reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Praca na Islandii / Job in Iceland for Poles
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Gdzie wolałbyś pracować, jeśli w Niemczech dawali by Ci 5000 zł/m-c a na Islandii tylko 4000 zł/m-c?
W Niemczech
13%
 13%  [ 8 ]
Na Islandii
68%
 68%  [ 41 ]
Wolę pracować w Polsce i tylko czasem odwiedzać Islandię!
18%
 18%  [ 11 ]
Wszystkich Gosw : 60

Autor Wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Lut 2004, 16:48    Temat postu: Praca na Islandii / Job in Iceland for Poles Odpowiedz z cytatem

Proponuję może, by osoby tu się wpisujące pisały dokładnie co umieją, co mogą robić, jakie mają doświadczenie; być może również w języku angielskim lub islandzkim. Jeżeli kiedykolwiek zaglądnie tu ktoś z Islandii, będzie miał łatwiej znaleźć pracownika.
Ludzie z różnych branż mogą tworzyć różne tematy np.:
- ryby (i praca przy nich)
- praca na statku
- mechanik (również samochodowy)
- budowlaniec
- monter
- ślusarz
- opiekunka do dzieci
- profesor
- student
itp.
Piszcie krótko i na temat
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qaanaaq
Go
PostWysany: 12 Mar 2004, 9:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrzcie, co znalazłem:

http://bi.gazeta.pl/im/1904/m1904502.jpg


Trzeba by się jakoś dowiedzieć, co i jak z wyjazdem na stałe na Islandię, bo nie wygląda to źle... :-)
Powrt do gry
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 12 Mar 2004, 9:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Studiuję polonistykę więc nie wiem co bym mogł robic na Islandii, ale myśle, ze pewnie jak wiekszośc tu, chciałbym tam popracować przez jakis czas.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 12 Mar 2004, 10:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qaanaaq napisa:

Trzeba by się jakoś dowiedzieć, co i jak z wyjazdem na stałe na Islandię, bo nie wygląda to źle... :-)


Islandczycy i Polacy, z którymi mamy kontakt twierdzą, że coraz trudniej dostać pracę cudzoziemcowi na Wyspie.

Islandzki pracodawca, jeśli kogoś potrzebuje, to ogłasza w swoich biurach pośrednictwa tę informację. Jeśli nie znajdzie się Islandczyk, to oferuje się miejsce osobie z zagranicy. Przypuszczam, że po wejściu do UE będzie tak samo.

Na Islandii jest ok. 2% bezrobocie, nie wiem dokładnie, czy to jest taki problem jak u nas, w sensie, czy to chodzi dokładnie o brak miejsc do pracy dla osób, które jej szukają. Wydaje mi się, że ci zarejestrowani, to może osoby, którzy akurat zmieniają pracę i wychodzi, że przez jakiś czas nie pracują, szukają czegoś lepszego, albo zwolnili się na własne życzenie, no i jakby nie było są teraz bezrobotni. Nie zapomianjmy też o "niebieskich ptakach", których zawsze w społeczeństwie jest jakiś odsetek, może właśnie ten ok. 2%? Smile Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby nie było tam pracy dla Islandczyków.

Wiecie, to jest ciekawostka, biorąc pod uwagę nasze realia, że na Islandii pracodawcy MAJĄ OBOWIĄZEK przyjmować zgłaszających się w sprawie pracy nastolatków, którzy zaczynają pracę po swojej edukacji! Młodzież islandzka bardzo wcześnie zaczyna się usamodzielniać i przechodzić na "własny rachunek". W wieku 16 lat, jeśli nie chcą się dalej uczyć, muszą zacząć pracę. Ale pracę znajdą bez problemu. Młodzież ma pracę, pieniądze, mieszkanie i inne tam rzeczy, których zapewnienie daje im swobodę, poczucie bezpieczeństwa i brak stresu i lęku o jutro. Dzięki temu nie muszą kombinować, kraść itp.
Tym się właśnie różnimy od Islandii...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 17 Mar 2004, 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno miałam fajny sen. Taki realistyczny...
Śniło mi się, że mój tata rozpoczął pracę na Islandii. I oczywiście zabrał mnie ze sobą Very Happy A czasem miewam prorocze sny...

Tata jest inżynierem elektrykiem, dość dobrze zna angielski i niemiecki. Chętnie popracuje na Islandii Smile

Pozdrawiam,
Johanna Valdimarsdóttir
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jola

Doczy: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysany: 17 Mar 2004, 17:50    Temat postu: na stale czy nie? Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Śniło mi się, że mój tata rozpoczął pracę na Islandii. I oczywiście zabrał mnie ze sobą


Jak myslisz, moglabys mieszkac cale zycie na Islandii? Tylko pomysl dluzej nad tym pytaniem (chociaz juz sie pewnie nad tym nie raz zastanawialas). Wez wszystkie plusy i minusy pod uwage. Ciekawa jestem jakie jest Twoje zdanie na ten temat, bo wiekszosc ludzi jednak chcialoby tam podrozowac ale na stale zamieszkac nie zdecydowałoby sie raczej.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 17 Mar 2004, 19:26    Temat postu: Re: na stale czy nie? Odpowiedz z cytatem

Jola napisa:
Jak myslisz, moglabys mieszkac cale zycie na Islandii? Tylko pomysl dluzej nad tym pytaniem (chociaz juz sie pewnie nad tym nie raz zastanawialas). Wez wszystkie plusy i minusy pod uwage. Ciekawa jestem jakie jest Twoje zdanie na ten temat, bo wiekszosc ludzi jednak chcialoby tam podrozowac ale na stale zamieszkac nie zdecydowałoby sie raczej.

Rzeczywiście zastanawiałam się nad tym wiele razy. Życie na Islandii wydaje się inne od naszego pod tyloma względami... Na przykład:
Cytat:
Wiecie, to jest ciekawostka, biorąc pod uwagę nasze realia, że na Islandii pracodawcy MAJĄ OBOWIĄZEK przyjmować zgłaszających się w sprawie pracy nastolatków, którzy zaczynają pracę po swojej edukacji! Młodzież islandzka bardzo wcześnie zaczyna się usamodzielniać i przechodzić na "własny rachunek". W wieku 16 lat, jeśli nie chcą się dalej uczyć, muszą zacząć pracę. Ale pracę znajdą bez problemu. Młodzież ma pracę, pieniądze, mieszkanie i inne tam rzeczy, których zapewnienie daje im swobodę, poczucie bezpieczeństwa i brak stresu i lęku o jutro. Dzięki temu nie muszą kombinować, kraść itp.
Tym się właśnie różnimy od Islandii...

Poza tym na Islandii miałabym mniejszą konkurencję w szachach Smile
Chciałabym tam mieszkać na stale, ale na pewno minie jeszcze trochę czasu, zanim urzeczywistnię te plany Smile
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 17 Mar 2004, 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chce nikomu podcinac skrzydeł ale niestety marzenia zadko sie spełniaja, mija czas, zycie daje nam w kosc i zapominamy o tym o czym marzylismy kiedys, okazuje sie ze od teori do praktyki niestety jest bardzo daleko, ze marzenia swoje a zycie swoje......zapał tak goracy kiedys po pewnym czasie przygasa....

tylko najsilniejsi przechodza dalej, a niestety konkurencja do "spełnienia marzeń"..jest dosyc spora, co wiecej, marzenia ludzi w gruncie rzeczy sa bardzo do siebie podobne.......
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 18 Mar 2004, 10:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisa:
Nie chce nikomu podcinac skrzydeł ale niestety marzenia zadko sie spełniaja, mija czas, zycie daje nam w kosc i zapominamy o tym o czym marzylismy kiedys, okazuje sie ze od teori do praktyki niestety jest bardzo daleko, ze marzenia swoje a zycie swoje......zapał tak goracy kiedys po pewnym czasie przygasa....

tylko najsilniejsi przechodza dalej,
Może i masz rację... IMO marzenia są po to, by o nich marzyć, niekoniecznie muszą się spełniać Smile
Ale nie jesteś pierwszą osobą, która mówi, że mi się odechce.
Czasami zapominam o Islandii, przez jakiś czas mam ważniejsze sprawy, ale to zawsze powraca. Jest jakieś lekarstwo na Islandofilię? :wink:

Jean Valjean napisa:
a niestety konkurencja do "spełnienia marzeń"..jest dosyc spora, co wiecej, marzenia ludzi w gruncie rzeczy sa bardzo do siebie podobne.......

Nie sądzę, żeby wiekszość osób marzyło by mieszkać na Islandii Smile
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Mar 2004, 14:04    Temat postu: Marzyciele za dychę Odpowiedz z cytatem

Najciekawsze jest to, że rady w stylu "marzenia się nie spełniają" są bezsensowne. Bo osoba, która to słyszy może:
a) zrezygnować z marzeń (no i co dalej?)
b) nie posłuchać się rady idalej realizować marzenia
c) ostatecznie zrewidować swoje plany (ale to wciąż są marzenia, więc wracamy do pktu a lub b)
Z powyższego wynika, że osoby dające takie rady, to osobnicy złośliwi, bo ich rady nie przynoszą pozytywnego rezultatu. Smile
Samo dążenie do spełnienia marzeń, nawet jeśli zakończy się niepowodzeniem jest ciekawsze niż siedzieć i nic nie robić.
Ja tam wolę próbować wspinać się na Mont Everest i nawet jak mi się nie uda wejść, to będzie to lepsza przygoda niż siedzieć w domu i mówić innym, że marzenia rzadko się spełniają.
Proszę więc wszelkich pesymistów (często wystepujących pod mianem realistów) o nie reagowanie i nie doradzanie, gdy spotkają optymistów Smile
A jak nie mają co robić, to niech się przejdą do najbliższej kolektury Toto-Lotka i spróbują namówić naiwnych graczy, że szansa na wygraną jest jak 1 do 20 milionów (powodzenia).
Wygrana w totka od nas nie zależy; staranie się o spełnienie takich marzeń jak wyjazd na Islandię, praca tam - są bardzo realne i zależą w dużej mierze od nas samych - więc zamiast do kolektury, zapraszam do islandzkiej lektury!
A zwykle jest też tak, że Ci "realiści", to tak naprawdę dawni marzyciele, którym nie starczyło energii by walczyć o swe marzenia i teraz się "mszczą" na młodszych (oj nie ładnie) Smile

MARZYCIELE GÓRĄ!
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 18 Mar 2004, 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostre slowa Adeviq, choc w wielu przypadkach pewno prawdziwe..

Wydaje mi sie, ze wiele osob na tym forum jest dowodem na to, ze warto marzyc, bo marzenia sie spelniaja! I moze to zabrzmi nieskromnie, ale sam mam nadzieje pretendowac do tego zacnego grona. Krok po kroku, cegielka po cegielce... To proste! Wiele osob twierdzi, ze zyję "ciekawie", ale to nic wielkiego, ja po prostu robie to co lubie. Wystarczy sie przelamac, przekroczyc pewien prog niewiary i caly swiat ma sie u swoich stop. Dla chcacego nic trudnego!
Uwielbiam podroze, mam kontakt z wieloma globtroterami, odkrywcami, kazdy z nich robi rzeczy wielkie, bo nie przestaje marzyc... Chociazby wczoraj bylem na spotkaniu z Michałem Kochańczykiem z Gdanska, ktory w 1984 roku poprowadzil nowa droge wspinaczkowa na Fitz Roy w Cordillera Patagonica.. Rzecz niezwykla, a opowiadal o tym tak skromnie.. Bez zbednej filozofii, po prostu zalozyl plecak na plecy i poszedl w swiat.

Mam nadzieje Johanno, ze zaprosisz mnie kiedys do swojego domku na Wyspie, poczestujesz islandzkim plackiem... :D
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 18 Mar 2004, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:
Mam nadzieje Johanno, ze zaprosisz mnie kiedys do swojego domku na Wyspie, poczestujesz islandzkim plackiem... Very Happy

Jasne Very Happy

MARZYCIELE GÓRĄ!
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Mar 2004, 21:35    Temat postu: Ostro, ale do przodu! :) Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:
Ostre slowa Adeviq, choc w wielu przypadkach pewno prawdziwe...

Nie miało być aż tak ostro... Smile Jean nie bierz tego do siebie. Pewnie miałeś dobre intencje.
Szara rzeczywistość jest w stanie zepsuć każde kolorowe marzenie, więc dla mnie każdy marzyciel jest na wagę złota. To, że tu rozmawiamy to też m.in. wynik czyjegoś marzenia, które się jednak realizuje (w bólach ale jednak).
Chciałbym tylko przełamać (szczególnie w Polsce wystepujące) kompleksy niższości i niewiary w lepszą przyszłość.
Massmedia i politycy skutecznie potrafią nas "zdołować", lecz nadzieją są zawsze ludzie, którzy mimo całego marazmu chcą coś zmieniać.
Ludziska zamiast narzekać powinni się brać do pracy nad swoim życiem, bo jak to zwykle bywa od narzekania miska się nie zapełnia... Wink

To co napisał Jean to święta prawda, ale lepiej żeby tej prawdy nie reklamować, bo (zapytam filozoficznie:) po co?
Lepiej nawet, żeby to Marzyciele rozsiewali wszędzie swój optymizm.
Mam nadzieję Jean, że po takiej indoktrynacji zaczniesz błądzić w obłokach, z dala od ziemskiej szarości. Smile Nie wierzę, że nie masz żadnego marzenia i że nie masz cichej nadziei, że się spełni Smile
Tak naprawdę to napisz co w życiu naj,naj,najbardziej chciałbyś osiągnąć (lot na Księżyc, duża kochająca rodzina, rancho na Islandii, pływać własnym żaglowcem, a może zgoła coś innego?) Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 18 Mar 2004, 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, że każdy Islandofil jest optymistą Very Happy
Przecież pesymiści nie zawracają sobie głowy <taką zimną, okropną, nudną dziurą, gdzieś koło Grenlandii itp.> :wink:

W tym topicu mieliśmy pisać o pracy, krótko i na temat lol
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Mar 2004, 22:47    Temat postu: Króóóóótki temat Odpowiedz z cytatem

No, tak - miało być krótko, bo mieli tu pisać tylko ludzie szukający konkretnej pracy na Islandii Smile
Miały powstać tematy dla różnych specjalności, gdzie ludzie zwięzło przedstawiali by swoje mozliwości zawodowe i czekaliby na odzew z Islandii.
Np. można już stworzyć temat: inzynierowie elektrycy - i mamy już jedną kandydaturę (najlepiej wpisać po angielsku); jeżeli zgłosi się islandzki pracodawca szukający specjalisty elektryka, to Johanna - jedziesz do Islandii jak rozumiem?! Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 19 Mar 2004, 0:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zle sie czuje ostatnio, macie oczywiscie racje, trzeba wierzyc, trzeba marzyc, trzeba sie starac....

nie chciałem byc złosliwy, ni na nikim sie mscic, czy tez byc niemiły...
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Mar 2004, 0:54    Temat postu: Tak myślałem Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisa:
nie chciałem byc złosliwy, ni na nikim sie mscic, czy tez byc niemiły...

Tak właśnie myślałem! Smile
Jak pisała Johanna - wszyscy Islandofile to równi goście, więc nie wątpiłem w Ciebie! Miałem nadzieję, że twoja wypowiedź była czysto filozoficzna i nie odzwierciedla twojego wnętrza.
A jeśli czujesz się ostatnio źle, to postaw sobie jakiś trudno osiągalny cel i zacznij go realizować... dążenie do celu jest strasznie absorbujące i człowiek nie ma czasu się martwić!
Na pewno zresztą to wiesz - jeździsz na rowerze w trudnych nawet trasach, na pewno wyznaczałeś sobie do przejechania dłuższe odcinki i starałeś się dojechać do mety...
O ile to nie tajemnica (nie chcę być wścibski) możesz nam napisać co Ty konkretnie chciałbyś osiągnąć?
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Mefisto
Go
PostWysany: 19 Maj 2004, 19:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak w Islandii z pracą dla farmaceutów? Jak się im powodzi, jakie muszą mieć uprawnienia, czy nie ma nadmiaru tego typu specjalistów???
POZDRAWIAM
Powrt do gry
Kaja

Doczy: 22 Lut 2004
Posty: 5
Skd: Reykjavik
PostWysany: 20 Maj 2004, 0:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla wszystkich zainteresowanych ........

Nowa ustawa o cudzoziemcach


Na początku roku weszły w życie dwie nowe ustawy dotyczące obcokrajowców: Ustawa o cudzoziemcach (lög um útlendinga) oraz Ustawa zatrudnianiu cudzoziemców (lög um atvinnuréttindi útlendinga). Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o cudzoziemcach opublikowane zostały niedawno, natomiast do chwili obecnej nie ukazały się jeszcze przepisy wykonawcze do ustawy regulującej zatrudnianie cudzoziemców. W artykule niniejszym omówimy ogólnie nowe akty prawne i przyjrzymy się najważniejszym ogólnym postanowieniom, o których należy pamiętać. Przedstawimy też najważniejsze zmiany zawarte w tych ustawach oraz ich wpływ na sytuację obcokrajowców. Nowe ustawy są obszernymi dokumentami, dlatego też szczególny nacisk zostanie położony na sprawy związane z zezwoleniami na pobyt i zatrudnienie, a dotyczące obywateli spoza tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe ustalenia prawne mają bowiem niewielki wpływ na sytuację prawną przybyszów z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dlatego też większość poniższych uwag dotyczy obywateli spoza tego obszaru, o ile nie zostanie wyraźnie powiedziane inaczej.

Ogólne zasady odnośnie zezwolenia na pobyt
Zezwolenie na pobyt trzeba uzyskać przed przybyciem do kraju. Dotyczy to również zezwolenia na zatrudnienie. Nie można zatem przyjechać na Islandię, znaleźć sobie pracę i wtedy dopiero ubiegać się o zezwolenie na zatrudnienie i pobyt. Zezwolenia te muszą być załatwione przed przekroczeniem granic Islandii. W nowej ustawie dopuszczane są jednak wyjątki od tej zasady. Dzieci poniżej 18 lat, małżonkowie obywateli islandzkich i któregoś z krajów skandynawskich, a także małżonkowie cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt kategorii B lub zezwolenie na osiedlenie się, nie muszą przebywać poza granicami Islandii w czasie rozpatrywania ich podania o zezwolenie na pobyt. Można też zrobić wyjątek w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Zezwolenia na pobyt wydawane są przez Urząd do Spraw Cudzoziemców (Útlendingastofnun).

Ogólne zasady odnośnie zezwolenia na zatrudnienie
O zezwolenie na zatrudnienie ubiega się pracodawca, a nie pracownik. Aby móc ubiegać się o prawo do zatrudnienia cudzoziemca, pracodawca musi najpierw ogłosić wolne miejsce pracy na Islandii i w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Następnie należy przedłożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zatrudnienie związkom zawodowych danego regionu. Jeżeli nie ma chętnych na ogłoszone miejsce pracy i związki zawodowe otrzymały wniosek do zaopiniowania, można udzielić zezwolenia na zatrudnienie. Zgody udziela centralny Urząd do Spraw Zatrudnienia (Vinnumálastofnun).

Zezwolenie na pracę na czas nieoznaczony (ótímabundi&eth; atvinnuleyfi)
Jak wspomniano uprzednio, to pracodawca ubiega się o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca i w rzeczywistości to on otrzymuje zezwolenie na zatrudnienie dla swojego pracownika. Stąd też to pracodawca ubiegać również musi o przedłużenie zezwolenia na zatrudnienie.
Zgodnie z ustawą zatrudnianiu cudzoziemców, obcokrajowiec może ubiegać się o stałe zezwolenie na pracę po trzech latach pobytu i pracy na Islandii. Wtedy to on sam otrzymuje zezwolenie nie ograniczone czasowo. Z drugiej jednak strony zezwolenie na pracę nie może być ważne dłużej niż zezwolenie na pobyt. Zgodnie zaś z nową ustawą o cudzoziemcach, w większości przypadków o zezwolenie na pobyt na czas nieoznaczony, czyli zezwolenie na osiedlenie się (búsetuleyfi), nie można się ubiegać wcześniej niż po 4 latach ciągłego zamieszkania na Islandii, z czego wynika, iż w rzeczywistości stałego zezwolenia na pracę nie można uzyskać wcześniej niż po 4 latach.

Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt
Ubiegający się o zezwolenie musi mieć ukończone 18 lat, o ile nie przyjeżdża na Islandię w związku z pobytem tutaj swoich rodziców. Cel pobytu musi być zgodny z podanym w podaniu. Może to oznaczać konieczność ponownego ubiegania się o inny typ zezwolenia w przypadku zmiany celu pobytu. Należy udokumentować zabezpieczone środki utrzymania. Za wyznacznik przyjmuje się indeksy Opieki Społecznej (w chwili obecnej 67.000 koron miesięcznie dla osoby samotnej). Większość osób dokumentuje zabezpieczenie środków utrzymania poprzez przedstawienie umowy o pracę. Można też wskazać na środki utrzymania poprzez zaświadczenie o posiadaniu wystarczających kwot na rachunku bankowym.
Oprócz tego należy też posiadać ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie kosztów leczenia. Osoby przybywające do kraju nie są przez pierwsze sześć miesięcy objęte powszechnym systemem ubezpieczeń, stąd też muszą ubezpieczyć się w inny sposób. Zgodnie z ustawą zatrudnianiu cudzoziemców, obowiązkiem pracodawcy jest takie ubezpieczenie obcokrajowca, by korzystał z tych samych uprawnień, co ubezpieczeniu w powszechnym systemie ubezpieczeń. Osoby, które nie są zatrudnione, muszą same ubezpieczyć się na kwotę przynajmniej 2 milionów koron islandzkich (uwaga: nie mowa tu kwocie, którą trzeba zapłacić, lecz o wysokości gwarantowanego zabezpieczenia).
Oprócz środków utrzymania i ubezpieczeń, warunkiem udzielenia zezwolenia na pobyt jest także zapewnienie, iż ubiegający się będzie miał zapewnione warunki mieszkaniowe, w obiekcie odpowiadającym normom higienicznym dla lokali mieszkalnych.

Kategorie zezwoleń na pobyt
Zgodnie z nową ustawą wyszczególnia się obecnie aż 11 typów zezwoleń na pobyt i zamieszkanie. Niektóre z nich dotyczą przypadków bardzo szczególnych (np. zezwolenie ze względu na studia), inne zaś mają ogólniejsze zastosowanie. Przyjrzymy się kilku najpowszechniejszym.

Kategoria C – Ograniczone zezwolenie na pobyt ze względu na zatrudnienie
Jest to pierwsze zezwolenie, które otrzymują cudzoziemcy przybywający na Islandię do pracy. Zezwolenie trzeba uzyskać przed przybyciem do kraju i ważne jest jeden rok.

Kategoria B - Zezwolenie na pobyt ze względu na zatrudnienie, dające podstawę do ubiegania się o zezwolenie na osiedlenie się
O zezwolenie to można ubiegać się po roku ciągłego pobytu na Islandii na podstawie zezwolenia kategorii C. Zezwolenie ważne jest przez rok i należy je corocznie odnawiać. O przedłużenie należy się ubiegać nie później niż na miesiąc przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia. Kategorie B i C są pod wieloma względami porównywalne z zezwoleniem zwanym dotychczas „czerwoną kartą”. Oprócz ogólnych warunków wymienionych już uprzednio, dla uzyskania kategorii B wymagane jest też, by cudzoziemiec pozostawał w rzeczywistym stosunku pracy przez zdecydowaną część okresu poprzedzającego. Nie mógł też korzystać z pomocy finansowej Opieki Społecznej (mowa tu o pożyczkach i zasiłkach, ale nie o dodatkach mieszkaniowych). Oprócz tego warunkiem jest też złożenie przez pracodawcę podania o przedłużenie zezwolenia na zatrudnienie i podanie to spełniać musi wymagane ustawą warunki.
Po trzech latach pobytu na podstawie zezwolenia kategorii B można ubiegać się o zezwolenie na osiedlenie się.

Kategoria K – Zezwolenie na osiedlenie się (búsetuleyfi)
Zezwolenie na osiedlenie się to prawo pobytu na czas nieoznaczony, którego nie trzeba odnawiać. Zgodnie z nową ustawą, cudzoziemiec musi zamieszkiwać na Islandii w sposób ciągły przez 4 lata, zanim będzie mógł się ubiegać o zezwolenie na osiedlenie się (jeden rok na podstawie zezwolenia na pobyt kategorii C i trzy lata na podstawie zezwolenia kategorii B). Zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami były to trzy lata, jest to zatem istotna zmiana. Gdy mowa o pobycie ciągłym oznacza to, iż w okresie ostatnich trzech lat cudzoziemiec nie mógł przebywać poza granicami Islandii więcej niż 9 miesięcy.

Warunki uzyskania zezwolenia na osiedlenie się
Wszystkie wymienione uprzednio warunki dla uzyskania zezwolenia na pobyt obowiązują też w przypadku ubiegania się o zezwolenie na osiedlenie się. Trzeba zatem mieć środki utrzymania, zapewnione mieszkanie, ubezpieczenia zdrowotne, wiek, cel pobytu i nie korzystać z pomocy Opieki Społecznej. Dodatkowo, cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na osiedlenie się musi wykazać się uczestnictwem w 150 godzinach kursu języka islandzkiego (minimum 85% obecności) lub wykazać się odpowiednią znajomością języka islandzkiego, poświadczoną zdaniem odpowiedniego egzaminu. Zezwolenie na osiedlenie się nie jest ograniczone w czasie, traci jednak ważność, jeśli jego posiadacz mieszka za granicą ponad 18 miesięcy w okresie 4 lat. Są jednak przewidziane wyjątki ze względu na służbę wojskową, naukę, lub pracę za granicą dla islandzkiej instytucji państwowej lub instytucji międzynarodowej.

Osoby najbliższe – nowe postanowienia
Zgodnie z nową ustawą, najbliższe osoby obywateli islandzkich i skandynawskich, a także cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt kategorii B, może ubiegać się o szczególne zezwolenie na pobyt. Osoby najbliższe to: małżonek, konkubin(a), zstępni (dzieci/wnuki) do lat 18 pozostające na utrzymaniu danej osoby, a także wstępni (rodzice/dziadkowie) tej osoby lub jej małżonka, o ile pozostają na ich utrzymaniu. Należy jednak podkreślić, iż potrzebne jest spełnienie ogólnych wymogów dla uzyskania takiego zezwolenia, to znaczy, środki utrzymania, ubezpieczenie chorobowe i warunki mieszkaniowe.
Osoby te mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt kategorii E dla osób najbliższych, które daje podobne uprawnienia, co zezwolenie kategorii B.

Osoby posiadające obecnie tzw. zieloną kartęW chwili obecnej osoby posiadające zieloną kartę nie muszą ubiegać się o zezwolenie na osiedlenie się. Prawo nie może działać wstecz, zatem osoby mające zieloną kartę nie mogą utracić swoich uprawnień. Należy jednak zaznaczyć, że zezwolenie na osiedlenie się może być kiedyś warunkiem uzyskania jakichś uprawnień w przyszłości, jednak nie obecnie. Dlatego też ci, którzy mają zieloną kartę, lecz nie odbyli 150-godzinnego kursu języka islandzkiego, lub też korzystali z pomocy Opieki Społecznej, nie muszą obawiać się, iż stracą nabyte prawa. Zielona karta obowiązuje nadal dla tych, którzy otrzymali ją przed dniem 1 stycznia 2003 roku. Inni, którzy chcą uzyskać stałe prawo pobytu, muszą ubiegać się o zezwolenie na osiedlenie się.

Zezwolenie na pobyt dla obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Cudzoziemiec z kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie potrzebuje szczególnego zezwolenia na pobyt przed przyjazdem i może przebywać na Islandii do trzech miesięcy bez zezwolenia, a do 6 miesięcy, jeśli poszukuje pracy. Mieszkańcy Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie potrzebują zezwolenia na zatrudnienie na Islandii i mają prawo do otrzymania zezwolenia na pobyt o ile spełniają określone warunki. W zdecydowanej większości przypadków zezwolenia takie są udzielane (najczęściej na 5 lat) o ile tylko zabezpieczone są środki utrzymania, zgodnie z duchem porozumień o Europejskim Obszarze Gospodarczym.


Centrum Międzynarodowe



http://www.ahus.is/framesENG.htm?FRAMES/languages/pl/main.htm~main


pozdrawiam
kaja Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
deejaydelta
Go
PostWysany: 7 Lis 2005, 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisa:
Nie chce nikomu podcinac skrzydeł ale niestety marzenia zadko sie spełniaja, mija czas, zycie daje nam w kosc i zapominamy o tym o czym marzylismy kiedys, okazuje sie ze od teori do praktyki niestety jest bardzo daleko, ze marzenia swoje a zycie swoje......zapał tak goracy kiedys po pewnym czasie przygasa....

tylko najsilniejsi przechodza dalej, a niestety konkurencja do "spełnienia marzeń"..jest dosyc spora, co wiecej, marzenia ludzi w gruncie rzeczy sa bardzo do siebie podobne.......


wiem, stary topic ale to ostatnimi czasy jeden z lepszych tekstów jakie wyłapałem na necie... true, true... (jakby to było po islandzku ? )
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron