reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Cło za sprzęt komputerowy (np. laptop)
Id do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Zla_kobieta
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 05 Cze 2007
Posty: 96
Skd: Kaszëbë/Gdańsk/od 28.06.07 Reykjavik
PostWysany: 13 Cze 2007, 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamierzam się wziąć laptopa do Islandii. Tylko zastanawia mnie fakt, że mówicie, że należy go wziąć jako bagaż podręczny (czyli do 5 kg), a już sam komputer waży niecałe 6 - czyli nie mogę ze sobą wziąć "podręcznie" już nic więcej?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Old Star

Doczy: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skd: Down Town czyli z Miasta Daunów
PostWysany: 13 Cze 2007, 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypadek znajomego sprzed dwóch dni.

Nowy laptop, ale rozpakowany z kartonu, itp. i wieziony normalnie w torbie.

24500 ISK cła Smile

Być może problemem była komunikacja a właściwie jej brak - gostek zna 10 słów po angielsku...

OS
_________________
Kto pisze prawdę, ten nie jest kochany.....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mdarek21

Doczy: 13 Mar 2007
Posty: 38
Skd: Polska-Borgarnes
PostWysany: 13 Cze 2007, 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak Old Star masz rację.Najlepiej wyjąć laptopa z kartonu,wziąć podkleić do niego kartę gwarancyjną i do tego z foliami na matrycy i laptopie w bagażu zasadniczym(nie podręcznym),bez żadnych utworzonych swoich plików czy też notatek czy podstawowych informacji wwozić na Islandię(a sądzę,żę nie tylko).Cło murowane.Brak jakiegokolwiek myślenia jest bardzo często powodem problemów ludzkich.Sądzę,że w takim przypadku nie uda się przekonać służby celne ,że jest to mój notes elektroniczny,który mi służy.Tak też i było pewnie z twoim znajomym.Pozdrowionka.
_________________
mdarek
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
DmX81
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 02 Lis 2005
Posty: 213
Skd: Z nienacka
PostWysany: 16 Cze 2007, 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zla_kobieta napisa:
Zamierzam się wziąć laptopa do Islandii. Tylko zastanawia mnie fakt, że mówicie, że należy go wziąć jako bagaż podręczny (czyli do 5 kg), a już sam komputer waży niecałe 6 - czyli nie mogę ze sobą wziąć "podręcznie" już nic więcej?


z tego co wiem, bagaz podreczny to 10 kg - a w niektorych liniach 15 kg... a szczerze to nigdy mi sie nie zdarzylo aby ktos wazyl moj bagaz podreczny, chyba ze nie wiem o tym a waga jest na tej tasmie na ktorej przeswietlaja go
moja dziewczyna miala jednak problem w Londynie (ehhh ten LONDYN Evil or Very Mad ) miala bagaz podreczny i torebke i nie przepuscili jej, musiala znalezc kogos aby schowal jej torebke w bagaz glowny - dla przykladu na wiekszosci lotnisk nie miala problemu z tym, a tu ani kasy na nadanie bagazu, ani miejsca w podrecznym ...... Evil or Very Mad a do tego "pomocni" rodacy, dobrze ze na 50 os jeden sie znalazl. Pozdrawiam tych zyczliwszych
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
mdarek21

Doczy: 13 Mar 2007
Posty: 38
Skd: Polska-Borgarnes
PostWysany: 16 Cze 2007, 22:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bagaż podręczny w Norwegianie to wyjątek ,można mieć do 15 kg,gdyż jest opłata za bogaż zasadniczy chyba 12 zł.Natomiast z bagażem podręcznym jest różnie i w przypadku 2szt toreb jako bagaż podręczny np.laptop-w torbie jako 1 szt i jakaś tam jeszcze to może być problem.Spotkałem się z takim problemem i to w Warszawie na Okęciu.
A wracając do nowych laptopów przywiezionych na Islandię to dobrze mieć też rachunek lub fakturę,że jest to sprzęt kupiony 2 lub 3 lata temu.Jest to dokument dla służb celnych,że nie jest to nówka i był przez nas używany.Oczywiście do tego trzeba coś tam poczynić by nie było na nim folii itp.Pozdrowionka
_________________
mdarek
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
wredna_mimi

Doczy: 13 Pa 2006
Posty: 262
Skd: Ełk
PostWysany: 16 Cze 2007, 23:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mdarek21 napisa:
Bagaż podręczny w Norwegianie to wyjątek ,można mieć do 15 kg,gdyż jest opłata za bogaż zasadniczy chyba 12 zł.Natomiast z bagażem podręcznym jest różnie i w przypadku 2szt toreb jako bagaż podręczny np.laptop-w torbie jako 1 szt i jakaś tam jeszcze to może być problem.Spotkałem się z takim problemem i to w Warszawie na Okęciu.
A wracając do nowych laptopów przywiezionych na Islandię to dobrze mieć też rachunek lub fakturę,że jest to sprzęt kupiony 2 lub 3 lata temu.Jest to dokument dla służb celnych,że nie jest to nówka i był przez nas używany.Oczywiście do tego trzeba coś tam poczynić by nie było na nim folii itp.Pozdrowionka



Ja opowiem jak było w moim przypadku
Wracając w tamtym roku z IS do Polski przez Kopenhage norvegianem, po za bagazem głównym który się "zdaje" miałam pod pachą przy sobie laptopa, ciężki plecak, i torebke
Nikt nie stważał mi żadnych problemów, nikt o nic nie pytał.
Sprawdzali mi tylko laptopa jakims testerem chyba na obecność substancji niedozwolonych.


Jak lecialam rok temu na IS z lotniska Stansdet w Londynie , moj baraż głowny był o 4 czy 5 kg za ciezki.
Nic nie musialam doplacac czy cos.

Wiec dLa przyszłych pokoleń napiszę.


NA LOTNISKU JAK NA LOTERII
_________________
***ŚmIeCh JeSt LeKaRsTwEm, KtÓrE KaŻdY MoŻe SoBiE PrZePiSaĆ***
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 17 Cze 2007, 0:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DmX81 napisa:
a do tego "pomocni" rodacy, dobrze ze na 50 os jeden sie znalazl. Pozdrawiam tych zyczliwszych
Pomyśl sobie, że może większość rodaków ma bagaź podręczny wypchany toną różnych drobiazgów i stąd ich niechęć do wzięcia jeszcze czyjejś torby.
Poza tym pamiętaj o jeszcze jednej WAŻNEJ rzeczy: jak ktoś przemyca narkotyki, broń lub bombę, to właśnie odda to komuś "na przechowanie".
Na lotniskach straszą, by nie brać nic od nikogo, bo to stwarza zagrożenie.
W kilku filmach fabularnych pokazano, jak cudzy bagaż stał się przyczyną aresztowania i więzienia...
Oczywiście zawsze można sprawdzić tożsamość i bilet tej osoby, od której się bierze bagaż, można też podpisać specjalną umowę oraz zgłosić z góry służbom celnym, że torba należy do innej osoby. Najlepiej, by taką torbę przeszukano jeszcze w obecności tamtej osoby i dopiero po sprawdzeniu, można ją włożyć do swojego bagażu.
Jednak ludzie nie lubią takich kombinacji i takiego formalizmu, więc wola odmówić, niż ciągać proszącą osobę po różnych sprawdzianach, przeszukaniach, pisaniach umów itp.
Dlatego, to osoba prosząca o przewiezienie swojego bagażu powinna sama zadbać o zrobienie kopii swojego paszportu oraz spisanie umowy. Sama też powinna zaaranżować przeszukanie i tym podobne formalności, by inne osoby nie czuły ciężaru stresu.
Powiem nawet tak, że to trochę niekulturalne tak proponować komuś wzięcie swojego nadbagażu. Przecież dla tamtej osoby to stres, a jak jest miła i uprzejma to weźmie i my będziemy podróżować uśmiechnięci, a tamta osoba będzie miała stresa, czy nie wpakuje się w jakieś problemy. Dlatego jeszcze raz powtórzę: prosząc kogoś o przysługę, pomartwmy się trochę o jego spokój, dajmy chociaż ksero paszportu i pokażmy oryginał, żeby ktoś mógł pokazać celnikom, jak coś będzie nie tak.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jacek

Doczy: 16 Lis 2007
Posty: 21
Skd: Końskie
PostWysany: 25 Lis 2007, 12:49    Temat postu: cło na laptop Odpowiedz z cytatem

witam jestem w Islandii od 3 tygodni, kiedy przechodzilem razem z kolega przez bramke zostalismy zatrzymani jako jedyni z calego lotu mimo iz wychodzili z namirozni ludzie wypchani bagazami na wozkach po szyje z widoczna nadwyzka alkoholu. koledze upieklo sie z laptopem choc kupilismy tydzien przed wylotem w tym samym dniu ja hp on f-simens. moj oclono na kwote 100euro jego wcale choc celnik ogladal oba . oprocz tego zabrali nam kilelbase i tez naliczyli clo. z komputerem nie ma reguly. ja mam na swoim naklejke od celnika ze niby juz wiecej razy ten laptop nie zostanie oclony.
Ciekawi mnie tylko czy ten zwrot podatku jest mozliwy przy wylocie z Islandii. jesli ktos juz odebral takie pienazki to prosze o podpowiedz jak to zrobic. pozdrawiam
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Bartek

Doczy: 06 Lip 2007
Posty: 129
Skd: Dąbrowa Górnicza
PostWysany: 18 Gru 2007, 0:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O.E. napisa:

Warto więc nauczyć się po angielsku lub islandzku zdania, które po polsku brzmi "na jakiej podstawie prawnej twierdzi pan, że muszę zapłacić cło od prywatnego notebooka? proszę podać mi na piśmie dokładną datę i numer ustawy lub rozporządzenia lub innego aktu prawnego, na którym opiera pan swoje działanie".
Jakby ktoś był z anglistyki lub znał dobrze islandzki to mógłby to tu wpisać i każdy mógłby wykorzystać przy spotkaniu z celnikiem.
Jeśli ktoś nie mówi w ogóle po angielsku/islandzku, to ten tekst mógłby mieć napisany na kartce, którą pokazałby celnikowi.

Mysle, że już taka twarda obywatelska postawa sprawi, że celnik da sobie spokój i jeśli liczy tylko na naiwnych turystów lub przestraszonych imigrantów, to machnie reką i będzie czekał na lepszą ofiarę.


Chłopaki i dziewczyny to może ktoś przetłumaczy ten tekst bo nie kazdy bardzo dobrze zna jezyk Sad
Bardzo proszę Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Poleczka

Doczy: 05 Sie 2007
Posty: 116
Skd: Islandia/wkrótce Polska
PostWysany: 19 Gru 2007, 15:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja przyleciałam na Islandię w sobotę i żadnych problemów, jeśli chodzi o laptopa nie miałam. nawet folii z niego nie zdjęłam Rolling Eyes zapomniałam phe. tak jak już ktoś napisał, kazali mi tylko wyjąć go z torby, kiedy "jechał" przez bramkę.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Bartek

Doczy: 06 Lip 2007
Posty: 129
Skd: Dąbrowa Górnicza
PostWysany: 19 Gru 2007, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ma ktoś może część ustawy która mówi o tym że nie płaci się cła za laptopa?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
FilipR79
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 08 Lip 2006
Posty: 991
PostWysany: 19 Gru 2007, 21:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek napisa:
A ma ktoś może część ustawy która mówi o tym że nie płaci się cła za laptopa?


Hehehe, no wiesz takie ustawy nie ma:
" 113.1 Nie placimy cla za laptopa"
lol

Nigdy cos mnie takiego nie spotkalo - ale jak nie znacie na tyle angielskiego zeby moc to uargumentowac to trudno - PLACCIE.
_________________
Filip broni
Filip radzi
Filip nigdy Cie nie zdradzi

KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Bartek

Doczy: 06 Lip 2007
Posty: 129
Skd: Dąbrowa Górnicza
PostWysany: 19 Gru 2007, 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale jak nie znacie na tyle angielskiego zeby moc to uargumentowac to trudno - PLACCIE.


Ale pomóc w tłumaczeniu zdania to kolega nie pomoże....i jest jak jest płacimy.....
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Bartek

Doczy: 06 Lip 2007
Posty: 129
Skd: Dąbrowa Górnicza
PostWysany: 25 Gru 2007, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdzie można zmależć informację o tym że sie nie płaci cła za notebooka, jak coś to bedę rozmawiał z celnikami ale potrzebuję jakiś dowód że to co mówię ma moc prawną bo np cytuję badź wiem w ktorym artykule jest mowa o braku opłat celnych za przekraczanie granicy za notebooka.
Któryś paragraf ustawy mówi o tym
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
zx6r

Doczy: 06 Wrz 2012
Posty: 14
Skd: wlkp
PostWysany: 27 Pa 2012, 13:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i co z tymi laptopami zmieniło się coś, bo lece do Polski 12.11.2012 wracam 16.11.2012, mam zamiar przywieźć coś do własnego użytku.

A dla bardziej wtajemniczonych jak tutaj wyglada sprawa z internetem, jaki koszt miesięczny i gdzie najlepiej kupic...

dziękuje za informacje,pozdrawiam
zx
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
linda69

Doczy: 06 Lis 2012
Posty: 1
Skd: w Polsce spod Szczecina,a tu...gdzie wiatr poniesie
PostWysany: 8 Lut 2013, 2:46    Temat postu: Cło za sprzęt komputerowy (np. laptop) Odpowiedz z cytatem

jakoś ucichło w temacie cła od laptopów.Mój mąż jest na wyspie od V.2012r.(ponownie po przerwie).Od tego czasu przylatywał do Polski we wrześniu i na Święta w grudniu.Za każdym razem ze swoim czteroletnim sprzętem,za każdym razem bez problemu.W Niemczech tylko zawsze sprawdzają mu numery serii(chyba czy nie kradziony),a na Islandii nawet na niego nie patrzą.Zawsze jechał z walizą wypchaną konserwami,pasztetami,makaronem,ryżem itp.Zawsze bagaż główny do 20 kg.Do czego zmierzam:facet długie włosy,kozia bródka,skóra,typ"metalowca" i nikt na niego nie zwracał uwagi,w sensie celników.A ja:blondynka,babka w średnim wieku,i co....Lecę sobie na urlop w sierpniu 2012r. na tydzień.Bagaż główny 15kg. A w nim: 5kg.wędlin i mięsa hermetycznie pakowanego(bo nie poczytałam ,że tylko 3kg),jakieś zupki,przyprawy,suche jedzenie....Lecę pierwszy raz w życiu samolotem więc zorganizowałam sobie towarzystwo oblatanej pani od Berlina aż do Keflaviku.Ona opowiada mi że zawsze jest spoko przy odprawach i nie ma się czego bać. Po wyjściu z bezcłówki na lotnisku miałyśmy się już żegnać gdy podchodzą do nas dwie celniczki i biorą na bok.Przypadkowa moja znajoma z samolotu jeszcze słabiej operowała językiem angielskim ode mnie więc musiałam sobie jakoś radzić.Celniczki zapytały się czy my to rodzina.Zaprzeczyłam,więc panią puścili ,a mnie wzięli do pokoju zwierzeń.Przeżyłam szok.Moje torby były przeszukiwane trzy razy ,za każdym razem zapakowywane spowrotem i odpakowywane na nowo.Czego szukali,dlaczego akurat u mnie tego nie wiem.Wypytali się po co jadę,do kogo,gdzie pracuje mąż,na jak długo zostaje na wyspie i takie tam.Po półtora godziny przyprowadzają do mnie mojego męża,zabierają całe mięsiwo,zostawiają tylko małą żywiecką i każą zapłacić 50 euro.Szok.Oczywiście po zapłaceniu nic więcej nie oddali.
Teraz jadę w marcu na dwa tygodnie, z laptopem kupionym w styczniu i już zionę ogniem,czy przy moim pechu przejdę tę podróż bez komplikacji.
Powiedzcie,czy mam wziąć w razie co paragon za laptopa i pokazać przy kontroli.Biorę go jako bagaż podręczny w torbie na ramie.
Podpowiedzcie proszę jak taką kontrolę przejść w miarę łagodnie i bez stresu.Dzięki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
bobo5535

Doczy: 31 Lip 2014
Posty: 3
Skd: Asvallagata , Reykjavik
PostWysany: 19 Sie 2014, 23:21    Temat postu: Re: Cło za sprzęt komputerowy (np. laptop) Odpowiedz z cytatem

Zanim wyjechałem do Islandii oddałem laptopa na gwarancję. Laptop jest warty(przynajmniej był jak go kupowałem) 3 000 zł i był zakupiony w lutym 2013. Jakie jest prawdopodobieństwo, że zapłacę cło jak przyślą mi go do Islandii?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amd_xp

Doczy: 13 Kwi 2008
Posty: 50
PostWysany: 21 Wrz 2014, 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek napisa:
A gdzie można zmależć informację o tym że sie nie płaci cła za notebooka, jak coś to bedę rozmawiał z celnikami ale potrzebuję jakiś dowód że to co mówię ma moc prawną bo np cytuję badź wiem w ktorym artykule jest mowa o braku opłat celnych za przekraczanie granicy za notebooka.
Któryś paragraf ustawy mówi o tym



http://www.tollur.is/displayer.asp?cat_id=1698

Wychodzi na to że wszystko co nie było zgłoszone jako zakupione na IS , lub na lotnisku może podlegać ocleniu.W przypadku zakupu na IS lub lotnisku maksymalna kwota wolna od cła to 88000ISK dla dorosłych i połowa tej sumy dla dzieci poniżej 12 lat.Produkty spożywcze,słodycze do 25000ISK i masy 3 kg.Oczywiście po ocleniu np: laptopa każdy powinien dostać odpowiedni kwitek i przy wywożeniu tego samego sprzętu ta kwota musi być zwrócona.Załóżmy że tylko dobra wola celników skutkuje tym że nie pobierają cła od każdego turysty,gdyż muszą zakładać że kwotę tą będą musieli i tak oddać.

Zakładka Reiknivél to kalkulator na podstawie którego można obliczyć cło i inne opłaty za poszczególne towary wwożone na IS.Z powyższego kalkulatora wynika iż laptop wyceniony na 200.000ISK przez celnika , podlega ocleniu na kwotę 51.377.Wychodziłoby na to że zawsze lepiej jest mieć gdzieś pod ręką jakiś rachunek za zakupiony sprzęt w PL i w razie konieczności lepiej by było aby go oclili po kosztach zakupu w PL bo przeważnie w ojczyźnie ceny są o wiele mniejsze :)

W dalszych zakładkach jest również info. odnośnie gotówki przywożonej do IS.
Pozdrawiam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
amd_xp

Doczy: 13 Kwi 2008
Posty: 50
PostWysany: 21 Wrz 2014, 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od siebie dodam jeszcze tyle że kiedyś do kolegi przyszedł laptop w paczce od rodzinki.Oczywiście zgodnie z procedurą dostał powiadomienie o tym iż paczka znajduję się w Urzędzie Celnym.Musiał wtedy wysłać @ ze zgodą na otwarcie paczki,napisać co się w niej znajduje i jeśli ma jakieś rachunki za "towar" znajdujący się w środku to je dołączyć.Razem z nim pisałem tego @ a jako rachunek za laptopa wstawiliśmy linka do stronki na której znajduje się taki sam z tym że najtańszy jaki udało się wtedy znaleźć.Jakim to było zaskoczeniem gdy na podstawie tego linka(ceny laptopa) został oclony ten wysłany do niego.Nachodzi mnie teraz takie spostrzeżenie że być może do tej chwili odbywa się to całe "oclenie" w taki sam sposób.
Pozdrawiam.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Życie na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron