reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Dlaczego na Islandii nie ma las贸w?
Id do strony 1, 2  Nast阷ny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  

Czy wierzysz w du偶膮 powierzchni臋 las贸w na Islandii
tak
40%
 40%  [ 9 ]
nie
59%
 59%  [ 13 ]
Wszystkich G硂s體 : 22

Autor Wiadomo舵
Dcr

Do潮czy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWys砤ny: 29 Wrz 2004, 16:49    Temat postu: Dlaczego na Islandii nie ma las贸w? Odpowiedz z cytatem

Nie wiem kto pisa艂 artyku艂 o lasach Islandii. Ale mam wra偶enie ,偶e kto艣 kto tu nigdy nie by艂. Bo gdyby od ca艂ej powierzchni Islandii odj膮膰 powierzchni臋 lodowc贸w i wyskich g贸r to pewnie te 50% to ca艂a reszta i troch臋 oceanu. Ciagle sz艂ysz臋 te bzdury o lasach. A wystarczy spojrzenie pod nogi i i znajomo艣膰 geologi na poziomie szko艂y podstawowej aby wiedzie膰 czy by艂y tu lasy. Z tego co wiem drzewa nie rosn膮 na ska艂ach i potrzebna jest gleba.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 29 Wrz 2004, 18:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No c贸偶, nie 偶yli艣my w tamtych czasach, wi臋c na 100% tego powiedzie膰 nie mo偶emy, trudno jednak nie wierzy膰 niczemu co co pisze si臋 o historii w ksi膮偶kach, encyklopediach, trudno nie liczy膰 si臋 ze zdaniem naukowc贸w i specjalist贸w.
Wi臋kszo艣膰 artyku艂u oparta jest na opublikowanym w onecie wywiadzie z prowadz膮cymi badania na Islandii archeologami i historykami. No, chyba ze oni tez nie maja podstawowej wiedzy z geologii? Ale komus trzeba w koncu zaufac.
Na przestrzeni dziej贸w wiele moglo sie zmienic i nawet na terazniejszych skalach mogly byc lasy, co mogloby wynikac ze stwierdzenia prof. Urbanczyka, 偶e dopiero erozja, kt贸ra mia艂a miejsce pozniej, jak juz lasy zaczely ginac, zniszczyla cienka warstewke gleby. Korzenie drzew i innych roslin mogly tworzyc cos w rodzaju takiej "siatki" rozpostartej na skalistym podlozu i w ten sposob powstawal podatny grunt do wzrostu nowych drzew. Kiedy zaczeto wycinac lasy i sprowadzone przez czlowieka owce niszczyly nowe p臋dy, to korzenie zaczely obumierac i znow odslonily sie nagie skaly. Urba艅czyk dodaje: "Gdy oko艂o XVI-XVII wieku pogorszy艂y si臋 warunki klimatyczne, zdewastowana szata ro艣linna nie zdo艂a艂a si臋 ju偶 odrodzi膰. Dzi艣 na miejscu dawnych las贸w jest kamienno-piaszczysta pustynia". A wiec to co teraz Dcr kaze nam ogladac pod nogami to moga byc miejsca ktore kiedys porastaly drzewa, a klimat dzialajacy na t臋warstewke gleby przez wieki, spowodowal powstanie skalitego podloza, ktore teraz wyglada jakby nigdy tu nie mogly rosnac lasy. A kiedys to bylo mozliwe.
Wobec powyzszego wywodu, te 50% Islandii (po odjeciu lodowcow i wysokich g贸r) moglo byc w calo艣ci porosniete drzewami. Tak tez pisze w tekscie o roslinnosci w przewodniku Lonely Planet, gdzie pisze, ze "lasy porastaly Islandi臋 od brzegow po wysokie g贸ry". No i wyjdzie te 50%. Smile

No i na koniec pozostaje kwestia wiary, ktora jest tematem ankiety.. Tu nie chodzi o to czy wierzymy czy nie, bo to nie elfy! Badania naukowe sa calkowicie wiarygodne i sensowne. Nie brak tez dowod贸w na to jak bylo kiedys z tymi lasami i co sie stalo z nimi po drodze.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 29 Wrz 2004, 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ta informacje podaje z ksiazki "'脥slenskur s枚gu atlas".Otoz od zakonczenia ostatniego zlodowacenia na Islandii mialy miejsce duze zmiany klimatyczne.ktore mialy wplyw na rodzaj roslinnosci i jej rozpowszechnienie.Przed 9 tys lat lasy brzozowe rozpowszechnily sie dosc szybko ,pokrywajac wiekszosc terenow nizinnych ,oprocz bagien i terenow podmoklych.Pozniej nastapil bardzo "mokry "z ogromna iloscia opadow i powiekszania sie podmoklych terenow spowodowalo ze lasy brzozowe zniknely.Nastepnie okolo 5 tys lat temu nastapil najcieplejszy okres w dziejach islandii.kiedy to temperatura srednia byla wyzsza o 2-3 stopnie niz teraz.!!!!Wtedy to nastapil ponownie gwaltowny rozwoj lasow brzozowych az do nastepnego okresu nadmiernych opadow przed okolo 2,5 tys lat temu.I teraz :::w/g badan naukowcow mozna stwierdzic ze kiedy to przybywali tu pierwsi mieszkancy ,Islandia byla pokryta roslinnoscia w 2/3 powierzchni ,natomiast okolo 25% terenow nizinnych do wysokosci 300-400m pokrywaly laski zlozone z brzozek ,jarzebin,zdarzaly sie rowniez topole.Ze wzgledu na odizolowanie wyspy znajdziemy tu mniej gatunkow niz w podobnej szerokosci geograficznej w innym miejscu.Kiedy przybyli tu pierwsi osadnicy wraz ze swa trzoda i nastapil wypas zwierzat zmniejszyla sie znacznie "ilosc " kwitnacych ziol ,zaczeto tez karczowac lasy i w ich miejsce siac trawe (pastwiska).
uff zmeczylam sie reszta za moment ...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 29 Wrz 2004, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dalej o pieknych islandzkich lasach;
"Gleba islandzka jest bardzo wrazliwa ,ze wzgledu na to ze jest rowniez mieszanina popiolow powulkanicznych i latwo ulega erozji .Mozna stwierdzic ze 3 elementy zlozyly sie na zanik roslinnosci ,po pierwsze niekorzystan pogoda -wiatry,opady :po drugie kataklizmy naturalne i po trzecie dzialalnosc czlowieka .Zanim na wyspie pojawili sie ludzie byl jednak rodzaj pewnej rownowagi miedzy zniszczeniem a odbudowa roslinnosci .Czlowiek i jego dzialalnosc zniszczyly ten balans.W okresie 1100 lat w pustynie zamienilo sie okolo 40 tysiecy km kwadratowych w tej chwili roslinnosc pokrywa okolo 25 % Islandii ,a lasy to naprawde rzadkosc "
...co nie oznacza wcale ze ich nie bylo....
a moze dinozaurow tez nie bylo ,,,bo teraz nie ma Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 0:13    Temat postu: ojej Odpowiedz z cytatem

Oj DCR... Ale wpad艂e艣...Smile Ale troszk臋 Ci si臋 nale偶a艂o. Musisz czyta膰 dok艂adnie artyku艂y, kt贸re komentujesz, a zw艂aszcza te, z kt贸rymi si臋 nie zgadzasz. A jak ju偶 chcesz si臋 nie zgadza膰 to mo偶e nie wybieraj sobie tekst贸w naukowych, bo te zazwyczaj trudno obali膰.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Dcr

Do潮czy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 13:26    Temat postu: Dlaczego na Islandii nie ma las贸w? Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze nie napisa艂em 偶e wcale nie by艂o drzew. Ale z tymi borami to troch臋 przesadzili艣cie(zreszt膮 nie pierwszy raz na forum). Z tego co wiem od Islandczyk贸w w paru rejonach Islandii by艂y miejsca poro艣ni臋te krzewami i i kar艂owatymi drzewami. G艂贸wnie chodzi tu o okolice Reykjaviku. Cz臋sto na forum cytujecie nie sprawdzone do ko艅ca informacje. Gdyby艣cie znali Islandi臋 "z 偶ycia" a nie tylko z internetu i z broszur turystycznych to mo偶e wasze spoj偶enie by艂oby inne. Potwierdzeniem tego s膮 wasze "wpadki" (szczeg贸lnie Jola). Bo nie wystarczy przeczyta膰 100 ksi膮偶ek i odwiedzi膰 kilkaset stron internetowych. Przypomina to studenta kt贸ry nauczy艂 si臋 na pami臋膰 ca艂y podr臋cznik i potrafi odpowiedzie膰 na wszystkie pytania ale tak na prawd臋 to on niewiele z tego co m贸wi rozumie. Dlatego nie ra偶膮 was zwroty typu Guðruna, IKR,Reykjavickie Muzeum i wiele innych.Tak naprawd臋 to nie w膮tpi臋 ,偶e bardzo wiele wiecie o Islandii lecz wcale jej nie "czujecie". Trzeba tu by膰 i 偶y膰 na codzie艅 aby naprawd膮 zrozumie膰 tych ludzi i t膮 pi臋kn膮 wysp臋. Niestety ksi膮zki i wycieczki raz w roku nie wystarcz膮.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Dcr

Do潮czy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 13:29    Temat postu: ps. Odpowiedz z cytatem

w tekcie jest Gudruna
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak na marginesie ..ja tu mieszkam ,chodze na wycieczki ,zwiedzam czesciej niz raz w roku ,ksiazki owszem czytam -czego sie wcale nie wstydze.Ksiazki warto i trzeba czytac - bo nie wszystko mozna zobaczyc na wlasne oczy .A propos ;przed 5 mln lat byly na Islandii bory iglaste.A co do lasow z czasow osadnictwa to te 25 % to sa drzewa wyzsze niz 2 m wiec chyba juz nie krzewy.I nie tylko w okolicach Rvk ale wokol calej Islandii-to sa informacje z opracowan naukowych pt" Islenskur s枚gu atlas " a nie broszur.Dziwnie sie bardzo ze Dcr nie wierzy w nasze informacje ,,przeciez w tej chwili sa lasy i sa drzewa wyzsze niz 15 m.(wschod Islandii).My tu piszemy o czasach okolo 1000 lat wstecz wiec informacje ze jacys tam Islandczycy powiedzieli ze lasow nie bylo sa malo wiarygodne-ich jeszcze wtedy nie bylo.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Jola

Do潮czy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie "wpadki" (a naliczyles ich 3) wyjasnilam z forumowiczami i czasami robione byly specjalnie, nie jako bledy tylko przemyslane zastosowanie takich a nie innych okreslen.
Myslalam tez ze wyjasnilismy sobie kwestie IKr. Ale widze ze jednak nie. Nie przekonaly Cie moje dowody na moje twierdzenie. I o tym tez rozmawialam z Islandczykami i Polakami (ktorzy tez maja obywatelstwo, nie tylko Ty je masz) i smiali sie ze nie spotkales cen na polkach w IKr. Jestes bardzo zarozumialy i nie znasz na pewno Islandii. To jest ewidentna Twoja wpadka i to jaka!
Pozostale dwie sprawy, to czysto j臋zykowe problemy i tu nie chodzi o czucie Islandii!!! Poza tym ja je wyjasnilam dlaczego tak napisalam.

Po drugie jesli jezdzi sie na Islandie raz w roku ale na miesiac i w艂azi w kazda dziure z tymi stoma ksiazkami o ktorych piszesz a ktorych Ty nie czytasz (bo wyglada jakbys czytanie ksiazek traktowal jak cos zlego), to chyba przyznasz ze bedziemy bardziej potem uswiadomieni niz Ty. Z tego co pisales przejezdzasz na Islandii tysiace km rocznie. Ok, ale jezdzisz n-ty raz jedynka i masz juz dosyc widoku gejzera. No ja widzialam go tylko pare razy (bo wiecej nie trzeba) ale za to bylam w miejscach o ktorych chyba nawet nie marzysz a juz na pewno nie byles.

Odwiedzaja nas setki ludzi dziennie, roznie zorientowani w Islandii, na pewno tez bardzo dobrze, lepiej od nas i nikt, absolutnie nikt do tej pory nie zachowal sie tak jak Ty i zadnych wielkich bledow merytorycznych nie wytknal. To chyba o czyms swiadczy. Poza tym kazda informacje sprawdzamy zanim wrzucimy na strone. Zyjemy Islandi膮 od 艣witu do nocy i nie sadze zebysmy jej nie czuli.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 15:23    Temat postu: no i masz Odpowiedz z cytatem

Wiesz co DCR... Tym razem to ju偶 Ci si臋 ewidentnie nale偶a艂o.
Nie bez powodu iceland.pl polecany jest prze wiele islandzkich serwis贸w jako 藕r贸d艂o sprawdzonej wiedzy o Islandii. Poza tym - przyjmij czasem do swojej 艣wiadomo艣ci, 偶e nie musisz mie膰 we wszystkim racji. Informacje, kt贸re "podwa偶asz" pochodz膮 ze sprawdzonego artyku艂u. Teraz dwie znaj膮ce si臋 na Islandii osoby m贸wi膮 Ci, 偶e akurat nie masz racji.
To tak jak z alkoholem... Jak Ci jedna osoba osoba m贸wi, 偶e jeste艣 pijany, to wi臋cej nie pij. Jak dwie osoby, to id藕 do domu. A jak jeszcze w naukowy spos贸b zmierzono Ci ilo艣膰 promili i wysz艂o, 偶e masz do艣膰 to daj spok贸j i si臋 po艂贸偶.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 18:16    Temat postu: Re: Dlaczego na Islandii nie ma las贸w? Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Dlatego nie ra偶膮 was zwroty typu Guðruna, IKR,Reykjavickie Muzeum i wiele innych.Tak naprawd臋 to nie w膮tpi臋 ,偶e bardzo wiele wiecie o Islandii lecz wcale jej nie "czujecie". Trzeba tu by膰 i 偶y膰 na codzie艅 aby naprawd膮 zrozumie膰 tych ludzi i t膮 pi臋kn膮 wysp臋. .

mnie nie raza ,bo nie to jest wazne ,w innych postach narzekasz na islandzkich kierowcow ,oklepane miejsca i uboga kulture .....a tu nagle "piekna wyspa"... Embarassed wpadka
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
einar

Do潮czy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 18:34    Temat postu: maruda Odpowiedz z cytatem

A ja my艣l臋, 偶e trzeba zarz膮dzi膰, 偶eby wpuszcza膰 tylko w krawacie. Klient w krawacie jest z zasady mniej awanturuj膮cy si臋...
:wink: lol 8)
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Qortes

Do潮czy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Sk眃: Pozna艅
PostWys砤ny: 1 Pa 2004, 23:28    Temat postu: Re: Dlaczego na Islandii nie ma las贸w? Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Tak naprawd臋 to nie w膮tpi臋 ,偶e bardzo wiele wiecie o Islandii lecz wcale jej nie "czujecie".


A mimo tego zdecydowales sie regularnie odwiedzac ta strone i nawet pisywac na forum. A wiec jednak znajdujesz tu cos dla siebie. Czy nie mam racji?

Prosze, nie licytujcie sie kto jest bardziej "islandzki", bo to az nie przystoi. Cokolwiek sie robi szczerze i prosto z serca broni sie samo.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora Numer GG
Sebastian
Go舵
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 2:11    Temat postu: Bory czy nie bory Odpowiedz z cytatem

... a znacie to?

- co zrobic jesli sie zgubisz w islandzki lesie???

- wstac.

hahahahahahah!!!!!!
Dowcip, ktory opowiedzial mi Islandczyk

Qortes napisa:
A mimo tego zdecydowales sie regularnie odwiedzac ta strone i nawet pisywac na forum. A wiec jednak znajdujesz tu cos dla siebie. Czy nie mam racji?

Qortes, ja mysle ze Dcr poprostu czasem chce sie posmiac, dlatego nie tylko on ale rowniez ja wpadamy na to forum. Osobiscie moge jeszcze powiedziec ze interesuja mnie wiadomosci (newsy), ktore sa czasem nawet bardzo zabawne jak rowniez ciekawe.
A jak to jest z panem, Panie Dcr?


Ostatnio zmieniony przez Sebastian dnia 3 Pa 2004, 13:53, w ca硂禼i zmieniany 1 raz
Powr髏 do g髍y
Qortes

Do潮czy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Sk眃: Pozna艅
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 9:43    Temat postu: Re: Bory czy nie bory Odpowiedz z cytatem

Sebastian napisa:

Quortes, ja mysle ze Dcr poprostu czasem chce sie posmiac, dlatego nie tylko on ale rowniez ja wpadamy na to forum. Osobiscie moge jeszcze powiedziec ze interesuja mnie wiadomosci (newsy), ktore sa czasem nawet bardzo zabawne jak rowniez ciekawe.
A jak to jest z panem, Panie Dcr?

No wlasnie, jak to jest? Bo dla osoby trzeciej to ow smiech bardziej przypomina sfrustrowanego smiech przez lzy..
Aha, dobre wychowanie wymaga nie przekrecania nickow.
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Odwied stron autora Numer GG
Sebastian
Go舵
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, jak nie tak to inaczej, ale zawsze trzeba cos komus udowodnic. Slysza艂em kiedys takie powiedzenie ze nie dyskutuje sie z kims kto uwa偶a ze ksiezyc jest z sera.

Niewychowany przeprasza wszystkich, ktorym poprzekrecal ksywki.
Powr髏 do g髍y
Dcr

Do潮czy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 14:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lol Ta "piekna wyspa " nie wpadka tylko fakt. Co innego krajobrazy a co innego 艣rodowisko spo艂eczne. I my艣l臋 偶e na tym polega problem tego forum. Islandiofile widz膮 Islandi臋 przez pryzmat pieknych krajobraz贸w i Sagi a wi臋kszo艣膰 mieszkaj膮cych na miejscu przez pryzmat codziennych problem贸w i obowi膮zk贸w. Przyznam wam si臋 偶e czasami odrywam si臋 od codziennych spraw i uciekam na 艂ono natury.
p.s Jolu wymieni艂em tylko trzy ale je艣li chcesz to wymieni臋 wi臋cej ale my艣l臋 偶e nie o to tu chodzi. Najwa偶niejsza jest zabawa a bardzo ubawili艣cie moich znajomych z moim wstr臋tem do ksi膮偶ek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Dcr

Do潮czy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 14:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cztaj膮c w innych tematach "radio" znalaz艂em wypowiedz Alutki (chyba dobrze odmieni艂em bo je艣li nie to przepraszam) gdzie znalaz艂em motto "
Ja mam w nocy dzie艅, w dzie艅 te偶 dzie艅 a na kolacje rekina a Ty co masz do powiedzenia?" kt贸re bardzo mi si臋 podoba bo to jest to co chcia艂em wam wcze艣niej powidzie膰. Tylko szkoda 偶e nie chcecie lub nnie potraficie tego zrozumie膰. S艂owo "was " to rozumiem Jol臋 i 艣wit臋.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
Tylko szkoda 偶e nie chcecie lub nnie potraficie tego zrozumie膰. S艂owo "was " to rozumiem Jol臋 i 艣wit臋.

hmmm jakos oddalamy sie od tematu ,wiadomo ze kazdy ma inne poglady ...tylko tu chodzilo o odrzucenie naukowego faktu ,przypominam tematem postu byly "lasy w czasach osiedlania sie na Islandii pierwszych mieszkancow".Lasy byly to fakt ,teraz sa tylko na 1 % powierzchni kraju -to tez fakt.Szkoda ze ci ktorzy w to nie wierza nie potraktowali tego jak ciekawostke ,tylko wyciagneli na wierzch rozne ,male potkniecia..Moze nietorzy islandofile widza Islandie przez "r贸zowe okulary "ale to wlasnie czyni ich takimi pasjonatami -to ich wyidealizowane hobby i kraj wymarzony.Mysle ze ludziom mieszkajacym "codziennie" na wyspie przydadza sie takie okulary aby nabyc dystansu do wad tego panstwa i systemu...?
PS mysle ze nikt tu nie nalezy do zadnej swity -kazda osoba to indywidualna jednostka z wlasnymi pogladami .....a ze podobne 8)
Co oznacza ta "swita "? Chyba lekka przesada z takimi okresleniami...
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
O.E.
Opiekun Forum
Do潮czy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Sk眃: Pl. Od S艂o艅ca 3/Europa
PostWys砤ny: 3 Pa 2004, 17:51    Temat postu: Szkoda Odpowiedz z cytatem

Szkoda Dcr, 偶e nie pos艂ucha艂e艣 rady Qortesa...
Nie wiem jakie masz intencje, ale najwyra藕niej z twoich post贸w wynika, 偶e masz jakie艣 takie agresywne nastawienie do wszystkich i ka偶demu chcesz udowodni膰 swoj膮 wy偶szo艣膰.
Jest to o tyle 艣mieszne, 偶e na razie udowodni艂e艣 tylko swoj膮 niewiedz臋...
Umiesz tylko sypa膰 z r臋kawa "wpadkami", kt贸re okazuj膮 si臋 by膰 twoimi wpadkami... i dyskusja staje si臋 taka ja艂owa i denerwuj膮ca. Sad

Dcr napisa:
Tylko szkoda 偶e nie chcecie lub nnie potraficie tego zrozumie膰. S艂owo "was " to rozumiem Jol臋 i 艣wit臋.

Piszesz takie s艂owa zupe艂nie nie wiadomo po co...
Nawet nie wiadomo co nie chcemy lub nie potrafimy zrozumie膰??
Bo ja odnosz臋 wra偶enie, 偶e Ty sam siebie i innych nie potrafisz zrozumie膰. A na dodatek omijasz w swych wypowiedziach tematy swoich w艂asnych "wpadek"...
Co chcesz udowodni膰 na si艂臋? My艣lisz, 偶e redakcja ICELAND.PL nie zna wad Islandczyk贸w, 偶e na w艂asnej sk贸rze nie do艣wiadczyli艣my jacy s膮? I co z tego...? Nie musimy tr膮bi膰 przez 24 godziny na dob臋, jacy Islandczycy s膮 okropni, bo nie dali Ci podwy偶szki... Skupiamy si臋 na tym co jest najpi臋kniejsze i najciekawsze. Gdy opowiadasz o swojej dziewczynie kolegom, to raczej opisujesz jaka jest pi臋kna, a nie jaki zapach ma (za przeproszeniem) jej ka艂... Shocked
Portal ICELAND.PL g艂贸wnie przybli偶a Islandi臋 turystom i ludziom, kt贸rzy by膰 mo偶e nigdy nie b臋d膮 mieli okazji tam pojecha膰. Nie musimy im m贸wi膰 o tym co Islandczycy robi膮 ze swoimi 艣ciekami. Ich interesuje pi臋kno, egzotyka Islandii.
Ja wiem, 偶e dla ludzi mieszkaj膮cych na Islandii nie ma tam ju偶 egzotyki, wszystko jest ju偶 swojskie, normalne, czasem nudne. Ale to nie oznacza, 偶e wasza normalno艣膰 nie b臋dzie dla innych egzotyk膮.

Po przeprowadzeniu psychologicznej analizy twoich post贸w poszed艂em do wniosku, 偶e masz jakie艣 problemy. Mo偶e Ci 藕le na Islandii, mo偶e t臋sknisz do ojczyzny... Mo偶e ju偶 tak znienawidzi艂e艣 pod艣wiadomie Islandi臋, 偶e chcesz J膮 wszystkim obrzydzi膰... Nie wiem...
Najwyra藕niej d膮偶ysz do konfrontacji, chyba 偶e walczysz o posad臋 naczelnego w ICELAND.PL? Smile
I tu wydajesz by膰 si臋 艣mieszny, bo tak na prawd臋 nikogo nie obchodzi licytacja "islandio-wiedzy", ludzie tu przychodza by dowiedzie膰 si臋 czego艣 nowego, ale na si艂臋 ich nie przekonasz, 偶e masz racj臋. To forum jest po to by sw膮 wiedz臋 przekazywa膰 i dyskutowa膰, a nie by udowadnia膰, 偶e lepiej "czuje si臋" Islandi臋 - to i tak oceni膮 Czytelnicy sami wedle swoich kryteri贸w.
Mo偶e b臋d膮c z Islandczykami lepiej czujesz swoich koleg贸w z pracy, i swoich s膮siad贸w, ale opisz ich po prostu, wtedy wszyscy Czytelnicy si臋 dowiedz膮 jacy s膮 zwykli Islandczycy... Nie musisz swoich "znajomo艣ci" podnosi膰 do rangi "jestem najwa偶niejszy".
Jednak s膮 i tacy, kt贸rzy swe znajomo艣ci ulokowali gdzie indziej; przyk艂adali ucho do wulkanu lub usta do lodowca - ja osobi艣cie takie znajomo艣ci ceni臋 wy偶ej j臋zyk
A bior膮c pod lup臋 twoich znajomych Islandczyk贸w, to skoro ich pytasz o rady, a oni nie wiedz膮 np. 偶e na Islandii s膮 muzea lub skanseny po艣wi臋cone Wikingom, to co艣 mi si臋 zdaje, 偶e nie s膮 to wysokich lot贸w przewodnicy turystyczni.
Wi臋c twoja znajomo艣膰 nawet kultury islandzkiej okazuje si臋 w膮tpliwa, cho膰 my nie uzurpujemy sobie nawet okruszka wiedzy o tej kulturze, kt贸r膮 z tego co widz臋 to lepiej znaj膮 Qortes, Kiniec czy Jean.
Ludzie maj膮 to do siebie, 偶e nigdy nie b臋d膮 wiedzie膰 wszystkiego, a tylko ka偶dy ma w sobie cz膮stk臋 wiedzy.
Czasem stary profesor mo偶e si臋 nauczy膰 czego艣 od m艂odego studenta.
Ale Ty prawdopodobnie, w roli takiego profesora wykl膮艂by艣 tego studenta, gdyby jego teoria nie zgadza艂a si臋 z twoj膮.
Redakcja ICELAND.PL niegdy nie twierdzi艂a, 偶e jest alf膮 i omeg膮 w sprawach Islandii. Wiedz臋 czerpiemy g艂贸wnie z bogatego ksi臋gozbioru i wypraw, kt贸re cz臋sto trwaj膮 ponad miesi膮c (a wi臋c 1/12 roku). Przez ten mo偶e kr贸tki okres intensywnie zajmujemy si臋 TYLKO poznawaniem Islandii, a i tak ci膮gle wiemy za ma艂o, by odpowiedzie膰 na ka偶de pytanie naszych Czytelnik贸w.

To forum to nie miejsce na k艂贸tnie i tupanie nog膮 - licz膮 si臋 argumenty i fakty oraz rzeczowa (i spokojna) dyskusja. To miejsce wymiany pogl膮d贸w i nawi膮zywania przyja藕ni.
Nie za bardzo co prawda wiemy jaki jest tw贸j pogl膮d, ale c贸偶 mo偶e jak przestaniesz na si艂臋 broni膰 swojego "ego" to kiedy艣 je poznamy.

Cz臋sto si臋 m贸wi, 偶e na Islandii mo偶na spotka膰 z艂o艣liwych Polak贸w, kt贸rych bardziej interesuje wytykanie b艂臋d贸w innych ni偶 pomoc tym, kt贸rzy tego potrzebuj膮...
Czytaj膮c twoje nieco agresywne posty dochodz臋 do wniosku (cho膰 mam nadziej臋, 偶e si臋 myl臋) 偶e mo偶e Ty niestety w艂a艣nie jeste艣 przyk艂adem takiej osoby. Przesta艅 atakowa膰 na si艂臋 kogokolwiek. Wi臋cej u艣miechu, rado艣ci i luzu. Wi臋cej samokrytyki i ch臋ci przyj臋cia cudzych argument贸w. Ja wiem, 偶e pogoda islandzka, szczeg贸lnie na jesie艅 mo偶e by膰 przyczyn膮 depresji, ale przypomnij sobie polsk膮 z艂ot膮 jesie艅 i od razu robi si臋 lepiej i weselej. Smile

Na koniec powt贸rz臋 raz jeszcze: redkacja ICELAND.PL wci膮偶 si臋 uczy i poznaje, wiele os贸b wie wi臋cej o niekt贸rych dziedzinach 偶ycia na Islandii od nas (np. o sporcie, o kt贸rym wiemy tragicznie ma艂o).
Ale to Forum ma za zadanie te偶 pom贸c nam w zdobyciu dodatkowych informacji, kt贸re staramy si臋 wch艂ania膰.
S艂uchamy bacznie Qortesa, kt贸ry wie tak du偶o o sporcie i muzyce i 偶a艂ujemy, 偶e nie jest cz艂onkiem redakcji (ale mo偶e kiedy艣 naprawi ten b艂膮d) Very Happy
S艂uchamy r贸wnie偶 g艂os贸w ludzi z Islandii, kt贸rym wiele rzeczy si臋 nie podoba i maj膮 wiele krytycznych uwag. Pisz膮 do nas prywatnie lub na Forum. Wszyscy si臋 uczymy od siebie. My korzystamy ze 藕r贸de艂 islandzkich i polonijnych, a czasem si臋 zdarza odrotnie, 偶e rodowici Islandczycy pytaj膮 nas jak dojecha膰 gdzie艣 w interior i czy jest tam pi臋knie Very Happy To tak jak w Polsce, wielu obcokrajowc贸w mo偶e wiedzie膰 wi臋cej o Wroc艂awiu od nas i tylko nas to cieszy (oczywi艣cie jego wiedza, a nie nasza niewiedza).
Og贸lnie wiemy coraz wi臋cej i to jest w艂a艣nie SUPER. I tego si臋 trzymajmy.
_________________
CHCESZ WSPOM脫C FORUM ORAZ ICELAND.PL? WP艁A膯 DATEK!
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Odwied stron autora Numer GG
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast阷ny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron