reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Jakie są zarobki (płaca) na Islandii?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 29, 30, 31  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 1 Lut 2007, 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamietam u mnie na budowie mniej wiecej tyle mieli doswiadczeni ciesle (ponad 15 lat doswiadczenia, od zawsze w firmie)...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robal

Dołączył: 01 Lut 2007
Posty: 9
Skąd: Szczecin
PostWysłany: 3 Lut 2007, 13:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
mam pytanie ile kosztuje przecietne/tanie mieszkanie do wynajecia w Islandii?? Chcialbym wyjechac tylko na kilka miesiecy wiec warunki nie musza byc super Smile chcem wiedzedc czy taki wyjazd na 3-4 miesiace mi sie oplaci.Dla porownania w irlandii przecietny dom kosztuje ok 800 euro na miesiac,wtedy mieszka sie po 4 osoby i wychodzi po 2 stowki na glowe. Ile kosztuje np. 1 pokoj (wspolna lazienka ,kuchnia i te sprawy)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 3 Lut 2007, 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Islandii za 800 euro (70.000ISK) wynajmiesz co najwyzej kawalerke. Nie zartuje. Proponuje poczytac temat dotyczacy mieszkan do wynajecia.
Moze warto poszukac pracy z zakwaterowaniem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Robal

Dołączył: 01 Lut 2007
Posty: 9
Skąd: Szczecin
PostWysłany: 3 Lut 2007, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki Basia , na pewno poczytam wiecej na ten temat
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Justyna

Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 73
PostWysłany: 4 Lut 2007, 15:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie nie. za 70000 wynajmie sie juz caly dom! 3 pokoje, lazienka, kuchnia (ale bez mebli - puste). Tak mieszkaja moje kolezanki. Ja z kolei wynajmuje kawalerke (2 male pokoiki) i place 50000 - tez jednak musialm sama je zagospodarowac bo wynajelam gole sciany.
To wszystko zalezy od miejscowosci. Zasada jest jedna: im dalej od dwoch najwiekszych miejscowosci - Reikjavik badz Akureiri cena maleje. Ja mieszkam 200km od stolicy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Basia

Dołączył: 24 Lis 2004
Posty: 628
Skąd: Reykjavik
PostWysłany: 4 Lut 2007, 19:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie, moje info dotyczy Reykjaviku. Dlatego mysle, ze na kilka miesiecy najlepiej jest jechac gdzies dalej, nie do Reykjaviku... Tam tez latwiej znalezc prace z zakwaterowaniem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Szkudlarek.Krzysztof
Gość
PostWysłany: 5 Lut 2007, 1:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wredna_mimi napisał:
Ja nie spotkałam się z innym dodatkiem jak 80%


Na Islandii nadgodziny zawsze są płacone 80% więcej. To jakieś bajki o mniejszej dopłacie. Jak sie komus cos nie podoba w islandii to wypad!
Powrót do góry
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 5 Lut 2007, 7:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkudlarek.Krzysztof napisał:
Jak sie komus cos nie podoba w islandii to wypad!
Proszę nie stosować wypowiedzi, które mogą kogoś obrazić lub mogą być brane za chamstwo, gdyż skończyć się to może zbanowaniem.
Nawet na cudze chamstwo nie należy odpowiadać chamstwem, a tylko zgłaszać do admina.
Życzę miłej dyskusji.

_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 5 Lut 2007, 20:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkudlarek.Krzysztof napisał:
wredna_mimi napisał:
Ja nie spotkałam się z innym dodatkiem jak 80%


Na Islandii nadgodziny zawsze są płacone 80% więcej. To jakieś bajki o mniejszej dopłacie. Jak sie komus cos nie podoba w islandii to wypad!


Elekwentna wypowiedź, prosimy o więcej......

Dobrze czegoś nowego dowiedzieć się o kraju, w którym większość (ze stałych bywalców) pracuje po kilka lat Smile

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 24 Lut 2007, 17:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Minimalnie mozna zarobic 125 tys. isk miesiecznie(brutto) dotyczy oczywiscie godzin standartowych - czyli 173,3 h/w miesiacu (nie 160 h, prawo przyjmuje 173,3, chodzi pewnie o usrednienie)

nadgodziny to jest stawka x 1.8
praca w dni swiateczne(nie mylic z niedziela) stawka x 2,3

dopuszczalna jest tez tkzw. stawka "usredniona", czyli bez podzialu na ST i OT, stala stawka np 1000isk/h. Ale to jest troche skomplikowana sprawa.

aha stawki zawsze brutto
Powrót do góry
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 24 Lut 2007, 17:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mariusx napisał:
nadgodziny to jest stawka x 1.8


Nie zawsze, nie wprowadzaj ludzi w błąd....

1,8 jest to MAX stawka za nadgodziny, można mieć niższą.....

mariusx napisał:
dopuszczalna jest tez tkzw. stawka "usredniona", czyli bez podzialu na ST i OT, stala stawka np 1000isk/h. Ale to jest troche skomplikowana sprawa.


W czym jest skomplikowana? Po prostu bez względu na czas i dzień pracy dostaje się za każdą godzinę np. 1000 ISK/h.

Znam ludzi co tak zarabiają i jedyna komplikacja to budzik o 5 rano Smile

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 24 Lut 2007, 22:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wprowadzam ludzi w blad, stawka x 1.8 jest zapisana w porozumieniach trojstronnych, tak sie sklada ze jestem mezem zaufania zwiazkow AFL w firmie Bechtel.(budowa huty aluminium) i stawka ta moze byc tylko wieksza(w zaleznosci od warunkow wynegocjowanych przez zwiazki zaw., na islandii jest podpisanych ponad 90 umow pomiedzy zwiazkami a roznymi firmami)

Informacjie ktore podaje na forum dotycza standardow ktore POWINNY byc spelnione.


Odnosnie stawek "usrednionych" nie sa one zakazane na islandii, stosowane sa z reguly w firmach z "nienormowanym " czasem pracy, sa one mniej korzystne dla pracownikow pracujacych dluzej niz 10h dziennie, oraz pracujacych w godzinach niestandartowych(np na telefon).
Islandczycy pracujacy w tym systemie maja przewaznie pewien limit godzin, powyzej ktorego maja placone normalnie za nadgodziny( tzn. x 1.8)

I nie wierzcie w "uczciwosc" firm islandzkich, to sa tacy sami ludzie jak inni, jezeli maja mozliwosc zaoszczedza na was.
Powrót do góry
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 25 Lut 2007, 2:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem to co piszesz, zwłaszcza jako mąż zaufania.

Ja jednak w porównaniu do mojej normalnej stawki, nadgodzinę mam traktowaną jako 1,52 na swoim (3-cim już) kontrakcie i moje ZZ Vesturlandi twierdzą, że wszystko jest OK.

Więc?

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 25 Lut 2007, 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Old star czy masz dagvinna rozdzielone na dagvinna i bonus?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 25 Lut 2007, 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie wiem co ci odpowiedziec, ale mam kontakt z ludzmi z wielu firm i raczej stawka x 1.8 jest norma za nadgodziny.
Poza tym przekazuje na forum tylko sprawdzone informacje, wielu ludzi tylko z tad czerpie jakies informacje na temat IS.

Sprawdz dokladnie pasek z wyplat, moze dostajesz jakis inny bonus, czesto jest tak ze to samo "uzyskiwane" jest innymi drogami.
Na marginesie wlasnie widzialem pismo w ktorym "wazna" urzedniczka z Reykjawiku twierdzi ze polska nie byla w 2006 roku w UE
Very Happy Very Happy Very Happy

Postaraj sie zglebic sprawe, zadaj proste pytanie - DLACZEGO?, SKAD TAKA STAWKA ZA OT?
Powrót do góry
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 26 Lut 2007, 0:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WspĂłlna odpowiedĹş do Karuty i Mariusza.

Na "pasku" mam:
- dagvinna,
- yfirvinna,
- oraz orlof od dniówki i nadgodzin (bo tak kiedyś ustaliliśmy).

Nic więcej i nic mniej.

Jeśli wiecie więcej ode mnie, to chętnie posłucham/poczytam.

Dzięki,

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
karuta
Alpha Team
Dołączył: 01 Kwi 2004
Posty: 1245
PostWysłany: 26 Lut 2007, 9:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Old Star wg broszury pt "Kjarasamningur Starfsgreinasamband Is og SamtĂśk atvinnulifsins"(nie nalezy tu Efling,Hlif oraz VSFK) powinienes miec tak jak mowi Mariusx.
Yfirvinna greiðist með timakaupi sem samsvarar 80% alagi a dagvinnukaup.
Nie wiem czemu jest roznica ,moze nalezysz do innych zwiazkow,moze masz wysoka stawke godzinowa wynikajaca z jakijs osobnej umowy a nieduza na nadgodziny.Z moich doswiadczen wiem ze przewaznie w fabrykach ,przedsiebiorstwach ,ktora dzialaja od lat np fabrykach rybnych trzymaja sie przepsiow tz posluguja sie tabelami ze zwiazkow w naliczaniu wyplat.Natomist inne firmy ,swiadczace np uslugi maja czesto wyzsza stawke godzinowa ale nie maja odrebnej stawki za nadgodzine.To tz jafnadarkaup -o ktorym juz pisalam.Nie ma co sie wtedy oburzac bo jest to inna dzialalnosc.Pozatym pamietajcie ze stawki to tez nie absolut.W mojej miejscowosci w kazdej fabryce rybnej maja inne stawki zalezy to od kondycji firmy,typu dzialalnosci.Inaczej placi sie np w firmach posiadajacyh wlasne statki i limity polowow a inaczej w firmach zakupujacych surowiec z marketu-to przyklad z przemyslu rybnego.Podobnie jest na lodziach ,rozne sa % na ktore zatrudnieni sa rybacy.Dlatego porownywanie co do korony nie ma sensu.Tylko flustracja co poniektorych dopadnie bo ...kolega ma wiecej.No coz trawa zawsze zielensza u sasiada....
natomist w przypadku duzych roznic polecam zwiazki .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusx
Gość
PostWysłany: 26 Lut 2007, 18:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto co powinno byc na "pasku" wyplaty(na islandii jest to b.wazny dokument, jest pokwitowaniem oplacenia podatkow, skladek na fundusz emerytalnu i innych skladek socjalnych)

- ilosc przepracowanych godzin i nadgodzin
- stawki placy
- inne swiadczenia zwiazane z praca lub premia
- swiadczenia urlopowe(obliczane na podstawie stawki dziennej, nadgodzin lub innych swiadczen - powinny byc zapisane w osobnych rubrykach)
- skladki na fundusz emerytalny
- skladki na zwiazki zawodowe
- skladki na fundusz pracowniczy
- skladki na swiadczenia socjalne

czasami ujmuje sie rowniez skladki placone przez pracodawce w imieniu pracownika(fundusz emerytalny, chorobowy, urlopowy)

Wszystkie salda liczone od poczatku roku(dochody i potracenia) powinny znalezc sie na odcinku wyplaty.
Powrót do góry
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 27 Lut 2007, 20:43    Temat postu: 1,8 czy 1,52 albo kompletnie niewiadomo ile Odpowiedz z cytatem

sprobuje wytlumaczyc old starowi na moim przykladzie.

gdy podpisywalem kontrakt to rowniez zwiazki nie mialy nic przeciwko niemu, mimo ze wskaznik nadgodziny do godzin zwyklych wynosil okolo 1,7.
wystarczylo zajrzec w kontrakt by zobaczyc z czego zlozona jest stawka na godzine.
w moim przypadku jest to stawka podstawowa (zapewne ta ustalona miedzy zwiazkami a pracodawcami) oraz dodatek extra placony przez firme.
za nadgodzine stawka wynosi stawka podstawowa razy 1,8 oraz dodatek extra placony przez firme (w tej samej wielkosci co przy stawce podstawowej).
stala wielkosc tego extra dodatku od firmy wplywa na to ze w moim przypadku nie otrzymuje 1,8 a mniej.
ja sie spotkalem z podobnym sposobem liczenie w jeszcze jednej firmie.
podejrzewam ze w twoim przypadku jest podobnie skoro jest to dozwolone ( zwiazki nie maja nic przeciwko temu).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Old Star

Dołączył: 27 Lip 2006
Posty: 226
Skąd: Down Town czyli z Miasta DaunĂłw
PostWysłany: 27 Lut 2007, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piszcie co chcecie, mnie się to nie podoba i tyle!

Siedzę tu już 1,5 roku i nagle, a może już dowiaduję się, że ktoś mnie oszukiwał !

Do KARUTY: Ty w tym najbieglejsza - moje związki zawodowe to VLFA (Vestur Landi.......).

Stawki godzinowej też kosmicznej nie mam, bo po 15-stu podwyżkach, ledwo co na "1000 ISK wskoczyłem"....

Dzięki,

OS
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Jak wygląda praca na Islandii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 29, 30, 31  Następny
Strona 5 z 31

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron