Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 88
PostWysłany: 8 Cze 2008, 18:46    Temat postu: szkoła Odpowiedz z cytatem

nie ma polskiej szkoły w islandi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
p_h_oskar

Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 27
Skąd: Polska Kielce
PostWysłany: 9 Cze 2008, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a chociaz ucza polskiego.... jako jezyka obcego...???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skąd: pUstka
PostWysłany: 9 Cze 2008, 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p_h_oskar napisał:
a chociaz ucza polskiego.... jako jezyka obcego...???


p_h_oskar - takiej szkoły nie ma i wątwie że szybko powstanie. Szkoły typowo polskiej tym bardziej nie ma - równie dobrze mogliby uczyć Tagalog jako jęzka obcego, filipinczyków też jest tutaj sporo.
Mały po prostu idzie do szkoły i się uczy islandzkiego - dostanie dodatkowe lekcje zapewne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
p_h_oskar

Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 27
Skąd: Polska Kielce
PostWysłany: 10 Cze 2008, 16:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem.... tylko czy moj siedmio latek da sobie rade??? jak wasze dzieci sobie radza???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 11 Cze 2008, 9:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siedmiolatek da sobie rade bez problemu, trudniej dostosowac sie jest na starszym dzieciom. Tak wiec nie przejmuj sie. Problemem bedzie, jesli bedziecie chcieli po roku, dwoch, trzech z Islandii wyjechac - dziecko bedzie musialo uczyc sie w nowych realiach, w nowym jezyku... I to juz bedzie wiekszy problem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Michael-Scofield
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 91
Skąd: Keflavik/Mosefellbaer
PostWysłany: 4 Sie 2008, 23:47    Temat postu: Re: szkoła Odpowiedz z cytatem

anita123 napisał:
nie ma polskiej szkoły w islandi


polska szkola jest, nie na tyle oczywiscie w pelni polska bo jest to międzynarodowa na Kopavogur, jest 30 dzieci polskich od 7 do 15 lat 2 nauczycielki polki, ktore ucza i polskiego i islandzkiego, i inni nauciele ktorzy wlasnie przygotowuja dzieci (nauka jezyka itd.) do pojscia do klasy islandzkiej. A dla malych dzieci to jest jak ulal, sa gry zabawy -pelen luz, nie wspominajac juz o tych wiekszych, bo ta szkola to nie szkola-to przedszkole dla mlodziezy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
julci3k
Gość
PostWysłany: 5 Sie 2008, 13:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie też interesuje to przedszkole dla młodzieży (liceum). To jak będziecie coś wiedzieć to dajcie znać. Dodam że pierwszy rok ma skończony, a zostały jeszcze dwa. Nie wiecie czy można tak zaczynać "od środka"?? Surprised Wink Wink
Powrót do góry
cĂłrka

Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 41
PostWysłany: 5 Sie 2008, 18:29    Temat postu: Re: szkoła Odpowiedz z cytatem

Michael-Scofield napisał:
anita123 napisał:
nie ma polskiej szkoły w islandi


polska szkola jest, nie na tyle oczywiscie w pelni polska bo jest to międzynarodowa na Kopavogur, jest 30 dzieci polskich od 7 do 15 lat 2 nauczycielki polki, ktore ucza i polskiego i islandzkiego, i inni nauciele ktorzy wlasnie przygotowuja dzieci (nauka jezyka itd.) do pojscia do klasy islandzkiej. A dla malych dzieci to jest jak ulal, sa gry zabawy -pelen luz, nie wspominajac juz o tych wiekszych, bo ta szkola to nie szkola-to przedszkole dla mlodziezy...


czy mogłabym prosić o jakieś namiary na tą szkołę? nazwa, adres, najlepiej strona internetowa Smile
_________________
hej mała , nakarm świniaki .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Edukacja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron