reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Kącik miłośników Islandii (wstęp tylko dla islandofilów)
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 19 Cze 2007, 2:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Reykjaviku jest tylko lotnisko krajowe, nie lądują tam samoloty międzynarodowe, chociaż czasami startują stamtąd krótkodystansowe loty na Grenlandię, do której jest ok. 300-400 km.
Po grenlandzkim wyjątkiem, Reykjavik nie należy zaliczać do portów międzynarodowych Smile
Międzynarodowym portem lotniczym dla Reykjaviku jest właśnie Keflavik Smile
Tomek_krk

PostWysłany: 19 Cze 2007, 4:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wlasnie poprzez regularne loty na Grenlandie w sezonie mozna nazwac lotnisko w Reykjaviku miedzynarodowym.
To fakt, ze jednak najwiecej lotow miedzynarodowych i miedzykontynentalnych jest z Keflaviku.
Ogolnie ruch lotniczy na Islandii jest bardzo rozwiniety, zwazajac na liczbe mieszkancow kraju.
Polska mimo ze ma prawie 40 mln mieszkancow posiada tylko 2 lotniska miedzykontynentalne i 10 miedzynarodowych. O ruchu krajowym lepiej nie wspominac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 19 Cze 2007, 12:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, ale za lotnisko międzynarodowe uznajemy głównie duże porty lotnicze.
Bo przecież z każdego lotniska na świecie może wystartować awionetka, która jakoś doleci do sąsiedniego kraju. W ten sposób wszystkie lotniska Islandii (również te trawiaste) można nazwać międzynarodowymi Smile

Grenlandia jest tak blisko Islandii, że regularne loty odbywają się w sezonie głównie dla turystów. Są to raczej małe samoloty, które odbywają loty na krótkich trasach.
Lotniska międzynarodowe to raczej takie, które obsługują największe samoloty, zdolne pomieścić 200-400 pasażerów, latające na pułapie ok. 10 tys. m. Lotnisko musi mieć wtedy odpowiednią infrastrukturę wymaganą przez prawo międzynarodowe. Natomiast loty na Grenlandię mają pewnie uproszczone procedury bezpieczeństwa, bo awionetką nie można zburzyć WTC, a po drugie na Islandii i Grenlandii nie ma takich budynków lub obiektów. Smile
Tomek_krk

PostWysłany: 19 Cze 2007, 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bo przecież z każdego lotniska na świecie może wystartować awionetka, która jakoś doleci do sąsiedniego kraju. W ten sposób wszystkie lotniska Islandii (również te trawiaste) można nazwać międzynarodowymi

nie sadze by awionetka miala taki zasieg by mogla doleciec np. do Glasgow, Oslo, czy Londynu.

Cytat:
Lotniska międzynarodowe to raczej takie, które obsługują największe samoloty, zdolne pomieścić 200-400 pasażerów, latające na pułapie ok. 10 tys. m. Lotnisko musi mieć wtedy odpowiednią infrastrukturę wymaganą przez prawo międzynarodowe

wlasnie szukam i szukam tego prawa i nic Sad Teoretycznie lotnisko miedzynarodowe to takie ktore regularnie obsluguje loty miedzy danymi krajami. nie licze oczywiscie czarterow.

Ja sie jednak nie moge doczekac gdy zaczna latac Airbusy A 380. Pewnie bilet na trasie obslugiwanej przez tego molocha bedzie slono kosztowal, ale zawsze mozna pomarzyc Smile

dobra ale temat nam troche odbiegl.

walute m.in. oslabiaja by drozej sprzedac ryby Smile zyskaja bardziej na eksporcie, a ryb akurat najwiecej eksportuja Smile
Powrót do góry
Tomek_krk

PostWysłany: 19 Cze 2007, 14:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwole sobie na krotki komentarzyk:)

Islandia kraj dla mnie piekny, z pewnoscia bardzo oryginalny kartograficznie, niepowtarzalny, ale nie moglbym tutaj mieszkac na stale.

Co do krajobrazow bez dwoch zdan jest jeden z piekniejszych krajow w Europie, a juz najbardziej zroznicowany pod wzgledem uksztaltowania terenu. Duzym plusem jest to ze na Islandii nie ma praktycznie drzew (poza byrlami) dzieki czemu mozemy ogladac naturalny, nie zasloniety przez nic krajobraz, oraz "gola" ziemie.
Kraj zwiedza sie cudownie, jest idealny na wakacje jesli ktos nie przepada za plaza i sloncem.
Pogoda - nie przeszkadza, jest to w koncu rzecz na ktora nie mamy wplywu.
Krajobraz - niewatpliwie wielki plus, a teraz co do zycia.
Co do cen sie nie wypowiadam, bo jak ktos tutaj pracuje i zarabia kraj nie powinienen sie wydawac dla niego drogi. Sila nabywcza pieniadze jest o wiele wieksza niz w Polsce.
To sa niewatpliwie plusy....a minusy...czujesz ze jestes na koncu Europy, gdzies pomiedzy kontynentami w "in the middle of nowhere".
By cos kupic musisz isc pol miasta do jedynego centrum handlowego (jesli oczywiscie takie posisada), piwa po 18 nigdzie nie kupisz, zakupy w niedziele rowniez sa problemem, by gdzies poleciec na wakacje najpierw musisz sie wydostac z wyspy co nie jest tanie. Ludzie sa bardzo mili to fakt, jednak styl zycia jest typowo zachodnioeuropejsko/amerykanski. Drogie samochody, patrza na to czy jestes bogaty czy nie, dobrze ubrany, jednym slowem szpan (sami Islandczycy (ci starsi) mowia ze mlodzi teraz tylko szpanuja samochodami). Ludzie sa jednak inteligentni, praktycznie wszyscy znaja angielski. Sa pracowici.

Kraj na pewno wyjatkowy i niepowtarzalny. Dobrze ze jest miejsce na swiecie gdzie mozesz poczuc sie jak na Marsie, czy jak na totalnym odludziu. Bo jesli caly swiat bylby zurbanizowany jak Benelux czy mial architekture tylko z renesansu to byly po prostu nudny. Roznorodnosc jest potrzeba. Z krajem jest jak z piwem. Smakujesz kilka, ale najczesniej pijesz te ktore najbardziej smakuje.

Komus to calosc moze odpowiadac mi nie, choc podejrzewam ze na Islandii jest sporo polakow z przymusu za lepsza praca, malo jest pewnie takich co przylecieli tutaj by pomieszkac w kraju o ktorym marzyli. Ja sie tu dobrze czuje, kazdy kraj ma swoje plusy i minusy, to normalne, ale dluzej niz pare miesiecy nie wytrzymalbym tutaj Smile

Przyjechalem tutaj bo mialem juz dosc pracy w Irlandii, chcialem sprawdzic jak jest na Islandii. Nie zawiodlem sie na pewno, ale kazdy ma po prostu swoj ulubiony kraj. Dlatego we wrzesniu przeprowadzam sie do Hiszpanii Smile)
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 19 Cze 2007, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisał:
Sila nabywcza pieniadza jest o wiele wieksza niz w Polsce.
A co rozumiesz pod pojęciem siły nabywczej?
Bo mnie się wydaje, że siła nabywca pieniądza na Islandii jest DUŻO mniejsza, co jednak nie przeszkadza, by dobrze żyć, bo tych pieniędzy jest tam więcej Smile
Dla przykładu: u nas za 2 zł można kupic chleb; a czy na islandii za 40 ISK da się coś kupić?

Cytat:
Drogie samochody, patrza na to czy jestes bogaty czy nie, dobrze ubrany, jednym slowem szpan (sami Islandczycy (ci starsi) mowia ze mlodzi teraz tylko szpanuja samochodami).
Znów musiałbyś podać definicję "szpanu", bo wedle mojej (zamieszczonej na tym Forum), Islandczycy nie szpanują. Jest wielka różnica między posiadaniem tzw. ułańskiej fantazji, która sprawia, że kupujesz piękny samochód swych marzeń, a sytuacją, gdy ktoś kupuje drogi samochód, by kłuć kogoś w oczy...

Cytat:
Ludzie sa jednak inteligentni
Myślę, że Islandczycy są równie inteligentni jak reszta ludzkości.
Cytat:
Sa pracowici.
Może nie są pracowici, ale muszą spłacać sporo kredytów, stąd często pracują na 1,5 lub 2 etaty. Powiedziałbym, że bardziej są konsumpcyjnie nastawieni niż inne narody. I stąd się bierze potrzeba dodatkowej pracy...
Ale oczywiście nie generalizujmy, bo tak jak wszędzie, są dobrzy i źli, głupi i mądrzy Smile

Co do drzew i lasów, to wybierz się na wycieczkę do Egilsstadir - tam jest takie piekne jezioro Lagarfljot oraz dolina, którą porasta sporo lasów.
Spory las jest też w Asbyrgi.
Tomek_krk

PostWysłany: 20 Cze 2007, 1:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A co rozumiesz pod pojęciem siły nabywczej?
Bo mnie się wydaje, że siła nabywca pieniądza na Islandii jest DUŻO mniejsza, co jednak nie przeszkadza, by dobrze żyć, bo tych pieniędzy jest tam więcej
Dla przykładu: u nas za 2 zł można kupic chleb; a czy na islandii za 40 ISK da się coś kupić?

dokladnie chodzi mi wlasnie o sile nabywcza pieniadze. nie mozesz przeliczac korony na zlotowki. minimum za gdzine na IS - powiedzmy 730 koron w PL 5 zl. Czyli za godzine pracy na Is kupisz 6 litrow benzyny w PL nieco ponad litr. 2 chleby w Polsce - 3-4 na Is (choc wiadomo czemu chleb jest tu drogi-brak surowca). Po prostu na Islandi mozesz kupic o wiele wiecej za swoja pensje niz w PL. Jednak nie narzekajmy, gorzej maja na Ukrainie Smile

Cytat:
Znów musiałbyś podać definicję "szpanu", bo wedle mojej (zamieszczonej na tym Forum), Islandczycy nie szpanują. Jest wielka różnica między posiadaniem tzw. ułańskiej fantazji, która sprawia, że kupujesz piękny samochód swych marzeń, a sytuacją, gdy ktoś kupuje drogi samochód, by kłuć kogoś w oczy..

chodzi mi wlasnie o tych co chca kluc w oczy. raczka za szybke muzyczka full z basikiem, nosek zadarty i wszystko jasne Smile

Cytat:
Powiedziałbym, że bardziej są konsumpcyjnie nastawieni niż inne narody. I stąd się bierze potrzeba dodatkowej pracy...

w Irlandii spedzielm rok w pracy. Narod rowniez bardzo konsumcyjny, jednak lenie z nich niesamowici. Islandczycy na prawde sa pracowici i nie wazne czy przez to ze biora kredyty czy chca miec swoje pieniadze by moc je wydawac. Do tego zapomnialem dodac ze sa na prawde bardzoooooo pomocni i otwarci. Jako narod jest dla mnie prawie idealny Smile
Powrót do góry
wredna_mimi

PostWysłany: 20 Cze 2007, 8:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja poznalam bardzo duzo Islandczykow jako patentowanych leni, ruszaja sie jak mucha w smole, sciemniaja w robocie jak tylko moga.
Moze to dlatego ze nie mamy tu respektu i taki poleczek ponagina za nich
Tomek_krk

PostWysłany: 20 Cze 2007, 14:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Moze to dlatego ze nie mamy tu respektu i taki poleczek ponagina za nich

to zalezy. w starszej grupie wiekowej mamy, ale mlodzi inaczej juz na nas patrza, ale ten temat pewnie byl juz walkowany. stanowimy w koncu prawie 2% ludnosci kraju, jednak na prawde w porownaniu z wyspami to na Islandii dopiero raczkujemy Smile
Powrót do góry
titta
Gość
PostWysłany: 18 Sie 2007, 17:31    Temat postu: "pracowici Islandczycy" Odpowiedz z cytatem

ja też pracuję z samymi Islanczykami jest to 8 osób plus ja i z tych 8 osób to aż jedna jest pracowita ciekawe jak to Islandczycy są pracowitym narodem hihi
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 18 Sie 2007, 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek_krk napisał:
chodzi mi wlasnie o tych co chca kluc w oczy. raczka za szybke muzyczka full z basikiem, nosek zadarty i wszystko jasne Smile
Chyba jednak nie wiesz co to znaczy "kłuć kogoś w oczy".
Myślę, że celem Islandczyka nie jest kłuć nikogo w oczy, bo tam każdy może sobie kupić samochód, jeśli tego akurat bardzo pożąda...
Ważne są intencje. Na Islandii jest to głównie "patrzcie jaki jestem radosny i jaką mam fantazję!". W Polsce ci którzy szpanują często mają intencję: "Patrzcie brudne bidole, na taką furę was nie stać, ja tu rządzę, niech wam gały z zazdrości wypadną!".

To istotna różnica w podejściu do świata. Nawet w Polsce jest wiele osób, które kochają wygląd czarnego BMW, ale sobie go nie kupią, bo sąsiedzi wezmą ich za szpanerów - i to jest przykra sprawa, że ludzie muszą ciągle żyć w jakimś stresie i frustracji.
Gdy nauczymy się cieszyć z faktu, że sąsiad kupił sobie piękny i luksusowy samochód, to może wtedy będziemy na wyższym poziomie cywilizacyjnym. I wtedy wszystkim będzie lepiej.
Peterans

PostWysłany: 19 Sie 2007, 8:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Mojego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada! Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle, żeby miał marnie! Żeby miał AIDS-a i raka, oto modlitwa Polaka!""

"Modlitwa Polaka - Dzień Świra"

Ale nie każdy taki jest, nie pakować wszystkich do jednego worka... Confused Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
O.E.
Opiekun Forum
PostWysłany: 20 Sie 2007, 0:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Peterans napisał:
Ale nie każdy taki jest, nie pakować wszystkich do jednego worka... Confused Crying or Very sad
Na szczęście, że nie wszyscy, ale duża część społeczeństwa (może nawet 50%) odczuwa zazdrość na widok szczęścia sąsiada.
To bardzo niedobrze.

Dlatego u nas używa się takich słów jak "szpan" lub "kapuś". Na zachodzie ludzie nie szpanują. Nie są też kapusiami, czyli ludźmi, którzy donoszą na sąsiada z czystej agresji wobec niego. Na zachodzie ludzie donoszą np. na sąsiada, który nie płaci podatków, gdyż takie działanie naraża na stratę całe społeczeństwo. Gdy jakieś działanie nie wynika z nienawiści, a wręcz odwrotnie z miłości do pewnych wartości, to mimo, że jest podobne do szpanowania i kapowania, to jednak nie są to te negatywne zjawiska.

Na koniec dodam, że oczywiście, na zachodzie też są szpanerzy i kapusie.
Ale w Polsce odsetek jest większy, bo Polacy statystycznie bardziej się boją; prawo ich mniej chroni, a przeżycia ostatniego wieku nauczyły ich lęku...
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Różności dla Islandofilów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: