reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Wikingowie (historia)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 3 Sie 2007, 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisa:
heh ale slowo humanitarny jest wprost kojarzone wlasnie z dobrem & uzywanie go do okreslenia 'mniejszego zla' raczej slabo sie sprawdza ;]
Ale mnie nie interesują skojarzenia. Ja wyrażam się jasno (przynajmniej staram się) i moja dyskusja w żadnym miejscu nie zmierzała do tego by powiedzieć coś dobrego o mordercach.

Porównujemy po prostu czasy Wikingów i dziesiejsze. A dziś technika pozwala zadać śmierć mniej boleśnie, a medycyna może łatwiej poradzić sobie ze skutkami przemocy. Ot, cała prawda, a tyle niepotrzebnej dyskusji Very Happy
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 26 Pa 2006
Posty: 2605
PostWysany: 3 Sie 2007, 19:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co robisz, jesli nie wlasnie, kojarzenie faktow - cos jest mniej bolesne = bardziej humanitarne ;]

do kogos spryskanego perfumami raczej nie powiesz 'ale cudnie dzis nie-smierdzisz' ;]
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 3 Sie 2007, 19:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mjkl napisa:
a co robisz, jesli nie wlasnie, kojarzenie faktow - cos jest mniej bolesne = bardziej humanitarne
Skojarzenie czegoś z czymś a kojarzenie pewnych spraw, to dwa zupełnie inne zjawisko...
Widzę, że lubisz zabawy słowami Smile


Cytat:
do kogos spryskanego perfumami raczej nie powiesz 'ale cudnie dzis nie-smierdzisz' ;]
A dlaczego miałbym tak mówić? Są krótsze określenia.
Powinieneś podać taki oto ciekawy przykład na swoją "obronę":
"A jeśli będą dwie osoby ładnie pachnące, ale jedna będzie pachnieć lepiej, to czy można nazwać tę drugą osobę bardziej śmierdzącą?"
Otóż nie do końca gdyż w przypadku dobra i zła są to bieguny tego samego zjawiska. Podczas gdy smród i piękny zapach mogą istnieć obok siebie i nie zawsze to co nie śmierdzi ładnie pachnie. Smile
Ale na gruncie czystej logiki możemy zaryzykować twierdzenie, że osoba o mniej przyjemnym (ale jednak) zapachu ma bardziej śmierdzący zapach od osoby o zapachu superprzyjemnym.

Oczywiście można żonglować przykładami, gdzie dwa przeciwieństwa nie są dokładnie swymi przeciwieństwami i w ten sposób poddawać w wątpliwość sens użycia przeze mnie przymiotnika "bardziej humanitarny".
Ale o ile ładny zapach nie ma w sobie żadnych elementów smrodu(*), o tyle mniej bolesna śmierć ma ten element lepszości w porównaniu z torturami a przez to taka metoda śmierci jest bardziej humanitarna czyli nastawiona na dobro człowieka.




*) abstrahuję od kwestii, iż ładny zapach w dużym nasileniu może być przykry, a smród w dużym rozcieńczeniu stosuje się jako perfumy...
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Doczy: 26 Pa 2006
Posty: 2605
PostWysany: 4 Sie 2007, 9:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spoko. fakt z tym skojarzeniem naciagnalem, swiadomie tak nawet ale nie chcialo mi sie jakos tam wczoraj dopisywac jeszce. ;]

btw ucinam bo nie chce mi sie o tym stopniowaniu juz gawedzic ;] pozdro!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
tedson

Doczy: 30 Sie 2006
Posty: 53
Skd: kraków
PostWysany: 5 Sie 2007, 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
mniej bolesna śmierć ma ten element lepszości w porównaniu z torturami a przez to taka metoda śmierci jest bardziej humanitarna czyli nastawiona na dobro człowieka


Nie obraź się, lubisz lać wodę, ale dalej nie rozumiesz. Mniej bolesna śmierć. nie zmienia faktu, że morderstwo, zabójstwo jest niehumanitarne. Można zabić kogoś prawie bezboleśnie, przynajmniej tak się nam wydaje bo nikt nie pyta tego zabitego czy go bolało, nie zmienia to jednak faktu.
_________________
on the roll
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 5 Sie 2007, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tedson napisa:
Nie obraź się, lubisz lać wodę, ale dalej nie rozumiesz.
A możesz udowodnić gdzie leję wodę?
Bo tzw. "lanie wody" to pisanie (mówienie) o niczym. To tak jakbym napisał, że mordowanie jest humanitarne, bo niebo jest niebieskie.

Jeśli gdzieś dopatrzysz się u mnie podobnej bzdury to daj przykład, bo inaczej twój post będzie można potraktować jako oszczerstwo.

Cytat:
Mniej bolesna śmierć. nie zmienia faktu, że morderstwo, zabójstwo jest niehumanitarne.
Widzisz, gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem a nie z zaprzeczeniem, to doczytałbyś się, że napisałem, że każdy rodzaj mordowania jest niehumanitarny.
Tak więc okazuje się, że Ty lejesz wodę, bo kłócisz się o coś, co już zostało dawno ustalone.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Tely

Doczy: 07 Mar 2004
Posty: 82
Skd: Polska
PostWysany: 10 Sie 2007, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
(...)Widzisz, gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem a nie z zaprzeczeniem, to doczytałbyś się, że napisałem, że każdy rodzaj mordowania jest niehumanitarny. (...)

Jeżeli coś jest niehumanitarne , to jak może być bardziej lub mniej humanitarne. Very Happy Very Happy Very Happy

Sorki OJ, nie mogłem się powstrzymać, traktuj to jako żart, a nie głos w dyskusji.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 10 Sie 2007, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tely napisa:
Jeżeli coś jest niehumanitarne , to jak może być bardziej lub mniej humanitarne.
Dobrze, że napisałes, że to żart, bo już wczesniej wyjaśniałem, że jeśli mamy dwa brudne przedmioty, lecz różnią się stopniem swego zabrudzenia, to można powiedzieć, że jeden jest czystszy od drugiego (lub że drugi jest brudniejszy od pierwszego) Smile
Użycie więc słowa "czystszy" nie implikuje jakiejkolwiek czystości.
Tak samo jak słowo "bardziej humanitarny", szczególnie, gdy odnosi się do metody, a nie do człowieka, który ją stosuje.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Islandologia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron