reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Szachy
Id do strony 1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  

Czy uważasz, że szachy rozwijają umysł?
TAK
76%
 76%  [ 13 ]
NIE
23%
 23%  [ 4 ]
Wszystkich Gosw : 17

Autor Wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 18 Kwi 2005, 22:24    Temat postu: Szachy Odpowiedz z cytatem

Ponieważ szachy to temat dość mocno związany z Islandią i niektórymi osobami z forum Smile więc opowiem Wam, gdzie dziś byłem.
Otóż ostatnio przechadzając się w centrum Wrocławia spostrzegłem restaurację, która reklamowała się jako coś w rodzaju kawiarni szachowej. Wtedy nie miałem czasu, ale wreszcie dziś postanowiłem odwiedzić ten przybytek i oprócz zjedzenia pysznego obiadku udało mi się nawet zagrać partyjkę szachową Smile (Nawet udało mi się wygrać, choć gracz ze mnie kiepski).
Restauracja ma jakieś powiązania (może rodzinne) z polską arcymistrzynią Jolantą Zawadzką (pewnie Johanno znasz). W całej jednej sali restauracji poświęconej szachom na ścianach wiszą olbrzymie fotografie z różnych rozgrywek szachowych z udziałem tejże mistrzyni oraz w centralnym miejscu stoją puchary itp.
Naprawdę przyjemne miejsce, nie dość, że karmią ciało to i umysł ćwiczą Smile
W menu jest specjalna pozycja: "stolik szachowy + dwa napoje" - taka przyjemność kosztuje 10 zł. Ponieważ ja zamówiłem obiad, to stolik dostałem gratis Smile
Miałem tylko cichą nadzieję, że może uda się zagrać z samą mistrzynią Very Happy
Ale może lepiej, że nie, bo jeszcze by się człowiek skompromitował przegrywając w paru posunięciach Embarassed

Na Grimsey powinni też taką restauracyjkę otworzyć - w końcu wyspa słynie z gry w szachy... Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 19 Kwi 2005, 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taka kawiarnia szachowa to musi być fajnym miejscem, jak będę we Wrocławiu, chciałabym ją zobaczyć. Gdzie jest dokładnie? (planuję się wybrać pod koniec czerwca)
Powinno być takich więcej, przydałaby się na Grimsey, w moim mieście też by mogła być :wink:

Kawiarnie szachowe na pewno dobrze promują tą wspaniałą dyscyplinę sportu, jaką są szachy, które wspaniale rozwijają umysł. Ci, co głosowali inaczej w ankiecie, z pewnością nie umieją grać. Radzę szybko się nauczyć. No, chyba, że wolicie nie wyróżniać się intelektem.

Ciekawią mnie te powiązania wrocławskiej kawiarni z Jolą Zawadzką. A przy okazji to Jola ma pewne powiązania z Islandią :wink: Już nieraz namawiałam ją na wyprawę lol
Odżajer, nie udało Ci się zagrać tam z arcymistrzynią, bo Jola gra teraz w Mistrzostwach Polski Kobiet. Jednak osobistego pojedynku nie polecam, lepiej będzie tylko obserwować, jak zwycięża przeciwników :wink: Możesz udać się na jakiś turniej we Wrocławiu, słyszałam o jednym w przyszły weekend.
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 19 Kwi 2005, 16:07    Temat postu: Szachy Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Taka kawiarnia szachowa to musi być fajnym miejscem, jak będę we Wrocławiu, chciałabym ją zobaczyć. Gdzie jest dokładnie? (planuję się wybrać pod koniec czerwca).

Bardzo fajne miejsce - znajduje się blisko Rynku, na ulicy Wita Stwosza, która odchodzi właśnie od Rynku.
Można skorzystać z internetowej mapy Wrocławia:
http://gisserver.um.wroc.pl/mapa/startup.aspx?lng=pl&zid=20544
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
Qortes

Doczy: 17 Lut 2004
Posty: 677
Skd: Poznań
PostWysany: 20 Kwi 2005, 1:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Radzę szybko się nauczyć. No, chyba, że wolicie nie wyróżniać się intelektem.


Chyba odrobinke przesadzilas :wink:
_________________
Islandia w radiu Afera
.: http://qortes.imejl.pl/nocpolarna :.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora Numer GG
Kamila

Doczy: 19 Wrz 2004
Posty: 40
PostWysany: 20 Kwi 2005, 9:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mistrzostwa polski kobiet były rozgrywane w suwałkach Smile niestety ani nie znam się na szachach, ani czasu za bardzo nie mam (matura ;()więc nie miałam okazji podziwiać gry pań. może innym razem Wink
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2005, 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
Radzę szybko się nauczyć. No, chyba, że wolicie nie wyróżniać się intelektem

dla niektorych szachy to nudna gra, a intelekt mozna rozwijac na setki innych sposobow...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 20 Kwi 2005, 12:00    Temat postu: Szachy Odpowiedz z cytatem

lenny napisa:
dla niektorych szachy to nudna gra, a intelekt mozna rozwijac na setki innych sposobow...


Dla niektórych pewnie tak... ale nie świadczy to dobrze o tych "niektórych" język język

A jak ktoś jest niecierpliwy, to może zagrać w szachy błyskawiczne Smile
A dla zwolenników bardziej urozmaiconej gry polecam "Szachy Kwantowe" mojego pomysłu - opisałem je w jakimś już poście na tym Forum Smile
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 20 Kwi 2005, 12:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qortes napisa:
johanna napisa:
Radzę szybko się nauczyć. No, chyba, że wolicie nie wyróżniać się intelektem.


Chyba odrobinke przesadzilas :wink:


Takie jest moje zdanie. Zresztą od tej pory już nikt nie odważył się zaznaczyć inaczej Smile

A to kawałek artykułu, który przeczytałam dziś na www.chessbase.com

Numerous studies have decisively proven the benefits of chess for kids:

"Chess in Education Research Summary" by Robert Ferguson (1995). A 14-page summary of key chess research.
"Chess Improves Academic Performance" summary of NY School Chess Program.
"The Importance of Chess in the Classroom", Atlantic Chess News, 1990 (Michael D. Wojcio). Wojcio teaches chess to slow learners in five NJ schools and this describes his program and the benefits.
"Chess and Education" (John Artise). After two years of psychological research in chess, Artise found cognitive improvements in memory, logic, observation and analysis, and operant conditioning.
"The Effect of Chess on Reading Scores" by Stuart Margulies, Ph. D.
"Teaching the Fourth R (Reasoning) Through Chess" (Robert Ferguson). A 1979 project teaching the gifted (grade 7-9) in Bradford Pa. Statistical "proof" that chess increases thinking scores. Also, includes description of teaching program.
"Chess Makes Kids Smart" (Anne Graham-PARENTS-Dec 1985). Urges parents to introduce their kids to chess and quotes work of Pete Shaw, Jeff Chesin, Bob Cotter, etc.
"Chess Makes Kids Smarter" (Dr. Gerard J. Dullea).
"Chess as a Way to Teach Thinking" (Diane Horgan).

These are only scratching the surface. In the Netherlands, the Dutch found that kids who play chess overall do 8% better in mathematics and science compared to kids who didn’t play. The statistic for girls alone is a difference of 12%.



Odżajer napisa:
A jak ktoś jest niecierpliwy, to może zagrać w szachy błyskawiczne

Już o tym kiedyś pisałam Very Happy
Polecam tempo 0 + 1s na ruch :wink: Traficie w zegar? język język
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2005, 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer Egzegeta napisa:
Dla niektórych pewnie tak... ale nie świadczy to dobrze o tych "niektórych"

Idac takim tokiem myslenia ktos inny móglby powiedziec, ze np. jak nie grasz w pilke, to nie świadczy o tobie dobrze...kwestia charakteru i zainteresowań...:wink: no, ale jesli ktos ocenia drugiego czlowieka z takiej perspektywy...
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 20 Kwi 2005, 14:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"nie grasz w piłkę" a "dla niektórych szachy to nudna gra" to jednak trochę inny tok myślenia. język
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2005, 14:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

johanna napisa:
"nie grasz w piłkę" a "dla niektórych szachy to nudna gra" to jednak trochę inny tok myślenia.


Jesli uwazam, ze granie w szachy to nudna gra, a granie w pilke jest ciekawe...to nie mowie, ze ci co uwazaja inaczej sa jacys lepsi/gorsi...gdzie tu inny tok myslenia? :wink:
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 20 Kwi 2005, 14:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lenny napisa:
johanna napisa:
"nie grasz w piłkę" a "dla niektórych szachy to nudna gra" to jednak trochę inny tok myślenia.


Jesli uwazam, ze granie w szachy to nudna gra, a granie w pilke jest ciekawe...to nie mowie, ze ci co uwazaja inaczej sa jacys lepsi/gorsi...gdzie tu inny tok myslenia? :wink:

aaaah Rolling Eyes
porównujesz opinię, że szachy są nudne, z czynnością gry w piłkę. Może miałeś coś innego na myśli, a tylko nieprecyzyjnie się wyraziłeś, lub może... <lepiej zachowam to przypuszczenie :wink: >
Pozdrawiam!
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 20 Kwi 2005, 14:58    Temat postu: Piłka Odpowiedz z cytatem

Piłka jest grą zręcznościową i kondycyjną, natomiast szachy to rozrywka czysto intelektualna...
Dlatego dziwię się, że używasz takiego porównania.
Zwykle (choć nie zawsze) jest tak, że zawodowi gracze w piłkę mają niższy iloraz inteligencji niż zawodowi gracze w szachy. Nie dotyczy to wszystkich, ale statystycznie z pewnością tak jest.

Szachy można by porównywać z innymi grami logicznymi takimi jak np. warcaby.
Osobiście bardziej imponują mi ludzie grający w szachy niż np. w piłkę nożną... choć pewnie paru piłkarzy grywa w szachy i wtedy mogą imponować podówjnie Very Happy

lenny napisa:
Idac takim tokiem myslenia ktos inny móglby powiedziec, ze np. jak nie grasz w pilke, to nie świadczy o tobie dobrze...

No ja raczej z uśmiechem to powiedziałem, ale oczywiście, że gdy ktoś nie uprawia sportów fizycznych (niekoniecznie piłki nożnej) to o nim też świadczy nie najlepiej. Ale osobiście wolę grającego w szachy niż grającego w piłkę. Przy czym pod słowem "szachy" rozumiem wszelkie gry logiczne.
Osobiście przyznam się, że rzadko uprawiam sporty Sad
I niestety w szachy również rzadko grywam Sad Sad
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!


Ostatnio zmieniony przez O.E. dnia 11 Lut 2007, 2:03, w caoci zmieniany 1 raz
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2005, 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:
Piłka jest grą zręcznościową i kondycyjną, natomiast szachy to rozrywka czysto intelektualna...
Dlatego dziwię się, że używasz takiego porównania.

Chyba troche odbiegasz od tematu, pilka nozna to tylko przyklad, moglem rownie dobrze podac inny.
Nadal jednak nie przekonałeś mnie i nie odpowiedziales na jakiej podstawi uwazasz, że nie świadczy o mnie dobrze ze uznaje szachy za nudna gre (choc umiem grac w szachy).
Jakbys sie poczul, gdyby ktos Ci powiedzial: "sluchaj, uwazam ze nie swiadczy o Tobie dobrze, ze nie interesujesz sie pilka..." ?
Wydaje Ci sie ze ktos kto interesuje sie (gra w szachy) jest lepszym czlowiekiem? Mysle, ze jestes w bledzie. :wink: O tym czy ktos jest dobrym czlowiekiem swiadczy jego charakter, a to czy interesuje sie pilka, czy szachami, nie ma zadnego znaczenia
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
O.E.
Opiekun Forum
Doczy: 03 Lut 2004
Posty: 2552
Skd: Pl. Od Słońca 3/Europa
PostWysany: 20 Kwi 2005, 16:00    Temat postu: Szachy Odpowiedz z cytatem

Myślę poprostu, że ktoś kto interesuje się szachami to człowiek ciekawszy, niż ktoś kto gra w piłkę (oczywiście generalizuję, bo czasami może być na odwrót).
Przy czym moje określenie "źle o kimś świadczy" nie mówi, że ktoś jest zły w sensie, że czyni zło. Chodziło mi raczej o to, że może niechęć do szachów może wiązać się z mniejszą inteligencją.
Zaznaczam MOŻE, choć nie musi. Smile
Napisałem też, że owszem może być tak, że komuś szachy wydają się nudne, bo przecież nie należą do gry, gdzie sytuacja zmienia się szybko (wyjątkiem są szachy błyskawiczne lub może kwantowe).
Szachy to gra logiczna i strategiczna, ale czasem niektórzy wolą rzeczywistość... Można być strategiem w rzeczywistym życiu, kierując losem swoim i osób związanych z pewną ideą.
_________________
CHCESZ WSPOMÓC FORUM ORAZ ICELAND.PL? WPŁAĆ DATEK!
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
lenny

Doczy: 15 Mar 2005
Posty: 216
Skd: Keflavik/Reykjavik
PostWysany: 20 Kwi 2005, 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:
Szachy to gra logiczna i strategiczna, ale czasem niektórzy wolą rzeczywistość... Można być strategiem w rzeczywistym życiu, kierując losem swoim i osób związanych z pewną ideą.

i tutaj zgadzam sie z Toba w 100% Very Happy
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 20 Kwi 2005, 17:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niegrywam czesto, ale przytrafiało mi sie kilka partii zagrac. Lubie knajpy, puby, restauracje gdzie mozna partie rozegrac przy piwie ;>, choc preferuje zdecydowanie bardziej Scrabble....
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
johanna

Doczy: 08 Lut 2004
Posty: 515
Skd: Kielce
PostWysany: 20 Kwi 2005, 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżajer napisa:
Zwykle (choć nie zawsze) jest tak, że zawodowi gracze w piłkę mają niższy iloraz inteligencji niż zawodowi gracze w szachy. Nie dotyczy to wszystkich, ale statystycznie z pewnością tak jest.

Z tego, co zaobserwowałam, to (nie obrażać się!) piłkarze nie grzeszą inteligencją... Kilka dni temu akurat rozmawiałam o tym z pewnym arcymistrzem. Sądzę, że piłkarze, przed treningami sportowymi, powinni nauczyć się gry w szachy. Na pewno by im to pomogło. To tylko moje obserwacje, naprawdę, aż mi się czasem żal robi, jak widzę tych piłkarzy... Confused

Cytat:
szachy wydają się nudne, bo przecież nie należą do gry, gdzie sytuacja zmienia się szybko

Skoro tak sądzisz... to w której grze sytuacja zmienia się szybko?
A przecież nie liczy się ilość (szybkość) a jakość (ciekawość) :wink:


Najbardziej nie lubię, gdy ktoś porównuje szachy do warcab. Warcaby to gra skończona, komputery znalazły już wszystkie możliwości. W szachach nie nastąpi to jeszcze przez długi czas. W szachach człowiek pokonuje maszyny. Szachy to nie tylko gra czy sport, to także sztuka.

Bardziej trafne są już porównania do brydża albo scrabble.
Lubię scrabble 8)
_________________
Now follow me always
Into the sky
Where we reach the stars
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora Numer GG
_Aníta_
Go
PostWysany: 20 Kwi 2005, 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, ze ktoś nie lubi grać w szachy to wcale nie musi oznaczać, że nie jest inteligentny. Ja np. lubię czasami pograć w szachy, chociaż zdecydowanie wolę obejrzeć sobie w TV mecz piłki nożnej. Każdy ma swoje upodobania.
Co do tego, że szachiści są inteligentniejsi od piłkarzy- zgadzam się, na pewno większość jest i to o wiele, ale to też się powoli zmienia i piłkarze nie są już takimi przygłupami (przepraszam za takie określenie Wink ) jak np. 30 lat temu. Teraz większość ma jakieś wykształcenie (tak mi się przynajmniej wydaje język ).
Powrt do gry
Jean Valjean

Doczy: 11 Mar 2004
Posty: 456
Skd: Warszawa
PostWysany: 20 Kwi 2005, 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale i komputer pokonuje arycymistrzów w szachy...

A przepraszam, czemu to Ci sie zal robi gdy patrzysz na TYCH piłkarzy?
No chyba, ze na nasza reprezentacje, to fakt, i mnie czasami szlag trafia...

Kazdy do czegos jest stworzony, w czyms jest dobry, Kasparow grał najlepiej w szachy, a Ronaldinio najlepiej drybluje, porownywanie szachistów do piłkarzy to dla mnie jest jakas bzdura, czy tymbardziej rozpisywanie sie o wyzszosci jednych nad drugimi....
_________________
Uchodzić za idiotę w oczach kretyna - to rozkosz dla smakosza
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Wylij email Odwied stron autora
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nastpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron