reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Gwałt w Selfoss
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 31 Paź 2007, 13:47    Temat postu: Gwałt w Selfoss Odpowiedz z cytatem

Wlasciwie to nie wiem co napisac bo to jest tylko informacja ktora sie pojawila po ostatnim weekendzie. Kto chce to zrozumie lub sobie przetlumaczy przynajmniej sens tej informacji.

http://www.ruv.is/heim/frettir/frett/store64/item175321/

W skrocie:
4 polskich obywateli i jedna dziewczyna.
Nauðgun to po polsku gwalt.
Teraz sprawa zajmuje sie policja

Jakies komentarze??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jakies komentarze??


ciężko coś komentować jak jest garstka informacji
wiadomo coś o dziewczynie, jakiej była narodowości?
czy mówią coś więcej o tych Polakach - czym się zajmowali na codzien, itd?


PS. Tak retorycznie się zapytam, czy jakby gwałtu dokonało 4 Islandczyków, to byłby inny gwałt?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mjkl
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 1
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 2605
PostWysłany: 31 Paź 2007, 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bylby islandzki. tak jest polski. ;]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 31 Paź 2007, 19:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyslac takich do domu!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marta Luiza

Dołączył: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skąd: Islandia
PostWysłany: 31 Paź 2007, 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lovisa napisał:
wyslac takich do domu!

raczej do wiezienia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś zna statystyki dotyczące przestępstw wśród rodotiwytych Islandczyków i imigrantów?

Interesuje mnie jaki odsetek imigrantów (ogółem) dokonuje przestępstw, a jaki odsetek autochtoni...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 31 Paź 2007, 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem jaki jest odsetek ale po tym jak sie isladnia otworzyla w 2006 w maju to bardzo czest sie slyszy o jakis rozbojach. ciagle kogos bija a gwalt tez juz nie jest pierwszy raz. oczywiscie islandczycy tez robia problemy ale nie na taka skale jak nasi rodacy.
oczywiscie to my bedziemy na swieczniku a nie oni bo swojego nie widza. ale szczerze to ja juz nie czuje sie tak bezpiecznie w islandi jak pare lat temu.
naprawde szkoda ze tacy ludzie przyjezdzaja i robia opinie innym normalnym. nie kazdy jest taki sam a coraz czesciej slysze ze islandczycy o polakach maja opinie pijakow i wlasnei takich lobuzow.
ponos od stycznia ma wrocic viza do islanid nie wiem czy to prawda?

a co do wysylanie do wiezienia to islandzkie wiezienia sa troche przepelnione - wiec tez islandczycy sie wykazuja jak widac tylko jakos o tym sie nie trabi mocno. ja jestem za wyslanie m przestempcy do polski i na odsiadke tam juz w polsce w polskim wiezieniu. gwalciciele maja"fajnie" w "hotelu" tak ze tu w islandi nie dosc ze na koszt islandzkiego podatnkia by seidzieli to jeszcze na za male "smarowanie" by sie zalapali.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
HARRY75

Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 417
Skąd: z Kątowni
PostWysłany: 31 Paź 2007, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... więc my jako uczciwa islandzka polonia powinniśmy zaczynać gromadzić chrust i ostrzyć pale...nie zapominajmy o smole i pierzu ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 31 Paź 2007, 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kriz_dux napisał:


wiadomo coś o dziewczynie, jakiej była narodowości?


Jakie to ma znaczenie?
Czy chcesz tez wiedziec czy byla atrakcyjna, ubrana w sposob wyzywajacy, pijana albo pod wplywem innych srodkow?
To nie ma nic wspolnego z gwaltem o ktory sa teraz ci Polacy podejrzani.
Z tego co mi wiadomo to byla/jest Islandka.

kriz_dux napisał:

czy mówią coś więcej o tych Polakach - czym się zajmowali na codzien, itd?


Nie. Przebywaja na Islandii w celach zarobkowych. Nic wiecej. Zadnych imion, inicjalow ani wieku.

kriz_dux napisał:

PS. Tak retorycznie się zapytam, czy jakby gwałtu dokonało 4 Islandczyków, to byłby inny gwałt?


Skoro pytasz sie retorycznie to ja Ci odpowiem rowniez retorycznie.
Gwalt bylby taki sam.
Natomiast co do polskosci podejrzanych. Najpierw zatrzymane byly 3 osoby i nie bylo podawane ich obywatelstwo. Dopiero przy czwartym zatrzymaniu wyszlo ze wszyscy zatrzymani sa obywatelami RP (tylkko nie wiem, ktory mamy obecnie numer).

Dlatego ze pojawil sie watek polski pozwolilem sobie zalozyc nowy temat w dziale z wiadomosciami. Gwaltow na Islandii dokonuje sie kilku czy tez kilkunastu rocznie (nie znam danych i mam ta informacje z rozmow w pracy) jednak sytuacja gdy sprawcami moga sie okazac Polacy jest godna zwrocenia uwagi.

Podobno wyroki za gwalty sa tutaj raczej niskie, czyli w przypadku potencjalnego oskarzenia i skazania moga otrzymac jakies "smieszne" kary.

Najwazniejsze ze to jest swieza sprawa i sytuacja sie caly czas zmienia. Dzis z tej czworki zostalo dwie osoby w areszcie. Moze sie rowniez okazac ze sprawca lub sprawcami sa osoby innego obywatelstwa. Poki co to podejrzanymi nadal sa Polacy.

p.s. co do zmiany tematu. to jest decyzja prowadzacych forum. moj temat byl inny.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muszę przyznać, że czuję się tutaj zdecydowanie bezpieczniej niż w Polsce, więc nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że mogło być jeszcze bardziej bezpiecznie, co nie znaczy, że kwestionuję Twoje odczucia w tej kwestii Lovisa...
i proszę wybaczyć "brak wrażliwości", ale jakoś nie ruszają mnie takie niusy jak ten, bo w sumie co mam zrobić w związku z tym?
samobiczować się za ludzi, którzy pochodzą z tego samego kraju co ja? skierować wzrok na buty i chodzić zaswstydzonym z powodu moich rodaków? nie wiem co jeszcze...

ps. jak jestem w centrum w weekend, to częściej widzę niegrzeczynych Islandczyków niż imigrantów...
i to Islandczyków zachowujących się nie głośno, a DRĄCYCH RYJA...
choć zawsze mogłem mieć "pecha" nie widzieć Polaków w podobnych sytuacjach Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@unregistered:
dzięki za więcej informacji.
jak będziesz miał coś więcej, to sobie pokomentuję jeszcze Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kriz_dux napisał:
Czy ktoś zna statystyki dotyczące przestępstw wśród rodotiwytych Islandczyków i imigrantów?

Interesuje mnie jaki odsetek imigrantów (ogółem) dokonuje przestępstw, a jaki odsetek autochtoni...


Prawdopodobnie nikt takich badan nie robi. Statystyka obejmuje inne wskazniki jednak bez narodowosci badz obywatelstwa skazanych:
http://www.statice.is/Statistics/Health,-social-affairs-and-justi/Crime
Co do tego jakie odseteki tych grup dokonuja przestepstw to nie ma niestety zbyt wielkiego znaczenia. Zawsze jest tak ze przestepstwa obcokrajowcow sa "bardziej widoczne" lub "glosniejsze" i takie wrazenie moze powstac gdy sledzi sie media. Nie tylko na Islandii ale tak jest chyba w kazdym kraju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

unregistered napisał:

http://www.statice.is/Statistics/Health,-social-affairs-and-justi/Crime

dzięki

unregistered napisał:

Zawsze jest tak ze przestepstwa obcokrajowcow sa "bardziej widoczne" lub "glosniejsze" i takie wrazenie moze powstac gdy sledzi sie media. Nie tylko na Islandii ale tak jest chyba w kazdym kraju.


to ma swoją nazwę: heurystyka dostępności (o spadających samolotach też częściej słyszysz niż o wypadkach samochodowych)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja mysle ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.

jest nas duzo teraz i tak jak w a husie rozmawialismy polski jest nie zrozumialy i nie wiedza o czym rozmawiamy wiec coz im pozostaje jak gadac ze polak drze ryja na ulicy jak jest pijany. szkoda ze nie widza swoich laseczek dracych sie bez gaci tarzajacych po chodniku.
faktycznie wyrok za gwalt jest smiesznie krotki na islandi, czasem nawet 6 miesiecy. za zabujstwo 16 lat. no to czego tu jeszcze chciec?
oni wychodza z zalozenia ze nie ma takiej przestepczosci i nie trzeba zaostrzac wyrokow. kiedys morderstwo tak jedno na rok bylo.
tylko ze siedziec w islandzkim "hotelu" a gdzies tam to jest naprade roznica.
tu mozna wychodzic na przepustki na weekendy, pracowac, czsem wystarczy ze wracasz o 20 a caly dzien pracujesz czy odwiedzasz rodzine, znajomych. to troche dziwne, nie?
a gdzie miejsca w ktorych nie ma tv nie ma internetu, korespondencja cenzurowana, nie mozna nic przeslac, koszt rozmowy jest bardzo slony i nie dzwoni sie czesto. rodzina daleko zeby przybic psychicznie, zdolowac... islandia czsem za dobra jest...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Statystyk nie znam.
Ale z doświadczenia i obserwacji widzę że teraz jest gorzej.
Jeszcze dwa lata temu w piątek w nocy i sobotę na Laugavegur policję widziało się sporadycznie. A dzisiaj za jeden przejazd tą ulicą spotyka się nawet kilka pieszych patroli policji. Ciekawe czemu?
Dawniej ludzie w piątkowe i sobotnie noce wychodzili się zabawić. Teraz jakaś cześć też, ale jest spora grupa która myśli tylko o tym jak i komu zrobić zadymę. Nawet w Cafe Viktor Polscy ochroniarze patrzą komu dokopać. Siedziałem kiedyś na ławce na przeciwko i przez godzinę ich obserwowałem. Zamiast zajmować się pilnowaniem porządku to szukali zadymy.
I na jaką cholerę komuś statystyki. Wystarczy patrzeć i słuchać. Jak jakaś zadyma to na 99,9 % będzie słychać Polski język......................
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lovisa
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 1047
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokladnie zgadzam sie z Vikingiem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kriz_dux

Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 207
Skąd: Toruń
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

viking napisał:
Statystyk nie znam.
Ale z doświadczenia i obserwacji widzę że teraz jest gorzej.
Jeszcze dwa lata temu w piątek w nocy i sobotę na Laugavegur policję widziało się sporadycznie. A dzisiaj za jeden przejazd tą ulicą spotyka się nawet kilka pieszych patroli policji. Ciekawe czemu?

a skąd mam wiedzieć czemu:)

viking napisał:
I na jaką cholerę komuś statystyki. Wystarczy patrzeć i słuchać. Jak jakaś zadyma to na 99,9 % będzie słychać Polski język......................

na taką cholerę, że jak rozmawiam z Polakami albo czytam to forum, to widzę Polaków narzekających na innych Polaków Smile heh
a zadym to nie widziałem, tylko słyszę od innych Polaków, że Ci wstrętni Polacy znowu coś zrobili...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
HARRY75

Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 417
Skąd: z Kątowni
PostWysłany: 31 Paź 2007, 22:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

popieram Viking'a
jest o wiele gorzej co widzę w każdy weekend
a jestem tu tylko od maja...
te same jednostki tłukące się niemiłosiernie po gębach...
niebawem cafe viktor stanie się nową atrakcją turystyczną Islandii
i do tego jeszcze zaczepki w stylu "a skąd k... jesteś"
tak miło że aż serce boli
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
gniewomir

Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 76
PostWysłany: 31 Paź 2007, 23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Thorze Gromowładny, widzisz i nie reagujesz? Sad
_________________
"As long as winds will blow..."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG Tlen
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 1 Lis 2007, 2:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę pamiętać, że tam "gdzie jest zadyma i słychać polski język" to być może jacyś ludzie biją Polaka i on woła o pomoc...
To taka moja mała dygresja, bo jest pewnie jest jednak tak jak mówi Viking, że w dużej części przypadków to akurat polskiej narodowości są łobuzy.
Ale warto nie iść za stereotypami i każdy przypadek analizować oddzielnie.

Poza tym, za każdym razem powtarzam, tam gdzie mówiący po polsku ludzie kogoś biją, to trzeba powiedzieć, że sprawcą złego uczynku jest ZŁY CZŁOWIEK, a nie Polak, Ślązak. Wrocławianin, mieszkaniec dzielnicy Psie Pole, mężczyzna, łysy, kibic Widzewa.
Uwielbienie dla klasyfikowania ludzi według niepotrzebnych kryteriów, buduje właśnie niepotrzebne stereotypy.
Jeśli 30% Polaków jest zła, to aż 70% jest dobra!!! Tego się trzymajmy.
A ŹLI LUDZIE to osobny naród... ale o tym już kilka razy pisałem głuuuuugie elaboraty w dziale o Polakach na Islandii.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Newsy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron