reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

JAK TO JEST Z PRACĄ
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
jolanta
Go
PostWysany: 5 Lis 2004, 21:04    Temat postu: JAK TO JEST Z PRACĄ Odpowiedz z cytatem

WITAM ZASTANAWIAM SIĘ WŁAŚNIE JAKIE SA WASZE OPINIE NA TEMAT PRACY TUTAJ? MYSLĘ TU O LUDZIACH KTÓRZY JUZ SĄ W ISLANDII A ZMIENIALI PRACĘ.MUJ ZNAJOMY OD KILKU DNI POSZUKUJE NOWEGO ZATRUDNIENIA MA DOBRĄ OPINIĘ JEST PRACOWITY ,ZARADNY ITP. NIESTETY TE WALORY W NICZYM MU NIE POMAGAJĄ FIRMA KTÓRA ZAJMUJE SIE SZUKANIEM PRACY OWSZEM DAJE MU PROPOZYCJE JEDNAK SĄ TO FIRMY W KTÓRYCH PŁACĄ GROSZE ALBO PŁACĄ KILKA TYSIĘCY KORON WIĘCEJ ZA PRACE KTÓREJ NIKT NIE CHCE WYKONYWAĆ. UWAZAM ŻE TO TROCHE NIE SPRAWIEDLIWE I ŻE ZAWSZE POZOSTANIEMY W TYM KRAJU OBCOKRAJOWACAMI BEZ WZGLĘDU NA TO ILE TU JESTEŚMY CZY ZNAMY JĘZYK ITP. A MOŻE WY SŁYSZELIŚCIE O DOBREJ FIRMIE KTÓRA ZATRUDNI PORZĄDNEGO PRACOWNIKA BEZ WZGLĘDU NA TO Z JAKIEGO KRAJU POCHODZI??
Powrt do gry
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 7 Lis 2004, 0:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem z doświadczenia wielu osób ,że nie całkiem jest tak jak piszesz. Owszem jeżeli znajomy idzie do biura pracy i czeka na "mannę" z nieba to ma problemy. Po pierwsze na Islandii obowiązuje zasada protekcji tzn. można dostać dobrą pracę ale tylko (są wyjątki) za poręczeniem osoby znanej szefowi danej firmy. Wiem też ,że osoby napawdę pracowite i operatywne nie mają z tym problemu. Wiem ,że narodowość nie ma wiele z tym wspólnego. W mojej firmie (pracuję z Sebastianem) właściciel zapowiedział ,że jeżeli bedziemy mieli problemy z innymi pracownikami tylko dlatego ,że jesteśmy Polakami to mamy przychodzic bezpośrednio do niego pomijając naszych kierowników. Myslę ,że jeżeli ktoś jest dobrym fachowcem i slidnym pracownikiem to nie ma problemów z pracą. No chyba ,że chce zarabiać 300 tys. miesięcznie na rękę bez nadgodzin. Ale to już inna sprawa.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 7 Lis 2004, 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dcr napisa:
na Islandii obowiązuje zasada protekcji tzn. można dostać dobrą pracę ale tylko (są wyjątki) za poręczeniem osoby znanej szefowi danej firmy.


Mam pytanie - czy to jest tak zwana pozytywna protekcja czy patologiczna? Czy chodzi tylko o to, że mając do wybporu tej samej klasy pracownika szef wybiera tego, ktorego zna czy też, że wybiera tego co go zna pomijając lepszego spoza jakiegoś tam środowiska??
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Dcr

Doczy: 20 Kwi 2004
Posty: 357
PostWysany: 7 Lis 2004, 13:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wibierze tego ,którego mu polecono i to bez względu na fachowość. Dotyczy to również Islandczyków. Czesto się słyszy pytanie : czy znasz kogoś dobrego do pracy ?. Oczywiście istotne jest kto poleca.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 7 Lis 2004, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydaje mi sie ze pewnym "kluczem " do sukcesu jest przebojowosc i odwaga .Wielu ludziom takie cechy znacznie ulatwiaja zycie .Ale napewno zawsze szybciej zatrudnia islandczyka a pozniej dopiero obcokrajowieca.A to chyba nikogo nie dziwi....jest jeszcze jedno ,,otoz Islandia to taka wielka rodzina -wszycy tu sa mniej lub bardziej spokrewnieni wiec czesto na dane miejsce pracy najpierw wciskany jest wujek ,stryjek ,bratanek.Co do "wyzszych " sfer nie wypowiem sie bo nie wiem.Najwazniejsze jest jedno jesli naprawde masz wyksztalcenie i walory potrzebne na dane stanowisko-walcz.....i najwazniejsze JEZYK ,,,bez niego nawet pracowici i zaradni sobie nie poradza ,sa miejsca pracy gdzie bez komunikacji slownej ani rusz....niestety musze przyznac ze najlepsi i najuczciwsi twardo laduja na .....a moze to tylko to co spotkalo mnie?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 7 Lis 2004, 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale to nie jest takie zwnou naganne, chyba... No jakbyście mieli własną firmę i mieli zatrudnić nieznajomego albo brata szwagra od strony ciotki, to kogo wybierzecie? :wink: Co innego w dużej firmie, międzynarodowej korporacji. No ale w rodzinnej firmie logiczne, że się zatrudnia rodzinęSmile
Jak do mnie przyjdzie znajomy, któremu ufam i powie, że ma dla mnie pracownika, któremu ufa to chętniej zatrudnie kogoś takiego, niż osobę znikąd, której nie znam. Zawsze chętniej zatrudnię poleconego niż nie polecanego, którego będe musiał dopiero poznac i narbac do niego zaufania.
Cytat:
zawsze szybciej zatrudnia islandczyka a pozniej dopiero obcokrajowca

No tu nie możemy też zapomnieć o przepisach. Najpierw trzeba wykazać, że nie znaleziono pracownika rodzimego na dane stanowisko a dopiero potem można zatrudniać obcokrajowca. To tez jest istotne.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Sebastian
Go
PostWysany: 8 Lis 2004, 0:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

einar napisa:
No jakbyście mieli własną firmę i mieli zatrudnić nieznajomego albo brata szwagra od strony ciotki, to kogo wybierzecie? :wink: Co innego w dużej firmie, międzynarodowej korporacji. No ale w rodzinnej firmie logiczne, że się zatrudnia rodzinęSmile


Znam takie powiedzenie, że z rodziną to się dobrze wychodzi ale tylko na zdjęciu. :wink: Chociaż nie zawsze i każdemu tego życzę...
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 8 Lis 2004, 9:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tym powiedzeniem to ja się nawet mogę zgodzić. Ale co zrobić gdy prawie każdy kandydat do pracy jest z Tobą spokrewniony :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Łukasz Andryszewski
Go
PostWysany: 2 Cze 2005, 13:49    Temat postu: Spokrewnienie Odpowiedz z cytatem

Nie uważacie, że jeśli wszyscy byliby spokrewnieni ze sobę na tej wyspie to prawie połowa byłaby ludźmi z zespołem downa?.
Powrt do gry
Basia

Doczy: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skd: Reykjavik
PostWysany: 3 Cze 2005, 9:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tak wlasnie jest. Zartuje. Glupi zart, ale prawda jest taka, ze odsetek ludzi z uposledzeniami jest tu dosc duzy, choc nie mam dostepu do oficjalnych danych. Wiem natomiast, ze na przyklad szef kolezanki ma 4 dzieci, wszystkie w pewnym stopniu uposledzone. To robi wrazenie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 3 Cze 2005, 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc może dopływ świeżej imigranckiej krwi jest cenny...

To tak jak na przykład z kozicami w Tatrach - jest ich na tyle mało, że nie ma możliwości, zeby się nie krzyżowały miedzy sobą, myślano już nad domieszaniem kozicy alpejskiej, tyle że kozica alpejska ma jednak troszkę inne cechy podobno (na przykład żyje w trochę bardziej leśnym środowisku) i na razie takich planów nie zrealizowano. Islandczycy chyba mimo izolacji wyspy cały czas mieli szansę na domieszki. Badań niestety też nie znam, jeśli mi coś wpadnie w ręce, to dam znać.
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
Łukasz Andryszewski
Go
PostWysany: 3 Cze 2005, 15:21    Temat postu: Krzyżówki ras Odpowiedz z cytatem

Oczywiście Nulku,że Islandczycy się mieszali. Jeśli znasz choć trochę histori o Islandi to musisz wiedzieć, że bardzo wymieszali się z Indianami a dokładnie z Irokezami kiedy oni najeżdzali tę piękną wyspę. Natomiat o mieszaniu się kóz nic mi nie wiadomo. :D
Powrt do gry
Łukasz Andryszewski
Go
PostWysany: 3 Cze 2005, 15:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak w ogóle to chętnie bym się wymieszał z jakąś ładną Islandką, broń Panie Boże z kozicą a zwłaszcza alpejską.
Powrt do gry
Sebastian
Go
PostWysany: 17 Cze 2005, 1:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz, życzę powodzenia.

Co do mieszanek to na tej wyspie przybywa coraz więcej "skośnookich islandczyków" i nie ma to związku z eskimosami. Nie to, że zaraz jestem rasistą, poprostu obserwuje na ulicach. Very Happy
Powrt do gry
barth_x

Doczy: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skd: Kraków AGH
PostWysany: 17 Cze 2005, 8:47    Temat postu: ehhehehe Odpowiedz z cytatem

hmmmm.......dziwne...kazdy zmieszalby sie z islandka, chociaz wiem ze np. skandynawki sa malo urodziwe, powiem ze urode zdecydowanie maja ze tak powiem haburgerowo0amerykanska. Zjezdzilem troch swiata i wiem, ze to co swoje czyli Polki sa najpiekniejsze i najbardziej czule :DDDDDD
Odnosnie badan pomiedzy mieszaniem sie krwi i DNA na Islandii moge zabrac glos, poniewaz znam badania z czasopism naukowych. Przeszlo 90% doroslych mezczyzn cierpi na raka prostaty, kobiety natomiast na raka piersi. Wynika to przede wszystkim wlasnie z braku mieszania sie krwi. Poniewaz sa to choroby przenoszone genetycznie.
Łukaszu Andryszewski, nie tylko zespol Downa jest przenoszony ta droga, a spokrewnienie nawet w ktoryms tam pokoleniu skutkuje wlasnie nowotworami...
Dziwi minie tylko jak Irokezi na swoim kanoo doplyneli do Islandii Smile przeciez jest tam kawal drogi i to morskiej przez ocean Very Happy ehhehe moze jednak jest to jakis mit, bo Irokezi to najlepszi byli w jezdzie na koniach i w rzucaniu tomahawkiem Very Happy, a plywanie nie bylo ich dobra strona Very Happy

Na fakt checi do mieszania krwi ma zapewne duzy wspolczynnik skosno-ocznosci w populacji Islandzkiej. Widacz chca to czynic, a inne kultury i rasy sa dla nich tajemnicze i godne uwagi.
I jak to powiedzial prof. z UW z socjologi..."NIebawem caly swiat bedzie MADE IN CHINA"...

pozdrawiem Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 17 Cze 2005, 9:00    Temat postu: Re: ehhehehe Odpowiedz z cytatem

barth_x napisa:
wiem ze np. skandynawki sa malo urodziwe, powiem ze urode zdecydowanie maja ze tak powiem haburgerowo0amerykanska.

chyba nie wiesz co mowisz... :wink:
no, ale sa gusta i gusciki...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
barth_x

Doczy: 20 Maj 2005
Posty: 102
Skd: Kraków AGH
PostWysany: 17 Cze 2005, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem o czym mowie, dokladnie wiem o czym mowie...skandynawki rozpoznam bez problemu.......tak jak wiekszosc amerykanek, nie twierdze ze tylko takiej urody kobiety tam sa, oczywiscie zapewne sa rowniez wyjatki...jak wszedzie...jednak ja takowego nie spotkalem..
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
Nul

Doczy: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skd: Kraków
PostWysany: 17 Cze 2005, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz, doskonale Cię rozumiem Smile

Niestety, najfajniejszy Islandczyk, jakiego poznałam, okazał się właśnie wmieszanym Islandczykiem... Usiłuję sobie przypomnieć jakiegoś - że tak to nazwę - przystojnego rdzennego tubylca spośród tych znanych mi i jakoś... Jakoś mi nie wychodzi... Smile
_________________
A-Nul
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 17 Cze 2005, 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

barth_x napisa:
skandynawki rozpoznam bez problemu.......tak jak wiekszosc amerykanek, nie twierdze ze tylko takiej urody kobiety tam sa, oczywiscie zapewne sa rowniez wyjatki...j

nie wiem czy miales okazje pomieszkac dluzej w ktoryms z krajow skandynawskich, osobiscie uwazam ze sie mylisz...ogromna wiekszosc to piekne kobiety...
Ale jak juz pisalem wczesniej, o gustach sie nie dyskutuje :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
karuta
Alpha Team
Doczy: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysany: 17 Cze 2005, 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wydaje mi sie zeby islandki byly nieciekawe...niektore sa bardzo ladne i czego naparawde mozan im pozazdroscicc to malych noskow,niestety malo ruchliwy tryb zycia , i to ze nie maja pojecia o tym co jedza powoduje ze czesto sa "przy kosci"
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron