reklama

Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna

ICELAND.PL :: Islandia - strona główna portalu

ZANIM COŚ NAPISZESZ PRZECZYTAJ REGULAMIN  
JELI KTO CI OBRAA LUB AMIE REGULAMIN, NIE DAJ SI SPROWOKOWA, NAPISZ DO ADMINA!

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   ZalogujZaloguj 

Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   

Litwa, Łotwa i Estonia.
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 1 Cze 2010, 11:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mała pomyłka- Kalev wg legendy jest pochowany nie na Reakoja Plats, ale na wzgórzu Tompea, ale też w Tallinie.

Kalev - według mitologii fińskiej praojciec wszystkich Finów, bardzo ważna postać dla Finów, Estończyków i Karelów i innych narodów bałtycko-fińskich (np. Liwów z Łotwy), występował w fińskiej "Kalevali" i w estońskiim "Kalevipoeg" (Synowie Kaleva). W sagach skandynawskich występuje jako Fornjotr i według legendy pochodził z terenów Estonii, a następnie przeniósł się do Finlandii. Zjednoczył wszystkie fińskie plemiona, miał żyć w latach ok. 160-210.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 1 Cze 2010, 12:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Estonia jest krajem gdzie internet ma duży % społeczeństwa, znacznie więcej niż w Polsce.
To zdjęcie, z estońskiej prowincji, przedstawia znak z informacją o najbliższej kawiarence internetowej:


Estończycy uważąją swój kraj za Kraj Nordycki, chodź Estonia oficjalnie nie należy do Rady Nordyckiej, co oficjalnie powiedział prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves (zresztą urodzony i wychowany w Szwecji). Dlatego Estonia zamierzała zmienić swoją flagę na tą z krzyżem skandynawskim tak jak to ma większość krajów nordyckich, oto zaproponowane wersje estońskiej, biało, czarno, niebieskiej flagi uwzględniające krzyż skandynawski, jednak Estonia wciąż pozostaje przy starej fladze:


P.S. W jęzuku estońskim "Islandia" to "Island", a "Republika Islandii" to "Islandi Vabariik". Ta nazwa jest akurat podoba do oryginalnej. Jednak język estoński, podobnie jak fiński, charakteryzuje się ciekawymi nazwami na inne kraje, Polska to Poola, ale np.

Niemcy- Saksamaa
Rosja- Venemaa
Finlandia- Soome (od fińskiej nazwy kraju- Suomi)
Łotwa- Läti
Dania- Taani
Szwecja- Rootsi
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 1 Cze 2010, 20:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
Działania na niekorzyść mniejszości rosyjskiej w tych krajach są dla mnie całkowicie zrozumiałe. Znaleźli się tam nieprawnie, w wyniku agresji ZSRR na Litwę, Łotwę i Estonię i okupacji sowieckiej tych krajów i powinni wrócić do siebie w 1991r.
Co do Litwy to rzeczywiście powinni lepiej traktować Polaków. Na terenach południowej Litwy, fragment przy płd. granicy, nie było prawie woogle Litwinów przed II wojną, 2% w Wilnie, to nie są etnicznie litewskie ziemie, ale słowiańskie, zamieszkałe obecnie są wyłącznie prawie przez Słowian (Polaków, Białorusinów), a Litwini mieszkali zawsze bardziej na północ, przed II wojną światową stolicą Litwy było Kowno- Kaunas, a Wilno należało do Polski, a Polska przed II wojną graniczyła z Litwą od północy. Obecnie w Wilnie napływowi Litwini stanowią większość, ale w okolicacach Wilna i przy granicy z Białorusią żyją wyłącznie Słowianie- głównie Polacy. Dlatego powinno się dać im więcej praw. Np. dwujęzyczne tablice mają być zdjęte, mają być tylko po litewsku.


Twoj punkt widzenia to typowy szowinizm i nacjonalizm. Sam widzisz ze nie chodzi tu tylko o Rosjan no bo na Litwie Polakow tez sie przesladuje zeby ich wyrzucic. Gdybys opowiedzial to co piszesz nacjonalistycznym Litwinom to by cie powiesili. W ich oczach Polacy to zboje ktorzy ich celowo przez wieki kolonizowali, wykorzystywali, niszczyli i wynaradawiali. A po I wojnie gdy odzyskali niepodleglosc to zbir i morderca ktory nazywal sie Pilsudski zrabowal im stolice. W czasie II wojny bandziory z AK chcieli opanowac ich tereny. To jest wersja litewska. Ty przyjmujesz bez zastrzezen nacjonalistyczne wersje co do "Rosjan" ale juz nie co do Polakow. A dla nich to jest to samo, dlatego i tak bylbys ich wrogiem.

Operowanie "Rosjanami" to jest nonsens bo za czasow sowieckich ludzie mieszali sie na calym terenie. Dlatego w tych krajach nie mieszkaja tylko Rosjanie ale jest sporo Bialorusinow i Ukraincow a ponadto cala mieszanka sowiecka.

Wyrzucanie ludzi ktorzy sie tam urodzili pachnie czystkami etnicznymi. Cos takiego przerabiano nie tak dawno w bylej Jugoslawii. W efekcie wymordowano 200 000 ludzi, zrujnowano wszystko i nic dobrego z tego nie wyszlo.

O wiele bardziej owocne byloby traktowanie ludzi jako zasobu pozytywnego tak jak to teraz robi sie w Unii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 1 Cze 2010, 21:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
Estonia jest krajem gdzie internet ma duży % społeczeństwa, znacznie więcej niż w Polsce.


Ciekawe byloby sie dowiedziec czy ta statystyka obejmuje tylko Estonczykow czy calosc. Zrobilo sie bowiem tak ze ludnosc naplywowa klepie tam bide bo nie ma dostepu do dobrej prace a Estonczycy to warstwa lepsza.

Nieco podobnie statystyki w Polsce zaniza ludnosc wiejska bo 25% ludzi mieszka na wsi co jest rekordem europejskim. Gdyby odjac wies to statystyki znacznie skacza do gory.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 1 Cze 2010, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

....To jest dla mnie tak oczywiste, że nie chce mi się rozmawiać już na ten temat. Poporostu- wszyscy ludzie, przybyli na tereny tych krajów w czasie ZSRR powinno je opuścić bo nie było to zgodne z wolą tamtych, okupowanych przez ZSRR wtedy, narodów i tyle.
Po drugie Litwa, Łotwa i Estonia jest w Unii Europejskiej i musi stosować unijne zasady, dlatego nikt Rosjan nie wyrzuca bo wiadomo jakie skutki to wywołałoby.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 1 Cze 2010, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mniejszość rosyjska to dla Łotyszy i Litwinów oraz Estończyków same problemy. Na Litwie jest najmniejszy odsetek Rosjan, nie była aż tak atrakcyjnym celem jak Łotwa i Estonia.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 1 Cze 2010, 22:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zatroskany napisa:
suomieesti napisa:
Estonia jest krajem gdzie internet ma duży % społeczeństwa, znacznie więcej niż w Polsce.


Ciekawe byloby sie dowiedziec czy ta statystyka obejmuje tylko Estonczykow czy calosc. Zrobilo sie bowiem tak ze ludnosc naplywowa klepie tam bide bo nie ma dostepu do dobrej prace a Estonczycy to warstwa lepsza.

Nieco podobnie statystyki w Polsce zaniza ludnosc wiejska bo 25% ludzi mieszka na wsi co jest rekordem europejskim. Gdyby odjac wies to statystyki znacznie skacza do gory.


Ta statystyka obejmuje wszystkich mieszkańców Estonii.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 2 Cze 2010, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
....To jest dla mnie tak oczywiste, że nie chce mi się rozmawiać już na ten temat. Poporostu- wszyscy ludzie, przybyli na tereny tych krajów w czasie ZSRR powinno je opuścić bo nie było to zgodne z wolą tamtych, okupowanych przez ZSRR wtedy, narodów i tyle.


To jest poglad ktory jest nielogiczny bo na swiecie jest bardzo duzo miejsc do ktorych przybyli ludzie wbrew tym co tam mieszkali. Nie mowiac o takim "drobiazgu" jak to ze wowczas Polacy powinni opuscic dawne tereny niemieckie bo zostaly zajete wbrew woli narodu niemieckiego.

Nie bierzesz w ogole pod uwage (z powodu szowinistycznego zaslepienia) ze sa pewne fakty historyczne ktorych odkrecanie powodowaloby zbyt duze cierpienia. Lepiej wiec zostawic wszystko tak jak jest i myslec jak sobie urzadzic przyszlosc zeby bylo lepiej. Tak wlasnie mysla Niemcy, upieranie sie przy powrocie ich terenow byloby bez sensu wiec dali sobie z tym spokoj a w ramach Unii i tak nie ma granic.

Taki samym faktem historycznym jest to na terenach krajow baltyckich sa potomkowie ludnosci naplywowej w drugim, trzecim i czwartym pokoleniu. Zmuszanie ich do wyjazdu jest nie do przyjecia, to absurd.
Jesli tak to nalezaloby zmusic do wyjazdu ludzi z Australii, USA i Kanady bo ich przodkowie zagarneli te tereny.

suomieesti napisa:
Po drugie Litwa, Łotwa i Estonia jest w Unii Europejskiej i musi stosować unijne zasady, dlatego nikt Rosjan nie wyrzuca bo wiadomo jakie skutki to wywołałoby.


I to jest wielkie szczescie ze dzieki Unii sie troche cywilizuja ale dyskryminacje robia gdzie moga..

suomieesti napisa:
Mniejszość rosyjska to dla Łotyszy i Litwinów oraz Estończyków same problemy. Na Litwie jest najmniejszy odsetek Rosjan, nie była aż tak atrakcyjnym celem jak Łotwa i Estonia.


To jest "problem" dla fanatycznych szowinistow, w Unii jak i w cywilizowanym swiecie ludzie sa pozytywnym zasobem. I zreszta tak jest bo ludnosc naplywowa (nie opowiadaj o Rosjanach) wykonuje najgorsze prace za niskie wynagrodzenie.

Poza tym popadasz w sprzecznosc bo na Litwie jest mniej Rosjan ale za to szowinisci maja jeszcze bardziej na celowniku Polakow ktorych chcieliby wyrzucic i dlatego poddaje sie ich szykanom i przesladowaniom zeby "sami" sie wyniesli. Wszystko pod haslem ze potomkowie okupantow i przesladowcow pojawili sie tam wbrew woli narodu litewskiego wiec powinni wyjechac. A ty gadasz ze Rosjanie powinni wyjechac ale Polacy nie. Zrozum czlowieku ze dla szowinistycznych Litwinow Polacy to o wiele wieksza zaraza od Rosjan dlatego ze ich terroryzowali przez wieki. Litwini ci powiedza ze dopiero za panowania Rosjan jezyk i kultura litewska odzyly a Wilno stalo sie znowu stolica wiec Rosjanie to o wiele mniejsze zlo od Polakow. Przynajmniej moglbys byc wiec konsekwentny w popieraniu szowinistow i domagac sie tez wyjazdu Polakow z Litwy Exclamation
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 2 Cze 2010, 22:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:


Niemcy- Saksamaa
Rosja- Venemaa
Finlandia- Soome (od fińskiej nazwy kraju- Suomi)
Łotwa- Läti
Dania- Taani
Szwecja- Rootsi


He, to dlatego jeździło się na saksy Wink a wracając do szowinistycznych poglądów to popieram zatroskanego - widzę brak logiki w dyskryminowaniu, przesiedlaniu itp działaniach próbując "naprawić" historię - kończy się to czystkami jak na Bałkanach - tylko z powodu wyznania lub narodowości.
Jeżeli tak mocno czują związek z nordyckimi krajami to może warto również przejąć tolerancję z krajów skandynawskich.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 3 Cze 2010, 8:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:
suomieesti napisa:


Niemcy- Saksamaa
Rosja- Venemaa
Finlandia- Soome (od fińskiej nazwy kraju- Suomi)
Łotwa- Läti
Dania- Taani
Szwecja- Rootsi


He, to dlatego jeździło się na saksy Wink a wracając do szowinistycznych poglądów to popieram zatroskanego - widzę brak logiki w dyskryminowaniu, przesiedlaniu itp działaniach próbując "naprawić" historię - kończy się to czystkami jak na Bałkanach - tylko z powodu wyznania lub narodowości.
Jeżeli tak mocno czują związek z nordyckimi krajami to może warto również przejąć tolerancję z krajów skandynawskich.


Zartoskany jak ma w swoim zwyczaju wmawia ludziom słowa , które wcale nie są ich słowami. Wyraźnie napisane było parę razy,że "powinni " a nie,że " trzeba ich siłą wyrzucać". A to chyba jest różnica? Przynajmniej mi. Rolling Eyes
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 3 Cze 2010, 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:


Zartoskany jak ma w swoim zwyczaju wmawia ludziom słowa , które wcale nie są ich słowami. Wyraźnie napisane było parę razy,że "powinni " a nie,że " trzeba ich siłą wyrzucać". A to chyba jest różnica? Przynajmniej mi. Rolling Eyes


Lubisz walic sztacheta ale niestety na oslep. On pisze

Poporostu- wszyscy ludzie, przybyli na tereny tych krajów w czasie ZSRR powinno je opuścić bo nie było to zgodne z wolą tamtych, okupowanych przez ZSRR wtedy, narodów i tyle.
Po drugie Litwa, Łotwa i Estonia jest w Unii Europejskiej i musi stosować unijne zasady, dlatego nikt Rosjan nie wyrzuca bo wiadomo jakie skutki to wywołałoby
.

Czyli gdyby nie Unia to by ich wyrzucano choc sa tam ludzie naplywowi co zyja od kilku pokolen. Wyrzucanie kogos kto zyje od urodzenia jest absurdem, przeciez to nie jego wina ze sie tam urodzil.

Wojna swiatowa spowodowala ogromne straty, cierpienia i krzywdy. Odkrecanie tego przez robienie nowych strat, krzywd i cierpienia to jest metoda szowinistow ktora do niczego nie prowadzi. Tu mozna podac mniej znany przyklad Finlandii. Sowieci napadli na nich i zabrali im duzo pieknego terenu. Na dodatek po wojnie uznano Finlandie za sojusznika Niemiec i musieli zaplacic Sowietom ogromne reparacje. W Finlandii tez jest troche szowinistow kotrzy domagaja sie zeby Rosja zwrocila zagarniete tereny. Ale wiekszosc mysli racjonalnie ze nawet gdyby Rosja oddala to bylby to ogromny klopot bo trzeba by wydac ogromne sumy na doprowadzenie tych zdewastowanych terenow do poziomu reszty kraju a poza tym kto by sie chcial tam osiedlic. Wiec lepiej zostawic sprawy tak jak sa i zajac sie polepszaniem jakosci zycia na tym co jest.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 3 Cze 2010, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grażyna oczywiście ma rację, o to mi chodziło. Mi chodzi o to, że Rosjanie i ich potomkowie powinni opuścić te kraje dobrowolnie. Zresztą proponuję już nie dyskutować na ten temat, bo nie należy on zbytnio do tego wątku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 3 Cze 2010, 22:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
Grażyna oczywiście ma rację, o to mi chodziło. Mi chodzi o to, że Rosjanie i ich potomkowie powinni opuścić te kraje dobrowolnie. Zresztą proponuję już nie dyskutować na ten temat, bo nie należy on zbytnio do tego wątku.


Jeden pan w 1938 roku zrobił w Niemczech taką atmosferę, że duża część Żydów dobrowolnie opuściła swoją ojczyznę - bo chyba tak można nazwać kraj gdzie mieszkali od dziada pradziada . Czy o takiej dobrowolności piszesz?
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
Grazyna

Doczy: 06 Gru 2005
Posty: 1093
Skd: Islandia
PostWysany: 4 Cze 2010, 0:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś tu pisał o jakiś prześladowaniach i poniżaniu ludzi ze względu na pochodzenie? Przestańcie w końcu się czepiać.
_________________
Brunetka
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG
stan

Doczy: 12 Sie 2007
Posty: 689
PostWysany: 4 Cze 2010, 0:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
Działania na niekorzyść mniejszości rosyjskiej w tych krajach są dla mnie całkowicie zrozumiałe. Znaleźli się tam nieprawnie, w wyniku agresji ZSRR na Litwę, Łotwę i Estonię i okupacji sowieckiej tych krajów i powinni wrócić do siebie w 1991r.



zgodnie z twoją debilną logiką polacy powinni w 1989 opuścic szczecin bo sie tam dopiero za PRLu wprowadzili
_________________
Divided We Stand, United We Fall!

NSK
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 4 Cze 2010, 1:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna napisa:
Czy ktoś tu pisał o jakiś prześladowaniach i poniżaniu ludzi ze względu na pochodzenie? Przestańcie w końcu się czepiać.


Ależ nie, ja dobrowolnie opuszczę Islandię jak poproszą żebym się wyprowadził w końcu jestem obcy, "okupuję" ziemię która nie należny do mnie - mam jednak pecha bo jestem z Pomorza, a to Polska tylko od 55lat.

Dodam tylko do siebie że byłem na Litwie i z żadnymi szykanami się nie spotkałem z tego względu że jestem Polakiem, ba dogadywałem się nawet po rosyjsku. Szkoda że ten wątek zszedł na te tory - ale dla mnie zdanie suomieesti jest jasne i nie chciałbym być jego sąsiadem Rosjaninem w Estonii. Fotki nowoczesnych budowli, fantastycznych dróg i ładnych policjantek tego nie tuszują.

Gówno i głupota nie ma narodowości - jest wszędzie.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
suomieesti

Doczy: 28 Maj 2010
Posty: 234
PostWysany: 4 Cze 2010, 9:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Estończycy nie mają nienawiści do Rosjan, poprostu się z nimi nie zadają i woleliby, żeby oni opuścili Estonię, małżeństwa mieszane są na poziomie poniżej 1% oraz Estończycy trzymają nad Rosjanami kontrolę. Nawet w estońskim mieście Sillamäe, gdzie 95% to Rrosjanie burmistrzem jest Estończyk. A "Eesti Keeleinspektsioon" czyli "Estoński Inspektorat Językowy" sprawuje kontrolę by ludzie nie znający języka estońskiego na właściwym poziomie nie wykonywali pewnych zawodów.
Co do Szczecina to nie jest tak, że Polacy powinni opuścić to miasto bo Niemcy zostali ukarani za II wojnę światową i miasto zostało za to przyznane Polsce. Jest to uczciwe.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
KO

Doczy: 10 Maj 2006
Posty: 492
Skd: z piekła
PostWysany: 4 Cze 2010, 13:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siewa26 napisa:

Ależ nie, ja dobrowolnie opuszczę Islandię jak poproszą żebym się wyprowadził w końcu jestem obcy, "okupuję" ziemię która nie należny do mnie - mam jednak pecha bo jestem z Pomorza, a to Polska tylko od 55lat.

Coś sobie dopasujesz ;-)

http://www.polskiedzieje.pl/mapy-granic-polski/




_________________
(_!_)
o
0
O
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
siewa26
Ogłoszeniodawca zweryfikowany
Doczy: 29 Maj 2005
Posty: 814
Skd: pUstka
PostWysany: 4 Cze 2010, 13:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="suomieesti"] A "Eesti Keeleinspektsioon" czyli "Estoński Inspektorat Językowy" sprawuje kontrolę by ludzie nie znający języka estońskiego na właściwym poziomie nie wykonywali pewnych zawodów.
[quote]

To akurat rozumiem doskanale, tak chyba jest wszedzie, nie wyobrazam sobie aby w jakimkolwiek kraju lekarz lub prawnik nie mogl sie porozumiec w urzedowym jezyku.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo Numer GG Tlen
zatroskany
ILOŚĆ OSTRZEŻEŃ: 2
Doczy: 09 Pa 2008
Posty: 1220
PostWysany: 5 Cze 2010, 18:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

suomieesti napisa:
Estończycy nie mają nienawiści do Rosjan, poprostu się z nimi nie zadają i woleliby, żeby oni opuścili Estonię, małżeństwa mieszane są na poziomie poniżej 1% oraz Estończycy trzymają nad Rosjanami kontrolę. Nawet w estońskim mieście Sillamäe, gdzie 95% to Rrosjanie burmistrzem jest Estończyk. A "Eesti Keeleinspektsioon" czyli "Estoński Inspektorat Językowy" sprawuje kontrolę by ludzie nie znający języka estońskiego na właściwym poziomie nie wykonywali pewnych zawodów.


To sa szykany i szowinistyczna dyskryminacja i niestety w krajach baltyckich ludzie sa nia zarazeni w ogromnym stopniu. Ten przyklad z burmistrzem dobrze to pokazuje, a normalnie w EU obywatele Unii
moga brac udzial w wyborach loklanych jesli mieszkaja kilka lat, nie ma znaczenia czy sa obywatelami kraju i czy znaja jezyk.

[quote="siewa26"][quote="suomieesti"] A "Eesti Keeleinspektsioon" czyli "Estoński Inspektorat Językowy" sprawuje kontrolę by ludzie nie znający języka estońskiego na właściwym poziomie nie wykonywali pewnych zawodów.
[quote]

To jest narzedzie szykan, normalnie jak jest tak duza mniejszosc to uznaje sie jej jezyk za urzedowy.

Tutaj nasz suomieesti powie ze to wszystko w porzadku tylko ze niestety jest to bezczelna i ohydna dyskryminacja pod obludnymi haslami. A ze nie ma co do tego zadnych watpliwosci swiadcza szykany Polakow na Litwie. Im sie z kolei na sile zmienia nazwiska, ogranicza szkoly i uniemozliwia urzedowe poslugiwanie sie wlasnym jezykiem a takze nie oddaje ziemi. Oczywiscie wszystko po to zeby "dobrowolnie" wyjechali. Bo szowinisci rozumuja tak jak suomieesti, Polacy na Litwie nie sa mniejszoscia tylko sa potomkami okupantow i przesladowcow i dlatego powinni dobrowolnie wyjechac tylko sie im pomaga zeby lepiej zrozumieli co to jest "dobrowolnosc".

Ale suomieesti przyklaskuje jesli chodzi o "Rosjan" a o Polakach milczy.
Powrt do gry
Zobacz profil autora Wylij prywatn wiadomo
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islandia :: Forum ICELAND.PL Strona Gwna -> Off-topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach



SIGN PETITION FOR TRAVELLING WITH PETS ON ICELAND!
Kuchnia Azjatycka: chiska, tajska, indyjska, japoska, wietnamska itd.
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Igloo Theme Version 1.0 :: Created By: Andrew Charron