reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna

ICELAND.PL :: Islandia - strona g艂贸wna portalu

ZANIM CO艢 NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEI KTO CI OBRA疉 LUB MIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U縴tkownicyU縴tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   

Problemy pracownik贸w z pracodawc膮 - zap艂ata

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Jak wygl膮da praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
jacob022

Do潮czy: 26 Lis 2006
Posty: 4
Sk眃: Swinoujscie\ Arnarholt-Kjalarnes
PostWys砤ny: 19 Lut 2007, 0:22    Temat postu: Problemy pracownik贸w z pracodawc膮 - zap艂ata Odpowiedz z cytatem

Walcze z firma Istak o zaplate za wolne ,nieprzepracowane soboty.Firma z tego tytulu jest mi winna duzo pieniedzy.
Podpisywalem z Istakiem stosowny kontrakt, niestety istak sie z tego nie wywiazuje.Prosze pomuszcie,czy ktos mial takie problemy jak ja.Czy oprocz opieszalych zwiazkow zawodowych jest jeszcze ktos kto moglby mi pomoc.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Tlen
reggie

Do潮czy: 31 Mar 2006
Posty: 37
Sk眃: krak贸w
PostWys砤ny: 19 Lut 2007, 8:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam udanie sie do centrali ASI. Jest to centrala zwiazkow zawodowych i ludzie tam sa naprawde uprzejmi i pomocni.

W tym samym budynku znajduje sie siedziba Eflingu - zwiazku zawodowego dla pracownikow niewykwalifikowanych. Podejrzewam ze oni sa wlasciwi zeby zajac sie Twoja sprawa.

Rowniez mialem duze problemy z swoim pracodawca i dzieki pomocy najpierw ASI a potem VR udalo mi sie odzyskac wypracowane pieniadze w bardzo szybkim czasie.

Zycze powodzenia.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
karuta
Alpha Team
Do潮czy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWys砤ny: 19 Lut 2007, 18:19    Temat postu: Re: nieprzepracowane soboty Odpowiedz z cytatem

jacob022 napisa:
Walcze z firma Istak o zaplate za wolne ,nieprzepracowane soboty..


tz te soboty sa wolne ,nieprzepracowane to czemu zaplata ? pytam z ciekawosci bo nie spotkalam sie z zaplata za sobote.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
jacob022

Do潮czy: 26 Lis 2006
Posty: 4
Sk眃: Swinoujscie\ Arnarholt-Kjalarnes
PostWys砤ny: 19 Lut 2007, 21:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serdeczne dzieki
jakub
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email Tlen
yasminum
Og艂oszeniodawca zweryfikowany
Do潮czy: 11 Pa 2006
Posty: 322
PostWys砤ny: 19 Lut 2007, 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A odno艣nie zwi膮zk贸w zawodowych jeszcze... Czy kto艣 wie w jaki spos贸b za艂atwiane s膮 tam sprawy?
Przyk艂adowo:
Firma zatrudnia 4 pracownik贸w z Polski, 艂amie warunki kontraktu, op贸藕nia si臋 z wyp艂atami. Jeden z pracownik贸w chce i艣膰 do zwi膮zk贸w, ale pozostali trzej nie. I co si臋 w takim wypadku dzieje?
Zwi膮zki sprawdzaj膮 ca艂膮 firm臋, czy te偶 firm臋 i jej stosunek z danym pracownikiem?
A pytaj膮c bardziej z zgodzie z polsk膮 mentalno艣ci膮: Ten co poszed艂 do zwi膮zk贸w zg艂osi膰 nieprawid艂owo艣ci robi z siebie koz艂a ofiarnego, czy wy艣wiadcza pozosta艂ym przys艂ug臋, bo przy okazji oni te偶 na tym zyskaj膮 pomimo, 偶e nie byli zainteresowani??
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
mariusx
Go舵
PostWys砤ny: 20 Lut 2007, 1:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdzana jest cala firma.

Tez prosilbym o naswietlenie sprawy z tymi sobotami, bo pierwszy raz slysze o takim czyms ja platne wolne soboty.
Powr髏 do g髍y
reggie

Do潮czy: 31 Mar 2006
Posty: 37
Sk眃: krak贸w
PostWys砤ny: 20 Lut 2007, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie to zwiazki zawodowe sprawdzaja cala firme. Ze swojego doswiadczenia wiem ze jesli sam wystapisz do zwiazkow zawodowch z prosba o interwencje to nieprzyjemnosci moga cie spotkac ale tylko ze strony pracodawcy. Zwiazki zawodowe darza do sankcjonowania nieprzepisowych zachowan twojego pracodawcy a nie faktu ze to ty jestes np. zatrudniony na czarno. Co wiecej - jesli w twoim kontrakcie sa klauzule niezgodne z islandzkim prawem pracy to mimo to zwiazki zawodowe staraja sie wymusic na pracodawcy rspektowanie tych przepisow ktore sa z godne z collective agreement.

Jesli twoim zdaniem twoj pracodawca zachowuje sie wobec ciebie nie-fair i chcialbys to zmienic to zawsze mozesz liczyc na zwiazki zawodowe, ale z drugiej strony powinienes sie liczyc z tym ze twoj pracodawca dowiadujac sie ze nasylasz na niego zwiazki zawodowe moze byc z tego niezadowolony i w konsekwencji moze to doprowadzic do rozwiaznia kontraktu.

W moim przypadku pracodowaca gdy dowiedzial sie ze jestem w kontakcie ze zwiazkami zawodowymi po prostu wyrzucil mnie z pracy. Poniekad oplacalo mi sie to gdyz zwiazki zawodowe wymusily na nim pod grozba wysokiej kary, wyplacenie mi naleznej odprawy.

Tak wiec wybor nalezy do Ciebie - pamietaj ze jestes w obcym kraju i znalezienie innej pracy moze byc trudne, albo co najmniej wielce czasochlonne.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
yasminum
Og艂oszeniodawca zweryfikowany
Do潮czy: 11 Pa 2006
Posty: 322
PostWys砤ny: 20 Lut 2007, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu偶, ach czemu偶 wszyscy za mencizne mnie bior膮? :rooling eyes: Ja kobieta jestem.
Ale na temat mo偶e:

Kto艣 z mojej rodziny jest w takiej sytuacji. I pomimo tego czym to grozi chce i艣膰 do zwi膮zk贸w. To samo zreszt膮 zaleci艂a kobieta z biura po艣rednictwa pracy, kt贸re ich tu 艣ci膮gn臋艂o. I to samo powiedzia艂 m贸j szef, kt贸ry zna ca艂膮 sytuacj臋. (szef zreszt膮 doda艂 jeszcze, 偶e to kryminali艣ci no ale nm). Niestety pozostali panowie - r贸wnie偶 z Polski, stwierdzili, ze pomimo tragicznej sytuacji wol膮 utrzyma膰 prac臋.
No c贸偶. Je艣li kto艣 lubi by膰 r偶ni臋ty bez wazeliny powodzenia w 偶yciu.
Ja tymczasem szukam pracy dla osoby o kt贸rej mowa gdzie indziej.

Sam temat natomiast wymaga szerszej uwagi.

Aspekt polski:
Po pierwszym maja przyjecha艂o na Islandi臋 du偶o os贸b. Zar贸wno z Polski, Ukrainy, Litwy, Bu艂garii.
Przyjechali w ciemno, wi臋kszo艣膰 z nich nie wiedzia艂o nic wcze艣niej na temat samego kraju, nie zna panuj膮cych tu regu艂.
Godz膮 si臋 na ka偶de warunki, bo boj膮 si臋 utraty pracy. Ale to nie jest Polska czy inny Uzbekistan. Tutaj ustanowione s膮 przepisy bo to w艂a艣nie by ich przestrzega膰.
A je艣li kto艣 pozostaje w pracy, (gdzie nie do艣膰, 偶e 艂amie si臋 jego prawa pracownika, ale tak偶e prawo godno艣ci ludzkiej) tylko dlatego, 偶e trzyma go tam mamona, to tak膮 osob臋 mo偶na okre艣li膰 tylko jednym mianem. A jak si臋 nazywa osob臋 sprzedaj膮c膮 si臋 za pieni膮dze sami wiecie najlepiej.

Natomiast jest jeszcze kwestia Islandczyk贸w:
To ma艂y nar贸d. Wszyscy si臋 znaj膮. I w niekt贸rych kr臋gach rozesz艂a si臋 ju偶 wie艣膰: "Zatrudnijcie Polak贸w". "Odwal膮, najgorsz膮 robot臋 - tak膮, kt贸rej Islandczyk si臋 nie podejmie no i mo偶na ich kantowa膰, bo na wszystko si臋 godz膮".
Ale to w艂a艣nie postawa os贸b o kt贸rych pisa艂am wy偶ej sk艂ania ich do tego. Bo gdyby pracownicy - szczeg贸lnie Ci nowonap艂ywowi dbali o swoje prawa to i Islandczycy by dbali...
Ale jak m贸wi膮: Jak sobie po艣cielesz - tak si臋 wy艣pisz.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
siewa26
Og艂oszeniodawca zweryfikowany
Do潮czy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Sk眃: pUstka
PostWys砤ny: 20 Lut 2007, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yasminum napisa:

Ale to w艂a艣nie postawa os贸b o kt贸rych pisa艂am wy偶ej sk艂ania ich do tego. Bo gdyby pracownicy - szczeg贸lnie Ci nowonap艂ywowi dbali o swoje prawa to i Islandczycy by dbali...
Ale jak m贸wi膮: Jak sobie po艣cielesz - tak si臋 wy艣pisz.


Dok艂adnie, u mnie w pracy by艂 przypadek 偶e nie policzyli mi kilku nadgodzin, wynikaj膮cych przecie偶 z zegra kt贸ry podbijam... ide do ksiegowej z my艣l膮 g艂upstwo przecie偶 ka偶dy mo偶e si臋 pomyli膰, a ona mnie czaruje, 偶e on czasami zostaj膮 d艂u偶ej w pracy i tez nikt im za to nie p艂aci Smile, 偶e ja i tak nie藕le zarabiam itd..., wi臋c wyja艣ni艂em, 偶e z umowy wynika to 偶e za nadgodziny mam mie膰 p艂acone i nie m贸wie tu o jakis 5-10minutach dziennie tylko o zostawaniu przez 1h lub 1,5 d艂u偶ej w pracy. Ona na to 偶e moge sobie z szefem porozmawia膰, wi臋c m贸wie O.K., ale my艣l臋 tak: nie id臋 do niego, poczekam sobie niech mi jeszcze tylko kto艣 raz powie 偶ebym zosta艂 d艂u偶ej, mo偶e p贸jd臋 z tym do zwi膮zk贸w, ale najpierw szukam sobie nowej pracy i wyobra藕cie sobie nastepniego dnia szefo przychodzi i oznajmia, 偶e przeprasza mnie za nieporozumienie z nadgodzinami, kasa jest ju偶 na koncie no i teraz nawet jak 5 min w pracy d艂u偶ej zostan臋 to mi sumuj膮 to w miesi膮cu, ha ha.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Numer GG Tlen
yasminum
Og艂oszeniodawca zweryfikowany
Do潮czy: 11 Pa 2006
Posty: 322
PostWys砤ny: 20 Lut 2007, 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

M贸j m膮偶 mia艂 "przekr臋t" w drug膮 stron臋.
Godziny wpisuje r臋cznie i cz臋sto jak zostawa艂 5 minut d艂u偶ej, to nigdy tego nie pisa艂. Zreszt膮 my艣l臋, 偶e jego szef nawet o tym nie wiedzia艂.
Ostatnio natomiast zosta艂 razem z szefem, bo co艣 tam ko艅czyli i m臋偶ulek oczywi艣cie zaokr膮gli艂 na swoj膮 niekorzy艣膰. Przychodzi nast臋pnego dnia, patrzy - a tam poprawione Very Happy

Zawsze jednak pozostaje pytanie, gdzie trafili艣my? Bo je艣li kto艣 chce wyzyskiwa膰 pracownik贸w to tak czy siak b臋dzie to robi艂. A to od nich zale偶y tylko czy sobie na to pozwol膮.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
mariusx
Go舵
PostWys砤ny: 23 Lut 2007, 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- odnosnie firmy ISZTAK rowniez Polacy pracujacy dla tej firmy na budowie huty aluminium maja problemy.

proponuje skontaktowac sie ze zwiazkami zawodowymi lub z mezem zaufania zwiazkow ktory jest w kazdej firmie .


wolne "platne" soboty maja zwiazek z obowiazkowym 11h okresem odpoczynku miedzy dniowkami(czy chodzi o to?).
Powr髏 do g髍y
metal888

Do潮czy: 14 Lip 2007
Posty: 1
PostWys砤ny: 14 Lip 2007, 11:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Ja pracowa艂em w firmie Vidverk (Reykjavik) i jestem po prostu za艂amany jak oni trkatuj膮 swoich pracownik贸w! Duzo obiecuj膮,ale ostatnecznie 偶adna z ich obietnic nie dochodzi do skutku. My艣la艂em 偶e jestem ubezpieczony i mam tam za艂atwione wszystkie sprawy urz臋dowe, jednak jak sie okaza艂o nic nie zosta艂o zrobione, pomimo 偶e z wyp艂aty wszystkie koszty zosta艂y potr膮cane... Obiecuj膮 ubrania robocze- oczywi艣cie NIC NIE MA! Pracowa艂em w swoim ubraniu,kt贸re zabra艂em z Polski. Warunki mieszkaniowe te偶 nie by艂y tak jak powinny by膰, a wyp艂ata nigdy nie przychodzi艂a na czas, o kt贸r膮 musia艂em si臋 niejednokrotnie prosi膰 i domaga膰,przy czym mia艂em naubli偶ane ze strony pracodawcy Exclamation Chocia偶 pracowali艣my du偶o wci膮偶 by艂o im ma艂o! Zanim ktokolwiek zdecyduje sie na podj臋cie pracy w tej firmie, radze si臋 dobrze zastanowi膰, bo mnie ta praca kosztowa艂a wiele nerw贸w i stresu! Pozdrawiam.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona G丑wna -> Jak wygl膮da praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chi駍ka, tajska, indyjska, japo駍ka, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron