reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Europejskie miasta
Id do strony 1, 2  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
dragaz
Go
PostWysany: 11 Mar 2005, 14:38    Temat postu: Europejskie miasta Odpowiedz z cytatem

Które, (oprócz Islandii) miasta w Europie wam się najbardziej
podobają i dlaczego?? np jakieś miasto w skandynawi jeszcze?
Powrt do gry
Cookie Monster
Go
PostWysany: 11 Mar 2005, 14:44    Temat postu: Re: Europejskie miasta Odpowiedz z cytatem

dragaz napisa:
Które, (oprócz Islandii) miasta w Europie wam się najbardziej
podobają i dlaczego?? np jakieś miasto w skandynawi jeszcze?

Zawsze dobrze czułem sie w Poznaniu, fajnie tez jest w Amsterdamie
Powrt do gry
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 11 Mar 2005, 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Sztokholmie byłem 3 razy i wg mnie jest to najpiękniejsza stolica skandynawska, dalej Kopenhaga, później Helsinki, na końcu Oslo...

a dlaczego? trudno argumentować, ot w Szwecji zawsze czułem się najlepiej, Sztokholm pod względem estetycznym najbardziej mi odpowiada....

Jezeli chodzi o reszte Europy, to zdecydowanie Kijów...
ale tez Warszawa, Kraków, Praga, ......

w rankingu jednak nie do przebicia sa wszystkie miasta w USA, ktore widziałem, czyli boskie San Francisco...:>
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 11 Mar 2005, 15:06    Temat postu: Stolica Odpowiedz z cytatem

Gdybym miał wybierać najładniejszą stolicę skandynawską, to jednak wahałbym się pomiędzy Oslo a Sztokholem. Reykjavik na pewno uzyskałby miano najprzyjemniejszej i najbardziej sielankowej stolicy.
W Oslo polecam park Vigelanda - na prawdę wspaniałe dzieło. Kto nie był, ten nie zna Oslo.
Do miana stolic mogą pretendować też miasta, które teraz utraciły status stolicy, ale kiedyś taki miały (np. Turku w Finlandii czy Bergen w Norwegii) - takie miasta to odpowiedniki naszego stołecznego Krakowa Very Happy

Niestety nie zwiedziłem gruntownie Sztokholmu, więc nie mogę być opiniotwórczy, ale rzeczywiście przyznałbym mu palmę pierwszeństwa.
Kopenhaga jest również ładna, ale jednak u mnie przegrywa z Oslo.

Supersielankową stolicą jest za to Torshavn - stolica Wysp Owczych - tu już nawet nie ma tak światowego życia jak w Reykjaviku - spokój i cisza Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 11 Mar 2005, 15:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak Bergen jest bardzo przyjemnym miastem, i ten widok na morze swiateł miasta, wprost z jednego z fiordów. Cos przepieknego...

Oslo u mnie na koncu w rankingu z tego powodu, ze mialem tam przeroznej masci dziwne przygody, i pobyt tam to raczej był film pt "Ucieczka z Oslo" ;>....

chyba na zlocie pierwszym opowiadałem ....

Co do Kopenhagi, to niby dałem na drugim miejscu, stolica Danii jest przepiekna, pod chyba kazdym wzgledem, jednak gdybym miał wybierac miedzy az do bolu idealna Kopenhaga, i az do bolu nieidealnym Kijowem, pełnym kontrastów, to wybrałbym wizyte w Kijowie ponowna...

Do tego zniszczono juz przeswietna Christianie, ktora była miejscem niezwyklym i tez ze wzgledu na nia, Kopenhage postwiłem na drugim miejscu....

wiec moj ranking jest wielce nieobiektywny ;>
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 11 Mar 2005, 16:15    Temat postu: Ranking Odpowiedz z cytatem

Każdy ranking jest subiektywny - i to jest piękne Very Happy
Ja w Kijowie nie byłem... dawno temu byłem we Lwowie i jednak ten bałagan jakoś ni przypadł mi do gustu - miasto wydało mi się wtedy trochę smutne...
W Christianii nie byłem, ale czytałem o tym trochę i taki twórczy chaos może być na pewno ciekawy. Bo nieporządek Lwowa wynikał ze smutku i porzucenia, a Christiania była z pewnością wesoła i pełna życia Smile

Pamiętam, że coś opowiadałeś o Oslo, ale o ucieczce nic nie pamiętam. Kojarzę tylko twoje Jeanie zarobkowe rzucanie piłeczkami Very Happy język
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
dragaz
Go
PostWysany: 11 Mar 2005, 22:27    Temat postu: Europejskie miasta Odpowiedz z cytatem

Dzięki, za odpisy. Moje ulubione miasta, pierw skandynawskie
to: Oslo (słyszałem i czytałem wiele dobrego o stolicy Norwegii,
prawdziwa 'europejska' stolica') Sztokholm i Kopenhaga też
piękne, trzeba będzie kiedyś odwiedzić w wakacje np. A co
powiecie o Marsylii we Francji? Widoki miasta ze zdjęć w necie
aż proszą się aby tam pojechać. Miasta USA np Los Angeles,
San Francisco czy NY to wogóle inny świat niedostępny dla
zwykłych śmiertelników, chyba, że komuś sie poszczęści
i dostanie wize. A co powiecie o Sao Paulo w Brazylii?
Największe miasto Ameryki Płd, piąte miasto świata.
Powierzchnia 6500 km!!!!! Jak oni sobie tam radzą wogóle Surprised
A teraz pytanie za 10 pkt wiecie jakie jest największe miasto
świata?
Powrt do gry
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 12 Mar 2005, 1:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mechiko City?
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 12 Mar 2005, 10:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I to było niesamowite, ze mimo ogolnego bałaganu na ulicach, ludzie w Kijowie potrafia sie swietnie bawic. Nie moglbym powiedziec o tym miescie "smutne" , a moglbym "pełne zycia" ... mimo biedy i syfu...Ta szarzyzna gineła chocby w morzu [co 200, 300 metrow muzycy] amatorskich kapel rozstawiajacych swoj sprzet na głownej ulicy [zamykanej w weekendy] Kijowa, w morzu roznych artystow, otwartych na to by pogadac sobie z toba, fleszke obalic na chodniku ;>."poszli, poszli po 100 gram" ;>.. biegałem i wydawalo mi sie ze jestem w takim prawdziwym, z krwi i kosci legolandzie :]....bo czlowiek z zachodniej Europy na Bialorusi czy Ukrainie, niestety czuje sie troche jak w legolandzie.....mimo tego ja czulem sie tam swietnie. pierwszy raz tak szybko udało mi sie ogarnac obcemiasto, ..moze dlatego ze korzenie mojej rodziny siegaja Bialorusi :]

a Kopenhaga?..No fakt, kamienice jak z folderu, wystawey sklepowe jak z filmu, wszedzie czysto wszedzie rowno, romantyczne kolacje w ogrodkach, gra ktos standardy jazzowe...no ja rozumiem, ze komus to pasuje...ja tez lubie popatrzec, ...

ale jednak wole punk rocka z ulic Kijowa....:> bo to ma swoj pazur, swoja zadziornosc, charakter, swoj wyraz i jest az do bolu szczere....
tego nawet christiania nie miala....:>
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza


Ostatnio zmieniony przez Jean Valjean dnia 12 Mar 2005, 14:04, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 12 Mar 2005, 11:18    Temat postu: Re: Ranking Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:

Pamiętam, że coś opowiadałeś o Oslo, ale o ucieczce nic nie pamiętam. Kojarzę tylko twoje Jeanie zarobkowe rzucanie piłeczkami Very Happy język


Bo zanim zdecydowalismy sie zarabiac na ulicy pokazujac cyrkowe sztuczki język....sprawdzilismy czy istnieje jakikolwiek sposob by do Polski wrocic chocby nastepnego dnia, a nie dopiero po 6 :]...co przy naszych pustych kieszeniach bylo perspektywa wrecz traumatyczna....i nie o zwiedzaniu parkow my wtedy myslelismy język...ani autobusem...ani pociagiem....bo prom dopiero za 4 dni z postojem weekendowym w Kopenhadze.....

Okazało sie ze sa jakies absurdalne zasady, ze do pociagu nie wolno zabierac roweru jezeli bedzie sie przekraczac granice, a mielismy jechac z Oslo do Szwecji...ke?
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
Gollum
Go
PostWysany: 2 Kwi 2005, 13:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, w Skandynawii nie byłem, ale sądząc z opisów i zdjeć podobałoby mi się w zagubionych w lasach i jeziorach miasteczkach Szwecji i Finlandii, że wspomnę tylko Abisko östra czy Joensuu. Ale miasteczka na szkierach (vide Eckerö) czy kojarzone ze światem Astrid Lindgren (Vimmerby czy Vetlanda) też by mi się podobały.
Powrt do gry
music80s
Go
PostWysany: 2 Wrz 2005, 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 2 Lut 2006, 20:08, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 2 Wrz 2005, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie wiem skad w narodzie przekonanie, ze jak bogato to dobrze. Przejedz sie kiedys na wschod, tam ludzie choc biedni, to jakos tak bardziej ludzie. W biedzie pomoga, a i pod swoj dach wedrowce zblakanego przyjma.
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 2 Wrz 2005, 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Torshavn za to ruch samochdow jak w Rzymie.
Mialem okazje podruzowac samochodem po wyspach owczych /konkretnie po tej jednej gdzie jest stolica/ i jezdzi sie fatalnie.
Jest to wina architektury. Budujac to miasto nie mysleli kiedys ze kazdy bedzie mial samochod.
Wyspiarze nie maja tak zwanej kultury jazdy. Jak wjezdzasz na droge glowna to mozesz czasami czekac bez przesady i 10 min. Nikt sie nie zatrzyma i cie nie przepusci.
Co nie zmienia faktu ze miasto jest ladne. W szczegolnosci urokliwe sa domy z trawa na dachu w centrum.
Jak ktos chce to mam zdjecia i chetnie przesle.
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 2 Wrz 2005, 13:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jean Valjean napisa:
Ja nie wiem skad w narodzie przekonanie, ze jak bogato to dobrze.

Wiesz, tu nie chodzi o bogactwo względne, ale o zadowolenie ludzi.
Człowiek bogaty to człowiek zadowolony (i vice versa).
Niektórym wystarczy mała chatka na skraju wsi, inni potrzebują willi z basenem. Obie te osoby mogą czuć się bogate (szczęśliwe).
Ludzie są różni i mają różne potrzeby.
Trudno powiedzieć, gdzie jest lepiej.
Ludzie, którzy mieszkają w Monte Carlo strzegą swego bogactwa i mogą żyć w stresie, by go nie stracić, szczególnie, że bogactwo to w skali bezwględnej jest większe od tego co ma reszta ludzi...
Ludzie, którzy żyją na Białorusi może mają mniej, ale cieszą się z tego tak jak bogacz, ale pewnie też martwią się, by tego nie stracić.
Wszystko i tak zależy od konkretnego człowieka. Bogacz z Monako też może przyjąć Cię do swego domu, ale ponieważ przez Monako przewalają się miliony turystów, więc ludzie tam nie mogą pomóc każdemu.
Jak przyjdzie do Ciebie, Jean, jedna potrzebująca osoba to jej pomożesz, ale jak przyjdzie 1000 osób, to już nie będziesz w stanie.
Dlatego bogacze dofinansowują fundacje, gdyż one profesjonalnie niosą pomoc hurtowo. Wtedy zatraca się co prawda ten kontakt dobroczyńca-obdarowany, ale w świecie mas tak to musi być.
Po prostu inna skala.

Inna sprawa to estetyka architektury. W Monako są wielkie domy, a np. na Islandii malutkie chatki.

Miałem raz tak, że po pobycie w Paryżu (gigantyczne i monumantalne budowle prawie sprzed 1000 lat) znalazłem się na Islandii, a tam najstarszy drewniany kościółek pochodzi z XVIII wieku Shocked
W dodatku ten kościółek z zewnątrz to wygląda jak stodoła z przytwierdzonym krzyżem.
I trudno jest porównywać katedrę Notre Dame z małym drewnianym kościółkiem, ale z drugiej strony każda z tych budowli uderza w inną strunę naszych emocji. Nie można definitywnie powiedzieć, że islandzka architektura jest badziewna, ona jest po prostu inna, powstawała w innych warunkach i na swój sposób jest piękna. tańczę
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
viking
User bywa złośliwy, IGNORUJ takie posty!
Doczy: 22 Sie 2005
Posty: 1747
Skd: Reykjavik
PostWysany: 2 Wrz 2005, 13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piekno jest w oczach patrzacego Exclamation Exclamation Exclamation
_________________
Bardzo niewielu mężczyzn posiada klucz do serca kobiety, pozostali obywają się wytrychem.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
music80s
Go
PostWysany: 2 Wrz 2005, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iceland.pl

Ostatnio zmieniony przez music80s dnia 2 Lut 2006, 20:08, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
einar

Doczy: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysany: 2 Wrz 2005, 22:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

music80s napisa:
Ja jestem oryginalnym dziwakiem i wolę Islandie

No taki bardzo oryginalny to Ty tutaj chyba nie jesteś :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
KAROLa

Doczy: 27 Sty 2006
Posty: 19
PostWysany: 3 Kwi 2006, 22:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie mogę wymienić żadnego z miast w Islandii bo nigdy tam nie byłam. Od wielu lat jest to moje największe marzenie podróżnicze.

Z miast w Europie to zachwycona jestem takimi miasteczkami jak Franeker i Harlingen ( w Holandii). Nie są to duże miasta, ale mają swój wyjątkowy klimat. Piękna architektura, mnóstwo ludzi na rowerach ( bardzo życzliwych i sympatycznych ludzi Smile )
A ze stolic to Londyn, może dlatego że to pierwsza stolica jaką miałam okazję zobaczyć. A poza tym jest to naprawdę piękne miasto z zabytkami o których nie sposób zapomnieć ( Tower, National Gallery, British Museum) można by tak jeszcze dużo wymieniać Smile
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Ireth
Alpha Team
Doczy: 22 Pa 2004
Posty: 416
Skd: Dania
PostWysany: 4 Kwi 2006, 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak odgrzebalas, Karolu, ten watek, to ja sie tez dopisze. Nie bylam w zbyt wielu miastach, ale sposrod tych, w ktorych bylam, to najpiekniejszy jest Edynburg i Praga, zaraz za nimi Wieden.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nastpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron