reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JEŚLI KTOŚ CIĘ OBRAŻA LUB ŁAMIE REGULAMIN, NIE DAJ SIĘ SPROWOKOWAĆ, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   

Literatura
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
johanna

Dołączył: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skąd: Kielce
PostWysłany: 7 Kwi 2005, 18:00    Temat postu: Literatura Odpowiedz z cytatem

Są już tematy o muzyce, kinie... czas przedyskutować islandzką literaturę 8)
Jakie ostatnio ciekawe pozycje z lub o Islandii przeczytaliście? Wolicie sagi, poezję czy współczesną prozę?
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 7 Kwi 2005, 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdzies niedawno pisalam o "Islandzkim rejsie", wiec moze jednak temat literatury gdzies jest? Nie pamietam gdzie... Ale jest wyszukiwarka... Smile
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
johanna

Dołączył: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skąd: Kielce
PostWysłany: 8 Kwi 2005, 8:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusje o książkach już nieraz się pojawiały, ale nie było jednego konkretnego tematu, więc go założyłam 8)

Teraz czytam: JĂłhannes Helgi - "Svort Messa" (Czarna Msza)
Dopiero zaczęłam, ale już mnie wciągnęło. Narazie mogę powiedzieć, że początek dobry, napiszę więcej, jak przeczytam Smile

P.S. Nul, widzę w profilu Akureyri - czekam na relację z wyprawy Smile
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 8 Kwi 2005, 19:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nooo... zebym ja to mogla nazwac wyprawa Smile
Poza pierwszymi dwoma dniami to mam tu wikt i opierunek Smile

Ale pewnie kiedys cos napisze... Smile
Bo na szczescie Internet w Akureyri dziala... Smile

Ale chyba nie chcesz, zebym siedziala w sieci zamiast gdzies nad fiordem... Smile

Pozrawiam wszystkich tych, ktorzy chcieliby tu przyjechac, a (jeszcze) nie moga!
_________________
A-Nul


Ostatnio zmieniony przez Nul dnia 10 Kwi 2005, 18:19, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
O.E.
Opiekun Forum
Dołączył: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skąd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysłany: 8 Kwi 2005, 23:05    Temat postu: Książka Odpowiedz z cytatem

http://www.forum.iceland.pl/viewtopic.php?p=5619#5619
Możnaby przenieść tamten temat do Kultury...

Swoją drogą czytając Rejs można też było wyłowić sporo informacji o Islandczykach i Islandii w latach 60-tych.
Prawdopodobnie jeszcze wtedy poziom życia na Islandii mógł być gorszy niż w Polsce. Gdzieś jest mowa, że dopiero co powstał pierwszy jacht-club i islandccy żeglarze z dużą ciekawością przyjęli zawinięcie takiej jednostki do portu w Reykjaviku.
Dziś wzajemne stosunki Polacy-Islandczycy są nieco odmienne. To zwykle Islandczcy teraz dysponują najnowocześniejszą techniką, a my możemy się uczyć Very Happy

Można sobie tylko wyobrazić ile bohaterowie tej książeczki musieli przejść zanim dostali pozwolenie na rejs... Nie ma tego oczywiście w samej książce, ale wyczuwa się podświadomie, że to taki milczący wstęp.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Nul

Dołączył: 02 Gru 2004
Posty: 329
Skąd: KrakĂłw
PostWysłany: 9 Kwi 2005, 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha, pozwolenie, paszporty, wizy...
_________________
A-Nul
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Auliya

Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 43
Skąd: Sosnowiec
PostWysłany: 17 Wrz 2005, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzis rano mialam przyjemnosc poznac 'po omacku' pana danielssona. wzruszajace, dobre na taka pogode jak dzis i odpowiednio krotkie,chyba 120 stron Smile warto poszperac w biblitokach, zwykle maja sagi, laxnesa porozwalanego, gdy miecz twoj krotki - nie wiem kogo to, ale jest po prostu wszedzie, na moje nieszczescie przeczytalam zakonczenie i popsulam sobie zabaw... no i standardowo 101 reykjavik, zaznacze, ze im biblioteka jest na wiekszej wsi, tym wieksze prawdopodobienstwo ciekawych tytulow, co prawda, w slaskiej nie sprawdzalam, ale nie chce mi sie jechac, kiedy jest w czym wybierac pod nosem:)
_________________
Reprezentujemy Partię Rewolucyjną Czarnego Piątku, Frakcja Popołudnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Kamila

Dołączył: 19 Wrz 2004
Posty: 40
PostWysłany: 17 Wrz 2005, 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ooo, ja również całkiem niedawno miałam okazję przeczytać 'po omacku'. rzeczywiście bardzo miła lektura, a deszczowa pogoda pasuje jak ulał Smile
u mnie w bibliotece jest pólka z literaturą skandynawską, z której cały czas korzystam. czytałam jeszcze 'dzwon islandii' i może coś jeszcze islandzkiego, ale w tej chwili nie pamiętam, co było autora norweskiego, szwedzkiego, a co islandzkiego Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hubercik

Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 184
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22 Wrz 2005, 13:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja ostatnio przeczytalem "Sprzedana wyspe"-Laxnessa i bardzo mi sie podobala o czym swiadczy ponizszy cytat,lecz nie podoba mi sie jego zamilowanie do komunizmu,ale do tego juz sam sie przyznal,iz to byl subtelnie rzecz ujmujac blad...ksiazka warta przeczytania,heh klasyka
_________________
Kapitalizm-to nie kraj.Komunizm-to nie kraj.I WschĂłd, i ZachĂłd-to nie kraj.Ale Islandia-to kraj.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
monellina
Gość
PostWysłany: 22 Wrz 2005, 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polecam rowniez "niezaleznych", "fleciste", ale przede wszystkim "czysty ton" laxnessa - po prostu cacko Smile a ciekawym innego rodzaju literatury, no i tym, ktorzy jeszcze nie czytali (o ile tacy na iceland.pl w ogole sa) - "101 reykjavik" helgasona w przekladzie jacka godka. polecam goraco Exclamation
...
Powrót do góry
Gollum
Gość
PostWysłany: 23 Wrz 2005, 7:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja przeczytałem tylko "Dzwon Islandii" Laxnessa. Oj, męczyłem się długo, bo albo autor cieżki, albo tłumacz koszmarny. A do wielbicieli trudnych pisarzy nie należę.
Powrót do góry
monellina
Gość
PostWysłany: 4 Paź 2005, 8:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak rowniez "salka valka" laxnessa, na podstawie ktorej powstal tak wlasciwie jeden z pierwszych fabularnych (i bardziej tresciwych niz te pierwsze), filmow islandzkich, choc rezyserem byl chyba dunczyk, lecz tenze to narod islandczycy wczesniej niebardzo darzyli sympatia (tak przynajmniej wynika z innych ksiazek laxnessa, no z historii).. he Wink
Powrót do góry
Axelma

Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 7
Skąd: Kościan
PostWysłany: 26 Lis 2007, 20:40    Temat postu: Islandzkie książki po polsku Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!

Islandią zaczęłam się interesować dawno, dawno temu, będąc pod urokiem książek Margit Sandemo. Sama lit. islandzka jakoś mnie nie wciągnęła, ale chciałabym się dowiedzieć czy możecie polecić mi jakieś polskie tłumaczenia prozy, głównie tej wydanej w ostatnich latach:))
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 27 Lis 2007, 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, proponuje zaczac od przejrzenia tego, co na forum juz bylo na ten temat Smile.
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
silje

Dołączył: 14 Gru 2007
Posty: 4
Skąd: Kielce
PostWysłany: 28 Sty 2008, 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="monellina"]polecam rowniez "niezaleznych", "fleciste", ale przede wszystkim "czysty ton" laxnessa - po prostu cacko Smile a ciekawym innego rodzaju literatury, no i tym, ktorzy jeszcze nie czytali (o ile tacy na iceland.pl w ogole sa) - "101 reykjavik" helgasona w przekladzie jacka godka. polecam goraco Exclamation ...[/quote]
ano, sa tacy ,co jeszcze nie czytali, a chcieliby.
a czy w bibliotece w reykjaviku mozna znalezc te pozycje, bo chyba nic takiego nie znalazlam. A w oryginale ciezko mi bedzie przez ktorakolwiek z tych ksiazek przebrnac...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Ireth
Alpha Team
Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 416
Skąd: Dania
PostWysłany: 28 Sty 2008, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze watpie, czy w Reykjaviku sa ksiazki islandzkie tlumaczone na polski. Jesli juz, to na angielski. Ale moze sie myle.

Dziwie sie, ze mialas problemy ze znalezieniem ksiazek w Polsce. W moim prowincjonalnym miescie byla w bibliotece osobna polka na literature skandynawska i kilka pozycji tam bylo. A Laxnessa sporo trafilam w antykwariatach swego czasu. Moze sprobuj na Allegro?
_________________
Ziemniaki pozdrawiaja buraki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
unregistered

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 228
PostWysłany: 28 Sty 2008, 22:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ireth napisał:
Szczerze watpie, czy w Reykjaviku sa ksiazki islandzkie tlumaczone na polski. Jesli juz, to na angielski. Ale moze sie myle.

Dziwie sie, ze mialas problemy ze znalezieniem ksiazek w Polsce. W moim prowincjonalnym miescie byla w bibliotece osobna polka na literature skandynawska i kilka pozycji tam bylo. A Laxnessa sporo trafilam w antykwariatach swego czasu. Moze sprobuj na Allegro?


Ksiazki ktore zostaly przetlumaczone na angielski bywaja dostepne w ksiegarniach.
Polskie tlumaczenia jeszcze nie.

Co do 101 Reykjavik to w Polsce byl problem z ta ksiazka gdyz byla ona bardzo szybko wyprzedana i nie bedzie raczej dodrukow. Osobiscie akurat bylem poza Polska gdy ksiazka zostala wydana i pozniej (po kilku miesiacach) nie dalo juz sie jej zdobyc (w 3miescie). "Musialem" przeczytac 101 po angielsku.
Nie bedzie dodrukow bo wydawnictwo zakonczylo swoj zywot.
Nie jestem pewien ale chyba podobnie bylo z "Wyspa Diabla" Einara Karasona. Wydawnictwo zapowiadalo kolejne ksiazki tego autora jednak nie zdazylo tego dokonac przed likwidacja.

Coz zarobkowo Islandia moze i byc w Polsce atrakcyjna ale raczej nie kulturowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
silje

Dołączył: 14 Gru 2007
Posty: 4
Skąd: Kielce
PostWysłany: 31 Sty 2008, 21:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Ireth"]Dziwie sie, ze mialas problemy ze znalezieniem ksiazek w Polsce. W moim prowincjonalnym miescie byla w bibliotece osobna polka na literature skandynawska i kilka pozycji tam bylo. A Laxnessa sporo trafilam w antykwariatach swego czasu. Moze sprobuj na Allegro?[/quote]



Nie napisalam ,ze szukalam w Polsce bo w niej nie mieszkam od paru juz lat.
A od niedawna mieszkam w Islandii i chcialabym poznac od strony literatury ten kraj.
Dziekuje w kazdym razie za odzew na moj post.
Poszperam w ksiegarniach,w takim razie. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
silje

Dołączył: 14 Gru 2007
Posty: 4
Skąd: Kielce
PostWysłany: 31 Sty 2008, 21:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale rozumiem ze Kielce w profilu mym mogly zasugerowac Polske.
Jakos tak w przyplywie tesknoty za domem rodzinnym wpisalam miejsce urodzenia,a nie zamieszkania.
Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
helgi

Dołączył: 08 Wrz 2006
Posty: 33
Skąd: Gdansk
PostWysłany: 21 Lip 2008, 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

silje napisał:
Ale rozumiem ze Kielce w profilu mym mogly zasugerowac Polske.
Jakos tak w przyplywie tesknoty za domem rodzinnym wpisalam miejsce urodzenia,a nie zamieszkania.
Smile


Znalazles cos? Jakas ksiazke? Mysle, ze moge Ci pomoc, bo kilka mam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Główna -> Kultura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chińska, tajska, indyjska, japońska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron