reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

"Mam na końcu języka"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Język
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Fortuna
Go
PostWysany: 3 Lut 2005, 22:35    Temat postu: "Mam na końcu języka" Odpowiedz z cytatem

Kochani Islandofile,
Czytam właśnie książkę dotyczącą różnych zaburzeń naszej pamięci. Jak zapewne wiecie jedną z anomalii jest zjawisko "Mam na końcu języka". Dotyka nas wtedy, gdy próbujemy sobie przypomnieć jakąś nazwę własną (np. nazwisko), wiemy ile ma sylab, albo na jaką literę się zaczyna, ale przypomnieć jest sobie trudno. Na podstawie analiz 51 języków na świecie stwierdzono, że w nazwue tego zjawiska (ang. tip of the tongue) niemal zawsze pojawia się słowo "język". Wyjątkiem są dwa języki subsaharyjskie, indonezyjski i ... ISLANDZKI. Może ktoś z Was wie jak "mam na końcu języka" jest określane po Islandzku i co to znaczy w dosłownym tłumaczeniu (albo w wolnym, jeśli inaczej nie można).
Pozdrawiam,
Fortuna
Powrt do gry
Marta Luiza

Doczy: 05 Lis 2004
Posty: 310
Skd: Islandia
PostWysany: 4 Lut 2005, 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"thvi er stolid ur mer". co w tlumaczeniu doslownym oznacza "to jest mi ukradzione" czy"to zostalo mi skradzione" -poprawniej po polsku
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Fortuna
Go
PostWysany: 4 Lut 2005, 20:06    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. To niezwykłe, bo być może jest w tym jakaś intuicja pomocna w rozwiązaniu zagadki zjawiska "Tip of the tongue". Na marginesie - ładnie jest po koreańsku: "skrzy mi się na końcu języka".
Pozdrawiam.
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 4 Lut 2005, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja pozwole sobie zadać pytanie nieco off-topicowe...
Ciekawi mnie jaką książkę czytasz o zaburzeniach pamięci?
Ja z tej tematyki pamiętam najlepiej "Płonący dom" Jaya Ingrama...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Fortuna
Go
PostWysany: 4 Lut 2005, 21:50    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Książka Ingrama jest dość dobra. Jedna z pierwszych, które szerzej dotykają problemów neuronauki. Ja czytam teraz:

Jak on się nazywa.... jak on się nazywa.... jakoś na S Smile


Schacter D.L. (2003). Siedem grzechów pamięci. Warszawa: PIW.
Schacter jest profesorem w Harvard University, ma do dyspozycji PET i fMRI, a więc może sobie oglądać mózg z każdej strony. Dokładnie omawia każdy z problemów pamięci, podaje wiele badań eksperymentalnych i mnóstwo przykładów "z życia". Dzięki temu książka jest strawna (i przy okazji smaczna) dla niepsychologów - czego o innych pozycjach nt. pamięci raczej nie można powiedzieć.
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 5 Lut 2005, 0:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak...
Ingrama możnaby nazwać "beletrystyką neuronaukową" :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Fortuna
Go
PostWysany: 5 Lut 2005, 14:44    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Wracając do Islandczyków. Może znacie jeszcze jakieś inne opisy zjawisk psychicznych, które inaczej formułuje się po Polsku, a inaczej po Islandzku?
Na przykład:
"patrzeć na świat przez różowe okulary", "być w dołku", "wpaść komuś w oko", "wiedziałem, że to się zdarzy".
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Język Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron