reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

20marca 2015 -zaćmienie Słońca: Islandia i W-y Owcze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 27 Gru 2014, 23:59    Temat postu: 20marca 2015 -zaćmienie Słońca: Islandia i W-y Owcze Odpowiedz z cytatem

20 marca 2015 przez Atlantyk przemknie cień Księżyca, dając efektowne zjawisko zaćmienia Słońca. Niestety, pas zaćmienia całkowitego (wyjątkowo szeroki, ok. 300km) przejdzie ponad 100km na SE od wybrzeży Islandii. Tym niemniej na Wyspie zobaczycie zaćmienie częściowe z fazą ponad 90%, a więc dosyć ciekawe.
Warto jednak wiedzieć, że całkowite zaćmienie będzie widoczne także z lądu, niestety będą to W-y Owcze (Faroe) i Svalbard (Spitzbergen). O ile ten drugi archipelag jest o tej porze roku mało gościnny, to na Owce można dostać się drogą lotniczą bezpośrednio z Reykjaviku, jakby co...
Wielu z Was kiedyś/gdzieś tam pewnie widziało częściowe zaćmienie (obejmują większy obszar Ziemi po prostu). Całkowite to jednak zupełnie inna liga, to NIE JEST „to samo, tylko bardziej”. W razie czego za dwa lata, 17 sierpnia 2017, pas całkowitego zaćmienia przejdzie przez całe USA od Pacyfiku po Atlantyk, czyli tylko pół sadzawki od Was.
Tu macie detale odnośnie przebiegu zjawiska, można sprawdzić przebieg dokładnie w Waszej okolicy na interaktywnej mapie:
http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/SEgoogle2001/SE2015Mar20Tgoogle.html
Tu pożyteczna strona o zacmieniach, obejmująca porady praktyczne:
http://www.mreclipse.com/
w tym bezpieczeństwo:
http://www.mreclipse.com/Totality2/TotalityCh11.html
http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEhelp/safety2.html

W tym wątku podam parę rad, jak bezpiecznie obserwować to zjawisko. Z wyjątkiem krótkotrwałej fazy całkowitej (tylko dla W. Owczych), BEZWZGLEDNIE KONIECZNE jest stosowanie odpowiednich technik/zabezpieczeń, pod groźbą uszkodzenia sobie (w mniejszym lub większym zakresie) oczu. Zdobycie potrzebnych materiałów (tanich jak barszcz) może trochę potrwać w islandzkich warunkach (a poza stolicą pewnie nie jest możliwe), dlatego umieszczam informacje już teraz.
C.D.N.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 28 Gru 2014, 0:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

C.D. (II)

UWAGA! Podane niżej informacje są maksymalnie rzetelne, oparte na sprawdzonych, uznanych źródłach i własnej praktyce obserwacyjnej. Ponieważ w grę wchodzi nasze zdrowie, zalecam stosowanie zdrowego rozsądku i tzw. konserwatywnego podejścia, w tym sprawdzenie podanych informacji w innych źródłach. Nie podejmuję żadnej odpowiedzialności za skutki ewentualnych błędów popełnionych przez osoby, które zastosują je w sposób nieprawidłowy czy nieprzemyślany. Oczywiście ZERO patrzenia na Słońce (nawet w 99% zaćmione) gołymi oczami bez filtrów lub przez jakiekolwiek przyrządy optyczne (niezabezpieczone lub źle zabezpieczone).

Metody obserwacji:
1) Camera obscura (pinhole projection) -prosta, dosyć prymitywna, niewiele widać, ale b. bezpieczna; nie zalecam, bo to raczej tylko ciekawostka edukacyjno-techniczna, na życzenie podam szczegóły później (lub można znaleźć w necie), w praktyce wymaga dość dużych długości rury projekcyjnej, od 1m w górę (dla 1m dostajemy obraz średnicy ok. 1cm)
2) Obserwacja poprzez filtr gołym okiem – najprostsza i zarazem dość efektywna; o bezpiecznych filtrach (jakie/jak zdobyć) napiszę niżej
3) Projekcja obrazu na ekran z lunety lub lornetki– b. bezpieczna dla obserwatora, ale stwarza pewne zagrożenie uszkodzenia sprzętu (łatwe do wyeliminowania); umożliwia dostrzeżenie tzw. plam słonecznych
4) Obserwacja przez lunety/lornetki zaopatrzone w filtr umieszczony z przodu (wyłącznie!!!) – tylko dla odpowiedzialnych obserwatorów z odpowiednią wiedzą fachową; w razie błędu (nieodpowiedni filtr lub jego mocowanie) stwarza największe ryzyko uszkodzenia wzroku (w skrajnych przypadkach b. ciężkiego i trwałego!!!), dlatego nie podaję „zbiorowo” na forum szczegółów i kategorycznie odradzam takie eksperymenty osobom nie mającym odpowiedniej wiedzy technicznej czy fachowego wsparcia.

C.D.N.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 28 Gru 2014, 0:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

C.D. (III)

Ad. 2 Filtry:
Dzielimy je na zalecane i różne „samoróbki” (zwykle nie zawsze bezpieczne). Chodzi o to, że dobry filtr musi osłabiać wystarczająco nie tylko światło widzialne, ale też i bliską podczerwień (w mniejszym stopniu UV). Inaczej oparzymy sobie siatkówkę, przekonani,że wszystko jest O.K. Zatem żadnych okularów przeciwsłonecznych składanych po 5 sztuk ani szkiełek przydymionych sadzą. Także odpadają zaczernione klisze fotograficzne, bo (UWAGA!!!) współcześnie nie są już robione na srebrze, także te czarno-białe. Od biedy całkowicie zaczernione klisze rentgenowskie byłyby O.K., ale też nie daję na nie żadnej gwarancji. Podobnie niepewne są płyty CD i stare dyskietki (jedne mogą być dobre, inne nie bardzo - różna grubość/przepuszczalność warstwy metalicznej). Poniżej zalecane filtry:
-Szkło spawalnicze nr 14 (w ostateczności do b. krótkiego zerkania nr 13, na własną odpowiedzialność). Każde inne jest za słabe, przypadkowa maska spawalnicza pożyczona od majstra z budowy może nie wystarczyć! Przez 14-tkę z b. małej odległości ledwo widać włókno klasycznej lub halogenowej żarówki, a świetlówka majaczy na granicy widzialności. Numer szkła jest na nim wygrawerowany w rogu. W PL taka szybka kosztuje kilka PLN w sklepie BHP, ale zwykle nie mają 14-tki na stanie i trzeba zamawiać. W Reykjaviku pewnie tak samo lub gorzej. Teoretycznie można złożyć w parę dwie słabsze, ale nie wiem, czy gradacja wg numerów jest liniowa i czy wystarczą np. dwie 7-ki, czy (raczej) trzeba mocniejsze. Taki składak MUSI przejść „test żarówkowy” jak wyżej, no i stosujemy ograniczone zaufanie tak jak do 13-tki.
-Filtry tzw. mylarowe (metalizowane folie). Tego typu fabryczne filtry nadają się także do stosowania na przyrządy optyczne (wyłącznie z przodu), są dosyć tanie. Możecie je sprowadzić z USA ze sklepów sprzedających akcesoria astronomiczne (różne marki), lub z Europy (Niemcy, UK, PL). W Europie w zasadzie występuje monokultura w postaci tzw. folii Baadera ND5.0 Koszt w PL w granicach 10PLN + wysyłka. Tu macie przykładowo:
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/folia-filtr-sloneczny-baader-planetarium-nd-50-10-x-10-cm-2459282,d269.html
(tylko tu wysyłka droga, bo jedynie kurierem, lepiej listownie w kopercie, sprawdźcie inne sklepy)
Oprawić można samemu, w jakiś grubszy karton, kleić najlepiej na taśmę klejąca (np. dwustroną), bo inaczej na bank zapaćkacie oparami kleju. Tnie się od szablonu nożykiem lub nożyczkami.
W Reykjaviku widziałem kiedyś bodaj jeden jedyny sklep handlujący jakąś optyką typu lornetki i lunety/teleskopy. Może z racji zaćmienia będą sprzedawać takie wynalazki jak ten Baader czy amerykańskie odpowiedniki, ale pewnie po zbójeckich cenach. Taniej chyba ściągnąć z kraju samemu. Koszt jest tak mały, że nikt normalny chyba clić tego Wam nie będzie. Nie kupcie tylko omyłkowo słabszej folii ND3.8 (tylko do foto), do ochrony oczu MUSI być ND5.0
Uwaga: nie polecam „wynalazków” typu składane wielokrotnie folie metalizowane „od kwiatków” czy z tzw. NRC-ety. Aby było toto bezpieczne, trzeba złożyć bardzo wiele warstw co drastycznie pogorszy sam obraz, no i stopień ochrony nieznany.

Ad.3 Projekcja na ekran - łopatologicznie. Po prostu rzutujemy obraz z okularu małej lunetki lub (1 połowy) lornetki na ekran z białej kartki, umieszczony w odległości kilkudziesięciu cm. Oczywiście ekran musi być ocieniony. W praktyce więc najlepiej użyć... pudełka po butach.
Na jednym końcu przyklejamy od wewnątrz kawałek białego papieru (nasz ekran). W przeciwległej ściance pudełka robimy nieduży otwór (parę cm, pamiętajmy, że przednia ścianka pudełka stanowi osłonę ocieniająca ekran), przez który przejdzie wiązka światła z naszej lunetki/lornetki. Pudło mocujemy (taśma klejąca itp.) do jakiejś deseczki (linijki, 2 listewek itp.) a tę do posiadanej lunetki/lornetki, tak aby światło z okularu przyrządu mogło wpadać do pudełka przez otwór. Najlepiej zachować możliwość regulacji odległości ekranu od okularu. W przypadku lornetki wykorzystujemy tylko jeden tor optyczny, drugi tubus zakrywamy fabrycznym lub dorobionym deklem
Całość kierujemy na słońce wykorzystując cień zestawu rzucany na ziemię/ścianę -ten jest najmniejszy, gdy nasz przyrząd celuje tam gdzie trzeba. Koniecznie musimy wykorzystać jakieś podparcie - płot/murek, balustradę, słup/latarnię, jakiś statyw fotograficzny itp. Początkowo na ekranie zobaczymy po prostu krąg światła o nieostrych brzegach.
Ostrość obrazu na ekranie regulujemy normalnie pokrętłem ogniskowania lunetki/lornetki, zaś jego rozmiar zależy od powiększenia przyrządu i odległości ekranu projekcyjnego. Gdyby zabrakło nam zakresu ostrzenia, wystarczy zmienić odległość ekranu (przesunąć pudełko bliżej lub dalej). Ostry obraz tarczy słonecznej będzie miał wyraźnie określoną krawędź. Jak widać, dobrze jest zrobić próbę „na sucho” przed zaćmieniem.
WAŻNE(!!!): Ze względu na silne nagrzewanie się okularu lunetki/lornetki KONIECZNE są przerwy na chłodzenie. Pół minuty oglądania, potem przerwa i od nowa. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować rozklejenie soczewek okularu przyrządu. Starajmy się też wiązkę skupionego światła przepuszczać centralnie (aby nie padała na diafragmy w okularze), celując dokładnie na środek Słońca (obraz nie powinien być „obcięty”) Niestety, w najtańszych wyrobach lornetko/lunetko podobnych trafiają się wewnątrz plastikowe diafragmy okularów albo polimerowe soczewki. Te modele są bardziej narażone lub nawet w ogóle nie nadają się do wykorzystania w opisany sposób. Przeciętna, przyzwoita lornetka o średnicy obiektywów 30-50mm będzie O.K., ale warto zachować czujność.

Pozdrawiam
-J.
P.S. Miałem na Owce jechać, ale z PL to drogo wychodzi. Zobaczymy, co mi hostele odpiszą ws. wolnych miejsc i cen...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 28 Gru 2014, 23:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu macie jeszcze fajny opis kamery otworkowej (camera obscura) do oglądania Słońca, do wykonania z tekturowej rury (tuba kreślarska):


http://www.pl.euhou.net/docupload/files/misc/VenusTransit2012/Gloria/CameraObscura.pdf

Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
arman

Doczy: 09 Sty 2015
Posty: 2
PostWysany: 9 Sty 2015, 9:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o świetne!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
stalin
Go
PostWysany: 9 Sty 2015, 21:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czym tu sie zachwycac , bierzesz 2 l landi i masz zacmienie co tydzien Very Happy
Powrt do gry
raulanidas

Doczy: 16 Sty 2015
Posty: 1
PostWysany: 16 Sty 2015, 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

haha Very Happy też działa Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 8 Mar 2015, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To już niecałe dwa tygodnie...Przypomnienie dla zapominalskich i garść informacji jeszcze. Tu jest ogólne info po islandzku:
http://www.stjornufraedi.is/solkerfid/solin/solmyrkvi/solmyrkvi-20.-mars-2015/
Szukałem jakichś namiarów na materiały zaćmieniowe (filtry do oglądania Słońca itp.) u Was na terenie IS, ale znalazłem tylko to. może kontakt z podanym w tym linku stowarzyszeniem okaze się pomocny. Ciekawa informacja: wszyscy uczniowie szkól w IS maja zostać bezpłatnie zaopatrzeni w filtr-okulary do oglądania zaćmienia!
Niżęj podaję jeszcze swój opis prostej camera obscura do rzutowania obrazu Słońca metoda otworkową. Sprawdziłem prototyp w działaniu. Chyba łatwiejszy w budowie i użyciu od tego, który podawałem poprzednio:
http://astropolis.pl/topic/48398-zacmienie-20032015-i-kamera-obskurna-;/#entry569078
Dla tych, co chcieliby patrzeć przez filtr, przypominam:
-szybka spawalnicza nr 14 (14DIN), dość trudna do zdobycia; w ostateczności można użyć 13-tki (prawie taka sama, a łatwiej dostępna) do krótkotrwałego zerkania, ewentualnie uzupełniając ją zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi.
-bardzo dobrym filtrem do obserwacji Słońca jest folia Baader Astrosolar ND5, do dostania w sklepach astro, także na allegro czy eBay; podaję namiary na sklepy (internetowe) w PL:
www.deltaoptical.pl
www.teleskopy.pl
www.astrokrak.pl
www.astrozakupy.pl
poza tym liczne tego typu sklepy w UK lub Niemczech, do znalezienia google'm; sprawdźcie, które wysyłają do Islandii.
Baader nadaje się też do mocowania (z przodu, od strony Słońca, wlotowej!!!) na przyrządy optyczne; tylko dla osób odpowiedzialnych, bo filtr MUSI być zabezpieczony przed spadnięciem, taki wypadek grozi bardzo ciężkim, natychmiastowym uszkodzeniem wzroku.
Pozdrawiam (i dobrej pogody 20.03)
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
beatka7

Doczy: 09 Mar 2015
Posty: 4
Skd: Piotrków Tryb.
PostWysany: 9 Mar 2015, 14:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na pewno będzie spektakularnie! Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 13 Mar 2015, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Został już tylko tydzień. Przypominam, że u Was to będzie ponad 96-99%, więc w zasadzie maksimum wrażeń które można wyciągnąć z częściowego zaćmienia. Poniżej strona jakiejś islandzkiej organizacji astronomicznej (pewnie jakiś ichni odpowiednik naszego krajowego PTMA), poświęcona temu zaćmieniu:
http://www.stjornufraedi.is/solmyrkvi/
UWAGA! Jest tam informacja, gdzie nabyć okularki zaćmieniowe (sólmyrkvagleraugu, po 500 koron bodajże):
http://www.stjornufraedi.is/solmyrkvi/solmyrkvagleraugu/
Przyda się tym, którzy dotąd przegapili sprawę i nie załatwili sobie odpowiednich, bezpiecznych filtrów. Z tego co czytałem, to owe okularki są sprowadzone z Niemiec, czyli na 100% jest to metalizowana folia Baader Astrosolar ND5, o której już pisałem w tym wątku.
Trzymajcie kciuki za pogodę 20.03.2015 (pt.) w IS i w PL!
Pozdrawiam
-J.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
patryk22
Go
PostWysany: 20 Mar 2015, 14:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jak wrażenia po zaćmieniu? Bo w Polsce było coś niecoś widać, ale pewnie na Islandii to zjawisko było bardziej imponujące.
Powrt do gry
gisli74

Doczy: 08 Lip 2011
Posty: 582
PostWysany: 20 Mar 2015, 18:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eee, tam. Trochę się ciemniej zrobiło i to wszystko. Nawet latarnie się nie zaświeciły. Częściowe zaćmienie ma się nijak do całkowitego.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jar

Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 188
Skd: Lublin
PostWysany: 20 Mar 2015, 22:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gisli74 napisa:
Częściowe zaćmienie ma się nijak do całkowitego.


Potwierdzam Smile A widziałem 3 udane i jedno skutecznie spartolone przez chmury (akurat to najdłuższe w tym stuleciu Evil or Very Mad ).
Swoją drogą, Islandia miała szczęście w nieszczęściu, bo przynajmniej na południu była pogoda, aczkolwiek nie wiem, jak to wyglądało w Reykjaviku, bo akurat w jego rejonie zachmurzenie było/miało być większe. Na Owcach (Faroe) natomiast rano lało i jakoś nie mogę znaleźć fotek z fazy całkowitej stamtąd. W jednych relacjach stoi, że coś tam widzieli, inni płaczą nad porażką. Ze Svalbardu zdjęcia korony słonecznej są, wiwat Longyearbyen. Turystę z Czech zaatakował biały niedźwiedź, ale przeżył (turysta znaczy, w szpitalu).
Tym którzy chcieliby przekonać się jaka jest różnica między zaćmieniem częściowym, a całkowitym, polecam miejsca/daty:
-9.03.2016 Indonezja (pd. Sumatra, pd. Borneo, Sulawesi, Halmahera)
-21.08.2017 USA (od Oregonu do Karoliny Pd.)
Pozdrawiam
-J.
P.S. W PL była świetna pogoda, może z wyjątkiem Pomorza i było co oglądać
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
toppleks

Doczy: 15 Kwi 2015
Posty: 1
PostWysany: 15 Kwi 2015, 8:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W PL mielismy idealna pogodę na oglądanie tego pięknego zjawiska!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron