reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

dokumenty
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 18 Mar 2005, 3:17    Temat postu: dokumenty Odpowiedz z cytatem

tylko nie wiem czy w odpowiednim miejscu je zadaje.
ok. w skrocie. znalazlem sobie oferte pracy, zlozylem wszystkie wymagane dokumenty, otrzymalem zgode zwiazku ze moge byc przyjety,podpisalem kontrakt, zlozylem podanie o ubezpieczenie zdrowotne na Islandii, czekalem na odpowiedz odpowiedniego urzedu islandzkiego i w koncu otrzymalem pozwolenie na prace. oferte znalazlem przez internet i kontakt z firma mam mailowy i rzadko telefoniczny. nigdy nie bylem na Islandii. jade do pracy, czy powinienem miec jakies dokumenty przy wjezdzie na Islandie czy tez nie?
p.s. sorry jesli powtarzam wczesniej zadane pytanie ale dopiero dzis znalazlem to forum a poza tym jest trzecia w nocy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 19 Mar 2005, 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy nie powinienes miec zezwolenia na prace wraz z wiza wjazdowa z ambasady dunskiej -tak bylo jeszcze niedawno....no i paszport....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 20 Mar 2005, 6:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

paszport to nie problem Smile
mam informacje ze pozwolenie zostalo mi przyznane (pracodawca podal mi to info) dlatego moje pytanie tyczylo sie czy ja to pozwolenie powinienem miec w momencie wjazdu czy dopiero otrzymam je po wjezdzie?
i jesli to pytanie jest dziwne (kompletnie nie wiem jak to wyglada i moze mam bledne wyobrazenia) to niestety mam jeszcze jedno pytanie.
'wiza wjazdowa z ambasady dunskiej'? co to jest?
dziekuje za odpowiedz moze i na te pytania znajdzie sie odpowiedz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
adam
Gość
PostWysłany: 20 Mar 2005, 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karuta napisał:
a czy nie powinienes miec zezwolenia na prace wraz z wiza wjazdowa z ambasady dunskiej -tak bylo jeszcze niedawno....no i paszport....


Proponuję jeszcze książeczkę z kartkami na mięso i wizę z ambasady ChRL (Chińskiej Republiki Ludowej).

-----------------------------------------------
Osoby, które nic nie wiedzą, nie powinny zabierać głosu.
Paszport na Islandię nie jest wymagany w ogóle:

http://www.utl.is/index.php?bId=290

Nie mówiąc już o wizie... i to z ambasady...duńskiej (!) Paranoja...
Powrót do góry
einar

Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 1182
PostWysłany: 20 Mar 2005, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adam napisał:
Osoby, które nic nie wiedzą, nie powinny zabierać głosu.
Paszport na Islandię nie jest wymagany w ogóle
Nie mówiąc już o wizie... i to z ambasady...duńskiej (!) Paranoja...


No to jedż bez paszportu i zobaczymy co będzie. Podejrzliwie patrzą na polski paszport a co dopiero na jakiś dowód osobisty... Ciężko jest tam się dostać z biletem w jedną stronę mając paszport, więc nie radzę próbować robić tego z dowodem.

Z jakiego powodu atakujesz kogoś, kto dobrze życzy i chętnie i poprawnie odpowiada na pytania? Zwłaszcza, że jest to osoba, która mieszka na Islandii i sama przeszła przez etap wyjeżdżania z Polski na wyspę. Troszkę pokory Adamie...
Każda obeznana osoba w kwestiach islandzkich doskonale zrozumie o co chodziło Karucie , gdy pisała o ambasadzie duńskiej. Kiedyś to właśnie ambasada duńska spełniała rolę przedstawicielstwa islandzkiej ambasady w Polsce. W tej chwili mamy ambasadora Islandii w Niemczech, w związku z czym teraz albo w Niemczech albo w Polsce w ambasadzie duńskiej możesz załatwiać formalne sprawy związane z wyjazdem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2005, 19:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adam napisał:
karuta napisał:
a czy nie powinienes miec zezwolenia na prace wraz z wiza wjazdowa z ambasady dunskiej -tak bylo jeszcze niedawno....no i paszport....


Proponuję jeszcze książeczkę z kartkami na mięso i wizę z ambasady ChRL (Chińskiej Republiki Ludowej).

-----------------------------------------------
Osoby, które nic nie wiedzą, nie powinny zabierać głosu.
Paszport na Islandię nie jest wymagany w ogóle:

http://www.utl.is/index.php?bId=290

Nie mówiąc już o wizie... i to z ambasady...duńskiej (!) Paranoja...

Powodzenia na Islandii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Do odwaznych swiat nalezy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2005, 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmawialm dzis z kolega ktory przyjechal na wyspe 29 listopada 2004 roku.Otoz musial miec paszport ,oraz zezwolenie na prace -ktore bylo w komputerze.Na lotnisku zostal zapytany o cel podrozy i powiedzial ze do pracy ,podal miejscowosc ,oraz firme ,zostalo to sprawdzone w komputerze .Po przybyciu na miejsce udal sie na policje gdzie wklejono mu do paszportu specjalna nalepke -rodzaj wizy.
Osoby, które nic nie wiedzą, nie powinny zabierać głosu.Napewno do pracy na wyspie nie wystarczy dowod osobisty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
adam
Gość
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy musiał posiadać również ową "wizę wjazdową z ambasady duńskiej?"

Najwyraźniej niektóre osoby są niereformowalne. Nie chcą zauważyć, że rzeczywistość wokół się zmienia, i że pewne sprawy, z racji wejścia Polski do struktur EEC, uległy zmianie. Jestem przekonany, że również po 1 maja 2006 będziecie uparcie twierdzić, że nadal Polakom potrzebne są: wiza wjazdowa (choć już dzisiaj nie potrzebują jej nie tylko Polacy, ale nawet Bułgarzy, Rumuni i dziesiątki innych nacji z tzw. trzeciego świata), no i oczywiście pozwolenia na pracę, pobyt, nawet w wypadku chęci zarobkowania do 3-ech miesięcy, poza tym bilet powrotny, określona liczba pieniążków na każdy dzień, no i oczywiście zaproszenie od obywatela Islandii.

Przez cały czas pokreślacie, jak tam trudno się dostać, jak ciężko się żyje itd. - wszystko to po by poprawić sobie samopouczucie czyimś kosztem. To chyba normalka u Polaków - zamiast pomóc, udzielić poprawnej informacji, lepiej zdołować i zdezinformować.

PS. Niektórzy są lepiej poinformowani (i bardziej islandzcy) od Islandic Directorate od Immigration:

Nationals of the following countries are exempted from the obligation to carry a visa on arrival in Iceland for a stay of up to three months in all within the Schengen area. The total stay within the Schengen Area must not exceed three months in any period of six months:

PANAMA
PARAGUAY
POLAND
PORTUGAL
RUMENIA

Iceland accepts the following foreign identity documents as travel document, other than passports:

Poland
Rzeczpospolita Polska DowĂłd Osobisty, Republic of Poland/Identity Card
Powrót do góry
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeciez nikt sie z Toba Adamie nie kłóci o to, że Polacy mogą wjechac do Islandii bez wizy. Sam zacytowales i my sie z tym zgadzamy ze jsli jedziesz turystycznie na 3 m-ce to mozesz wjechac bez wizy.

unregistered zapytal o dokumenty przy wjezdzie jesli jedzie tam do pracy i karuta mu na to odpowiedziala - wtedy trzeba miec wize pracowniczą.

Najpierw przeczytaj o co chodzilo pytającemu, a potem krytykuj odpowiadającego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
adam
Gość
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem bardzo dokładnie: wszysycy zgadzacie się z Karutą, że wyjeżdżającemu do pracy potrzebna jest "wiza wjazdowa z ambasady duńskiej" - bo takiego określenia użyła, nie mówiąc nic o "wizie pracowniczej". Przy tym dołączacie się do jej polemiki z Directorate of Immigration, który - jak rozumiem - podaje błędne informacje o tym, że Polacy (ci turystyczni) mogą wjechać na dowód.
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiscie ze chodzi mi o osoby ktore chca przyjechac na dluzej niz 3 miesiace ...czytam uwaznie posty i zawsze staram sie odpowiadac rzetelnie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziekuje za wytlumaczenia.
co do 'wymiany pogladow' miedzy Adamem a Karuta to chyba jest ona niepotrzebna. wiadomo chyba wszystkim ze jest to tylko forum a nie oficjalna strona rzadu islandzkiego i odpowiedzi ktore sie tu uzyskuje sa udzielane w jak najlepszej wierze (przynajmniej taka mam nadzieje). natomiast jak ja wykorzystam te informacje zalezy tylko ode mnie, bo przeciez i tak nie bede sie powolywal ze 'mam tylko takie papiery bo na forum tak mi powiedzieli' Smile
chodzi mi o to ze ta sa tylko wskazowki by pomoc i teraz dzieki nim widze ze lepiej jednak bedzie sie upewnic w ambasadzie islandzkiej (jak dla mnie najblizsza jest w Brukseli) i tam nawet wiedziec o co pytac albo wiedziec jakich informacji wymagac.
w sprawie paszport czy dowod powiem tylko tyle co ja wiem z perspektywy belgijskiej. dowod wystarczajacy jest do przekraczania granicy polskiej i na wyjazdy turystyczne natomiast jakiekolwiek sprawy urzedowe to sie zalatwia z paszportem (jest to znacznie praktyczniejsze). szczegolnie ze obecnie aktualne sa cztery rodzaje polskich dokumentow wystarczajacych do przekroczenia granicy (po dwa modele paszportow i dowodow osobistych. swoja droga lekka paranoja bo sluzby niemieckie szybciej respektuja stare dowody niz nowe. co mi sie zdarzylo przejsc).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola

Dołączył: 31 Sty 2004
Posty: 1000
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedziesz turystycznie na 3 miesiace - wizy wjazdowej nie potrzebujesz. Jedziesz turystycznie na ponad 3 mce - potrzebujesz wizy turystycznej, jedziesz pracowniczo - potrzebujesz wizy pracowniczej. A ze wizy załatwia sie w Polsce w ambasadzie duńskiej to juz nie nasza wina, dlatego sie tego trzymamy. Ale jesli Ci wygodniej - załatw ją sobie w Berlinie w ambasadzie islandzkiej.

Wjazd na dowód... hehe.. My mówimy Ci jak wygląda praktyka. Jesli dobrą radę zeby nie liczyc ze wpuszcza Cie na dowód nazywasz dezinformacją, to już Twój problem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sluchaj ADAM ,podjedz do gory i uwanie przecztaj o co pytal Unregistered.Nie pytal o wjazd jako turysta -bo nie staralby sie o wszystkie dokumenty ,Nie szafuj linkami i nie czepiaj sie ,obowiazek wizowy jest-chodzi o to ze jesli przyjezdzasz do pracy legalnie a nie grabic siano przez mniesiac to musisz miec wszystkie papiery -moze nie doslownie w reku -ale w"porzadku".Nie wiem jak to sie fachowo nazywa ,ale jest to rodzaj pozwolenia na prace i pobyt ,kiedys trzeba bylo to odbierac w W-wie (moja kolezanka Ania po takowe jechala w grudniu 2003 ) a teraz jest to juz automatycznie -w komputerze .Pozatym wiem jak podejrzliwi sa Islandczycy i jak bardzo lubia przygladac sie dokumentom,wiec nie wierze ze do legalniej pracy na okres ponad 3 mies zadowola sie dowodem osobistym .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
adam
Gość
PostWysłany: 20 Mar 2005, 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam Karuto za chamskie zachowanie. Sam usiłuje wyjechać i już mi po prostu czasem nerwy puszczają! Tyle zamieszania! Nie gniewaj się.
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 20 Mar 2005, 23:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok. wydaje sie ze niektore sprawy dalo sie jakos niektorym wytlumaczyc.
dla mnie sprawa paszportu jest oczywista.
osobiscie uwazam ze na to pytanie otrzymalem odpowiedz zadam moze inne.
dotyczy nauki islandzkiego. a szczegolnie kursow dla obcokrajowcow.
miejsce mojego wyjazdu znajduje sie we wschodniej Islandii.
czy moge oczekiwac ze taki kurs bedzie tam dostepny? czy musi to byc relatywnie duzy osrodek jak Egillstaðir czy tez w kazdej miejscowosci i wystarczy tylko by byla tam zwykla szkola w ktorej przy okazji nauki dzieci jest mozliwosc nauki islandzkiego?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 20 Mar 2005, 23:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W naszej miejscowosci kursy byly zawsze uzaleznione od liczby uczestnikow ,tz musial uzbierac sie grupka aby oplacalo sie zatrudnic nauczyciela ,mysle ze napewno predzej czy pozniej zalapiesz sie na kurs ,szczegolnie ze twoj zapal bedzie napewno mile widziany.Tu przytocze cos z stronki ahus.is"Kursy języka islandzkiego dla cudzoziemcĂłw prowadzone są przez wiele instytucji. Państwo islandzkie nie dofinansowuje bezpośrednio takich kursĂłw, z wyjątkiem uchodĹşcĂłw politycznych. MoĹźna natomiast ubiegać się o dofinansowanie od pracodawcĂłw i związkĂłw zawodowych. Dowiedz się w twoim związku zawodowym, czy istnieje taka moĹźliwość. Przykładowo, Związek Zawodowy „Efling” udziela dofinansowania w wysokości od 60% do 90%, zaś Związek Zawodowy „VR” do 50% kosztĂłw kursu języka islandzkiego"Musisz poprostu poprosic pracodawce aby dowiedzial sie gdzie i kiedy sa prowadzone kursy .Przewaznie w mniejszych miejscowosciach nauke organizuja zaklady pracy np fabryki rybne dla wiekszej liczby uczestnikow.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 22 Mar 2005, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na poczatek zastrzezenie ze nie chce sie klocic Smile
dowiadywalem sie w ambasadzie islandzkiej w brukseli i otrzymalem nastepujaca odpowiedz. jesli mam przyznane pozwolenie na prace to przy wjezdzie wystarczy tylko kopia kontraktu i paszport (podany byl paszport a nie inny dokument). jeszcze spytam sie jutro w berlinie jesli tylko tam ambasade znajde.
jesli dostane potwierdzenie to tak bede wjezdzal. moze mnie cofna. zobaczymy.
moja odpowiedz jest szczegolnie dla adama (ale nie ze wzgledu na paszport ale dlatego ze tez chcesz wyjechac) tylko sie nie powoluj na mnie bo ja jeszcze tak nie wjechalem. dopiero jak bede na miejscu to bede napewno wiedzial.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
adam
Gość
PostWysłany: 23 Mar 2005, 4:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy Dzieki unregistered. Przede wszystkim za miłe słowa, bo odnoszę wrażenie, że jestem tu traktowany co najmniej jak intruz Rolling Eyes Jesteś w dechę kolo 8)
Powrót do góry
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 23 Mar 2005, 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie jesates traktowany jak intruz ale musisz przyznac ze to ty zaczales atakiem ...ale niewazne bo juz sobie wyjasnilismy .Sluchajcie ,nikogo tu nie chce dolowac ,ani straszyc ,ale pomimo tego ze Polska weszla do unii ,sa wymagane pozwolenia .Uproszczono napewno procedury -ale wbrew temu co twierdza niektorzy do pracy na Islandii TRZEBA miec pozwolenie i nie ma znaczenia czy przebywasz tu krocej niz 3 miesiace.Owszem mozesz przebywac ale pracowac nie wolno-mozesz natomist pozytkowac ten czas na poszukiwanie.Dzisiaj zlapano Polakow pracujacych bez zezwolen i beda teraz przez miesiac siedziec w areszcie.http://www.mbl.is/mm/frettir/innlent/frett.html?nid=1130986Natomisat w mojej miejscowosci zatrzymano kilku Litwinow -rozniez za brak zezwolen .Od miesiaca trabia w wiadomosciach o oblawach na budowach -byli nawet tacy ktorzy uciekajac skakali z balkonow!W zeszlym tyg .zwiazki zawodowe zapowiedzialy ze zaczna sprawdzac bary i restauracje w Rvk..Wiec jesli sie komus udalo to jego szczescie -ale skoro dochodzi do aresztowan to znaczy ze nie jest to legalne .Takze lepiej miec papiery w porzadku i spac spokojnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron