reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Lodowce poza Islandią
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 26 Wrz 2004, 21:13    Temat postu: Lodowce poza Islandią Odpowiedz z cytatem

Kochani, wiemy już, że topnieją teraz w zawrotnym tempie islandzkie lodowce, a czy podzielają ich los lodowce w innych zakątkach na ziemi? W ogóle chciałabym otworzyć tu temat innych "zimnych" krajów. Może ktoś był niedawno na Spitsbergenie, Grenlandii, w Norwegii? Napiszcie swoje wrażenia. No i o tych lodowcach, jesli coś wiecie to piszcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 27 Wrz 2004, 0:44    Temat postu: Niestety Odpowiedz z cytatem

Niestety, słyszy się, że topnieją wszystkie lodowce. Jedynym wyjątkiem może być Antarktyda, bo tam ciężko oszacować dokładnie.
Poza tym topi się Grenlandia, Arktyka, lodowce alpejskie. Nie wiem jak sprawa wygląda z lodowcami himalajskimi i w innych górach Azji i obu Ameryk.
Ale jeśli klimat się ociepla to trudno, by lodowce narastaly, a jesli to nawet robią to wolniej niż kiedyś.
Była już mowa o tym, że za 50 lat nie będzie już lodu na Arktyce... Będzie można łódką popłynąć wprost na biegun.
Ale może się nam przydarzyć również nowa epoka lodowcowa - wtedy lodu będziemy mieli pod dostatkiem Very Happy
Należy jednak pamiętać, że oprócz takich drastycznych zmian, pogoda na przestrzeni wieków się waha. Przez kilka stuleci może być cieplej, a potem przez kilka zimniej. Takie zmiany mają bardziej delikatny zakres i być może właśnie jesteśmy na progu ocieplenia, które minie za 100-200 lat...
Pierwsi osadnicy norwescy(islandcy), którzy dotarli ponad 1000 lat temu na Grenlandię, znaleźli tam doskonałe warunki do osadnictwa, jednak kilkaset lat później warunki stały się tak niekorzystne, że osadnicy wymarli z głodu i chorób. Może znów Grenlandia będzie Zielonym Lądem, na którym będzie się można osiedlić Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 22 Paź 2005, 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Naprawdę nie był nikt ostatnio w innych zimnych krajach, że temat nie ruszony już tyle czasu? A co jakis czas słysze ze ktoś pojechał do Norwegii np. albo ze był na Grenlandii przy okazji wycieczki na Islandię. A może był ktoś na przeciwległym biegunie - południowym?

A może wdział ktoś na żywo marsz pingwinów? Wink To tak a propos wspaniałego filmu, który leci teraz w kinach. Podobał się Wam? Fajne widoczki, muzyka super, a pingwiny.. boskie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22 Paź 2005, 18:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cos ty, nikt nie był Wink
za to wszyscy znaja kawały Neutral
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 22 Paź 2005, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To dobrze że znają kawały. Przynajmniej naród jest wesoły Exclamation
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jean Valjean

Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 25 Paź 2005, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zebym sie czepiał, ale dla mne dowcip na papierze, to martwy dowcip.
Tak jak anegdota, to trzeba opowiedzieć.
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 26 Paź 2005, 2:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tu się z toba zgodze.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bartus22-1

Dołączył: 31 Sie 2005
Posty: 112
Skąd: Krosno
PostWysłany: 26 Paź 2005, 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja też się zgodze apropo dowcipów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
sad234

Dołączył: 22 Paź 2005
Posty: 47
Skąd: zachĂłd
PostWysłany: 26 Paź 2005, 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.. a czy słyszeliście coś o gejzerach na lodowcach? ..

.. wiem, że racjonalnie problem ujmując, jest to niemożliwe .. ale rzeczywistość czasami przerasta wyobraźnię .. Smile
_________________
.. dos meydele vil a ringele hobn ..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
archer

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 18
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 28 Sty 2006, 11:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej hej Very Happy

Jakos niemoglem znalezc tematu gdzie przedstawaiaja sie wszyscy nowo pojawiajacy sie na forum Sad wiec z okazji mojego pierwszego postu chialem sie przywitac ze wszystkimi forumowiczami Very Happy czyli poprostu ta cudowna grupa ludzi myslacych w kolorach niebiesko bialo czerwonych Very Happy

Temat lodowcow gdzie idzinej jest jak widze bardzo stary i zaczole juz schodzic na dziedziny poboczne ale mam nadzieiej ze moja wypowiedz wniesie choc odrobine swierzosci i powrotu do sedna sprawy.

Glownie chyba powienem skierowac to do Joli

Tak jak wspomniano wczesniej neistesty wszystkie lodowce sie topia widac to po cofanieu sie jezorow Sad miedzyinymi

Na islanid wiekszosc osob byla i chyba widziala Jokulsarlon . Tam pierwszy raz zdalem sobie sprwe ze problemu topnienia lodowcow kiedy doczlapalem sie z plecakiem do tamtejszej kawiarni , i zobaczylem zdjecia lotnicze lat 60 chyba i 80 ( niepamietam ) stopien cofanie sie jest bardzo duzy i niestety jedyny wniosek to
"Spieszmy sie.. to piekno znika"

No wlasnie mialo byc na temat nie islandzkich lodowcow . Otoz z norweskimi jest podobnie
widac to dobrze odwiedzajac lezory lodowcowe , prawie kazdy przyanjmniej te bardziej komercyjne maja tabliczki albo znaczniki dokad siegaly w kolejnych latach i niestety jest to pare metrow na rok Sad
O ile cofajacy sie jezor lodowca nietraci duzo na spektakularnosci
o tyle takie miejsca jak Islandzki Jokursalon jednak traca na uroku Sad
Podobnie jest w norwegi , np. znany lodowiec Svartisen tez zaczyna topniec i o ile mozna go bylo kiedys nazwac ( coprawda z duzym nadurzyciem ) srodlondowym Jokulsarlon . O tyle teraz juz tylko pare metrow jezora wchodzi do jeziora lodowcowego.

Naszczescie mozna jeszcze gdzie niegdzie ( czasem przypadkowo ) trafic na wlasnie jezory lodwcowe wchodzace do jeziorka , jak np Koppangenbreen ( lodowiec na wysokosci Tromso)
Z tego co wiem to na same polnocy jest jeden lodowiec ktory wchodzi do zatoki , jest tam niealeko tez chyba dosc spore jezioro lodowcowe . Przyznaje ze korci mnie zeby tam sie wybrac Twisted Evil

Jesli ktos bedzie zainteresowany to moge rzucic zdjecia z lodowcow okolicy fiordu Lyngen (niedaleko Tromso)

Pozdrawiam wszystkim bardzo serdecznie Very Happy
i jeszcze raz Witam Wszystkich Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 14 Lut 2006, 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

archer napisał:
Jesli ktos bedzie zainteresowany to moge rzucic zdjecia z lodowcow okolicy fiordu Lyngen (niedaleko Tromso)

Bardzo proszę, prześlij nam zdjęcia a ja zamieszczę je na serwerze. Wtedy bedziesz mógł wkleić je do posta. Z chęcią popatrzę znów na norweski krajobraz. Też podróżowałam po tym kraju i jest na drugim miejscu na liście moich ulubionych.

A propos topniejących lodowców. Ludzie próbują radzić sobie z każdym problemem, także z tym. W Alpach przykrywa się latem lodowce warstwą białego materiału izolacyjnego. Wygląda jak duży biały materac rozłożony w górach. Jakiś to sposób jest na zahamowanie topnienia ale kto uszyje kubraczki dla tych największych lodowców?Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 14 Lut 2006, 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kurde, lodowce topnieja Sad zalanie islandii sie zbliza Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
bartus22-1

Dołączył: 31 Sie 2005
Posty: 112
Skąd: Krosno
PostWysłany: 14 Lut 2006, 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

svensk nie bój się morze się podnosi ale łącznie z islandią(2cm rocznie) tak, że nie jest źle
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 14 Lut 2006, 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem wiem, cała skandynawia rosnie Wink wraz z krajami nordyckimi Wink Oby zalało Niemcy... lol
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Peterans

Dołączył: 28 Sie 2004
Posty: 367
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 14 Lut 2006, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Svensk bez przesady Wink zresztą i nas by wtedy zalało.
Może zima tysiąclecia ? (proszę wziąć pod uwagę, że to jest anomalia - dla nas klęska) Smile żartuje oczywiscie.. (co nie oznacza, że taka zima nam nie grozi) wolę wyjechać w lato nad morze a nie jeździc na nartach w górach (albo gorzej Wink )

Pzdr.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
archer

Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 18
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 15 Lut 2006, 2:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jola napisał:

Bardzo proszę, prześlij nam zdjęcia a ja zamieszczę je na serwerze. Wtedy bedziesz mógł wkleić je do posta. Z chęcią popatrzę znów na norweski krajobraz. Też podróżowałam po tym kraju i jest na drugim miejscu na liście moich ulubionych.

Jolu moge podac link do takiej stronki ktora kiedys sklecilem zeby cos bylo

http://klub.com.pl/~ansar/Lodowce_strona niestety trzeba duzo cierpliwosci Evil or Very Mad
bo bardzo wolno chodzi ( serwer na ktorym poprzednio mialem padl Sad
( na stronce sa galerie z trzech lodowcow - trzeba kliknac na mapke lub na nazwy )
Jolu jesli bys chciala co lepsze fotki umiescic gdzies do szybszego wgladu to bedzie mi bardzo milo Very Happy

milego ogladania Smile
jeszcze raz sorki bo jest troche niedorobiona technicznie

jak cos to mam jeszcze pare fotek z lodowca Stvartisen ( niedaleko Mo i Rana ) i jeszcze pare fotek z Knivskjellodden (przyladka wysunietego o ok 1,5 km dalej niz Nordkapp)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 15 Lut 2006, 3:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękną masz tę galerię...
Poproszę o zdjęcia z okolic Mo i Rany - byłam tam. Z Knivskjellodden też biorę z całkiem odwrotnego powodu Smile Nordkapp zaliczyłam ale właśnie nie dane mi było być na tym dalszym na północ przylądku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 15 Lut 2006, 4:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Archer zdjęcia rewelacyjne lol
Musze kiedyś się wybrać do Norwegii i zobaczyć to na własne oczy Rolling Eyes
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Svensk

Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 165
Skąd: Zabrze (PL)
PostWysłany: 15 Lut 2006, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na margniesie, jezeli macie problemy z dostaniem sie tam, to ja dodałem te fotki z Norwegii, do galerii skandynawia.ovh.org Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 15 Lut 2006, 19:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaraz, zaraz... Co dodałeś i gdzie?? Dodałeś zdjęcia ze strony archera do swojej strony?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron