reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Radio ,Hallo Hafnarfjordur
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
ObsikanyRekin

Doczy: 28 Lip 2006
Posty: 168
Skd: Czubkofjordur, Kretynvik
PostWysany: 13 Gru 2006, 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Helvitis" vinsamlegast talar "fyrirgefdu"!! Allur erum reidi!
Ej wogóle odnosze wrażenie, że nie jesteś sprawny na umyśle. Nie wsyzsyc musza mówić po angielsku...ciekawe czy ty naprzykład świetnie umeisz fizykę? mam wrażenie, że rozumy świata pozjadałeś mądralo...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 13 Gru 2006, 21:33    Temat postu: Radio polskie na Islandii Odpowiedz z cytatem

helvitis napisa:
NIe czytasz ze zrozumieniem a zarazem probujesz narzucic,jakze elokwentne spojzenie na problem dotyczacy polakow na wyspie.
Staram się czytać ze zrozumieniem. Dlatego dla jasności formułuj tezy bardziej jednoznacznie.

Cytat:
Dla twojej informacji napisze jeszcze raz.Chodzi mi o to,ze ludzie tu przyjezdzajacy powinnii jak najszybciej poczynic kroki,by zaczac nauke jezyka Islandzkiego a nie kaleczyc angielski,w kraju,w ktorym jezyk ten nawet nie jest urzedowym.
Ale ja pytam DLACZEGO to mają zrobić? W jakim celu? Dla estetyki? Z miłości do Islandii? Z poczucia obowiązku obywatelskiego?
Skoro wystarcza im kaleczony angielski i nie czują potrzeby uczyć się trudnego języka, którym mówi może 400 tys. ludzi na świecie, to twoje apele nie wydają się sensowne. Chyba, że powołasz fundację i ufundujesz nagrody dla tych co się nauczą.
Może za to apelować do rządu islandzkiego, by nie przyznawał obywatelstwa ludziom, którzy nie znają islandzkiego - z takim posunięciem się zgodzę i podpiszę się obydwiema rękami Smile


Cytat:
Jesli przebywasz tu na wyspie to pewnie widzisz sytuacje,w ktorych ludzie posiadajacy obywatelstwa islandzkie nie potrafia nawet prawidlowo sie przedstawic,o podjeciu jakiejkolwiek konwersacji nie wspomne.
Ale to ich problem nie twój Smile
Oni chyba rozumieją, że gdyby znali islandzki to by im się zyło lepiej i więcej by zarabiali. Jednak dokonuja wyboru i wolą trudzić się z łamaną angielszczyzną i tyle.

Cytat:
Czy to nie wstyd ze podnosimy im poziom analfabectwa?
My? Czyli kto? Łysi? Mieszkańcy Tarnowa? Pijący rano mleko? Czy też nieznający islandzkiego (jest ich ok. 6 mld na Ziemi)?


Cytat:
Czy to nie wstyd byc obywatelem jakiegos kraju i nic o nim nie wiedziec.
Widocznie nie wstyd tym, którzy robią to dla pieniędzy, a nie z miłości do Islandii. Są tacy ludzie i to prawo powinno im utrudniac nabycie obywatelstwa, bo oni sami wstydu nie czują. A twój apel tego wstydu na nich nie wymusi...


Cytat:
NIe wiem czy tu mieszkasz czy nie i tak naprawde malo mnie to obchodzi,ale wiedz z wielu ''islandofilow'' powstaja scenariusze do programow publicystycznych na temat''zobaczcie to sa POLACY''.Jak widze to we wiadomosciach,to naprawde sie ''nie wstydze''.
Ponieważ składnia twego zdania jest trochę dziwna, więc nie za bardzo rozumiem, co piszesz po polsku. Jakbys mógł wytłumaczyć o jakie programy chodzi i co z tymi islandofilami, to może zrozumiałbym o co Ci chodzi.

Cytat:
A co do radia to faktycznie masz racje-dla starych zgredow podroba R maryji moze byc po polsku bo chyba nikt oprocz tego polskiego ksiedza i jego trzody nawiedzonych tego nie slucha.
Widzę, że jesteś agresywny i wyzywasz ludzi o starych zgredów. Teraz ja wstydzę się za Ciebie. Nie wiem czego dotyczy ta twoja wypowiedź i co Ci zawinili katolicy, ale to nie powód do ordynarnego zachowania, które sprawia, że stajesz się podobny do tych, których krytykujesz....

Cytat:
Teraz mozesz juz mnie zbanowac!
Zbanować to Cię mogę zawsze. Ale jeśli takie jest twoje życzenie to napisz na priva, a ja Cię wykreślę z listy Forumowiczów.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 14 Gru 2006, 17:17    Temat postu: Re: Radio polskie na Islandii Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Może za to apelować do rządu islandzkiego, by nie przyznawał obywatelstwa ludziom, którzy nie znają islandzkiego - z takim posunięciem się zgodzę i podpiszę się obydwiema rękami Smile

A nie jest tak? Zawsze mi sie wydawalo, ze przyznanie obywatelstwa jakiegokolwiek kraju poprzedza egzamin z jezyka...*
Co zas do nauki islandzkiego, to moim zdaniem jesli ktos zamierza sie osiedlic na Islandii, to predzej czy pozniej sie bedzie musial go do jakiegos stopnia nauczyc. Jesli zas przyjezdza na rok czy dwa, w celach czysto zarobkowych, to rzeczywiscie, po co.

*wyjawszy casus Emmanuela Olisadebe przed MS Cool
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 14 Gru 2006, 18:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety znam takich co sa ponad 5 lat i nie chca sie uczyc.Nie zauwazyli jeszcze ze wciaz na tym traca.Sa skazani na tlumaczy ,skazani na niewiedze i odizolowanie.A kursy sa .Tylko zapalu brak.
ps. przeczytalam wczoraj szokujacy -przynajmniej mnie artylul o polakach ,ktorzy zasilaja szeregi bezrobotnych cwaniakow w Anglli.Otoz juz nas zaczynaja miec tam dosc.I ciesze sie ze na Islandii nie ma pogody na namioty ,nie ma pustostanow i nie ma dobrego socjalu.Moze nie trzeba bedzie sie az tak wstydzic i bac przyznac ze sie jest z Polski.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 14 Gru 2006, 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karutko, a jak to jest z zasilkiem dla bezrobotnych na Islandii (dla bezrobotnych Polakow)? Trzeba miec obywatelstwo a moze iles lat mieszkania na wyspie?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 14 Gru 2006, 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie nie wiem bo nigdy nie korzystalam ,ale wydaje mi sie ze wystarczy byc zatrudnionym,nie ma wymagania obywatelstwa.Wiem tyle ze osoba zwolniona dostaje odrazu a jesli samemu sie zwolnisz to po 40 dniach .
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helvitis
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 23 Lis 2005
Posty: 13
PostWysany: 14 Gru 2006, 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ObsikanyRekin napisa:
"Helvitis" vinsamlegast talar "fyrirgefdu"!! Allur erum reidi!
Ej wogóle odnosze wrażenie, że nie jesteś sprawny na umyśle. Nie wsyzsyc musza mówić po angielsku...ciekawe czy ty naprzykład świetnie umeisz fizykę? mam wrażenie, że rozumy świata pozjadałeś mądralo...

Czytajcie czasem ze zrozumieniem.Problem nie w angielskim .Problem w tym ze ludzie nie chca uczyc sie islandzkiego. ''allir eru reidir'' tak jest lepiej obszczany rekinie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
helvitis
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 23 Lis 2005
Posty: 13
PostWysany: 14 Gru 2006, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisa:
Niestety znam takich co sa ponad 5 lat i nie chca sie uczyc.Nie zauwazyli jeszcze ze wciaz na tym traca.Sa skazani na tlumaczy ,skazani na niewiedze i odizolowanie.A kursy sa .Tylko zapalu brak.
ps. przeczytalam wczoraj szokujacy -przynajmniej mnie artylul o polakach ,ktorzy zasilaja szeregi bezrobotnych cwaniakow w Anglli.Otoz juz nas zaczynaja miec tam dosc.I ciesze sie ze na Islandii nie ma pogody na namioty ,nie ma pustostanow i nie ma dobrego socjalu.Moze nie trzeba bedzie sie az tak wstydzic i bac przyznac ze sie jest z Polski.

Ucieszyl mnie twoj post.Przynajmniej zanlazla sie jedna osoba,ktora widzi problem.Nie rozumiem natomiast postawy Odżajer Egzegeta,ktora wydaje sie byc inteligentna osoba a tak drazniacy temat probuje ze tak powiem ''olac''.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 15 Gru 2006, 4:55    Temat postu: Nauka islandzkiego Odpowiedz z cytatem

helvitis napisa:
Ucieszyl mnie twoj post.Przynajmniej zanlazla sie jedna osoba,ktora widzi problem.Nie rozumiem natomiast postawy Odżajer Egzegeta,ktora wydaje sie byc inteligentna osoba a tak drazniacy temat probuje ze tak powiem ''olac''.
Ja nie staram się olać problemu. Patrzę poprostu na niego trzeźwo.
Nie dasz rady apelami na Forum islandofilów, sprawić, by ludzie nagle tłumnie wzięli się do nauki. Gdyby był w nich zapał do nauki to zrobili by w kraju studia i mieliby dobrą robotę gdzieś, w bardziej dla nich, ciekawym kraju niż Islandia.

Ja bym wolał, by wszyscy Polacy na obczyźnie uczyli się miejscowego języka, gdyz łatwiej by im było w życiu.
Ale zdaje sobię sprawę, że aby cos zdziałać nie wystarczą apele. Trzeba zrobić coś by zachęcać.

Druga sprawa, to ciągłe podkreślanie (również Karuta uzyła tego sformułowania), że wstydzicie się za Polaków. Ja wciąż apeluję, by nie wstydzic się za Polaków. Pewne zachowania są wolnym wyborem człowieka. Do takiego nieszkodliwego działania należy nieuczenie się tubylczego języka. To jest ich wolny wybór, mają do tego prawo i tyle. Trudno tu się czegoś wstydzić.
To tak jakby się wstydzić, że ktoś nosi niemodną fryzurę z lat 80-tych i jest Polakiem...
Wśród Islandczyków też są, z pewnością, osoby, które są leniwe i nie chcą się uczyć języków...
Polacy to nie jakaś głupia masa ludzi, tylko naród mający lepszych i gorszych przedstawicieli. Za granicą rzadziej spotyka się tych lepszych, bo lepsi mają dobrze płatną pracę w ojczyźnie. Siłą rzeczy imigrują najsłabiej wykształceni i najprostsi ludzie (często wcale nie jacyś źli).
Tak jest wszędzie. Gdy Islandczycy emigrowali do Kanady w XIX w. to również pojechali w większości najbiedniejsi.
Dlatego po raz kolejny apeluję, by w przypadku Polaków, którzy zachowują się według Was niezbyt dobrze, przyjąć zasadę, że to nie Polacy. To są poprostu ludzie i tyle.
Słowo Polak powinno być używane w odniesiu do ludzi, którzy wykazują swą działalnością przywiązanie do Polski.
Natomiast kradzieże, lenistwo, głupota, debilizm, prostactwo itp. to cechy typowo ludzkie nie ograniczające się tylko do grona Polaków.
Dlatego, jesli ktoś w Reykjaviku śpiewa na ulicy "Szła dzieweczka do laseczka" to możemy odczuwać związek emocjonalny, gdyż jest to polska kultura. Ale gdy ktos pochodzący z Polski kradnie w sklepie, to jest to zwyczajny złodziej i tyle (nauczmy się nie myśleć o tej osobie jako o Polaku).

Ciekawe czy jak kradną Czesi lub Rosjanie to też odczuwacie wstyd, bo należycie do wspólnej grupy Słowian i jednoczesnie grupy imigrantów?
Czy tylko ograniczacie się do jednego kraju pochodzenia?

Pomyślcie, że mieszkacie w Polsce i pojechaliście na studia lub do pracy do jakiejś innej miejscowości (np. do Krakowa). I nagle się okazuje, że osoba z waszego rodzinnego miasta (np. Ełku) popełniła jakieś przestępstwo. Czy czujecie wstyd, że mieszkańcy Ełku są gorsi od Krakowian? Wątpię...
Dlatego postarajcie się nie wstydzić, bo wasz wstyd jest irracjonalny i raczej rodzi się w Was w wyniku podejrzenia, że to Islandczycy zastosują zbiorową odpowiedzialność i wyrobią sobie stereotyp Polaka-złodzieja.
Wy ich w tym właśnie utwierdzacie wstydząc się. Bo jak mówi przysłowie: tłumaczą się winni Smile
Czyli skoro się wstydzicie, to znaczy, że to zjawisko wśród Polaków jest powszechne... a to nie prawda!
Dlatego jeśli oprzecie się pokusie wstydu, tylko przejdziecie nad tym do porządku, to Islandczycy odniosą prawidłowe wrażenie, że nie identyfikujecie się z przestępcą.
Wiem, że to trudne, ale postarajcie się Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
agatka

Doczy: 18 Gru 2006
Posty: 328
PostWysany: 18 Gru 2006, 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety Polakow mozna zauwazyc tlumnie i wszedzie. Niestety wyszlam z Islandczykami na obiad swiateczny i jednej osobie sie wyrwalo, ze wyjatkowo nie ma zadnych Polakow w tym miejscu. Przestalam chodzic do barow gdzie szerzy sie poprostu chamstwo - widac nas i SLYCHAC. Slownik przecietnego Polaka to wszelkiego rodzaju wyrazy wulgarne.
Czy spotkaliscie sie zeby Islandczyce przesiadali sie do dalszych stolikow, zeby nie byc zbyt blisko???

Jezyk - dla chcacego nic trudnego. Owszem - przyjezdzaja w wiekszosci ludzie, ktorzy chca tu zarobic, utrzymac rodzine w Polsce i wrocic. Jednak Ci co tu sa na stale powinni sie chociazby w sposob prosty poslugiwac jezykiem.

Ja jestem tu ponad rok - od poczatku pobytu chodzilam na kursy w Mimirze i korzystalam z dofinansowania z Eflingu i z zakladu pracy. Oczywiscie nie mowie biegle ale juz mowie. Znajomosc jezyka angielskiego troszke mi przeszkadza w nauce - bo gdy brakuje mi slow to sie wspomagam angielskim.

Serdecznie pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Gru 2006, 21:17    Temat postu: Polacy Odpowiedz z cytatem

agatka napisa:
Niestety wyszlam z Islandczykami na obiad swiateczny i jednej osobie sie wyrwalo, ze wyjatkowo nie ma zadnych Polakow w tym miejscu.
Myślę, że ten Islandczyk, któremu to się wyrwało jest trochę uprzedzony, no ale statystyka robi swoje...


Cytat:
Przestalam chodzic do barow gdzie szerzy sie poprostu chamstwo - widac nas i SLYCHAC.
To, że słychac, to nic, bo jak ludzie się dobrze bawią, to i śpiewają i głośno rozmawiają. Gorzej gdy, jak mówisz, idą tylko wiązanki przekleństw, a agresję w głosie łatwo można wyczuć.

Winą za taką sytuację trzeba obarczyć Islandczyków, którzy sprowadzają tanią siłę roboczą, nie sprawdzając czy mają do czynienia z ludźmi na poziomie, czy tylko z szarą masą...
Oczywiście "szara masa" jest tańsza niż ludzie na poziomie, tak więc to Islandczycy (i ich chciwość) powodują, że z Polski niejako ekstrahowane są najgorsze elementy.
A wystarczyłoby zatrudnić jakąś porządną agencję pośredniczącą i tu na miejscu organizować spotkania z kandydatami. Wtedy byłoby widać jak się prezentuja, jakim językiem mówią jakie mają referencje.

To tak samo jakby ktoś ściągnął z Polski całe więzienie kryminalistów, a potem się dziwił, że ci "polacy" robią tyle złego.

Poza tym, Polacy stali się takim troszeczkę kozłem ofiarnym. Z racji tego, że są tam wyalienowani i nie czują więzi z Islandczykami, więc łatwo im zarzucić wszystkie mozliwe grzechy.
W ten sposób narasta tylko wzajemna niechęć i nieufność. A to jest właśnie niedobre zjawisko. Trzeba Islandczykom tłumaczyć cierpliwie, az do bólu, że Polacy, jak każdy naród, są różni. Jedni są nerwowi, inni są spokojni; jedni się awanturują, a inni pomogą Islandczykowi w potrzebie.

Czy w Polsce równiez wstydziłaś się, gdy poszłaś z przyjaciółmi do restauracji a tam jakieś towarzystwo cos opijało i śpiewali głośno? Myślę, że nie. Może nawet pojawiał się na waszej buzi uśmiech, że ludzie wesoło się bawią.
A nagle za granicą, niektórzy Polacy jakby na siłę alienują się od pewnych rodzajów zachowania, tak jaby to była domena tylko Polaków.
Przecież głośne zabawy urządzają Japończycy, Amerykanie, Niemcy itd.
Czy wtedy też wstydzisz się za rodzaj ludzki? Chyba nie.
A do Polaków przykładamy jakąś taką miarę dziwną...
O ile zobaczysz gdzieś głośno bawiących się Polaków (ale grzecznie, nie wulgarnie), to pochwal się swoim znajomym: "patrzcie jak wesoło bawią się Polacy" Smile
A z tymi, którzy zachowuja się po chamsku nie czuj żadnej więzi, bo jak już 10 razy powtarzałem: cham to jest cham, a nie Polak; a jak ktoś kradnie to się go nazywa złodziejem (i nie ważne że pochodzi z Polski).

Szukajmy może co nas wszystkich ludzi łączy, a nie dzielmy się na narody, szczególnie w sytuacji, gdy ktoś robi coś, co nie ma nic wspólnego z narodowością (bo kradzieże, wandalizm, chamstwo, nerwy to są rzeczy obecne w każdym narodzie).
Jako narody różnimy się historią, kulturą, językiem, kuchnią itp. I tu jest pole do tego by mówić: to Polak, to Rosjanin, to Islandczyk.
A kogo obchodzi paru pijaków w knajpie. Są z Polski? A co to dla mnie za różnica, dla mnie mogą być i z Chin - jesli łamią prawo tak samo powinni być resocjalizowani; nie nazywam ich Polakami tylko awanturującymi się pijakami.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
agatka

Doczy: 18 Gru 2006
Posty: 328
PostWysany: 18 Gru 2006, 21:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli widze "naszych" ktorzy sie dobrze bawia to naprawde uwierz mi to sa wyjatki.
Co do sprawdzania ludzi przed ich przybyciem to zgadzam sie w 100 % bo tez tak uwazam. Niestety praca wsrod wiekszej ilosci Polakow tez nie nalezy do przyjemnosci.
Mam to szczescie, ze obracam sie wsrod ludzi na poziomie i dlatego wolimy sobie zrobic spokojne spotkania w domu w przyjemnej atmosferze.
Jestesmy najwieksza mniejszoscia narodowa na tej wyspie i jestesmy poprostu widoczni ale nie chcialabym, zebysmy stali sie przeklenstwem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Gru 2006, 0:39    Temat postu: Ludzie to ludzie Odpowiedz z cytatem

Ale mnie chodzi o to, że przekleństwem nie są Polacy, tylko ludzie prymitywni i chamscy. To, że wyekstrahowano ich ze społeczeństwa polskiego, to nic nie znaczy.
Ze społeczeństwa islandzkiego też można wyekstrahować szumowiny, prymitywów, idiotów i chamów. I gdy się tych Islandczyków wypuści we Wrocławiu to pójdzie fama, że Islandczycy są chamscy, a przecież to nie prawda.

W przypadku Polaków na Islandii, oni czują właśnie to ciągłe ich ocenianie jako reprezentantów narodu polskiego. A oni nie są takimi reprezentantami; jeżeli kogoś reprezentują to tylko ród ludzki.
Zapomnijmy, że to Polacy. Przyjmijmy dla nich nazwę "źli ludzie" i będzie po problemie. Bo dobrzy ludzie nie muszą się wstydzić za złych Smile

W Polsce nikt Polaków tak nie ocenia, tutaj ocenia się ludzi jako ludzi. Islandczycy też traktują swoich jak ludzi i jak jakiś Islandczyk okaże się chamem, to się za niego nie wstydzą. Po prostu się z nim nie zadają, a gdy jest bardzo dokuczliwy to trafia do więzienia...

Myślę, że tworzy się rodzaj zamkniętego kręgu. Jeżeli ktoś oglądał film "MIasto gniewu" (ang. Crash), to z pewnością pamięta początkową scenę, gdzie jeden murzyn denerwuje się, że na jego widok biali ludzie przechodzą na drugą stronę ulicy i się boją...
Denerwuje go to, że sam widok murzyna już odstrasza na zasadzie stereotypu, że murzyn to przestępca. Więc cóż robi nasz bohater (murzyn), gdy spotyka białą kobietę, która ze strachu przytula się do swego mężą. Otóż murzyn najzwyczajniej w świecie rabuje tej parze samochód. W ten sposób sam potwierdza, że stereotyp jest prawdziwy.

To samo dzieje się może z Polakami, czują się często poniżani przez niektórych Islandczyków, którzy uważają Polaków za prymitywów; Polacy po pracy chcą pokazać, że mają swoją dumę i stąd rozróby, pijackie burdy itp. Kompleks niższości zawsze powoduje, że ludzie stają się agresywni, nerwowi, podejrzliwi i złośliwi.
Oczywiście nieusprawiedliwia ich to, ale poniekąd nietolerancyjni Islandczycy sami sobie ukręcają bicz.
Tam gdzie Polacy są traktowani dobrze, to sądzę, że mniej jest incydentów z udziałem Polaków.
Katie Melua w swoje piosence Spider's Web śpiewa, że często rasizm jednej osoby jest uwarunkowany rasizmem tej drugiej - i to właśnie jest sedno problemu Polaków na Islandii. Myślimy, że jest "rasizm", więc staramy się "pokazać", że nie jesteśmy niewolnikami. Ale to "pokazywanie" okazuje się powodować, że jesteśmy traktowani jak prymitywni i dziwni intruzi, co sprawia, że "rasizm" zaczyna rzeczywiście istnieć.

Również Polacy są częściowo winni, bo ci którzy od razu czują się "gorsi" i wstydzą się za pobratymców, to właśnie oni budują całą tę konstrukcję wzajemnych podejrzeń, kompleksów, niechęci.
Gdy sami Polacy zaczną traktować swych rodaków jak zwykłych ludzi (jakby spotkali ich w Polsce a nie na Islandii), to wtedy będzie wreszcie dobrze. Przestańcie zauważać Polaków, zacznijcie dostrzegać ludzi (nieważne jakiej są narodowości). Wiem, że to trudne, ale musicie się postarać.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
agatka

Doczy: 18 Gru 2006
Posty: 328
PostWysany: 19 Gru 2006, 10:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego wlanie dobrze jest miec swoj krag znajomych i tyle. Jestem osoba otwarta ale pijanstwa i chamstwa nie akceptowalam ani w Polsce ani tutaj.
Mam to szczescie, ze nie przyjechalam tu zeby sie dorobic niewiadomo czego i potem w Polsce sie pokazac - ale zeby zyc, byc tutaj jako czesc tego spoleczenstwa.
Tylko szkoda, ze przez tych LUDZI z Polski tracimy nasz dobry wizerunek i ocene w oczach Islandczykow.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 21 Gru 2006, 0:21    Temat postu: Polak Polakowi Polakiem Odpowiedz z cytatem

agatka napisa:
Tylko szkoda, ze przez tych LUDZI z Polski tracimy nasz dobry wizerunek i ocene w oczach Islandczykow.
Właśnie o to chodzi, że nie tracimy, bo ci ludzie to nie Polacy. To chamy, prostacy, pijacy, złodzieje itd. A takich ludzi znajdziesz w każdym społeczeństwie. Im biedniejsze, tym więcej procentowo takich ludzi.

Jeszcze raz apeluję: nie wstydź się za nich. Naucz się z nich śmiać jakby byli ufoludkami. Nawet gdy jesteś z Islandczykami, to nie staraj się odcinać od tych ludzi. Bo nie ma potrzeby się odcinać. Oni są "ufoludkami" a Ty nie. Zignoruj to tak jak to robią Islandczycy, gdy widzą chamskiego Islandczyka. Nie przepraszaj za tych ludzi.
Nie buduj linii podziału według narodowości: (źli) Polacy i (dobrzy) Islandczycy.
Dziel ludzi po prostu na dobrych i złych, mądrych i głupich. Jeśli Ty nie jesteś zła i głupia, to nie masz się co wstydzić za takich ludzi, bo to nie twoja "grupa".

I jeszcze raz przypominam, że słowo Polak oznacza osobę, która w jakiś sposób kocha swoją ojczyznę, polską kulturę i ma cechy uważane w narodzie polskim za podstawę: godność, honor, tolerancję itd.
Nie każdy kto urodził się w Polsce może być tak od razu nazwany Polakiem; czasami o niektórych indywiduach powiemy tylko, że urodził się na terenie Polski i ma polskie obywatelstwo.
Być Polakiem to brzmi dumnie!!
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Old Star

Doczy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skd: Down Town czyli z Miasta Daunów
PostWysany: 21 Gru 2006, 23:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agatka napisa:
Dlatego wlanie dobrze jest miec swoj krag znajomych i tyle.


Nie jestem przekonany - to jakieś kolejne, tym razem "własne" ograniczanie swojego JA.

Poznałem kilku Islandczyków, którzy mieli lub mają bardzo duże problemy z alkoholem lub narkotykami.

Twoim zdaniem, trzeba ich od razu zaszufladkować - zamknąć nie można, bo to krajowcy, a przecież TYLKO POLACY TO PIJACY (tak twierdzisz).

Ja szanuję ich za kwalifikacje oraz to, że mogłem nauczyć się od nich innych technik pracy, których do tej pory nie znałem...

Podejrzewam, że nie masz takich możliwości - no cóż pożałować.....

Dlaczego nie pomyślisz, że ten Polak, co to tak dzisiaj głośno śpiewa z muzyką w klubie razem z paroma kolegami z Islandii, w poniedziałek rano będzie przyjmował pochwałę jako najdokładniejszy stolarz na całej hali produkcyjnej?

Już raz się Ciebie uczepiłem, i widzę, że nawet Odżajer Cię nie przekona - masz swoją wizję Islandii, czystej, błogiej, pachnącej - gdzie tylko Ty i Twoi znajomi w Świętym Kręgu Niewinności obgadujecie pewnie dniami i nocami POLAKÓW - tych wstrętnych, co to najechali Islandię - widząc tylko i wyłącznie ich negatywne cechy - jak Odżajer pisał......

agatka napisa:
Mam to szczescie, ze nie przyjechalam tu zeby sie dorobic niewiadomo czego i potem w Polsce sie pokazac - ale zeby zyc, byc tutaj jako czesc tego spoleczenstwa.
Tylko szkoda, ze przez tych LUDZI z Polski tracimy nasz dobry wizerunek i ocene w oczach Islandczykow.


JAKICH LUDZI?

Czy piszesz o ludziach, którzy przyjechali się tutaj dorobić?

Czy rozumiesz, że w tej chwili obraziłaś jakieś 3/4 Polaków żyjących i pracujących ciężko na Islandii?

Uwierz mi, jestem tu ponad rok, z takim myśleniem - to raczej szans do tego społeczeństwa tu nie masz....

Może czas społeczeństwo i znajomych zmienić?

Nikt nie każe żyć w Islandii i zadręczać się tą UTLANDĄ - jest jeszcze parę państw na świecie gdzie wciąz PIJACY i ZŁODZIEJE potrzebują wiz...

Merry Frustmas....

OLD STAR
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
soley

Doczy: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skd: HFJ
PostWysany: 19 Mar 2007, 17:03    Temat postu: radio Odpowiedz z cytatem

Juz od kwietnia zaczynamy miec wiekszy zasieg. Bedziemy slyszalni w promieniu 100 km od Hafnarfjordur. Zapraszamy do sluchania.
Poniedzialki ,godzina 18:00 !
Proponujemy tez cos w formie koncertu zyczen. Jesli ma ktos urodziny lub poprostu chcecie zlozyc zyczenia i zadedykowac komus piosenke zapraszamy ,dzwoncie pod nr tel 8440992
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Mar 2007, 18:46    Temat postu: Radio Odpowiedz z cytatem

Jako, że radio jest zwykle instytucją komercyjną (nawet jak utrzymywane jest przez rząd, to ktoś jednak zarabia), więc również pozwolę sobie zachęcić wasze radio do wpłacenia datku na rzecz ICELAND.PL Smile
Link widoczny jest poniżej w mojej stopce. Smile
Mam nadzieję, że dzięki ogłoszeniom na Forum będziecie mieli dużo słuchaczy a co za tym idzie będziecie mieli więcej zysków z reklam.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
soley

Doczy: 16 Kwi 2005
Posty: 226
Skd: HFJ
PostWysany: 19 Mar 2007, 19:57    Temat postu: Re: Radio Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Jako, że radio jest zwykle instytucją komercyjną (nawet jak utrzymywane jest przez rząd, to ktoś jednak zarabia), więc również pozwolę sobie zachęcić wasze radio do wpłacenia datku na rzecz ICELAND.PL Smile
Link widoczny jest poniżej w mojej stopce. Smile
Mam nadzieję, że dzięki ogłoszeniom na Forum będziecie mieli dużo słuchaczy a co za tym idzie będziecie mieli więcej zysków z reklam.

Radio nie przynosi nam dochodow Crying or Very sad gdyz ciezko o sponsorow, pracujemy charytatywnie i nie stac nas na razie na reklamy ale mozemy zawzec uklad Smile co poniedzialek na antenie wymieniamy nazwe waszej strony i zachecamy do odwiedzania Exclamation .
Ps. gdyby nie miasto Hafnarfjordur to wogole by to radio nie istnialo.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Mar 2007, 20:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To życzę Wam, wy jednak znaleźli się sponsorzy i by radio istniało Smile

I z góry dziękuję za wymianę informacji flaga Islandii
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron