reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Polka kandyduje do islandzkiego parlamentu
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barlak

Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 23
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 25 Paź 2006, 9:16    Temat postu: Polka kandyduje do islandzkiego parlamentu Odpowiedz z cytatem

Zrodlo: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.phtml?id_news=21030

Pielęgniarka z Żukowa koło Gdańska to pierwsza Polka, która zdecydowała się na start w wyborach do parlamentu Islandii - Althingu. Zapowiada, że, jeśli wygra, będzie walczyć o prawa imigrantów - informuje "Życie Warszawy".

Grażyna Okuniewska przyjechała do Islandii 15 lat temu. Z wykształcenia jest pielęgniarką, ale na wyspie początkowo pracowała w fabryce przetwórstwa ryb. Udało jej się wrócić do zawodu, teraz kończy studia magisterskie na wydziale pielęgniarstwa w Reykiaviku.

Polka pracuje też jako tłumacz w Centrum Międzykulturowym w islandzkiej stolicy i udziela się w organizacji zrzeszającej kobiety cudzoziemki.

- Przez tyle lat życia w Islandii dobrze poznałam problemy, z jakimi borykają się imigranci. Jako poseł chciałabym dokonać zmian w prawie, które ułatwiłyby im życie - mówi Okuniewska.

Polka, która ma podwójne obywatelstwo, startuje z list prawicowej Partii Niepodległości. To największa partia na wyspie i ma duże szanse na ponowne wygranie wyborów. Z nią związany jest m.in. obecny premier Geir H. Haarde. W ten weekend odbędą się prawybory, które zdecydują o kształcie list wyborczych. Ogólnokrajowe wybory odbędą się zaś 12 maja 2007 r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 25 Paź 2006, 22:12    Temat postu: Posłanka Odpowiedz z cytatem

Ciekaw jestem czy Pani Grażyna jest obecna na naszym Forum. Miło byłoby poznać kogoś kto podejmie się reprezentowania interesów Polaków na Islandii Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 26 Paź 2006, 16:39    Temat postu: Re: Posłanka Odpowiedz z cytatem

OdĹźajer Egzegeta napisał:
Ciekaw jestem czy Pani Grażyna jest obecna na naszym Forum. Miło byłoby poznać kogoś kto podejmie się reprezentowania interesów Polaków na Islandii Smile

No pewnie, ze jest. Nie zauwazyles Grazyny lol ?
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 27 Paź 2006, 0:45    Temat postu: GraĹźyna Odpowiedz z cytatem

"Naszą" Grażynę oczywiście zauważyłem, ale to popularne imię, więc nie wiem czy to ta sama osoba Smile
Jeśli tak, to namawiam na ujawnienie tego faktu. Wiem, że to może być potem męczące, ale chyba osoba kandydująca do parlamentu nie boi się pracy i odpowiedzialności? Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2007, 22:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak tak juz niedlugo wybory...w zwiazku z tym chcialabym delikatnie poprosic szanownych rodakow,ktorzy posiadaja prawo do glosowania aby nie oddawali swych glosow za... pizze-jak to bylo przedstawione w programie satyrycznym Very Happy Very Happy Very Happy ,lub tez tylko z patriotycznego obowiazku na ....kandydata-rodaka,tylko dlatego ze jest z Polski.Zapoznajcie sie z programami partii,poczytajcie na stronach internetowych ,spotkajcie sie z kandydatem.Nie posiadamy jeszcze przedstawicieli we wszystkich ugrupowaniach ,ale wiekszosc stron partii kandydujacych do parlamentow ma juz informacje po polsku.
Co do pizzy-byla to potwierdzona sprawa,wiec prosze sie nie oburzac.To sie wydarzylo naprawde.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 20 Mar 2007, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym "kupowaniu" glosow to chyba raczej nie chodzilo koniecznie o Polakach, ktorzy tak handlowali glosami (jesli moze to byc jakiekolwiek pocieszenie).
Ja mam inne pytanie w zwiazku z wyborami. Kiedy obcokrajowcy nabywaja prawo wyborcze? Czy dopiero w momencie otrzymania obywatelstwa? Czy tez moze wczesniej na przyklad po pobycie na Islandii przez hmmm 2, 3 lub 5 lat?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tely

Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 82
Skąd: Polska
PostWysłany: 22 Mar 2007, 12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
aby nie oddawali swych glosow za..(..)lub tez tylko z patriotycznego obowiazku na ....kandydata-rodaka,tylko dlatego ze jest z Polski.


W tym przypadku Karkuto nie zgodzę się z Tobą
Polacy nie mają żadnego przedstawiciela w islandzkim Parlamencie. W takim wypadku trzeba kierować się względami narodowymi. Gdyby w Paralmencie była w miarę silna frakcja polska (reprezentująca polonię)ze zdyscyplinowanym elektoratem wtedy mogłyby decydować programy.
W myśl "zasady nieobecni nie mają racji" - najpierw trzeba zaistnieć a potem można prezentować programy. Jeżeli Polacy nie zagłosują na tą Panią - to przepraszam kto zagłosuje?? Jeżeli nie ma się poparcia u swoich nie można liczyć na poparcie u innych.
Całkiem inną sprawą jest to jak ta pani wykorzysta udzielony jej kredyt zaufania.
Dlatego sytuacja nakazuje w tym przypadku poprzeć rodaka i w czasie do następnych wyborów stworzyć sztab ludzi, którzy mogliby zająć stanowiska w samorządach lokalnych i zostać kandydatami którzy mają szansę zaistnieć w parlamencie przyszłej kadencji.
Z w/w podanych względów uważam, że Polacy którzy mają wyborcze powinnie zagłosować na tą Panią i sprawdzić co zrobiła w czasie kadencji.

"Wyborca co cztery lata stawia krzyĹźyk, ktĂłry potem nosi przez cztery lata"

Mieszkałem dość długo w Stanach widziałem jak postępują Irlandczycy, Włosi, Żydzi. Najpierw popierają rodaka wyłącznie ze wzgędów przynależności etnicznej (aby dać mu szansę) po zakończonej kadencji rozliczają go dokładnie z tego co zrobił.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
fanka_franka

Dołączył: 25 Lip 2006
Posty: 141
Skąd: KĂłpavogur
PostWysłany: 22 Mar 2007, 15:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli Gdyby Krzysztof Kononowicz kandydowal tez bys go Tely poparl?
_________________
Zmieszana, nie wstrzasnieta!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 22 Mar 2007, 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zgadzam sie z Tely.A jesli przypuscmy kandydat jest w partii ,ktorej ideologia mi nie odpowiada to mimo wszystko mam zaglosowac...?Np.jezeli dana partia popiera ekspansje przemyslu i hut a ja jestem"zielona" to mam zaglosowac na jakiegos kandydata bo jest z Polski?To tylko hipoteza.To chyba lepiej nie glosowac.Ile wart jest glos sprzeczny z moim sumieniem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tely

Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 82
Skąd: Polska
PostWysłany: 23 Mar 2007, 13:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fanka_franka napisał:
Czyli Gdyby Krzysztof Kononowicz kandydowal tez bys go Tely poparl?


Dlaczego zakładasz od razu takie skrajności rozmawiamy o kraju ze stabilną demokracją a nie o byłym "demoludzie". (Poza tym Kononowicz nie jest zjawiskiem politycznym tylko socjologicznym).
Ja po prostu uważam, żę w sytuacji kiedy Polacy nie mają żadnego przedstawiciela we władzach powinni poprzeć jedynego kandydata jaki jest i po zakończeniu kadencji rozliczyć go z dokonań. Precyzując - pod warunkiem, że ta Pani będzie reprezentować ich interesy.
Oczywiście, że się zagalopowałem z całkowitym nie patrzeniem na program, ale Islandia to nie Polska (37 mln mieszkańców i spada Smile), każdy (lub większość) ma szansę spotkać się z Panią Kandydatką i w czasie rozmowy wyjaśnić czego oczekuje od niej społeczność polska.
Muszę się zgadzic się, że jeżeli ktoś ma poglądy lewicowe to nie poprze prawicy i odwrotnie. Mea culpa Embarassed . Pod tym względem rzeczywiście muszę się przyznać, że rządy prawicowe nie sprzyjają rozwojowi mniejszości narodowych, a ta Pani kandyduje z listy prawicowej Partii Niepodległości. Chociaż z drugiej strony (jak Tewje Mleczarz) akurat teraz ta partia jest partią rządzącą (o ile coś się nie zmieniło) i za jej kadencji Polacy nie odczuwali żadnych trudność z realizacją zasady swobodnej migracji pracowników w ramach EOG, a wręcz przeciwnie i nie stosowano ograniczeń wg zapisów zasady 2+3+2 tylko już po dwóch latach zniesoiono rozwiązania przejściowe.

A swoją drogą dziwię się, że na forum nie ma żadnego ogłoszenia w sprawie spotkania przedwyborczego(a może żle szukam). Może to być znak że moje wywody są bezprzedmiotowe ponieważ ta Pani nie zechce reprezentować interesów Polaków mieszkających na Islandii.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 26 Mar 2007, 13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.kosning.is/

dla zainteresowanych to oficjalna strona wyborow parlamantarnych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna

Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skąd: Islandia
PostWysłany: 26 Mar 2007, 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wam serdeczne, ale to nie ja!!!!!!!! Ale popłakałam się ze śmiechu. Nie, aż takich ambicji to ja narazie nie mam. Wystarczają mi moje drobne sukcesy zawodowe i osobiste. Cieszę się, że moja imienniczka jest ambitna i wiele osiagneła już i życzę jej bardzo wiele sukcesów i oczywiście trzymam za nią kciuki.
_________________
Brunetka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 15 Kwi 2007, 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oto linki do stron po polsku dotyczacyh kandydujacych do parlamentu partii
http://www.vg.is/tungumal/polska/
http://www.samfylking.is/Forsida/Umflokkinn/ niestety nie znalalm po polsku
http://www.xd.is/xd/stefna/international/polish/
http://www.framsokn.is/stefnan/ nie znalazlam po polsku
http://www.xf.is/Default.asp?Sid_Id=29729&tId=99&Tre_Rod=&qsr
niby ma byc po polsku ale cos nie widac Smile
jest tez nowa partia ale wciaz nie ma strony jej przewodniczacym jest Omar Ragnarsson
http://omarragnarsson.blog.is/blog/omarragnarsson/entry/169369/

jest jeszcze partia emerytow i inwalidow ale musze poszukac dokladniej,podam linka nastepnym razem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 23 Kwi 2007, 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.obi.is/
to strona zwiazku inwalidow,niepelnosprwnych -ktorzy tez wystawia swoich kandydatow w wyborach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 23 Kwi 2007, 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.islandshreyfingin.is/
i brakujaca strona parti Omara Ragnarssona i Margret Sverisdottir.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Maj 2007, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy byly jakies spotkania z pania Grazyna? Chetnie bym poszla, chociaz nie moge glosowac (jak pewnie duza wiekszosc rodakow)...
Czy bedzie ona naprawde "reprezentantka Polakow" czy raczej wiernym czlonkiem swojej partii, bez specjalnych sentymentow?

Widze, ze startuje z 6 miejsca, czyli ma spore szanse na wejscie do Parlamentu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 8 Maj 2007, 12:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak jeszcze z ciekawosci... ktore islandzkie partie popieraja Polacy? Przyznacie sie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 8 Maj 2007, 16:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie popieram parti rzadzacych.pozdr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Urodzony_13_w_piatek

Dołączył: 20 Kwi 2005
Posty: 277
Skąd: nibylandia
PostWysłany: 8 Maj 2007, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a te z opozycji Question Smile Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 13 Maj 2007, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, Pani Grazyna nie dostala sie do parlamentu. Z tego co widze - nie ma zadego przedstawiciela mniejszosci w parlamencie, odpadl tez Paul Nikolov, byly dziennikarz Grapevina.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron