reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Czy było warto?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Daniel

Dołączył: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
PostWysłany: 9 Wrz 2004, 17:18    Temat postu: Czy było warto? Odpowiedz z cytatem

Tak się składa, że od dłuższego czasu rozważam możliwość opuszczenia naszego kraju po ukończeniu studiów. Powodów mam kilka ale mniejsza o nie (wiadomo, każdy ma jakieś swoje "widzi mi się", swoje ambicje, plany na przyszłość, starajmy się uniknąć debaty politycznej - męczy mnie to już :wink:).
Z tego powodu chciałbym się dowiedzieć jak oceniają swój pobyt na Islandii Ci którzy postanowili się tam osiedlić. Wiem, początki są trudne, przede wszystkim bariera językowa, obcy ludzie nie zawsze przyjaźnie nastawieni itp. Ale jakbyście mogli podsumować swój pobyt TAM, zestawić plusy i minusy wynikające z Waszego wyjazdu, dokonać bilansu. Czy było warto? Macie może jakieś niespełnione nadzieje związane ze swoją przeprowadzką (może rozczarowania), ewentualnie czy sądzicie, że wasze sprawy potoczyłoby się lepiej gdybyście zostali w Polsce?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 24 Wrz 2004, 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydawałoby sie ze temat bardzo ciekawy
a niestety tak malo odpowiedzi....

moze jednak? :-)

tez jestem ciekaw :]
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Daniel

Dołączył: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
PostWysłany: 25 Wrz 2004, 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie Evil or Very Mad (tak właściwie to żadnych odpowiedzi)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 26 Wrz 2004, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zadnych odpowiedzi ,mysle ze dlatego ze ciezko spekulowac co by sie stalo gdybysmy zostali w Polsce.Kazdy wyjezdza z innego powodu ,rozni ludzie tez roznie "wyladowali".Mysle ze kazdy jako plus wymienilby to ze ma prace ,jakis tam standart ekonomiczny-chyba jednak lepsze warunki niz w Polsce.A z drugiej strony chyba rzadkoscia jest ze ktos kto przyjechal na Islandii w celach zarobkowych podjal rowniez nauke (nie mowie o tz "nastepnym pokoleniu"tz dzieci ).Niestety bariera jezykowa i w wysokie koszty utrzymania powoduja ze jesli juz masz dom i samochod to na szkole "nie styka".Rozczarowaniem wiec napewno jest to ...jak drogim krajem jest Islandia.Pewnie ze mozna wszystko kupic te iluzje stworzyl system pozyczek ,kredytow ,debetow ,kart kredytowych .Slaby jest rowniez system swiadczen zdrowotnych i dentystycznych -mysle ze prawie kazdy leczy zeby w Polsce bo tu poprostu kosztuje to majatek.A przeciez np w Niemczech dla osob ubezpieczonych i placacych podatki uslugi takie sa bezplatne.Mysle jednak ze wiekszosc ludzi jest zadowolona , tylko tesknia i czuja ze jednak nie sa u siebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Daniel

Dołączył: 13 Kwi 2004
Posty: 116
Skąd: Katowice
PostWysłany: 30 Wrz 2004, 21:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
Slaby jest rowniez system swiadczen zdrowotnych i dentystycznych

Tego akurat nie spodziewałem się Shocked
Co do dentystów, to wiem jak jest, prywatnie lepiej wyleczą zęby ale jeśli chodzi resztę systemu opieki zdrowotnej to muszę przyznać, że zaskoczyłaś mnie Karuto. A co z ubezpieczeniami zdrowotnymi na Islandii? Czyżby obejmowały aż tak wąski wycinek usług medycznych, że za większość trzeba płacić z własnej kieszeni?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 30 Wrz 2004, 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiec tak jak na kraj gdzie placi sie takie podatki -38% uwazam ze system ubezpieczen jest nie taki jaki chcialibysmy tu widziec .Za dentyste placi sie i to slono .Np w Niemczech bedac normalnym ubezpieczonym pracownikiem masz zakres uslug dentystycznych za darmo ,placisz czesciowo za koronki ,mosty .Tutaj moge podac przyklad cen na Islandii ,wyrwanie zeba od 250 do 500zl ,plomba od 400 do 600 zl,kanalowe przeleczenie zeba to okolo 1300zl ,a koronka to 3,5 tys zl.I nie ma panstowe -prywatne -cenniki sa podobne .Odplatne sa tez zabiegi i niewielkie operacje -kiedy to nie jest wymagane polozenie chorego w szpitalu.Znizki dentystyczne maja jedynie dzieci,emeryci ,rencisci i osoby dluzszy czas bezrobotne. Pobyt w szpitalu jest bezplatny -chociaz o zgrozo byly jakies przebakiwania ze mialo sie placic rowniez za to.Poprostu nie jest zle -ale mogloby byc lepiej.Milym zaskoczeniem jest natomiast fakt ze w prawie kazdym miasteczku jest ladna przychodnia ,sa ambulansy zawsze gotowe do wyjazdu,lekarze i pracownicy szpitali sa bardzo mili .Jest " normalniej "...czysto ,dobre zaopatrzenie i mila obsluga -czego zycze polskiej sluzbie zdrowia.Acha i wspaniale komputery ....wszedzie jestes automatycznie ,zadnego donoszenia papierow ,dokumentow...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 1 Paź 2004, 21:49    Temat postu: zycie na wyspie zwanej Islandia... Odpowiedz z cytatem

Co moze meczyc osobe,ktora rozpoczyna 3 rok pobytu w Islandii.......ano moze meczyc i doprowadzic do szalu totalna kalma islandczykow.zalatwianie wszystkiegio"jutro",za dwa dni,pojutrze co w rezultacie wiaze sie z nigdy.Typowy islandczyk(moim zdaniem rzecz jasna)jest w stanie obiecac Ci wszystko....jeden szkopul....po "pijaku".Nastepnego dnia,na kacu,moze nawet Cie nie poznac,a co dopiero pamietac,ze obiecal to czy tamto.Jednym slowem straszna nieslownosc.A najgorsze,ze odnosi sie to rowniez w sprawach szefostwa.Tzn miejscu pracy.Wlasnie jestem na etapie czegos takiego........bo zapomnieli mi dac w maju nowy kontrakt do podpisania.i teraz mam lekkie ganianie.
Dalej....zle zaparkowalam samochod....pojechalam na posterunek policji...bardzo bylo milo.Wyjasnilismy sobie wszystko,lacznie z tym ze zaparkowalam obok domu w ktorym mieszkam.Panowie gliniarze przemili....coz z tego gdy po tygodniu przyszedl i tak "odwolany"mandat na konto.Plus juz z odsetkami oczywista!!!, stroz prawa z ktorym gadalam wlasnie pojechal do Danii na wakacje.....i poczekajmy.Pan wrocil....i mandat po 3 wizytach w urzedzie miasta i 2 na policji zostal zlikwidowany....minely juz jednak 2 miesiace.Tak wyglada z mojego punktu widzenia wiele spraw z ktorymi mialam okazje sie zetknac.
Jeszcze jedna obserwacja........im wiecej znasz ludzi tym wiecej zalatwisz.Typu karta VISA........potrzeba do niej dwoch podpisywaczy z tego jeden z jakas nieruchomoscia.Nic bardziej blednego..........znasz pania z banku?Masz karte......w tym wypadku akurat bylo to mile.Ciezko sie zaczyna to fakt,drogo jest to tez prawda.....ale....moze tez byc i fajnie.Ale o tym to nastepnym razem.Postekalam jak rodowita Polka.....
Buziaki
Patrycja :x :x :x :x :x :x
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Patrycja

Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 77
Skąd: Islandia-Akranes
PostWysłany: 1 Paź 2004, 21:50    Temat postu: ....jeszcze jedno Danielu Odpowiedz z cytatem

.....tez jestem z Katowic....hehhehe
_________________
gatta
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 28 Sty 2005, 12:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko chyba zalezy od nastawienia, z jakim sie jedzie, czego sie oczekuje. My przed wyjazdem wzielismy kartke papieru i napisalismy Polska, Irlandia, Islandia, i wpisywalismy rozne za i przeciw. Prawdziwa burza mozgow. Islandia wygrala z Irlandia minimalnie, przede wszystkim ze wzgledu na ciekawa prace, jaka zaproponowano mojej 2 polowce (zanim podjelismy decyzje rozeslalismy CV do wielu firm w roznych krajach i rozwazalismy juz konkretne propozycje). Obydwoje pracujemy w swoich zawodach, takze nie ma tu mowy o zadnych kompromisach;-) Oczywiscie najwiekszym minusem Islandii jest jezyk, tzn. fakt ze go nie znamy... (ale sie uczymy...). Jestesmy swiadomi faktu, ze jesli nie przedluza nam kontraktow to nie bedzie nam prosto znalezc nowego pracodawce, przynajmniej bedzie to trudniejsze niz np. w Irlandii. I wtedy prawdopodobnie czeka nas kolejna przeprowadzka... Nie rozczarowalismy sie niczym szczegolnie, moze dlatego, ze nie mielismy zbyt wygorowanych oczekiwan. Chodzilo o zdobywanie doswiadczen zawodowych i na tym polu mamy juz pewne osiagniecia... Reszta przyjdzie pozniej... A do Polski wrocimy! Jak tylko nauczymy sie tyle, ile trzeba:-) Co do standardu zycia i zwyklej codziennosci to nie notuje zadnego wyraznego wzlotu. Moze mamy troche wiecej pieniedzy, ale np. mamy mniejsze mieszkanie:-) Generalnie, podreperowanie finansow nie bylo celem tego wyjazdu, tak wiec nie frustrujemy sie zbytnio.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nigel
Reporter ICELAND.PL
Dołączył: 06 Lis 2004
Posty: 261
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 20 Lut 2005, 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mysle ze lekkim nieporozumieniem jest porownywanie Islandii do Niemiec, i tresci typu +np. w Niemczech...+ nie maja wiekszego sensu. poza tym, system socjalny u naszych sąsiadów i tak sie sypie.

kto co woli... ale wyjazd na Islandie nie moze byc porownywany z wyjazdem do Szwajcarii, USA czy Niemiec... chyba cos innego tam ludzi ciągnie.
_________________
Skandynawia - wortal raczkujący
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Urodzony_13_w_piatek

Dołączył: 20 Kwi 2005
Posty: 277
Skąd: nibylandia
PostWysłany: 5 Maj 2005, 12:22    Temat postu: :-( Odpowiedz z cytatem

własnie słucham obrad sejmu... płakac mi sie chce jak tego słucham...
ja mam dosc tej polski.. zarabiam tu 450 - 500 złotych pracując w ochronie 12 godzin okolo 170 godzin miesiecznie... mam dość.. kocham... chce godnie zyc by starczyło mi na opłaty i naprawde na dobry obiad w wekkend.. z moim wyjazdem wiaze całą moją przyszłosc.. chciał bym na dzien dobry spłacic długi rodziców, potem za siebie za swoją miłość (która chciał bym sciągnąc do islandii - ewentualnie jak bym wyjechał) może pisze bez sensu ale drugim uchenm słucham tych jebanców z sejmu !!!! przepraszam...
wraz z wyjazdem chce wszystko odwrĂłcic o 180 stopni...
ja po prostu chce godnie zyć.. nie zbijac kokosów... poprostu godnie zyc...
wiedziec za co pracuje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fryda3l
Gość
PostWysłany: 30 Paź 2006, 23:07    Temat postu: 3 miesiac w is Odpowiedz z cytatem

przyjechalem sam ;/ mieszkam sam;/ pracuje w 2 os ;/
ale tak mi sie tutaj strasznie podoba ze ojezu !!!
widoki zarobki ludzie nocne zycie . . . . .
wiele innych nacji - poznajesz takie dziwne zwyczaje (np filipinczycy zabijaja malpy bo zjadaja im banany i za kare je jedza heheh i jaja bykow tez) Smile
kobiety bardzo cenia sobie polakow Very Happy
minus - drogi alko Very Happy
brak tramwajow Very Happy
mnustwo sztucznego sera :/
Powrót do góry
mazury
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 116
PostWysłany: 30 Paź 2006, 23:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"własnie słucham obrad sejmu... płakac mi sie chce jak tego słucham...
ja mam dosc tej polski.. zarabiam tu 450 - 500 złotych pracując w ochronie 12 godzin okolo 170 godzin miesiecznie... mam dość.. kocham... chce godnie zyc by starczyło mi na opłaty i naprawde na dobry obiad w wekkend.. z moim wyjazdem wiaze całą moją przyszłosc.. chciał bym na dzien dobry spłacic długi rodziców, potem za siebie za swoją miłość (która chciał bym sciągnąc do islandii - ewentualnie jak bym wyjechał) może pisze bez sensu ale drugim uchenm słucham tych jebanców z sejmu !!!! przepraszam...
wraz z wyjazdem chce wszystko odwrĂłcic o 180 stopni...
ja po prostu chce godnie zyć.. nie zbijac kokosów... poprostu godnie zyc...
wiedziec za co pracuje..."


czlowieku co robisz nadal w tej zapyzialej polsce????!!!!!!!!!
DLA CHCACEGO NIC TRUDNEGO !!!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mazury
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 116
PostWysłany: 30 Paź 2006, 23:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"kobiety bardzo cenia sobie polakow Very Happy
minus - drogi alko:


co do kobiet...

to rzecz jasna ze cenia sobie polakow ,bo polacy w stosunku do islandczykow to niebo a ziemia !!!!!!

"minus - drogi alko"

- a jak tam dla ciebie mieso??? szmuglujesz je z polski jak wiekszosc rodakow???!!!!

pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
REWI

Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 43
Skąd: kopavogur
PostWysłany: 30 Paź 2006, 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ach MAZURY JAK WY PIĘKNE .............. ziomal podtrzymam cie na duchu jests spoko i tak trzymaj he juz nie długo dolatuje na islandie moze sie kiedys spotkamy hehe a na alkohol tez sa sposoby hehe
_________________
JESTESMY POLAKAMI !!!!!!!!!!! na zawsze!!!!! ale nie do końca !!!! heheh
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mazury
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 116
PostWysłany: 30 Paź 2006, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZIOMAL NO JA MYSLE !!!!! twarz twa znajoma z kiliniaka jestes?!!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
fryda3l
Gość
PostWysłany: 31 Paź 2006, 0:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to czekam Very Happy pogadamy o sposobach heheheh

a mieso ??!!!! no narazie.... chyba ze sztuczne i gotowe to kupie język
ja jade na diecie wiesz ryz i ryba + mleko
przybrac na wadze musze heheh ale mieska to jeszcze dluuuugo nie kupie Smile (wyjatkiem sa kurczaki co weekend eheheh)
Powrót do góry
REWI

Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 43
Skąd: kopavogur
PostWysłany: 31 Paź 2006, 0:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh mieszkałem tam 7 lat a tak to z zatorza heh pozdro i mo.że do zobaczyska kiedys na pewno sie z klikamy hehe
_________________
JESTESMY POLAKAMI !!!!!!!!!!! na zawsze!!!!! ale nie do końca !!!! heheh
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 2605
PostWysłany: 31 Paź 2006, 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy było warto?


jak najbardziej. dzis mija 43 dzien mojego pobytu tutaj. poki co negatywow zadnych nie zauwazam, no moze poza lekko denerwujacym bardzo konsumpcyjnym podejsciem islandczykow do zycia. dla nich jak zauwazylem ogromnym problemem/presja jest posiadanie czegos lepszego/szybszego/drozszego etc od swojego sasiada.

z porozumiewaniem sie z kimkolwiek nie ma najmniejszych problemow, praktycznie kazdy zna angielski & nie spotkalem sie jeszcze z sytuacja, taka jak kilka opisanych przez innych, zeby islandczyk z przekory czy zlosliwosci nie chcial odpowiedziec po angielsku. wszyscy raczej bardzo przyjaznie nastawieni & pomocni choc jesli samemu o te pomoc nie poprosi sie, to oni pierwsi reki nie wyciagna...

krajobraz niesamowity... widoki... gory, lodowce, gejzery, gorace zrodla, wodospady, wulkany, chmury, zorze polarne etc... :] + duza przejrzystosc powietrza. dla turysty/wedrowca raj na ziemi!

w pracy (agencja reklamowa/studio graficzne) nie ma stresu raczej i nawet przy napietych terminach zlecen nie skacze cisnienie. generalnie praca na wiekszym luzie, bez kwasow niepotrzebnych. kultura organizacyjna wyzsza zdecydowanie niz w polsce - nie wiem czy tak jest wszedzie tutaj, to odnosze do miejsca w ktorym pracuje teraz & firm, przez ktore przewinalem sie pracujac w polsce... przelozony przyjacielem jest raczej niz wrogiem. jesli o klientow chodzi to wieksza szansa na przebicie sie z pomyslem jakims niz w pl, islandczycy raczej otwarci na wszelkie innowacje sa & nie upieraja sie przy swoim jesli rzeczowa argumentacja na ich niekorzysc przemawia. :]

& jesli o standard ekonomiczny chodzi to raczej porownania z pl nie ma... mozna powiedziec, ze po odliczeniu kosztow utrzymania, miesieczna pensja tutaj = pensja roczna w pl. netto...

;]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Ĺťycie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron